• Projekt KROKUS

          • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT KROKUS

            Uczniowie klasy 2A wraz z członkami Szkolnego Koła Wolontariatu i chętnymi uczniami naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowym projekcie Krokus, który koordynowany jest przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Jest to projekt Holocaust Education Trust Ireland, w którym uczestniczą szkoły z całej Europy. W ramach projektu uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny i upamiętniają dzieci – bezbronne i niewinne ofiary Holokaustu.

            W poprzedniej edycji projektu (2021/2022) wzięło udział prawie 48 tys. uczniów i uczennic z 573 szkół europejskich (Irlandia, Polska, Austria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Słowacja, Słowenia, Włochy, Malta, Rumunia).

            Więcej informacji na stronie: https://www.holocausteducationireland.org/crocus-project

            W ramach projektu nasze Liceum otrzymało od Muzeum Galicja 40 cebulek krokusów, jednak dzięki współpracy z Urzędem Miasta Oława, otrzymaliśmy dodatkowe 150 cebulek kwiatów, za co serdecznie dziękujemy. Krokusy zostały posadzone na skwerku, przynależącym do Miasta Oława, przed naszą szkołą. Całości projektu będą towarzyszyły wiosną akcje medialne i edukacyjne dotyczące Holocaustu.

            Koordynatorem i inicjatorem projektu w szkole jest prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka.

            Dziękujemy społeczności szkolnej LO Nr I za włączenie się w tak wartościowy projekt.

            Foto...

          • Szkolne mikołajki

          • Szkolne mikołajki

            6 grudnia w naszej szkole odbyły się szkolne Mikołajki zorganizowane przez nowy, bardzo prężnie działający, Samorząd Uczniowski.  Tego dnia na uczniów naszej szkoły czekało szereg atrakcji m.in. świąteczna muzyka na przerwach, ścianka zdjęciowa przy choince z Mikołajem i jego ekipą, popcorn i cukierki.  Każdy z uczniów, który miał na głowie czapkę Mikołaja mógł liczyć na nietykalność tego dnia, co było prezentem nie tylko od Mikołaja, ale nade wszystko od naszych nauczycieli.

            Uczniowie i nauczyciele Sobieskiego uczestniczyli również w akcji X mas dress code ubierając się tego dnia w świąteczne swetry, koszule i dodatki, co sprawiło, że w naszej szkole można było poczuć naprawdę świąteczną atmosferę. Szkolny Mikołaj odwiedził również Dyrekcję Szkoły i pracowników obsługi i administracji.

            Zapraszamy do foto-relacji z kolejnej udanej akcji SU do galerii na stronie szkoły, ale również do mediów społecznościowych LO.

            Foto...

          • Matematyka z Politechniką

          • Współpraca z Politechniką Wrocławską

            18 szkół średnich z całego Dolnego Śląska wzięło udział w kolejnej edycji projektu edukacyjnego Politechniki Wrocławskiej.  Wśród nich jest nasze liceum. W programie znalazły się warsztaty, wykłady i laboratoria z chemii, fizyki oraz matematyki.

            W ramach projektu uczniowie mają możliwość odbywania zajęć dydaktycznych na uczelni oraz korzystania z nowoczesnych środków dydaktycznych.

            Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych poprzez popularyzację nauki i zapoznawanie uczniów ze specyfiką studiowania. Ponadto zadaniem autorskiego programu PWr „Współpraca ze szkołami średnimi” jest rozbudzanie zainteresowania oraz rozwijanie teoretycznych i praktycznych kompetencji uczniów. Dla naszej szkoły jest to również szansa na uatrakcyjnienie programów nauczania.

            W dniach 6-8 grudnia w ramach tego projektu, w naszej szkole, odbyła się pierwsza część zajęć z matematyki. W wykładach uczestniczyli uczniowie klasy 3Cp i 3Dp. Prowadząca – Pani dr Joannę Wełyczko z wydziału matematyki – wraz z uczniami spojrzała akademickim okiem na granicę ciągu i pojęcia z nią związane. Ku zaskoczeniu uczniów – nieskończoność niektórych zaintrygowała.

            CDN w drugim semestrze.

            Foto...

          • Zajęcia laboratoryjne z chemii

          • Zajęcia laboratoryjne z chemii na Politechnice Wrocławskiej

            9 grudnia 20 osób z klas 3B i 4B uczestniczyło w zajęciach laboratoryjnych z chemii na Politechnice Wrocławskiej w ramach współpracy naszego Liceum z tą uczelnią. Zajęcia były ciekawe i bardzo podobały się naszymi uczniom. Kolejne odbędą się tuż po Nowym Roku. Opiekę nad klasami sprawowały prof. Jolanta Sztaba i prof. Ewa Jóźków.

          • XVIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny

          • 8 grudnia w sali konferencyjnej Powiatowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego odbyła się uroczystość wręczenia nagród w XVIII Powiatowym Konkursie Ortograficznym dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

            Patronat nad konkursem oraz nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Oławie.

            Konkurs przebiegał dwuetapowo. Najpierw odbyły się eliminacje szkolne (w naszej szkole pisało dyktando 103 uczniów) po których komisja konkursowa wyłoniła trzech finalistów. Były to: Kinga Diug z kl. 4Dp, Natalia Gallus z kl. 2Cp oraz Kamila Dumin z kl. 4Bp.

            W powiatowym finale dziewczyny znakomicie reprezentowały naszą szkołę i w efekcie zajęły:

            II miejsce – Kinga Diug

            III miejsce – Natalia Gallus.

            Nagrody wręczyli wicestarosta Witold Niemirowski, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Małgorzata Bronowicka-Romei oraz dyr. POPPPiDM Danuta Troska.

            W komisji konkursowej pracowały: prof. Aldona Turczyniewicz, prof. Marta Słomka i prof. Karolina Mruk.

            Koordynatorem i organizatorem konkursu była prof. Blandyna Rosół-Niemirowska.

            Gratulujemy naszym uczennicom zasłużonych miejsc na podium.

          • Oławski Turniej SCRABBLE

          • 7 grudnia w Bibliotece Koronka odbył się Oławski Turniej SCRABBLE dla młodzieży. Oskar Kastelik z klasy 4Cp wywalczył dla naszej szkoły II miejsce. Serdecznie gratulujemy Oskarowi jak i całemu zespołowi, który wystąpił w składzie:

            Julia Wygaś 3C,

            Yuliia Hural 3C,

            Igor Bronowicki 4C,

            Bartosz Laferi 3A,

            Tobiasz Michniewicz 3D.

          • I miejsce w tenisie stołowym

          • I miejsce w tenisie stołowym


            6 grudnia reprezentacja naszej szkoły w składzie:
            Michniacki Franciszek z kl.3Ap
            Czerwiński Michał z kl.2Dp
            Przygoda Michał z kl.2Dp
            w pięknym stylu wywalczyła pierwsze miejsce w Powiatowych Zawodach w Tenisie Stołowym.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Klasa 4Ap w Auschwitz-Birkenau

          • Maturzyści 4Ap w Auschwitz-Birkenau (2 grudnia 2022 r.)

             

            Odwiedzenie tak ważnego miejsca w dziejach świata było dla mnie budzącym przerażenie przeżyciem. Przechodząc tą samą drogą, co ludzie będący więźniami, czułam, że to nie dzieje się naprawdę.

            Nikola Sołtysiak

             

            Uczucie, którego doznałam, było dziwne i dość trudne do opisania. Najgorsza była świadomość tego, w jakim miejscu jestem, i co działo się tu, gdzie stoję.

            Sara Popławska

             

            Auschwitz to miejsce pełne ludzi, a zarazem bez ani jednej ludzkiej duszy.

            Martyna Frysztak

             

            Jest to miejsce stwarzające więźniom iluzję, że są tu tylko na jakiś czas, że dzięki ciężkiej pracy odzyskają wolność.

            Bartosz Dereń

             

            Od początku wiedziałam, że na wycieczkę do Auschwitz trzeba pojechać. Historie z obozu opisane na przykład przez Borowskiego zrobiły na mnie wrażenie, ale podczas ich czytania towarzyszyło mi poczucie nierealności. W trakcie obecności w obozie, przeszłość i jej wydarzenia stały sie bardziej namacalne, dzięki czemu można je było inaczej odebrać. W moim przypadku bardziej świadomie.

            Zofia Kołodziej

             

            Przekraczając bramę obozu, ma się wrażenie, jakby wchodziło się do innego świata.

            Patryk Warwas

             

            Brak konkretnej wiedzy na temat, którego nigdy słusznie nie ocenię ani nie zrozumiem, był wygodnym stanem rzeczy. Zapomnienie i wyparcie – tak mogę streścić moje dawne podejście do tragedii wszystkich tych ludzi.

            Natalia Tomicka

             

            Myślę, że nie tylko ja po wizycie w Auschwitz potrzebowałam czasu na refleksję nad własnym życiem, nad tym pędem, w którym żyjemy…

            Aleksandra Mączyńska

             

            Trudno było uwierzyć, że człowiek drugiemu człowiekowi potrafił wyrządzić tak wielką krzywdę.

            Maja Rybacka

             

            To, co najbardziej przeraziło mnie podczas zwiedzania obozu, to słowa przewodniczki:

            „Skoro Auschwitz wydarzyło się już raz, to może stać się znowu”.

            Paulina Madej

             

            Mityzacja tego miejsca wiąże się z wygórowanymi oczekiwaniami. Miejsca owianego wizją zwiedzającego, który ma płakać nad ruinami czegoś, co przeszłe i czego nie mógł przeżyć. Nie powinno się żyć tym miejscem, a pamiętać, by nigdy nic podobnego się nie przytrafiło.

            Aleksandra Szuturma

             

            Zastanowił mnie również fakt, że pierwszymi przewodnikami po Auschwitz byli więźniowie i że z własnej woli wrócili do obozu w Oświęcimiu.

            Julia Bobryk

             

            Nie potrafiłam wyobrazić sobie i nadal nie mogę takiego okrucieństwa, mimo że mam już większą świadomość tego, jak wyglądały realia obozu.

            Weronika Matuszek

             

            Auschwitz zaskakuje panującym tam spokojem i ciszą. Trudno wyobrazić sobie, że miejsce to było najgorszym koszmarem ludzi w nim przebywających…

            Kinga Walkowiak

                                                          

            Auschwitz – miejsce, w którym człowiek decydował o życiu innego człowieka, wzbudzało we mnie smutek, żal, a nawet wstyd.

            Natalia Kurzac

             

            Doświadczenie osób przebywających w obozie Auschwitz-Birkenau są przeżyciami, o których należy opowiadać, by przekazywać tę wiedzę młodszym pokoleniom, tak, by nie odeszła w zapomnienie.

            Wiktoria Laskowska

                       

            Niemiecki program eksterminacji Żydów, przerażający w swej pragmatyczności, znalazł sposób na zabicie nawet dwóch tysięcy istnień w 30 minut.

            Natalia Aksman

             

            Wstrząsające zdjęcia, pozostałe po więźniach obuwie lub włosy, ich dobra osobiste – myśl o tym, że każda pojedyncza rzecz miała właściciela i każdy z nich ma oddzielną historię, jest jeszcze bardziej przytłaczająca.

            Mirella Świerczak

             

            Oświęcim pozostawia po sobie świadectwo dehumanizacji ludzi przez reżimy oraz stanowi przestrogę dla pokoleń, by taka tragedia nie powtórzyła się w przyszłości. Miejsce to stanowi piętno na europejskiej myśli etycznej i kulturowej, która rozwijana przez wieki krocząca drogą postępu, poprzez wydarzenia II wojny światowej cofnęła cywilizację do pierwotnych instynktów.                                

            Filip Mendak

            Foto...

            Autorką zdjęć jest pani Małgorzata Madej                                  

          • Sukces szachistów

          • Sukces naszej drużyny szachowej!

            W zawodach o Mistrzostwo Powiatu Oławskiego w szachach nasza drużyna odniosła nie lada sukces - zajęła I miejsce! W skład naszej mistrzowskiej drużyny wchodzili:

            Maria Wilgosz z 4b

            Karol Lech z 3d

            Michał Czerwiński z 2d

            Grzegorz Marek z 1d

            Gratulujemy!

          • Turniej pierwszej pomocy

          • Powiatowy Turniej Pierwszej Pomocy

            Z wielką radością informujemy o ty, że reprezentanci naszej szkoły zostali laureatami Powiatowego Turnieju Pierwszej Pomocy.

            W kategorii indywidualnej 1 miejsce zajęła Maja Łukasik z klasy 1Cp

            W kategorii zespołowej 1 miejsce zajęła drużyna w składzie: Nikola Pazowska (3Ep), Weronika Marczak (3Ep), Maja Łukasik (1Cp), Martyna Romaniak (2Bp)

            Za opiekę i znakomite przygotowanie uczniów odpowiadała prof. Inga Sławik-Kubiak.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Foto...

          • Strefa Kibica w Sobieskim

          • Strefa Kibica w Sobieskim

            30 listopada miało w naszej szkole nietypowe wydarzenie. Po raz pierwszy w historii Liceum została zorganizowana Szkolna Strefa Kibica. Inicjatorem i organizatorem tego wydarzenia był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem prof. Aleksandrą Skibińska-Brzezicką.

            200 chętnych uczniów i 13 nauczycieli obejrzało wspólnie mecz Polska - Argentyna. Całość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego, a następnie rozpoczęło się wspólne kibicowanie polskiej drużynie w specjalnie ustrojonej na tę okazję na biało-czerwono auli naszej szkoły. Samorząd Uczniowski przygotował dodatkowe atrakcje urozmaicające spotkanie jak np. darmowy popcorn, fluorescencyjne bransoletki dla każdego ucznia, konkurs o Mundialu, malowanie twarzy, konkurs na najlepszy i najbardziej oryginalny strój.  

            Na samym początku SU podziękował Dyrekcji naszej szkoły paniom Jolancie Szewczyk i Małgorzacie Pietrzyckiej za udzielenie zgody na organizację tego wydarzenia, zaufanie, ogromne wsparcie i obecność podczas Strefy Kibica. Panie Dyrektor otrzymały drobne biało-czerwone upominki.  Następnie rozpoczął się szał kibicowania i dopingowania Biało-Czerwonym.

            Konkurs na najciekawszy strój wygrali: Julia Świerczok, Patrycja Narolska, Oliwier Chodor i Kasia Jakowinicz z klasy 4Dp. Najlepszymi z wiedzy o Mundialu okazali się: Szymon Piotrowski i Alan Baca z klasy 3Cp oraz Dominik Radwan z klasy 2Cp.

            Dziękujemy wszystkim nauczycielom za obecność, opiekę i wspólną zabawę: paniom Jolancie Szewczyk, Małgorzacie Pietrzyckiej, Aleksandrze Skibińskiej-Brzezickiej, Ewie Jóźków, Agacie Ozga, Agacie Żydło, Annie Ciepły, Irenie Lech, Jolancie Górskiej, Karolinie Mruk i Marzenie Kuriacie, oraz panom Tomaszowi Gałwiaczkowi i Dawidowi Kułakowskiemu.

            Dziękujemy wszystkim uczniom za kulturalne zachowanie, wielkie zaangażowanie, wspaniałą wspólną zabawę i miły odbiór naszej akcji.

            Foto...

          • II Konkurs Kresowy

          • II Konkurs Kresowy „SKĄD MÓJ RÓD”

            Z wielką radością informujemy, że w II Konkursie Kresowym „Skąd mój ród” aż dwie uczennice naszej szkoły zostały laureatkami! Wiktoria Grabowska z klasy 4Cp zdobyła 1 miejsce, a Julia Świerczok z klasy 4Dp 3 miejsce.

            Wiktoria, oprócz nagród rzeczowych otrzymała wyjątkową nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Odra-Niemen – wyjazd na Litwę, która została wręczona przez panią prezes Stowarzyszenia Ilonę Gosiewską.

            Naszą szkołę reprezentowali również: Martyna Kruk z klasy 4Ap, Maria Kucharska z klasy 2Ap oraz Jan Ziemniak z klasy 3Bp.

            Koordynatorem konkursu jest prof. Blandyna Rosół-Niemirowska, a w jury zasiedli również prof. Dorota Semeniuk-Kwaśnicka oraz jako przewodniczący pisarz i poeta Stanisław Srokowski, który wygłosił dla gości spotkania bardzo ciekawy wykład pt. „Kulturotwórcza rola Kresów RP”.

            Patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Oławie, które było również fundatorem nagród rzeczowych m.in. bonów do Empiku. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od Pana Stanisława Srokowskiego książki jego autorstwa.

            Wszystkim uczniom naszej szkoły serdecznie gratulujemy, życzymy kolejnych sukcesów i zapraszamy do udziału za rok!


            Finał konkursu odbył się 1 grudnia 2022 roku

          • Sukces koszykarek

          • Nasze dziewczyny NAJPEPSZE!

            W czwartek, 1 grudnia, reprezentacja naszej szkoły w piłce koszykowej dziewcząt wywalczyła pierwsze miejsce na szczeblu powiatowym. W reprezentacji zagrały:

            1. Wiktoria Bugajna 4bp

            2. Natalia Kapuścik 3ep

            3. Oliwia Jabłońska 3cp

            4. Nikola Płacheta  2bp

            5. Zofia Biega 2bp

            6. Anna Stolarczyk 2bp

            7. Hanna Golasz 2bp

            8. Nikola Hudak 2cp

            19.Julia Korzeniowska 2cp

            10. Magdalena Kupnicka 2ap

            11.Zuzanna Smyk 1cp

            Opiekę nad szkolną drużyną sprawowały prof. Elżbieta Solarska i prof. Małgorzata Sajur.

            Dziewczętom serdecznie gratulujemy!!!

          • Patrycja Narolska wyróżniona

          • Patrycja Narolska laureatką konkursu literackiego

            Tegoroczna, osiemnasta edycja Dolnośląskiego Konkursu Literackiego „My Polacy – My Dolnoślązacy” O Laur Złotego Pióra organizowanego przez Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu, Liceum Salezjańskie we Wrocławiu oraz Redakcję Wrocławską Gość Niedzielny doczekała się już swych finałów i uroczystej gali. Zanim to jednak mogło nastąpić, uczniowie musieli się zmierzyć z wypracowaniem na jeden ze wskazanych tematów:

             

            1. Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata.

            2. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

             

            Do komisji konkursowej wpłynęło 99 prac. Z naszej szkoły wzięło udział pięcioro uczniów:

            Oliwii Szewczyk z 1Ap

            Filipa Strojkowskiego z 1Fp

            Jana Ziemniaka z 3Bp

            Kingi Diug z 4Dp

            Patrycji Narolskiej z 4Dp

            Do grona 30 uczniów wyróżnionych zakwalifikowała się Patrycja Narolska i to ona wzięła udział w gali, która odbyła się 1 grudnia w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

            Jej praca pt. „Współwolna jestem, nie współzniewolona, czyli… paradoks wolności we współczesnym świecie”, to przenikliwy esej filozoficzny traktujący o tej najważniejszej i najbardziej wrażliwej wartości ludzkiego bytu, jaką jest wolność. Penetrując wybrany przez siebie temat dotyka wielu obszarów ważnych zarówno w odniesieniu do badań humanistycznych jak i aksjologicznych. Odważnie stawia pytania, a poszukując dla nich odpowiedzi często łamie utrwalone w naszej kulturze intelektualnej schematy, co czyni pracę niepokorną a nawet kontrowersyjną. Autorka jest wymagająca – zarówno dla siebie, jak też dla czytelnika. Jej tekst nie jest łatwy w odczytaniu, a sprawność w poruszaniu się w obrębie języka filozoficznego zawstydzić może niejednego studenta tej nauki.

          • Kiermasz dla Julii

          • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Dziadkowie, Absolwenci i wszyscy uczestniczący w kiermaszu dla Julii Sulej

            Z ogromną radością informujemy, że podczas dwóch dni kiermaszu ciast i przeróżnych słodkości, który odbył się w naszej szkole, sprzedawanych w celu zasilenia zbiórki finansowej na rzecz leczenia Julii Sulej zebraliśmy kwotę – 5000 !!!

            Dziękujemy za Waszą empatię i Wasze wielkie serca otwarte dla Julii.

            Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Dziadkom, Nauczycielom, Absolwentom, którzy przyrządzili te wspaniałe ciasta, ciasteczka, babeczki, deserki, torciki, przekąski słone, o które wręcz bili się kupujący!

            Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu i Szkolnemu Kołu Wolontariatu wraz z opiekunem Panią prof. Aleksandrą Skibińska-Brzezicką – za zainicjowanie akcji, za wspaniałą, sprawną organizację i obsługę kilkudziesięciu osób naraz na przerwach.

            Dziękujemy Pani Agacie Bartosz za to, że w sytuacji, kiedy zniknęły nam wszystkie pojemniki nagle ponownie je mieliśmy w dużej ilości dzięki niej.

            Dziękujemy Pani Aleksandrze Chrząstowskiej, która pobiła rekord w przyrządzanych przysmakach i dostarczyła nam aż 6 różnych!

            Dziękujemy Państwu, spoza szkoły, którzy zasilili zbiórkę dla Julki, ale również wspomogli darami trwające w naszej szkole inne akcje Rodacy Bohaterom oraz dla schroniska dla zwierząt.

            Dziękujemy Dyrekcji naszej Szkoły, za zgodę na organizację kiermaszu i jak zwykle ogromne wsparcie.

            Jesteśmy z Was wszystkich bardzo, bardzo dumni. Do kolejnej akcji już niebawem!

            Foto...

          • Lekcja o bł. Lichtenbergu

          • Śladami błogosławionego oławianina

             

            Jedną z tradycji Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie jest jesienna wizyta uczniów w oławskiej Izbie Muzealnej. Co roku pretekstem do jej odbycia są ważne daty w biografii ks. Bernarda Lichtenberga, błogosławionego oławianina. Bł. B. Lichtenberh urodził się 3 grudnia 1875, a zmarł 5 listopada 1943 r. ...

            W celu poznania postaci jednego z najsłynniejszych oławian młodzież z klas maturalnych umówiła się na tematyczną lekcję poprowadzoną przez pracownika Izby Muzealnej – pana Michała Zwierzańskiego. Uczniowie poznali miejsca w Oławie związane z błogosławionym oraz tło historyczne czasów, w których urodził się, żył i działał. Dopiero po wykładzie na temat nazistowskich Niemiec i ich antysemickiej polityki zrozumieli, jaką odwagą charakteryzował się nasz krajan. Po lekcji podkreślali, że determinacja, z jaką bronił prawa do życia każdego człowieka, jest czymś godnym podziwu także w dzisiejszych czasach.

            Pan Michał Zwierzański podobne zajęcia dla oławskich uczniów prowadzi systematycznie – wystarczy zgłosić się do niego z prośbą o przeprowadzenie podobnej lekcji. Co cenne – swój wykład ciągle wzbogaca o nowe fakty.

            Jolanta Szewczyk