• Światowy Dzień Walki z AIDS

          • 1 grudnia 2023 - Światowy Dzień Walki z AIDS

            Dnia 1 grudnia tradycyjnie od 1988 roku obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.  To szczególny dzień w którym myślimy o bliskich, przyjaciołach zmagających się z tym problemem, a także wspominamy te osoby, które przegrały walkę z AIDS. Symbolem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka, jako znak solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, a w strefie publicznej przypomina i uświadamia, że osoby te, są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, z możliwością życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając jednocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem. Jedną z instytucji podejmujących tematykę jest Krajowe Centrum ds. AIDS, która realizuje skoordynowane działania dotyczące profilaktyki zakażeń wirusem HIV, aby przypominać, że problem jest ciągle aktualny w związku z stale rosnącą ilością zachorowań. Do najważniejszych celów ww. organizacji należy m.in.:

            • znaczne ograniczenie liczby nowych zakażeń,
            • zapewnienie najwyższej jakości świadczeń mających na celu zapobieganie HIV,
            • wyedukowanie społeczeństwa oraz wykształcenie tolerancji dla osób zakażonych,
            • osiągniecie wiodącej pozycji wśród krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej w kwestii rozwiązań systemowych i skutecznego zwalczania epidemii AIDS,
            • powszechne poszanowanie praw człowieka.

            Dane epidemiologiczne według Krajowego Centrum ds. AIDS, informują iż, w 2022 r. zarejestrowano 2384 nowych przypadków HIV, 22 osoby zmarły na AIDS. Wirus HIV co roku dotyka miliony osób, natomiast w Polsce od zarejestrowania pierwszego przypadku w 1985 r. do 30 listopada 2022 r. zanotowano:

            • 29 676 osób zakażonych ogółem
            • 3 979 osób chorych na AIDS
            • 1 465 osób zmarło

            W artykule pt. „ Let communities lead – Word AIDS Day 2023” opublikowanym przez UNAIDS, 1 grudzień to dzień nie tylko do świętowania osiągnięć ale przede wszystkim wezwanie do działania przez zapewnienie społeczeństwu dostępu do jak najlepszej opieki medycznej, oraz pokonania bariery, jaka stanowią uprzedzenia, brak informacji oraz dyskryminacja. Jeśli te przeszkody zostaną usunięte, przez wsparcie organizacji rządowych, społeczność będzie mogła nadać jeszcze większy rozgłos globalnej reakcji na HIV. Słowa dyrektora UNAIDS, motywują do działania, bo jak twierdzi: „Koniec AIDS jest możliwy, jest w naszym zasięgu”, „Aby podążać ścieżką, która położy kres AIDS, świat musi pozwolić społeczeństwu przewodzić”.

            Więcej informacji można znaleźć na stronach:

            https://aids.gov.pl/misja/

            https://www.unaids.org/en/2023-world-aids-day

            Pismo_dot._Swiatowego_Dnia_Walki_z_AIDS_1.12.2023_do_szkol_powiatu_olawskiego.pdf

             

          • Turniej Scrabble

          • II Oławski Turniej Scrabble dla Młodzieży

            29 listopada odbył się II Oławski Turniej Scrabble dla Młodzieży. Drugie miejsce zajął uczeń naszej szkoły Bartosz Błażowski z klasy 2Cp!

            Świetnie spisała się cała reprezentacja naszego Liceum w składzie Hural Yuliia 4Cp, Ciszek Laura 1F i Niedźwiecka Zuzanna 1F.  Opiekę nad uczniami sprawowała prof. Barbara Bazylewicz-Smarż. Dziękujemy za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły i serdecznie gratulujemy!

            Foto...

          • Warsztaty chemiczne na PWr.

          • W piątek, 24 listopada, klasa 3B o profilu biologiczno-chemicznym w ramach współpracy Politechniką Wrocławską wzięła udział w zajęciach laboratoryjnych, których tematem była „Szybkość reakcji chemicznych”.

            Nabytą w szkole wiedzę chemiczną uczniowie w ciekawy sposób uzupełnili zajęciami praktycznymi. Opiekę nad uczniami sprawowała prof. Iwona Perz-Bilińska – nauczyciel biologii i chemii.

            Foto...

          • Kolorowa Poduszka dla Maluszka

          • 24. edycję akcji charytatywnej „Kolorowa Poduszka dla Maluszka” rozpoczęliśmy 23 października 2023 r. Przez trzy tygodnie wspólnie działaliśmy: samodzielnie przygotowywaliśmy ciasta, różne słodkości lub inne „niespodzianki”, które pozwoliły zebrać fundusze na zakup kolorowej flaneli, z której uszyjemy pościel dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Codziennie śpiewaliśmy też na szkolnym korytarzu autorską piosenkę Akcji. Wspólną pracą zarobiliśmy 1573,01 PLN. Pierwszy etap za nami J.

            Kolejnym elementem będzie wspólne szycie, do którego zapraszamy wszystkich chętnych.

            Finałem Akcji będzie przekazanie 24 grudnia – w Wigilię Bożego Narodzenia, uszytej pościeli na oddział „R”.

            Foto...

          • Wiktoria Wiedeńska

          • Dzieje pewnego zwycięstwa

            W mglisty piątkowy poranek 17 listopada naszą szkołę nawiedziły gromadnie zjawy z odległej przeszłości, a to za sprawą stanowiącej ukoronowanie szkolnych obchodów święta niepodległości premiery spektaklu "Wiktoria Wiedeńska". W sztuce prezentującej biografię Jana III Sobieskiego ożyły ponownie marzenia i demony jego przeszłości, aby z otchłani wieków przekazać naukę o tym, że wolność jest nie tylko naszym przywilejem, ale i obowiązkiem podejmowania decyzji, których konsekwencje nierzadko są trudne do przewidzenia, nie tylko gwarantem społecznej harmonii, ale i źródłem napięć, którym należy stawić czoła, nie tylko naszym osobistym dobrem, ale też zachętą do poświęcenia własnego życia dla dobra ojczyzny i narodu, do postawy, którą z pełną odpowiedzialnością nazwać można prawdziwym patriotyzmem. Na zakończenie występu głos zabrała pani dyrektor, która uhonorowała członków koła za ich pracę na rzecz społeczności szkolnej w tym i ubiegłym roku nagrodami rzeczowymi i zaproszeniem na spotkanie z Krzysztofem Zanussim, który ma odwiedzić naszą szkołę w grudniu tego roku. Zmotywowani tą pochwałą i kolejnymi wyzwaniami, jakie się przed nimi otwierają uczniowie wraz z opiekun koła mają nadzieję, że już wkrótce będą mogli donieść wszystkim wiernym widzom ich teatralnych zmagań na scenie i poza nią o kolejnych sukcesach.

            Foto...

          • Kolejny sukces Zosi Biegi!

          • 18 listopada Zosia Biega z klasy 3B stanęła ponownie na podium. W Pucharze Polski Kadetek i Kadetów w Sumo – Ogólnopolskim turnieju dzieci w sumo, zdobyła 2 razy II miejsce!

            Gratulujemy Zosi sukcesu i trzymam kciuki za kolejne!

          • Dzień jesieni

          • 15 listopada nowy Samorząd Uczniowski, który absolutnie nie zwalnia tempa, zorganizował po raz pierwszy w naszej szkole jesienny dzień. Do dyspozycji naszych uczniów i nauczycieli była specjalnie przygotowana piękna, klimatyczna ścianka zdjęciowa wraz ze specjalnie przygotowaną przez Zosię Mruk ramką.  Te jesienne dekoracje zdobiące korytarz na 1 piętrze to dzieło m.in.  https://www.facebook.com/profile.php?id=100076380064624 za co serdecznie dziękujemy! Sesje foto obsługiwał nasz niezastąpiony Wiktor Szczepuła, a za muzykę na przerwach, która porwała wielu naszych uczniów do tańca odpowiadał jak zwykle Antek Sobiecki. Reszta Samorządu Uczniowskiego częstowała naszych uczniów ciepłą aromatyczna herbatą, do której ustawiła się bardzo długa kolejka.  To był naprawdę fajny dzień :) To jaka akcja kolejna?

            Foto...

          • (S)cena wolności

          • Co prawda Narodowe Święto Niepodległości już za nami, ale nie skończyły się jeszcze imprezy z nim związane. I tak, we wtorek, 14 listopada, na naszej szkolnej scenie zaprezentowała się z programem podejmującym problem wolności nasza grupa teatralna pod kierunkiem prof. Józefa Markockiego. Sami wymyślili scenariusz i sami zagrali. A że zagrali brawurowo, więc widownia nagrodziła ich sowitymi oklaskami. Podobnie jak nasz chór pod kierunkiem prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej, który w auli wyśpiewał to, co kilka dni wcześniej zaprezentował na oławskim rynku podczas wojewódzkich obchodów święta. Oba występy będą jeszcze powtórzone, co obiecała pani Dyrektor, aby wszystkie klasy mogły zobaczyć jak utalentowanych mamy uczniów.

            Foto…

          • I miejsce w szachach!

          • 13 listopada 2023 w klubie Parnas odbył się powiatowy etap licealiady w szachach. Nasza reprezentacja składająca się z: Grzegorza Marka, Michała Czerwińskiego, Karola Lecha i Neli Komornickiej pod opieką prof. Bogusława Piotrowskiego zajęła w tych zawodach 1 miejsce. W turnieju uczestniczyły reprezentacje z czterech szkół. Dzięki najwyższemu wynikowi nasza szkoła awansowała do finału wojewódzkiego.

          • Warsztaty z Hospicjum

          • 10 Listopada odbyły się w naszej szkole naprawdę wyjątkowe warsztaty. Dotyczyły one różnych form wolontariatu, a zwłaszcza funkcjonowania Oławskiego Hospicjum Domowego. Poprowadzili je wolontariusze pani Marta Możejko oraz pan Sławomir Graczyk, którzy w niezwykle emocjonalny sposób opowiedzieli uczniom o swojej pracy, ale również zaprosili uczniów do praktycznych ćwiczeń. W warsztatach wzięły udział klasy 3A, 3B oraz 2E. Z niecierpliwością oczekujemy na ciąg dalszy warsztatów i dziękujemy prowadzącym za zaangażowanie, poświęcony nam czas oraz bezcenną wiedze.

            Foto...

          • Warsztaty psychologiczne

          • 10 listopada klasy 1E oraz 1F wzięły udział w warsztatach psychologicznych na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Zajęcia odbywały się w ramach innowacji pedagogicznych, które są realizowane w tych klasach. Warsztaty poruszały tematykę przyczyn stresu sposobów na radzenie sobie ze stresem, jego rodzajami i skutkami. Dodatkowo poruszona była tematyka konfliktów – jak je rozwiązywać, czy konflikty naprawdę są negatywne, jakie istnieją przyczyny powstawania konfliktów oraz ich przykłady i sposoby rozwiązywania. Na koniec uczniowie wzięli udział w badaniu, którego celem była weryfikacja tezy o mechanizmach psychicznych odpowiedzialnych za różnice w podejmowaniu codziennych aktywności przez dorosłych i młodzież.

            Opiekę na uczniami sprawowały prof. Paulina Wasilko, prof. Barbara Guglas oraz Pani pedagog Irena Lech.

            Foto...

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w naszym mieście było zarazem obchodami wojewódzkimi, co dla Oławy było niewątpliwie bardzo nobilitujące. Oczywiście, nie mogło na nich zabraknąć także i naszej szkoły. Czego jak czego, ale ducha patriotyzmu nikt nam odmówić nie może. Wystawiliśmy poczet sztandarowy: chorąży Marek Markiewicz wraz z Natalią Giezek i Hanią Kozłowską dumnie reprezentowali nas w każdym punkcie tej długiej uroczystości – przed Pomnikiem Losów Ojczyzny, podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny i w rynku, na placu podczas apelu. Pod pomnikiem wiązankę kwiatów złożyli pani dyr. Jolanta Szewczyk i prof. Piotr Wróbel.

            Jednak najbardziej wyraziście nasza szkoła pokazała się występem zespołu muzycznego pod kierunkiem prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej. Zespół wykonał trzy utwory: Piechota, Rozkwitały pąki białych róż i Ojczyzna. Występ solowy przypadł w udziale Lenie Antczak z klasy 1b (był to zarazem jej debiut artystyczny w naszej szkole). A w skład zespołu wchodzili: Adam Wieczorek 1f, Aleksander Wełyczko 1d, Karol Kułakowski 1c, Sebastian Klimek 1b, Oliwier Wawer 2a, Amelia Poborska 1f, Anna Klodzinska 3b, Blanka Bartosz 2b, Blanka Sobczak 2b, Julia Staworzynska 2b, Emilia Kurek 2b, Julia Gancarska 1a, Karina Krakowska 3a, Wiktoria Preis 3a, Julia Halkiewicz 1b, Maja Stasienko 1b, Klaudia Dąbrowa 1f, Kinga Sucharska 1b, Maria Gorzkowska 1b, Aleksandra Kaliszuk 1c, Olivia Małek 1b, Wiktoria Klebicka 2a, Zofia Sosulska 2f i Oliwia Plich 1f.

            Występem swoim zaskarbili sobie sympatię i uznanie wszystkich słuchaczy, a szczególnie żołnierzy 😊.

            Foto...

          • 100-lecie Kina ODRA

          • Co wiemy o Kinie Odra?

            6 listopada odbył się MIĘDZYSZKOLNY INTERAKTYWNY QUIZ

            NA 100-LECIE KINA ODRA W OŁAWIE, którego celem było upowszechnianie historii i działalności Kina ODRA w Oławie z okazji 100-lecia jego istnienia. W turnieju wzięło udział 6 drużyn z 3 szkół ponadpodstawowych w Oławie, tak więc konkurencja była duża a droga do finału niełatwa! Z dumą możemy ogłosić, że jedna z naszych drużyn (w składzie Zofia Mruk, Bartosz Zabłocki oraz Karol Góźdź) zajęła 2 miejsce! Gratulujemy naszej drużynie, ale również wszystkim pozostałym uczestnikom turnieju! Gorący doping zgotowała naszym uczestnikom klasa 3d. Opiekę nad uczniami sprawowała prof. Monika Garbowska.

          • Bez tej Miłości...

          • BEZ TEJ MIŁOŚCI NIE MOŻNA ZYĆ

            W Głogowie właśnie trwa gala Wojewódzkiego Konkursu Literackiego bez tej miłości (nie) można żyć. Z naszej szkoły wysłano na konkurs 33 wiersze 11 autorów. Wiersze 8 autorów wyróżniono wydrukowaniem ich w tomiku poetyckim, który przed chwilą z rąk organizatorów konkursu – wraz z nagrodami – odebrali: Maja Rakszawska, Ania Kowalska, Julka Kornecka, Tymek Mijał, Kacper Wiliński, Ksawery Stenzel, Piotr Kaleta i Kacper Wojciechowski. KACPROWI WOJCIECHOWSKIEMU przyznano dodatkowo tytuł laureata za zajęcie II MIEJSCA w województwie.

            Wielkie gratulacje dla wszystkich wyróżnionych! Dodam – wszyscy są uczniami kl. 1D.:) Dodam również, że nasi uczniowie stanowili 50% nagrodzonych uczniów z całego województwa!!!

            JS

          • Szkoła Pamięta

          • Szanowni Państwo Dyrektorzy,

            w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Cieszymy się, że 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli okazało troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.  

            W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom.

            Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej.  

            Z wyrazami szacunku

            Biuro Ministra Ministerstwo Edukacji i Nauki