• Projekt wyszehradzki

          • „W zdrowym ciele, zdrowy duch”

            Projekt rozpoczął się 4 września 2023 roku wyjazdem spod Wieży Ciśnień o godziny 11:00. Po paro godzinnej podróży dojechaliśmy do ośrodka w Gliczarowie Górnym, gdzie po posiłku i zaklimatyzowaniu się był przeprowadzony wieczorek zapoznawczy z uczniami ze szkół słowackich i czeskich. Następnego dnia po porannej gimnastyce podjęliśmy się wejścia na Morskie Oko. Po parogodzinnym spacerze szlakiem czerwonym dotarliśmy do jeziorka, gdzie zrobiliśmy dłuższą przerwę na podziwianie widoków i zrobienie zdjęć. Po zejściu ze szlaku wróciliśmy do ośrodka i zjedliśmy obiadokolacje. Następny dzień również rozpoczęliśmy poranną gimnastyką i wyjazdem razem z wejściem na Rusinowa Polane. Po dojściu do celu chętni uczestnicy wycieczki podjęli się cięższego wejścia na Gęsią Szyje, skąd mogli się cieszyć panoramicznymi widokami na Tatry Wysokie. Po zejściu ze szlaku zrelaksowaliśmy się w Termach BUKOVINA. Po powrocie do ośrodka i zjedzeniu kolacji odbyły się prezentacje uczestników z każdego kraju dotyczące kuchni narodowej oraz quiz na ich temat. Następnego dnia za cel obraliśmy Dolinę Kościeliską, gdzie oprócz podziwiania widoków mieliśmy okazje wspiąć się przez jaskinię. Po zjedzeniu obiadokolacji odbyło się pożegnanie Słowaków, którzy wyjechali z Gliczarowa Górnego wieczorem. W piątek po gimnastyce i zjedzeniu śniadania wyjechaliśmy z Gliczarowa Górnego i wróciliśmy do Oławy. Cały projekt był dla uczniów naszej szkoły okazją do poćwiczenia umiejętności językowych i nawiązania przyjaźni z uczniami ze szkół czeskich i słowackich.

            Wiktoria Preis

            Foto...

          • Narodowe Czytanie

          • 20 września na skwerze przed naszą szkołą odbyła się kolejna - XII edycja Narodowego Czytania.

            Tym razem była to powiatowa odsłona tej akcji, podczas której przedstawiciele władz powiatu, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie czytali fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

             „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w tym roku.

            Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i sprawiło przyjemność nie tylko uczestnikom.

            Foto...

          • Światowy Dzień Sybiraka

          • Światowy Dzień Sybiraka 2023

            Dziś na cmentarzu komunalnym przy ul. Zwierzynieckiej odbyły się uroczyste obchody Dnia Sybiraka. Całość rozpoczęło okolicznościowe przemówienie wygłoszone przez prezesa Oławskiego Oddziału Związku Sybiraków Aleksandra Maciejewicza, który przypomniał losy naszych rodaków wywożonych na Sybir oraz agresję Związku Radzieckiego na Polskę i Rosji na Ukrainę. Uroczystość uświetnił występ naszej uczennicy, ZOSI BIEGI z kl. 3Bp, która brawurowo wykonała „Hymn Sybiraków”. Zosiu, bardzo dziękujemy!!! za Twoją wrażliwość i radość, jaką dajesz nie tylko naszej szkolnej społeczności, ale także oławianom swoim śpiewem. Chapeau bas...

            JS

          • Patronat POPPPiDM w Oławie

          • Kolejne klasy objęte patronatem

            Z satysfakcją informujemy, że kolejne klasy z naszej szkoły zyskały patronat naukowy. Tym razem umowa patronacka dotyczy klas – 1E i 1F. Przypominamy, że klasa 1E o profilu menadżerskim realizuje innowację pedagogiczną pt. Psychologia zarządzania, natomiast klasa 1F o profilu psychologiczno-społecznym innowację pt. Trening umiejętności społecznych.

            5 września br. oficjalny patronat nad obiema klasami objęła oławska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, wchodząca w skład Powiatowego Ośrodka Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego. Umowę patronacką podpisały – dyr. Danuta Troska i dyr. Jolanta Szewczyk, a jej koordynatorami są: mgr Halina Pawińska, wicedyrektor POPPPiDM w Oławie oraz mgr Irena Lech, pedagog w LO Nr I w Oławie i mgr Agnieszka Skorupińska, autorka i realizatorka innowacji pedagogicznych.

            Cieszymy się z kolejnej naukowej inicjatywy w naszej szkole i już czekamy na owoce współpracy!

            JS

            Fot. Archiwum szkoły

          • Dzień Patrona

          • Imię Jana III Sobieskiego nadano naszemu Liceum w 1965 roku z okazji XX-lecia istnienia szkoły. Od tego czasu kilka, a może kilkanaście razy obchodzono Dzień Patrona, ale jakoś na trwałe się nie zadomowił. Może teraz uda się wpisać go na stałe w kalendarz imprez szkolnych? Miejmy taką nadzieję.

            Początek tej tradycji uczyniliśmy w miniony piątek (15 września) i nie ma co ukrywać – był bardzo okazały. Ale też poprzedziły go bardzo intensywne przygotowania czynione już od pierwszego dzwonka nowego roku szkolnego (plany opracowano znacznie wcześniej). Jak przystało na szkołę chlubiącą się wysokimi ambicjami, postanowiliśmy wykorzystać ten dzień do pogłębienia wiedzy o naszym Patronie. A o pomoc w tym zakresie poprosiliśmy pracowników naukowych, którzy historię rodu Sobieskich oraz bitwy pod Wiedniem zgłębiają od lat i znają znakomicie. Wsparcie w organizacji Konferencji historycznej okazała nam Powiatowa i Miejska Biblioteka „Koronka”, która już wcześniej miała przygotowane plany na uczczenie 340. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Dzięki tej współpracy w auli gościliśmy: dra Tomasza Gałwiaczka z wykładem „Jan III Sobieski jako wódz i polityk. Historyczne impresje wokół postaci bohatera narodowego”. Po nim z prelekcją pt. „Stosunki polsko-tureckie w Polsce przedrozbiorowej do połowy XVII wieku” wystąpił dr Stanisław Antoni Bogaczewicz. W drugiej części obchodów głos zabrali: dr hab. Robert Kołodziej z wykładem „Czy wyprawa wiedeńska Jana III Sobieskiego leżała w interesie Rzeczypospolitej?” oraz prof. dr hab. Aleksandra Skrzypietz, która przedstawiła temat „Codzienność wodza podczas wyprawy wojennej. Jan III Sobieski w drodze pod Wiedeń”.  

            W czasie drugiej części odbyło się także zaprzysiężenie nowoprzyjętych do naszej szkoły uczniów. Na scenie obecni byli reprezentacji klas, którzy, w obecności sztandaru szkoły, złożyli ślubowanie na ręce Pani Dyrektor Jolanty Szewczyk.

            W trakcie trwania uroczystości ogłoszono także wyniki konkursów i zawodów sportowych przygotowanych na tę okazję.

            Najlepszym w „Szkolnym konkursie wiedzy o Patronie szkoły królu Janie III Sobieskim” okazał się Marek Markiewicz z 3A, na drugim miejscu uplasowały się Kornelia Polańska z 3A i Natalia Gallus z 3C – także z 3A. Trzecie miejsce zajęli Tomasz Bajda z 1A i Hubert Sobieraj z 3A. Na wyróżnienie zasłużyli jeszcze: Marcelina Kędzierska 3A, Kinga Hrycak 3A, Hanna Wasąg 3A, Mateusz Kuzara 1A i Daniel Mioduszewski 2A.

            Drugim konkursem był „Szkolny konkurs plastyczny – Patron mojej szkoły – Portret Jana III Sobieskiego”. Pierwsze miejsce przypadło I miejsce Mai Jarzynie 1A, a II miejsce Darii Dudzińskiej 1F. Wyróżnienia otrzymały: Nina Borodzenia 1A, Maria Łakoma 2F, Aleksandra Pytlos 2C i Julia Jaklewicz 1A.

            Tego dnia odbył się jeszcze „Turniej piłkarski o puchar Jana III Sobieskiego”. Tytuł najlepszych zdobyli uczniowie z drużyny, w skład której wchodzili: Dominik Radwan – kapitan, Adrian Białek, Igor Romańczukiewicz, Alan Baca, Szymon Piotrowski, Grzegorz Błaszczyk, Karol Lech i Kornel Karkoszka.

            Na uroczystości obecni byli także zaproszeni goście: Starosta Oławski Mirosław Kulesza, Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann, Wiceburmistrz Oławy Andrzej Mikoda, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki KORONKA Nina Kordys, pani dr Aleksandra Ziober – Wykładowca Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, a także dyrektorzy oławskich szkół średnich: pani Maria Domaradzka z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie oraz pan Zbigniew Kamieniak z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.

            Ważnym momentem Dnia Patrona było także zaprezentowanie gościom muralu autorstwa Kamila Tobiasza, który powstał w części piwnicznej budynku głównego. Przedstawia Jana III Sobieskiego na tle budynku LO – to na części głównej ściany, a z boku husarskie skrzydła, pod którymi można stanąć i zrobić sobie gustowne zdjęcie, co nasi goście chętnie czynili.

            Mecenat oraz patronat honorowy nad uroczystościami objęły: Starostwo Powiatowe w Oławie i Urząd Miasta Oława.

            Foto...

            ***

             

            Prof. dr hab. Aleksandra Skrzypietz. Polska historyk, specjalistka w zakresie historii nowożytnej. Od 1990 roku wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na stosunkach polsko-francuskich w XVII i XVIII w., funkcjonowaniu dworu królewskiego w epoce nowożytnej, dziejach i znaczeniu politycznym rodu Sobieskich, wpływie edukacji na kształtowanie postaw politycznych i obywatelskich oraz roli kobiet w przemianach społeczno-politycznych. W latach 1996, 2010, 2013 i 2017 otrzymała nagrody Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność naukową, a w 2018 Złotą Odznakę Uniwersytetu Śląskiego za zasługi dla uczelni. Wielokrotna stypendystka Fundacji Lanckorońskich. Autorka książek: Francuskie zabiegi o koronę polską po śmierci Jana III Sobieskiego, Katowice 2009; Królewscy synowie – Jakub, Aleksander i Konstanty Sobiescy, Katowice 2011; Rozkwit i upadek rodu Sobieskich, Warszawa 2014; Jakub Sobieski, Poznań 2015; Królowa Margot. Ostatnia perła Walezjuszów, Warszawa 2016; Franciszek Ludwik de Bourbon, książę de Conti – „obrany król Polski” Saga rodu Kondeuszów, Katowice 2019; Maria Klementyna Sobieska, królowa i Służebnica Boża, Katowice 2022 (współaut. Stanisław Jujeczka); Z Oławy na angielski tron? Maria Klementyna Sobieska, Oława – Bielsko-Biała 2023.

             

            Dr hab.  Robert Kołodziej prof. UWr ur. 1969 r. w Częstochowie. Polski historyk, specjalizujący się w historii nowożytnej. Nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim. W 2001 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie pracy pt. Niedoszły sejm z 1637 roku. Od 2005 r. adiunkt w Zakładzie Historii Polski i Powszechnej od XVI do XVIII wieku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2015 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności historia nowożytna Polski i powszechna, na podstawie rozprawy Ostatni wolności naszej klejnot". Sejm Rzeczypospolitej za panowania Jana III Sobieskiego. Od 2019 r. pracuje w Instytucie Historycznym jako profesor. Zainteresowania naukowe Roberta Kołodzieja koncentrują się wokół problematyki związanej z historią okresu nowożytnego (XVI–XVIII wieku), ze szczególnym uwzględnieniem historii ustroju, dziejów staropolskiego parlamentaryzmu, dziejów dyplomacji oraz edytorstwa źródeł historycznych. Autor ponad stu publikacji naukowych, do najważniejszych należą: Pierwszy sejm z 1637 roku, Toruń 2003; "Ostatni wolności naszej klejnot". Sejm Rzeczypospolitej za panowania Jana III Sobieskiego, Poznań 2014 r. Jest też współwydawcą sześciu tomów akt sejmikowych województw wielkopolskich oraz województwa bełskiego. W najbliższym czasie ukaże się książka jego autorstwa dotycząca sejmików w strukturze parlamentarnej Rzeczypospolitej w czasach Jana III Sobieskiego.

             

            Dr Stanisław Antoni Bogaczewicz, ur. 1959 r. we Wrocławiu, historyk specjalizujący się w badaniach nad dziejami Kościoła Powszechnego i w Polsce. Odbywał studia z zakresu teologii i historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod kierunkiem o. prof. dr hab. Damiana Wojtyski, a następnie na Uniwersytecie Opolskim pod kierunkiem ks. bpa prof. dr hab. Jana Kopca. Był stypendystą Fundacji Lanckorońskich z Brzezia. W ramach projektu badawczego podjętego z inicjatywy Prof. Karoliny Lanckorońskiej przez Polski Instytut Historyczny w Rzymie uczestniczył w pracach zespołu naukowego opracowującego źródła do dziejów Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Jest autorem wielu opracowań poświęconych dziejom Kościoła w Polsce, konsultantem wydawnictw zbiorowych, wystaw, materiałów edukacyjnych, odznaczony m.in.: Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

             

            Dr Tomasz Gałwiaczek, historyk kultury, regionalista. W 2006 r. obronił z wyróżnieniem w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego rozprawę doktorską nt. Kształtowanie mentalności chrześcijanina w świetle kazań dominikańskich XVIII wieku. Odbywał stypendia naukowe w Państwowym Uniwersytecie Białoruskim w Mińsku (2001) i Uniwersytecie Gandawskim (2003). Od 2007 r. pracownik, a w latach 2018–2020 naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej – KŚZpNP we Wrocławiu. Autor, współautor i redaktor naukowy kilkunastu książek oraz bisko 100 prac (naukowych, popularnonaukowych, szkiców, tekstów publicystycznych) poświęconych historii kultury, historii Śląska oraz kulturze religijnej w okresie nowożytnym. Autor i współautor kilkunastu wystaw plenerowych oraz wydawnictw edukacyjnych. W sferze jego zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia historii kultury, historii Śląska (Ziem Zachodnich po 1945 r.), memuarystyka oraz historia turystyki i krajoznawstwa. Uczestnik kilkudziesięciu międzynarodowych, ogólnopolskich oraz regionalnych konferencji naukowych, konsultant, autor i współautor scenariuszy programów telewizyjnych dotyczących dziejów Polski i Śląska, audycji radiowych oraz wystaw.

             

          • Z Sobieskim przez Oławę

          • 16 września - w słoneczną sobotę - kontynuowaliśmy obchody Dnia Patrona Szkoły we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką w Oławie Koronka. Chętni do pomocy uczniowie naszego Liceum wzięli udział w spacerze po Oławie z Panem Grzegorzem Seredyńskim – autorem cyklu wykładów pt. „Oława nieoczywista”. Organizatorem tego wydarzenia była Biblioteka Koronka.  Następnie od godziny 15:30 do 18:00 dwudziestu uczniów naszego Liceum z klas 1-4 wraz z prof. Aleksandrą Skibińską-Brzezicką - pomagało w organizacji gry miejskiej „Z Sobieskimi przez Oławę” zorganizowanej również przez Bibliotekę Koronka - dla mieszkańców naszego miasta. 
            Dziękujemy za aktywny udział, pomoc i poświęcony czas!
            W obsłudze gry miejskiej pomagali:
            1C: Laura Ciszek, Zuzanna Niedźwiecka
            2B: Blanka Bartosz, Michał Kurkowski, Antoni Sobiecki, Wiktor Szczepuła, Michał Łabuński
            2F: Julia Nowicka, Weronika Szewczyk
            3A: Marcelina Kędzierska, Maks Zbroniec, Julia Wittmann, Magdalena Żyłajtys
            3B: Zofia Biega, Zofia Rucińska
            3C: Lena Michalewska, Julia Korzeniowska, Nikola Hudak, Joanna Łabowska,     
            4B: Karolina Jóźków

            Foto...

          • W Muzeum Motoryzacji

          • Klasa 3C w dniu 12.09 odwiedziła przedpremierowo wraz z wychowawca prof. Łukaszem Gallusem Muzeum Motoryzacji Wena. Uczniowie zobaczyli mnóstwo zabytkowych, pięknych samochodów, rowerów i motocykli. Dziękujemy za możliwość odwiedzenia przyszłego największego muzeum motoryzacji w Polsce.

            Foto...

          • Piknik z pieskiem

          • 16 września w słoneczną sobotę grupa uczniów z naszej szkoły wraz z prof. Elżbietą Solarską pomagała podczas charytatywnego "Pikniku z psiakiem", który odbył się na wybiegu dla psów przy ulicy Rybackiej.  Dziękujemy za poświęcony czas i chęć pomocy!

            Foto...

          • Szlachetna Paczka

          • W całej Polsce trwa nabór na Wolontariuszy Szlachetnej Paczki. To ludzie, którzy zmieniają świat. Od ich liczby i zaangażowania zależy skala pomocy Szlachetnej Paczki. To oni odwiedzają zgłoszone rodziny, rozmawiają z nimi, decydują czy rodzinie potrzebna jest mądra pomoc, wreszcie dostarczają paczki. Gdzieś, w trakcie tych działań odbywa się ważna zmiana ❤️

            Wolontariusze wraz z PACZKĄ zmieniają świat na dobre. Świat rodzin - które otrzymują potrzebną pomoc, ale też odzyskują nadzieję i godność. Dla nich to cenna lekcja empatii, okazja, by dostrzec drugiego człowieka, docenić to co sami mają 🥰

            Masz ukończone 16 lat, to wejdź na ➡️ https://bit.ly/zmieniamy_swiat_na_dobre  
            i zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki.

          • List Kuratora

          •                 Wrocław 2023-09-11

                              Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!

            Rozpoczyna się nowy rok szkolny 2023/2024. Wchodzimy weń z optymizmem
            i nadzieją, acz zapewne będzie jak zwykle trudny i jak zawsze pracowity. Wyzwań, zadań
            i obowiązków z pewnością nie zabraknie. To dobrze, bowiem przeszkody są po to, aby je pokonywać, a trudności, żeby hartowały. Jak mawiali starożytni Rzymianie - per aspera ad astra! Powiada się - i słusznie - że w szkole (czy szerzej w oświacie) stałe są tylko zmiany, nowy rok szkolny też je przynosi. Spieszę przeto z informacją o najważniejszych nowościach w edukacji:

            • W szkołach ponadpodstawowych przedmiot podstawy przedsiębiorczości zostanie zastąpiony przez przedmiot biznes i zarządzanie, z którego będzie można zdawać egzamin maturalny w 2027 r.
            • W klasach 7 i 8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych możliwe będzie nauczanie łaciny jako drugiego języka obcego i z czasem zdawanie z niej egzaminu maturalnego.
            • Uczniowie klas czwartych szkół podstawowych otrzymają laptopy (w skali Polski jest ich 394 tys., na Dolnym Śląsku 28,5 tys.). Każdego kolejnego roku Ministerstwo Cyfryzacji finansować będzie zakup laptopów dla uczniów klas czwartych.
            • Nauczyciele zatrudnieni w szkołach otrzymają bony 2,5 tys. zł. na zakup laptopów.
            • Legitymacje uczniowskie co do zasady będą miały postać aplikacji, na wniosek rodzica lub pełnoletniego ucznia mogą mieć tradycyjny kształt.
            • Powstaną Branżowe Centra Umiejętności wspierające kształcenie zawodowe.
              Na Dolnym Śląsku zostanie utworzonych 7 takich jednostek, w całym kraju ma być ich 120.
            • Drugi rok z rzędu w szkołach ponadpodstawowych wdrażany jest przedmiot Historia
              i Teraźniejszość. Zgodnie z przepisami prawa o wyborze podręcznika decyduje wyłącznie nauczyciel przedmiotu.
            • W szkołach przeprowadzony zostanie ogólnopolski sprawdzian sprawności fizycznej uczniów (odtąd będzie powtarzany co roku). Jego celem jest diagnoza kondycji fizycznej młodych Polaków oraz wyselekcjonowanie przyszłych mistrzów
              i reprezentantów kraju.
            • Wzrośnie zatrudnienie nauczycieli specjalistów: psychologów, pedagogów, pedagogów specjalnych, logopedów, terapeutów. W skali kraju etatów wsparcia było 22 tys. w r. sz. 2021/2022, 42 tys. w r. szk. 2022/2023; teraz będzie 51 tys.
              Odpowiednio powiększona została subwencja oświatowa. Zwiększenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej to odpowiedź na potrzeby społeczne i zagrożenia cywilizacyjne. Szkoła, która stanowi ważną część polskiego państwa, skuteczniej będzie spieszyć z pomocą potrzebującym.
            • Do szkół ponadpodstawowych drugi rok z rzędu trafił znacząco liczniejszy rocznik,
              na Dolnym Śląsku to 38 tys. uczniów. Aby zapewnić kadrę pedagogiczną wprowadzono przepis umożliwiający pracę nauczycieli w wymiarze ponad 1,5 etatu. Ponadto po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty organ prowadzący może zdecydować o prowadzeniu części zajęć dydaktycznych danej szkoły w innej lokalizacji. Kolejny rocznik (obecna klasa 8) liczy 17 tys. uczniów, a następne mają po ok. 28,5 tys. osób.
            • Kontynuowane będą ministerialne programy: Laboratoria Przyszłości (do szkół podstawowych w całym kraju trafił sprzęt za 1,2 mld zł; tym roku program obejmie szkoły ponadpodstawowe), Aktywna Tablica, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Posiłek w szkole i w domu, Poznaj Polskę (w r. szk. 2023/24
              w programie będą mogli wziąć udział wszyscy uczniowie; od wiosny 2024 r. każda klasa za pieniądze z programu będzie mogła wyjechać na dwudniową wycieczkę dydaktyczną w ciekawe i ważne dla każdego Polaka miejsca naszego kraju).
              W szybkim tempie modernizują one oświatę, pozwalają pełniej rozkwitnąć talentom, wspierają potrzebujących. Służą lepszemu wychowaniu i wykształceniu młodego pokolenia. Ze wszech miar warto skorzystać z dużych środków, które są przeznaczane na te programy.
            • Polska gospodarka się rozwija, a bezrobocie jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Z danych Dolnośląskiego Urzędu Pracy wynika, że w naszym województwie wszystkie zawody są deficytowe, wszędzie brakuje pracowników. Trudno się więc dziwić, że brakuje ich także w oświacie. Z informacji przekazywanych przez dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych
              do kuratorium wynika, że wakatów w pełnym i niepełnym wymiarze jest obecnie 879 co stanowi 1,8 % nauczycieli na Dolnym Śląsku. Rozwiązaniem jest przydzielanie godzin ponadwymiarowych, zatrudnianie emerytów i osób na nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, a także - za zgodą kuratora oświaty - o niepełnych (zbliżonych) kwalifikacjach. 
            • Według danym Ministerstwa Edukacji i Nauki średnie wynagrodzenie nauczycieli (uwzględniające poza pensją zasadniczą inne składniki wynagrodzenia np. wysługę, godziny ponadwymiarowe, zastępstwa doraźne, nagrody, dodatki) w 2023 r. wynosi miesięcznie: 4777, 86 zł brutto dla nauczyciela poczatkującego, 5733,43 zł brutto dla nauczyciela mianowanego, 7326,06 zł brutto dla nauczyciela dyplomowanego. Nauczyciele dyplomowani stanowią ponad 60 % nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela.
            • Nauczyciele od 1.01.2024 r. otrzymają podwyżki wynagrodzenia zasadniczego
              w wysokości od 12,3 do 20% (w zależności od szczebla awansu zawodowego; prognozowana inflacja ma wynieść wtedy 6-6,5%; prace nad budżetem trwają)
            • Po rozmowach z NSZZ „Solidarność” minister edukacji i nauki prof. P. Czarnek i wiceminister
              D. Piątkowski zapowiedzieli na jesieni br. podwyższenie minimalnej wartości dodatku za wychowawstwo w szkole z 300 zł do 600 zł, przyznanie nauczycielom 2-3 dni urlopu na żądanie oraz wprowadzenie nagrody jubileuszowej dla nauczycieli po 45 latach pracy. Zgodnie z przepisami prawa wysokość dodatku
              za opiekę nad grupą dzieci w przedszkolu ustala suwerennie organ prowadzący.
            • Co roku znacząco i ponad inflację rośnie subwencja oświatowa - w 2022 r. wyniosła 53,3 mld zł, w 2023 r. 64,5 mld zł, w 2024 r. będzie to 76,6 mld zł.
            • W ostatnich latach zmniejszyła się szkolna biurokracja: zlikwidowano obowiązek przeprowadzania ewaluacji wewnętrznej, jeden z czterech szczebli awansu zawodowego, ocenę dorobku zawodowego (za okres stażu; ocena pracy pozostała). Kuratorium jako organ nadzoru pedagogicznego wymaga jedynie dokumentacji wynikającej z ustaw i rozporządzeń. Szkoły, przedszkola i placówki same decydują
              o wewnętrznej sprawozdawczości i dokumentacji. Zdarza się np., że wprowadzają obowiązek przedstawiania przez nauczycieli rozkładów materiału i planów wynikowych, do czego żadne przepisy prawa nie zobowiązują.
            • Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. P. Czarnek powołał zespoły ekspertów, które pracują nad odchudzeniem podstaw programowych poszczególnych przedmiotów. Zmiany mogłyby zostać wprowadzone z początkiem r. szk. 2024/2025.

            Szkoła jest wyjątkowym miejscem spotkania, kształcenia, wychowania, wzrastania. Jest wspólnotą, dobrem wspólnym, które od każdego jej uczestnika zależy. Dziękując za wszystkie dotychczasowe działania na rzecz edukacji bardzo proszę o rzetelną pracę
            i zaangażowanie, empatię i solidarność. Proszę o zgodę, która - jeśli powszechna i szczera - naprawdę buduje. W bezprecedensowo trudnych czasach, po 3 latach pandemii koronawirusa i w drugim roku barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę, w dobie napięć i podziałów społecznych, jest ona wyjątkowo potrzebna. Problemy i konflikty warto rozwiązywać
            w społecznościach szkolnych, w spokoju i dialogu. Nie ma wszak sprawy, której nie dałoby się załatwić w merytorycznej dyskusji i poważnej rozmowie.

            Gorąco polecam Państwu poruszający film „Raport Pileckiego”, który wszedł
            na ekrany 1 września br. Opowiada on o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, postaci niezwykłej, prawdziwego herosa. Rtm. W. Pilecki walczył
            z Sowietami w 1920 r., brał udział w wojnie obronnej Polski w 1939 r. oraz w Powstaniu Warszawskim w 1944 r., prawie 3 lata spędził w niemieckim obozie zagłady w Auschwitz organizując tam siatkę konspiracyjną, sporządził wstrząsający raport opisujący los więźniów i funkcjonowanie obozu. Po wojnie zaangażował się w antykomunistyczną działalność, po wyjątkowo brutalnym śledztwie został zamordowany w ubeckim więzieniu przy
            ul. Rakowieckiej na Mokotowie w Warszawie w dniu 25 maja 1948 r. Miejsce pochówku ciała tego czystej próby bohatera do dziś pozostaje nieznane. „Raport Pileckiego” powinien obejrzeć każdy Polak, szczególnie młode pokolenie. Dlatego bardzo proszę
            o zorganizowanie szkolnych wyjść do kina oraz zabranie swoich pociech na seans. Z uwagi na drastyczność scen rekomenduję udział uczniów klas starszych szkół ponadpodstawowych. Wyjście do kina powinno zostać poprzedzone lekcją historii, tak, aby uczniowie zrozumieli prezentowane treści.

            W nowym roku szkolnym życzę Państwu, Państwa uczniom, wychowankom
            i pociechom zdrowia, realizacji planów, spełnienia marzeń, wielu sukcesów, optymizmu
            i uśmiechu. Niech się dobrze dzieje w Państwa domach, szkołach, przedszkolach
            i placówkach! Niech to będzie dobry rok dla całej naszej dolnośląskiej oświatowej rodziny!

                                                                                Z wyrazami szacunku

                                                                                  Roman Kowalczyk

                                                                           Dolnośląski Kurator Oświaty                          

          • Dentobus

          • INFORMACJA O OPIECE STOMATOLOGICZNEJ W SZKOLE

            Szanowni Państwo,

            na prośbę dolnośląskiego NFZ informujemy Państwa o ofercie opieki stomatologicznej przygotowanej dla dolnośląskich szkół. W załączniku znajduje się tekst zgody, którą należy wydrukować, wypełnić i złożyć u Wychowawcy podczas najbliższego zebrania Rodziców lub w sekretariacie szkoły (najpóźniej 13.09 br.). Niniejsze informacje zostały rozesłane Rodzicom/Opiekunom przez dziennik elektroniczny. W przypadku Rodziców/Opiekunów Pierwszoklasistów informacje zostały rozesłane na konta Uczniów (z prośbą o przekazanie ich Rodzicom/Opiekunom).

            Pozdrawiamy Państwa.
            Jolanta Szewczyk i Małgorzata Pietrzycka

            Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego Nr I

            im. Jana III Sobieskiego w Oławie
             

            DENTOBUS – OFERTA NFZ

            Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

            gorąco zachęcamy Państwa do wyrażenia zgody na wzięcie udziału przez Państwa dzieci w programie BEZPŁATNEJ profilaktyki stomatologicznej. Aby rozwiać Państwa wątpliwości, odpowiadamy poniżej na najczęstsze pytania.

            JAK ZGŁOSIĆ DZIECKO?
            Wystarczy podpisać wysłany elektronicznie przez szkołę druk OŚWIADCZENIA i dostarczyć je (osobiście lub przekazać dziecku) do wychowawcy lub sekretariatu szkoły

            ILE TO KOSZTUJE?
            NIC. Wszystkie czynności Dentobusu, lekarzy i naszego personelu są BEZPŁATNE, refundowane przez Dolnośląski Oddział NFZ.

            CZY WARTO?
            Zdecydowanie TAK. Nawet jeśli Państwa pociecha znajduje się pod opieką stomatologa, wykonany przez naszego lekarza przegląd może pomóc w diagnozie, wykazać potrzebę leczniczą i przyspieszyć usunięcie problemu.     Wczesna diagnoza pozwala na szybkie i bezbolesne leczenie. Odsunięcie leczenia w czasie może prowadzić do konieczności leczenia kanałowego lub utraty zęba.

            CZY BADANIA SĄ WSKAZANE?
            Z uwagi na COVID większa część dzieci nie była w ostatnim czasie badana przez lekarza dentystę, co potencjalnie zwiększa ilość problemów stomatologicznych które mogą wystąpić u Państwa dziecka. Więc TAK.

            CZY BADANIA SĄ BEZPIECZNE?
            W Dentobusie wdrożony jest program BEZPIECZNEJ przychodni mobilnej. Nasi specjaliści przyjmują Pacjentów w pełnych środkach ochrony osobistej, przy pracującej przepływowej lampie UVC, z zastosowaniem środków dezynfekcji powierzchniowej, dezynfekcji ust Pacjenta i zminimalizowanym czasem ekspozycji.

            CO DALEJ? CZY JESTEM ZMUSZONY DO KONTYNUACJI LECZENIA?
            NIE. Po wykonanych przez naszych lekarzy czynnościach, Państwa dziecko otrzyma kartę Pacjenta. W niej, między innymi, lekarz po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych, określi na diagramie potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej).
            Wzięcie udziału w przeglądzie jest dobrowolne i nie narzuca w żaden sposób kontynuacji, wyboru lekarza czy też metod i finansowania leczenia.


            Więcej informacji o nas na: www.directmedic.pl.

            Oswiadczenie_rodzica_-_konieczne_do_wydruku.pdf

          • Dzień Kombatanta

          • Dzień Kombatanta

            We wtorek, 6 września, obchodziliśmy Dzień Kombatanta. Pierwsza część odbyła się przy pomniku Losów Ojczyzny, a druga w Rynku. Nasz szkoła wystawiła poczet sztandarowy a także przygotowała część artystyczną. W uroczystościach wzięły także udział wybrane klasy. Organizatorem oławskich obchodów był płk Eugeniusz Praczuk oraz Urząd Miasta. W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia za zasługi w kultywowaniu i upowszechnianiu tradycji i chwały oręża polskiego Krzyżem "Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i BWP". Wśród uhonorowanych tym odznaczeniem była także nasza Pani Dyrektor Jolanta Szewczyk. Gratulujemy!

            Foto. Jarosław Kilnar Główny Specjalista Biuro Promocji i Obsługi Informatycznej Starostwo Powiatowe w Oławie

          • Projekt wyszehradzki

          • Projekt wyszehradzki

            Od poniedziałku do piątku kilkoro naszych uczniów wraz opiekunami uczestniczy w projekcie wyszehradzkim „In a healthy body, healthy spirit”. Na całościową relację z tego wydarzenie przyjdzie czas po jego zakończeniu, ale już teraz ślemy kilka fotograficznych migawek 😊

          • Inauguracja roku szkolnego 2023-2024

          • W poniedziałek, 4 września, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023-2024. Ze względu na dużą ilość uczniów – 648, w tym 198 pierwszoklasistów, uroczystość inauguracyjną musieliśmy podzielić na dwie tury: klasy 3 i 4 spotkały się w auli o godz. 9:00, a klasy 1 i 2 o godz. 10:30. Gościem specjalnym był Starosta Powiatu Oławskiego Mirosław Kulesza, który w swoim wystąpieniu wspomniał swoją szkołę średnią – LO im. Adama Asnyka w Kaliszu. Podkreślił, jak ważny był to dla niego czas i jak wpłynął na jego dorosłe życie. Życzył nam sukcesów w całym roku szkolnym, a szczególnie na maturze, którą w tym roku zakończyliśmy stuprocentową zdawalnością.

            Natomiast Pani Dyrektor Jolanta Szewczyk witając uczestników inauguracyjnego spotkania zachęcała wszystkich do wyjścia ze swojej strefy komfortu i odważnego mierzenia się z nowymi wyzwaniami, bo tylko taka życiowa postawa daje radość i sprzyja rozwojowi.

            W tym roku nasze grono pedagogiczne poszerzyło się o wielu nowych nauczycieli. Wśród nich jest m.in. Pan Józef Markocki – aktor i twórca Teatru Formy. Podczas każdego ze spotkań w auli zaprezentował próbkę swych aktorskich umiejętności – recytował fragment „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego oraz wykonał utwór z repertuaru Michała Bajora „Nie chcę więcej”.

            Foto...