• Małe formy artystyczne

          • Małe formy artystyczne

            20 czerwca 2023 piątka uczniów, pod opieką Pani Profesor Ewy Nowickiej, udała się na konkurs małych form artystycznych w języku angielskim i niemieckim do zespołu szkół ponadpodstawowych w Jelczu-Laskowicach. Nasi reprezentanci przedstawili skecze, recytowali wiersze i śpiewali piosenki – zajmując prawie całe podium i zgarniając wyróżnienia.

            I miejsce zdobyła uczennica klasy 1e Zuzanna Wasielewska recytując fragment „Hamleta” Williama Shakespeare'a.

            Zaraz za nią, na II miejscu znalazła się Zosia Biega z 2B z piosenką „Rolling in the deep” Adele, a pierwsze wyróżnienie uzyskała Karolina Jóźków z 3B utworem „A thousand years” Christiny Perri.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Wycieczka do Paryża

          • Bonjur naszej społeczności szkolnej

            Emocje już opadły, a więc chcielibyśmy poinformować, że 28 maja do 2 czerwca br. odbyła się wycieczka do Paryża klas 2Bp, 3Cp oraz innych uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami: prof. Agatą Żydło, prof. Ewą Jóźków, prof. Anną Ciepły, prof. Ewą Nowicką oraz prof. Piotrem Wróblem.
            Podczas tego kilkudniowego wyjazdu udało nam się zwiedzić naprawdę wiele pięknych miejsc, które dostarczyły nam niezapomnianych do końca życia wspomnień. Dzięki świetnej organizacji, a małej ilości czasu, zwiedziliśmy między innymi: Wieżę Eiffla, Luwr, Katedrę Notre-Dame, Wersal, Katedrę w mieście Reims. Nie możemy również zapomnieć o pięknym wieczornym rejsie statkiem po Sekwanie.
            A o to komentarze naszych uczestników:
            – Bardzo mi się podobało na tym wyjeździe, spędziłam miło czas z cudownymi ludźmi w cudownych miejscach. Myślę, że w mojej głowie zostaną tylko pozytywne wspomnienia.

            – Piękne wschody i zachody słońca na tle architektury francuskiej tylko polepszały nastroje podczas wyjazdów i powrotów do hotelu.

            – Równo miesiąc po skończeniu szkoły pojechaliśmy do Paryża. Tym samym przedłużyliśmy sobie nieco nasze szkolne czasy i stworzyliśmy niezapomniane wspomnienia.

            Przede wszystkim dziękujemy profesorowi Wróblowi za organizacje i miejmy nadzieję, że do zobaczenia za rok w równie pięknym miejscu...

            Filip Pieszczek

             

            A tak wycieczkę wspomina Julia Korzeniowska: – Wycieczka do Paryża była wprost niesamowita! Zwiedzanie zaczęło się od Reims, gdzie zobaczyłam Francję z innej perspektywy, a nie tylko ten luksusowy, bogaty Paryż widziany na filmach. Miasto było kolorowe, a najbardziej podobał mi się park znajdujący się w tym mieście, bo miałam okazję pohuśtać się na huśtawce czy poleżeć chwilę na hamaku.

            Następnie mogę opowiedzieć o Wieży Eiffla, bo było to coś jedyne w swoim rodzaju, a widok z góry był oszałamiający. Wszyscy na górze byli uśmiechnięci i robili dużo zdjęć, aby jak najlepiej upamiętnić tę chwilę. Luwr był również niczego sobie, a dzieła sztuki, które tam zobaczyłam były dla mnie czymś nowym. Budynek sam w sobie był ogromny, chociaż dla mnie sprawiał wrażenie mniejszego niż się wydaje. Jednak to, co najbardziej mi się podobało, to zwiedzanie pięknych uliczek Paryża oraz zobaczenie słynnego Mulin Rouge. Spacerując po uliczkach czułam się jak w bajce. Widok tylu pięknych budynków, kawiarni i sklepów był dla mnie czymś niezwykłym. Nie dało się oderwać oczu od ludzi spacerujących po chodniku, czy zwierząt chodzących wokół ciebie.

            Atmosfera panująca w autokarze także była niczego sobie. Mówiąc o autokarze mam na myśli także naszego niesamowitego kierowcę Pana Józefa, bo bez niego ta wycieczka nie byłaby taka sama. Pan kierowca wywołał uśmiech na mojej twarzy nie raz, a jego poczucie humoru było po prostu niezwykłe. Na wycieczce miałam okazję poznać wiele nowych ludzi, dzięki czemu moja lista znajomych znacząco się zwiększyła. Mój pokojowy hotel był nieco mały, ale dzięki temu doświadczyłam ciekawszych przeżyć z moimi współlokatorami. Relacje, jakie się nam udało nawiązać, były wprost niewiarygodne. Spędzanie czasu z moimi przyjaciółmi było czymś, czego w tamtej chwili potrzebowałam.

            W wolnym czasie mieliśmy okazję zwiedzać Paryż samemu, a to było doświadczenie, które pozwoliło nam przetestować samego siebie. Chodziliśmy na pyszne lody do przepięknych restauracji oraz ogromnych parków. Moi przyjaciele fotograficznie udokumentowali nasze wspólne chwile, za co jestem im naprawdę wdzięczna, bo będę mogła je wspominać, kiedy chce i gdzie chcę. Co więcej, nasz przewodnik, Pan Mariusz był wprost genialny! Jego słowa były jak muzyka dla moich uszu, a jego opowieści były tak interesujące, że nie mogłam oderwać się od jego wspaniałych opowieści. Mariusz to prawdziwy artysta słowa, a ja jestem bardzo wdzięczna za to, że ubarwił moją podróż do Paryża. Mam nadzieję, że nie miał nas dość i jeszcze do nas powróci na następnych wyjazdach do tego pięknego miasta. Co do samej podróży, to spędziłam ją wyśmienicie! Nie mogę się doczekać, aby powtórzyć tą podróż!

            Foto...

          • Gala konkursów biblijnych

          • W miniony piątek, 16 czerwca, odbyła się uroczysta Gala zamykająca tegoroczną, już trzecią edycję Międzynarodowych Konkursów Biblijnych: Wielkiego Testu ze Znajomości Biblii oraz Konkursu fotograficznego „Biblijne inspiracje”. W tym roku tematem wiodącym dla obu był „Mężczyzna w Biblii”, co było dopełnieniem zeszłorocznych konkursów odbywających się pod hasłem „Kobiety w Biblii”.

            Wielki Test ze Znajomości Biblii ma swoją już osiemnastoletnią historię, bo powstał w 2005 roku jako Powiatowy Konkurs Biblijny BIBLOS. Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Olimpijczyków (wcześniej: Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków). W 2020 r. odbyła się ostatnia, XV edycja BIBLOSA. Wówczas to, ze względu na panującą pandemię COVID-19, jego rozgrywki przeniesiono do Internetu, co uwolniło organizatorów od zawężania jego odbiorców do powiatu, a otwarło na młodzież z całej Polski, a także na polskojęzycznych uczniów spoza naszego kraju. Do istniejącego konkursu wiedzy dołączono jeszcze konkurs fotograficzny „Biblijne inspiracje”. I w takiej formule odbywa się on już po raz trzeci.

            Tegoroczne konkursy oficjalnie zostały ogłoszone w styczniu. Na stronach internetowych organizatorów: Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie oraz Szkoły Podstawowej nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie udostępnione zostały regulaminy – osobne dla każdego oraz plakat informacyjny. W regulaminie Wielkiego Testu ze Znajomości Biblii umieszczone były perykopy do tych fragmentów Pisma św., z którymi należało się zapoznać, aby wziąć udział w konkursie.

            Poprzednie dwie gale odbywały się w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. W tym roku organizatorzy przenieśli uroczystość do auli LO, która dysponuje odpowiednią przestrzenią dla gości i widowni, nagłośnieniem i scenicznym oświetleniem, a także – co tego dnia było niezwykle pomocne – klimatyzacją. Galę rozpoczęto o godz. 11:00. Poprowadzili ją organizatorzy: Jolanta Szewczyk – dyr. LO, Ewa Piękoś – katechetka SP nr 6 i Piotr Wróbel – katecheta z LO.

            Zanim jednak uhonorowano zwycięzców i wyróżnionych w Wielkim Teście i Konkursie fotograficznym na scenę zaproszono uczestników innego konkursu, także biblijnego: „Alfy i omegi frazeologii biblijnej”, którego organizatorami od dwóch lat są dwie oławskie szkoły podstawowe – nr 3 im. Orląt Lwowskich i nr 6 im. Polskich Olimpijczyków. Konkurs jest skierowany do młodzieży z IV klas szkół podstawowych i ma zasięg powiatowy. W tym roku nagrodę główną i tytuł „Alfy i omegi frazeologii biblijnej” zdobyła Milena Pluta ze SP nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie. Oprócz niej na scenie znalazło się 14 wyróżnionych uczniów a także ich opiekunowie. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni, a nauczyciele otrzymali dyplomy z podziękowaniem za zaangażowanie i przygotowanie uczniów. Na koniec głos zabrał Jacek Ozga – dyr. SP nr 3 im. Orląt Lwowskich. Nagrody oraz dyplomy wręczali: dyr. Barbara Turczynowska i ks. Leszek Woźny.

            Po krótkiej części artystycznej w wykonaniu uczennic LO Nr I nastąpiła część druga gali. Oficjalne słowo powitania wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników konkursu wygłosiła pani Barbara Turczynowska – dyr. SP Nr 6 im. Polskich Olimpijczyków. Podziękowała za przybycie oraz pogratulowała organizatorom, a przede wszystkim uczestnikom obu konkursów. Głos zabrał także ks. Janusz Gorczyca, proboszcz parafii św. Maurycego we Wrocławiu, który będąc jeszcze proboszczem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie patronował konkursom. Zwrócił uwagę, że Biblia zawsze stanowiła natchnienie dla artystów i źródło wiedzy dla historyków. I cieszy się, że nadal jest ona księgą żywą, inspirującą i ciekawą – także dla najmłodszego pokolenia.   

            Przystępując do uhonorowania najlepszych z najlepszych najpierw nagrodzono tych, którzy postanowili zmierzyć się z niełatwym materiałem biblijnym w Wielkim Teście. W tym roku zgłosiło się 82 uczniów z 30 szkół, a na najwyższym stopniu podium stanęli:

            I miejsce:

            Zofia Ćwik – SP im. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich;

            Milena Petkević – Gimnazjum im. J Śniadeckiego w Solecznikach – Litwa;

            Mateusz Sadowski – V LO im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku.

            II miejsce:

            Kalina Bartoszek – SP nr 8 im. Gen. K. Rolow Miałkowskiego w Oławie;

            Mariola Kropajtie – Gimnazjum im. M. Balińskiego w Jaszunach – Litwa;

            Michał Ossowski – Chrześcijańskie Autorskie Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku.

            III miejsce:

            Nikola Jaguszczak – SP im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach;

            Dominika Janczyk – XI LO im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie;

            Inesa Stankiewicz – Gimnazjum im. P.K.Brzostowskiego w Turgielach – Litwa.

             

            A w gronie wyróżnionych znaleźli się:

            Aleksandra Białucka – SP nr 5 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Oławie;

            Paula Jankielewicz – Gimnazjum im. M. Balińskiego w Jaszunach – Litwa;

            Jan Sobczak – Chrześcijańska Szkoła Podstawowa Montessori w Gdańsku;

            Agnes Staniulyte – Gimnazjum im. J Śniadeckiego w Solecznikach – Litwa;

            Anna Zdendiak – Polska Sobotnia Szkoła w Borysławiu – Ukraina.

            Do zwycięzców i wyróżnionych dołączyli jeszcze finaliści:

            Pola Brzezicka – SP nr 8 im. Gen. K. Rolow Miałkowskiego w Oławie;

            Zofia Jabłońska – SP nr 5 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Oławie;

            Patrycja Marciniak – Zespół Szkół nr 8 we Wrocławiu;

            Mateusz Maszkowski – SP nr 8 im. Gen. K. Rolow Miałkowskiego w Oławie;

            Małgorzata Nowakowska – Zespół Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie;

            Anna Pakiet – LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie;

            Kamila Pawłowska – SP nr 1 w Łosicach;

            Patryk Sandryk – LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie;

            Piotr Stanek – SP im. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich;

            Anna Radziszewska – Zespół Szkół nr 8 we Wrocławiu.

            Trzecia część gali dotyczyła konkursu fotograficznego. Najpierw, prowadzący i zarazem główny organizator tego konkursu – Piotr Wróbel, przedstawił jury, które w tym roku głosowało na poszczególne prace, aby wybrać te najlepsze. W komisji konkursowej zasiadali: ks. Janusz Gorczyca, proboszcz parafii św. Maurycego we Wrocławiu; Małgorzata Sajur, nauczycielka w-f w LO, a także absolwentka szkoły fotograficznej Międzynarodowe Forum Fotografii Kwadrat we Wrocławiu, artysta fotograf o znaczącym dorobku artystycznym, licznych wystawach i publikacjach prac, także w międzynarodowych magazynach fotograficznych; Inga Sławik-Kubiak, nauczycielka przedmiotów artystycznych w LO oraz Jacek Bereżnicki, nauczyciel w-f w SP nr 6 w Oławie, fotoamator, podróżnik, miłośnik sportów rowerowych, współautor przewodnika rowerowego po powiecie oławskim.

             Po przedstawieniu jury przyszedł moment na prezentację prac. W tym roku 40 uczestników nadesłało na konkurs 80 fotografii. Jury przyznało 1, 2 i 3 miejsce w kategorii prac realistycznych (autor stara się wiernie odtworzyć scenę biblijną) oraz 1, 2 i 3 miejsce w kategorii prac alegorycznych (autor przedstawia motyw biblijny w sposób umowny, przenośny, symboliczny jednak dający się połączyć z zaczerpniętą z Biblii sceną). Oprócz tego przyznano 17 wyróżnień dla autorów. Swoje nagrody przyznały także panie dyrektor obu organizujących konkursy szkół.

            W kategorii prac realistycznych I miejsce zajął Adam Borodziewicz ze Szkoły Podstawowej nr 5 we Wrocławiu; II miejsce – Justyna Kuzmaite ze Szkoły Podstawowej im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy – LITWA; III miejsce – Maciej Białucki z Publicznego Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu.

            W kategorii prac alegorycznych: I miejsce jury przyznało Karolowi Ganczarskiemu z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr IX im. Gen. Władysława Andersa w Opolu; II miejsce – Emilii Kupiec z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie; III – Julii Plasuń z Wałbrzycha.

            Jury przyznało także wyróżnienia autorom:

            Kalina Bartoszek, Szkoła Podstawowa 8 im. Gen. Karola Rolow Miałowskiego w Oławie

            Bartosz Dąbrowa, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Dąbrowskiej we Wrocławiu

            Julia Kwiatkowska, Zespół Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie

            Adela Orłowska, Szkoła Podstawowa im. św. Faustyny Kowalskiej w Rzeszy – LITWA

            Piotr Stanek, Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich

            Wiktor Szczepuła, Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

            Anna Bibik, Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

            Adam Borodziewicz, Szkoła Podstawowa nr 5 we Wrocławiu

            Adam Burzyński, Gminna Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Oławie

            Karolina Kania, Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr IX im. Gen. Władysława Andersa w Opolu

            Kamilė Petkevič, Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie – LITWA

            Nicola Szmit, Wałbrzych

            Kalina Śliwa, Szkoła Podstawowa nr 32 im. 100-lecia Niepodległości Polski we Wrocławiu

            Zuzanna Tomkowiak, Wałbrzych

            Martyna Wybraniec, Wałbrzych

            Zuzanna Wolak, Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr IX im. Gen. Władysława Andersa w Opolu

            Donata Zapolskytė, Gimnazjum im. św. Jana Pawła II w Wilnie – LITWA

             

            Natomiast nagrody dyrektorów otrzymali:

            Tymon Grzywaczewski, Szkoła Podstawowa nr 4 we Wrocławiu

            Zuzanna Karolina Kłossowska, Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

            Patrycja Kusber, Publiczne Liceum Ogólnokształcące Nr IX im. Gen. Władysława Andersa w Opolu

            Anna Lotko, Szkoła Podstawowa nr 81 im. Wandy Rutkiewicz we Wrocławiu

            Jan Olkowski, Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich

            Michał Władyka, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II w Oławie.

            Nagrody oraz dyplomy wręczali: pani Małgorzata Pasierbowicz – I Zastępca Burmistrza Miasta Oławy, pani Magdalena Bronowicka-Romei – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Powiatu Oławskiego, pani Teresa Jurijków-Górska – wicedyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Oławie, pan Łukasz Kotapski – radny Rady Powiatu w Oławie, ks. Tomasz Czabator – proboszcz parafii NMP Matki Pocieszenia w Oławie, pani Barbara Turczynowska – dyr. SP Nr 6 im. Polskich Olimpijczyków w Oławie.

            Dyplomami z podziękowaniami obdarowano również patronów honorowych, sponsorów, a także członków jury w konkursie fotograficznym. Szczególne podziękowania skierowano także do opiekunów uczniów biorących udział w konkursie – im także wręczono pamiątkowe dyplomy.

             

            Uroczystą galę III edycji konkursów biblijnych zakończono zapowiedzią tematu głównego przyszłorocznych konkursów. Ewa Piękoś ogłosiła, że będzie nią motyw wody, a cytatem wiodącym będą pierwsze słowa z Księgi Rodzaju: „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.”

             

             Na koniec wymieńmy jeszcze patronów honorowych obu konkursów:

            JE ks. Abp Józef Kupny – Metropolita Wrocławski

            JE ks. bp Piotr Turzyński – Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli

            Pan Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty

            JM Ks.prof.dr hab. Sławomir Stasiak – Rektor PWT we Wrocławiu

            Pani Beata Pietkiewicz – Poseł na Sejm Republiki Litewskiej

            Pan Zdzisław Brezdeń – Starosta Oławski

            Pan Tomasz Frischmann – Burmistrz Miasta Oława

            Ks. Leszek Woźny – proboszcz parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Oławie

            Ks. Tomasz Czabator – proboszcz parafii NMP Matki Pocieszenia w Oławie

            Roksana i Andrzej Cwynarowie z Fundacji Dla Rodziny

            Pani Ilona Gosiewska ze Stowarzyszenia Odra-Niemen

             

            ***

             

            Jolanta Szewczyk (dyrektor LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie): – Cieszę się bardzo, że oba konkursy biblijne zataczają coraz szersze koło biorących w nich udział młodych ludzi. Już nie tylko z naszego powiatu, ale z całej Polski, a nawet z Litwy i Ukrainy zgłaszali się uczniowie do Wielkiego Testu, podobnie, z tych krajów nadsyłali swoje prace fotograficzne. Widać, że konkursy cieszą się coraz większą popularnością, a wiedza o nich dociera do bardzo odległych zakątków Polski i Europy. Jesteśmy też bardzo dumni z tego, że konkursy doceniło także nasze dolnośląskie Kuratorium wpisując je na listę zawodów wiedzy, artystycznych oraz sportowych na rok szkolny 2022/23. Dzięki temu zwycięzcy 1, 2 i 3 miejsca mogą otrzymać 4 dodatkowe punkty rekrutacyjne. Mam nadzieję, że tak będzie również w następnych latach.

             

            Małgorzata Sajur (członek jury konkursu fotograficznego): – Fotografie wysłane na konkurs przedstawiały dość zróżnicowany poziom w kwestii podejścia do tematu oraz umiejętności warsztatowych. Moją uwagę przykuły zdjęcia o nienagannej kompozycji, czystej formie oraz niesztampowym ujęciu tematu. Na wielu pojawiła się ciekawa gra światła, odbicie, symbolika i operowanie głębią ostrości, co świadczy o wysokim poziomie opanowania warsztatu oraz talencie artystycznym uczestników. Właśnie takie fotografie zostały nagrodzone i wyróżnione. Cieszy również fakt ogromnego zaangażowania innych osób, często najbliższej rodziny, w proces tworzenia obrazu fotograficznego. Widać, ile radości sprawia utrwalanie obrazu widzianego przez obiektyw poprzez włączenie migawki. Bo fotografowanie jest piękną sztuką!

             

            Inga Sławik-Kubiak (nauczyciel plastyki, juror konkursu fotograficznego): – Każdy dziś może robić zdjęcia. Większość z nas ma do tego narzędzie… Wielu robi tych zdjęć tysiące – szybko, bez zastanowienia i planu.
            Wszyscy robimy zdjęcia, ale nie wszyscy fotografujemy.
            Fotografia jest procesem, w którym obraz zobaczony, zapisany przez migawkę aparatu – analogowo lub cyfrowo, staje się dziełem sztuki.
            Kompozycja, światło, cień, gamy szarości czy nasycenie barw, plan, ujęcie tematu – wpływają na to czy będziemy mieli do czynienia z fotografią, czy też będzie to tylko zdęcie.
            Udział w konkursie fotograficznym często wpływa na zwykły sposób postrzegania świata przez autora. Jego praca przestaje być zdjęciem i staje się fotografią. Kiedy z obrazu za pomocą niuansów światła, ciekawej kompozycji, planów, perspektywy… wyłania się nietuzinkowy obraz.
            I tak też było teraz, kiedy młodzi aspiranci sztuki fotograficznej mierzyli się z tematem: „Mężczyzna w Biblii”.
            Niby proste – człowiek (mężczyzna) w różnych sytuacjach życiowych. Ale jak go pokazać by nie był banalny? By oddać prawdę o jego zmaganiu się z wiarą, słabością, życiem – Bogiem.
            Trzeba zobaczyć te prace. Niektóre, zwyczajne – zdjęcia. Inne, naznaczone wrażliwością autora, ciekawym pomysłem, niuansem świetlnym, przykuwającym uwagę szczegółem…
            Spoglądając na biblijnego mężczyznę – zilustrowanego fotografiami uczestników konkursu, przenosimy się w świat Księgi Ksiąg. Fotografia oddziałuje na nas jak Biblia pauperum.

            Zapraszam na wystawę.

            Foto z gali...

            Foto z wystawy prac konkursowych...

            O konkursie w Kurierze Wileńskim....

            eduresized_2023_-_06.14_-__Wydzial_katechetyczny_-_gratulacje.jpeg

             

          • Wycieczka do Pragi

          • Klasy 1a i 1e na wycieczce w Pradze

            6-7 czerwca 2023 r. klasa 1A i 1E wybrały się na wspólną wycieczkę edukacyjno-integracyjną do Pragi. Opiekę sprawowali wychowawcy klas: prof. Monika Garbowska i prof. Ewa Nowicka oraz nauczyciele prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka i prof. Barbara Guglas. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić najbardziej znane miejsca w stolicy Czech jak np. Klasztor Starachowski, Pogorzelec, Plac Loterański, Zamek Królewski na Hradczanach, gotycką Katedrę św. Wita, Most Karola, Bramę Prochową, Staromiejski Rynek z ratuszem i zegarem Orloj, Plac Wacława, dzielnicę żydowską Józefov i wiele innych. Uczestnicy wycieczki popłynęli również statkiem po Wełtawie, podczas którego można było podziwiać przepiękną panoramę Pragi.

            Foto...

          • Wycieczka do Sejmu RP

          • Wycieczka do Sejmu RP

            7 czerwca 2023 r. klasa uczniowie klasy 3A wraz z członkami chóru szkolnego pojechali do Warszawy na wycieczkę do Parlamentu RP. Wyjazd był możliwy dzięki zaproszeniu posła na Sejm RP Krzysztofa Śmiszka. Opiekę nad uczniami sprawowali: prof. Karolina Mruk, prof. Inga Sławik-Kubiak i Pani Joanna Lehr. W trakcie wizyty uczniowie zwiedzili budynek Sejmu RP, wysłuchali wykładu na temat historii polskiego parlamentaryzmu oraz poznali kulisy pracy posła. Ostatnim puntem programu w budynku Sejmu był obiad w Restauracji Sejmowej. Oprócz wizyty w Parlamencie RP uczestnicy wycieczki mieli okazję również zwiedzić w naszej stolicy Pałac Prezydencki oraz przepiękną Starówkę Warszawy.

            Foto...

          • Obóz ekologiczny w WPN

          • W dniach 22-26 maja klasy 3B i 3D uczestniczyły w obozie ekologicznym w Wolińskim Parku Narodowym. Opiekę nad uczniami sprawowali: prof. Barbara Kędzierska-Suchowiecka, prof. Bogdan Piotrowski i prof. Renata Ulanicka.

            W trakcie trwania obozu uczniowie uczestniczyli codziennie w warsztatach biologicznych oraz odbyli szereg ciekawych lekcji w terenie (codziennie pokonując około 15 km) prowadzonych m.in. przez pracowników Wolińskiego Parku Narodowego. Mieli okazję poszerzyć szczegółowo i w interesujący sposób wiedzę o m.in. wydmach, klifach, roślinności, lasach i zwierzętach Parku Wolińskiego 🌳

            Oprócz tego zwiedzili Szczecin, Międzywodzie, Świnoujście oraz popłynęli statkiem do fortu Gerharda 🤩

            Fot.: Tomasz Dziwak

          • Powiatowy Konkurs Historyczny

          • Laureaci Powiatowego Konkursu Historycznego

            W dniu 16.06.2023 roku w Zespole Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów Powiatowego Konkursu Historycznego "Konstytucja 3 Maja 1791".

            W kategorii szkół ponadpodstawowych uczniowie naszej szkoły zdobyli całe podium!

            I miejsce Marek Markiewicz z klasy 2A

            II miejsce Magdalena Kupnicka z klasy 2A

            III miejsce ex aequo Wiktoria Preiss i Julia Krzyżanowska z klasy 2A

            Wyróżnienia otrzymali:

            Patryk Jezierski 1A, Angelika Karbowiak 1A, Michał Kruczkowski 2A, Karina Krakowska 2A, Mateusz Januszkiewicz 1A, Magdalena Żyłajtys 2A.

            Opiekę nad uczniami przygotowującymi się do konkursu sprawowali prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka (uczniowie klasy 2A) oraz prof. Dawid Kułakowski (uczniowie klasy 1A)

            Serdecznie Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Foto...

          • Jesteśmy najlepsi w Licealiadzie!

          • 15 czerwca 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Oławie odbyło się oficjalne i uroczyste podsumowanie sportowego roku szkolnego 2022/2023. Nasze Liceum w klasyfikacji wszystkich szkół ponadpodstawowych z całego powiatu w kategorii Licealiada zajęło I miejsce!

            Dwóch naszych uczniów zostało wyróżnionych i znalazło się w gronie Sportowców Roku: Oliwier Chodor i Michał Pluciński z klasy 4D

            Nagrodę za aktywną działalność na rzecz Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego otrzymał prof. Bogusław Piotrowski.

            Naszą szkołę oprócz wyróżnionych uczniów reprezentowali: Pani Dyrektor Jolanta Szewczyk oraz prof. Bogusław Piotrowski.

            GRATULUJEMY WSZYSTKIM!

          • Losy Polaków na Wschodzie

          • Karol Lech wśród najlepszych

            Znamy już wyniki XVI edycji konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu pod tytułem Losy Polaków na Wschodzie w latach 1939-1956. Karol Lech z klasy 3D otrzymał wyróżnienie w kategorii: praca multimedialna, zostając tym samym laureatem etapu wojewódzkiego.

            Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem Codzienne życie Sybiraków, a głównym celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży wiedzy o losach Polaków zesłanych w głąb ZSRR w latach 1939- 1956. Karol przygotował prezentację o panu Julianie Skorupskim, mieszkańcu Biedrzychowa pod Strzelinem. Wykorzystał w niej m.in. przedwojenne zdjęcia ocalone przez rodzinę Skorupskich, kartki i listy pisane z Syberii, ale przede wszystkim barwnie opowiedziane wspomnienia bohatera prezentacji.

            Warto dodać, że Karol znalazł się wśród 6 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z terenu całego Dolnego Śląska, których prace nagrodzono. Podczas przygotowywania prezentacji współpracował z panią Jolantą Szewczyk.

            JS

          • Klasa 2c odwiedza Areszt Śledczy we Wrocławiu

          • Klasa 2c z wizytą w Areszcie Śledczym we Wrocławiu

            12 czerwca 2023 r. klasa 2C, realizująca przedmiot wiedza o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym, wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Aresztu Śledczego we Wrocławiu, aby poznać funkcjonowanie systemu penitencjarnego w praktyce. Celem wyjazdu była również profilaktyka – ukazanie konsekwencji złych zachowań, nieprzystosowania społecznego czy popełnianych przestępstw.

            Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z pracą Służby Więziennej oraz dowiedzieli się jak ważną rolę pełni w systemie bezpieczeństwa państwa. Zobaczyli jak naprawdę wygląda Areszt Śledczy, codzienna praca funkcjonariuszy SW, cela więzienna, zabezpieczająca czy więzienna biblioteka.  Mieli możliwość porozmawiania z funkcjonariuszem SW Panem Piotrem Nowickim, który wyczerpująco odpowiadał na liczne pytania uczniów. Dodatkowo podczas niezwykle ciekawego wykładu prowadzonego przez Panią ppor. Ewę Szeligę licealiści poznali proces rekrutacyjny, który muszą przejść wszyscy chcący wstąpić w szeregi Służby Więziennej.

            Wycieczkę zorganizowała nauczycielka wiedzy o społeczeństwie prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka, która pełniła na niej również funkcję opiekuna wraz z wychowawcą klasy prof. Łukaszem Galusem.

          • Wędrówki szlakiem wartości

          • Z prawdziwą radością i dumą informuję, że zakończyła się tegoroczna edycja wojewódzkiego konkursu „WĘDRÓWKI SZLAKIEM WARTOŚCI”.

            Tematem konkursu, ilustrowanym w wielu formatach przez uczestników był cytat:

            „DOM – jedyny stały, jasny punkt w zmieniającej się ciągle rzeczywistości. Miejsce, (…) do którego wracasz (…) z nadzieją, że tam czeka cię bezpieczna przystań.” – Katarzyna Michalak

            Uczniowie naszej Szkoły otrzymali nagrody w następujących kategoriach:

            Konkurs multimedialny:

            Miejsce III Patrycja Narolska

            Konkurs plastyczny, grupa V – szkoły ponadpodstawowe:

            Miejsce I Martyna Kruk

            Miejsce II Lena Oczko

            Miejsce III Weronika Kruk

            Konkurs fotograficzno-filmowy, kategoria film:

            Miejsce I Szymon Bereżnicki za film

            Miejsce II Patrycja Wójcik za fotografię

            Konkurs literacki, kategoria poezja, szkoły ponadpodstawowe:

            Miejsce III Jakub Kowal

            LAUREATOM GRATULUJEMY 😊

            Laureaci proszeni są przez organizatorów o odbiór nagród 17 czerwca 2023, godz. 11:00 - 13:00 przy al. Kasprowicza 26 we Wrocławiu.


            Galę konkursu oraz nagrodzone prace, teksty, filmy…, można zobaczyć pod linkami:

            GALA KONKURSÓW „WĘDRÓWKI SZLAKIEM WARTOŚCI” 2023 cz.1

            https://www.youtube.com/watch?v=Fvo_SP2s-JI

            GALA KONKURSÓW „WĘDRÓWKI SZLAKIEM WARTOŚCI” 2023 cz.2

            https://www.youtube.com/watch?v=dDNR0yxReHQ


            Przy okazji odbioru nagród – organizatorzy polecają najlepsze lody we Wrocławiu – „Dom Lodów BARTON”, kilka kroków od miejsca odbioru nagród. Zapraszamy również do wzięcia udziału w LOTERII – do wylosowania dla 15 odbiorców nagród 2 gałki lodów BARTON gratis :) Warto spędzić miłe popołudnie w rodzinnym gronie w pięknym ogrodzie Domu Lodów!!

          • Patronat Sądu Rejonowego w Oławie

          • Patronat Sądu Rejonowego nad przyszłoroczną klasą humanistyczną z edukacją prawną

            5 czerwca 2023 r. została podpisana trzecia już umowa ustanawiająca patronat nad nową, od 2023/2024 r., klasą humanistyczną (klasa A) realizującą autorski program – „Innowacja programowa- edukacja prawna”, którego celem jest m.in. podnoszenie świadomości prawnej młodzieży, przybliżanie w interesujący i angażujący uczniów sposób zagadnień prawnych czy promowanie postaw obywatelskich.

             Tym razem patronem nowej klasy stał się Sąd Rejonowy w Oławie. W uroczystości podpisania umowy patronackiej wzięły udział: Wiceprezes Sądu Rejonowego – Sędzia Magdalena Mijał, Dyrektor LO Nr I im. Jana III Sobieskiego- Pani Jolanta Szewczyk oraz koordynatorka innowacji prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka – nauczyciel historii, WOS i edukacji prawnej.

            W ramach patronatu Sąd Rejonowy w Oławie zobowiązał się m.in. do współpracy ze szkołą, uczestnictwa w warsztatach, udzielania wsparcia merytorycznego, umożliwiania obserwacji rozpraw sądowych, uczestnictwa w symulacjach i wielu innych wspólnych działaniach, których już nie możemy się doczekać. J

          • Konkurs informatyczny

          • LAUREATKI KONKURSU INFORMATYCZNEGO

            Czerwiec to miesiąc żniw. Wówczas listy laureatów ogłaszają organizatorzy większości konkursów przeprowadzanych w II półroczu. Z tej okazji otrzymaliśmy radosną wiadomość, że dwie spośród naszych uczennic otrzymały tytuł najlepszych informatyczek w powiecie, czyli zostały laureatkami XVIII Powiatowego Konkursu Informatycznego zorganizowanego przez POPPPiDM w Oławie. Są to:

            KAROLINA JÓŹKÓW kl. IIIB – I miejsce

            MILENA GRĄDZ kl. IC – II miejsce

            Laureatkami opiekował się prof. Zbigniew Bachul, który też wraz z Dyrekcją szkoły wręczył dziewczynom pamiątkowe dyplomy i bony do Empiku. Laureatkom i ich panu Profesorowi serdecznie gratulujemy!

            JS

          • Pierwsze zajęcia z WSP we Wrocławiu

          • PIERWSZE ZAJĘCIA WE WSPÓŁPRACY Z WYŻSZĄ SZKOŁĄ PRAWA

            Nie tak dawno została podpisana umowa patronacka z Wyższą Szkołą Prawa we Wrocławiu obejmująca opieką naszą nową przyszłoroczną klasę humanistyczną (1A), a już widać pierwsze efekty współpracy! Klasa 2A, która realizuje przedmiot „wiedza o społeczeństwie” w zakresie rozszerzonym uczestniczyła w wykładzie online dotyczącym prawa do wizerunku. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach Wrocławskiej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa, która jest nowoczesnym projektem edukacyjnym mającym na celu propagować wiedzę o prawie i bezpieczeństwie, w którym w następnym roku mamy nadzieję brać intensywny i czynny udział.

            Foto...

          • Kultura. To Lubię!

          • Konkurs: Kultura. To Lubię!

            Szymborska – noblistka, poetka. Uczniowie Liceum zgłosili do konkursu prace w dwóch kategoriach: literackiej i artystycznej (malarstwo, fotografia, projekt graficzny i prezentacja multimedialna).

            Jakub Walenczak jest autorem wiersza, za który otrzymał pierwsza nagrodę w kategorii literackiej.

            Kinga Diug za lepieje otrzymała wyróżnienie a Wiktoria Stępień zdobyła drugie miejsce w kategorii artystycznej – malarstwo.

            Gratulacje dla utalentowanych zwycięzców.

            I.S-K.

            Foto...

          • Mam Talent

          • Wystawa MAM TALENT

            Zapraszam na wystawę prac plastycznych uczniów klas pierwszych.
            Wszystkie prace powstały w inspiracji impresjonistami i postimpresjonistami.
            Barwność tej ekspozycji zachwyca. Talenty wprawiają w osłupienie.
            Musicie to zobaczyć na żywo.

            Do zobaczenia zatem w budynku głównym w galerii pierwszego piętra.

            I.S-K.

            Foto...

          • Konkurs j. angielskiego

          • 7 czerwca 2023 r. nasza szkoła zorganizowała już 13 raz finał Powiatowego Konkursu Praktycznej Znajomości Języka Angielskiego. Organizatorami konkursu są nauczyciele języka angielskiego w naszej szkole: prof. Monika Przywara i prof. Łukasz Galus.  Test leksykalno-gramatyczny napisało 16 poliglotów z 4 szkół ponadpodstawowych. W wyniku konkursu zostało wyłonionych 5 laureatów:

            1.  Maja Kowalska LO I

            2.  Maciej Świtek ZSP nr 2

            3.  Krzysztof Karaś ZSP nr 2

            4.  Gabriela Łysiak CKZiU

            5.  Anastazja Janusz LO I

            Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!

            YOU ARE THE BEST!

            Dziękujemy bardzo szkołom partnerskim naszego powiatu za współpracę i zaangażowanie. Zapraszamy do udziału w konkursie w kolejnym roku.

          • PWr CHALLENGE

          • 2 czerwca klasa 2D wraz z opiekunami: prof. Jarosławem Gębarzewskim i prof. Moniką Garbowską uczestniczyli w projekcie zorganizowanym przez Politechnikę Wrocławską „PWr Challenge”. W ramach tego wydarzenia mieli możliwość wysłuchać ciekawych wykładów m.in. o sztucznej inteligencji oraz wziąć udział w grze terenowej przygotowanej przez studentów Politechniki. Jakub Dobroć i Michał Poślad wzięli czynny udział w jednym z wykładów, który odbywał się na Wydziale Inżynierii Środowiska.

            Foto...