• Wyjazd na Litwę

     • LIPEC NAD NIEMNEM

      Wielkim zdziwieniem był dla mnie otrzymany w czerwcu mail od pani Antoniny Kużaj, prezes Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru, w którym poinformowała mnie, że Stowarzyszenie Odra-Niemen ufundowało uczniom nagrodzonym w konkursach „Życie od nowa w powojennym Wrocławiu” i V Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych” oraz ich opiekunom merytorycznym i rodzicom wyjazd edukacyjny do Wilna w dn. 5-10 lipca 2022 r. „Śladami operacji Ostra Brama”. Wyjazd był nagrodą dla uczniów szkół ponadpodstawowych, a  także formą podziękowania dla nauczycieli /szkolnych koordynatorów konkursów za ich pracę i zaangażowanie. Dzięki Paulinie Myślickiej z kl. II Cp, laureatce konkursu „Wiersze ojców naszych”, wraz z Pauliną i jej tatą – panem Dariuszem Myślickim – wzięłam udział w projekcie.

      Wyjazd był niezwykły. Tuż po przekroczeniu granicy ujrzeliśmy wody Niemna, a za nimi pola widzianej po raz pierwszy, a znanej z „Pana Tadeusza” gryki – jak śnieg białej... Mieszkaliśmy w Solecznikach – miejscowości bardzo mocno związanej z Mickiewiczem. To tutaj obserwował on opisany później obrzęd dziadów, a na tutejszej plebanii odbywał potajemne schadzki z ukochaną Marylą Wereszczakówną. Fakty te upamiętnia kamień położony w miejscu, z którego wieszcz obserwował gawiedź zgromadzoną nocą na cmentarzu oraz jego pomnik w centrum miasta.

      Na dobre przygodę z Litwą rozpoczęliśmy od... deszczu, który pokrzyżował nam nieco plany. Zamiast uczestnictwa w biegu w Puszczy Rudnickiej pt. „Bieg Tropem Wyklętych Maks i Aldona”, byliśmy świadkami posadzenia dębu pamięci pod Krzyżem Katyńskim w Puszczy Rudnickiej, a następnie integrowaliśmy się przy kiełbaskach z grilla z Polakami z Rudnik i Białej Waki, a także zwiedziliśmy polskie Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach – najpiękniejszą i najnowocześniejszą szkołę, jaką widzieliśmy w życiu...

      Zwiedziliśmy również przepiękne Wilno, w którym urzekła nas Ostra Brama oraz miejsca związane z Adamem Mickiewiczem (jak choćby cela Konrada z III cz. „Dziadów”) i Juliuszem Słowackim. Panoramę Starego Miasta oraz jego nowoczesnej części najlepiej było widać ze Wzgórza Giedymina, na które wjechaliśmy kolejką. W pamięci pozostał nam również kościół śś. ap. Piotra i Pawła – ponoć najpiękniejszy barok w tej części Europy! Dopełnieniem wrażeń był obiad w litewskim stylu – m.in. z kwasem chlebowym i polecanymi nam cepelinami (mniamJ).

      W Wilnie zostaliśmy również zaproszeni do bardzo nowoczesnego Samorządu Miasta Wilna. Tutaj miałam okazję opowiedzieć dyrektorom i nauczycielom polskich szkół na Litwie o naszym Liceum i prowadzonej przez nas współpracy z zagranicą, a także działalności Szkolnego Koła Wolontariatu. Wśród słuchaczy bardzo szybko znaleźli się przedstawiciele szkół, którzy chętnie nawiążą z nami partnerskie relacje.

      Jako Polacy uczestniczyliśmy również w obchodach 78. rocznicy wyzwolenia Wilna w ramach operacji wojskowej Armii Krajowej „Ostra Brama”. Uroczystości miały miejsce na Cmentarzu Na Rossie i w Kolonii Wileńskiej. Wartością dodaną była obecność kombatantów – w tym uczestnika tej operacji oraz pana Krzysztofa Olechnowicza – syna ostatniego komendanta AK w Wilnie płk. Antoniego Olechnowicza (ps. Pohorecki). Pan Krzysztof towarzyszył nam zresztą podczas całej podróży.

      Inną niezwykłą osobą, która poznaliśmy, była pani Regina Wiercińska – najstarsza mieszkająca na Litwie Polka – 103 lata! Żona żołnierza AK, łagiernika, również opowiedziała nam swoją historię – m.in. wspomniała o tym, że jej mąż przeżył zesłanie tylko dlatego, że ona co miesiąc jechała na Syberię w okolice Workuty, aby choć z daleka dać mu znać, że jest, że pamięta i ciągle na niego czeka...

      Jak widać, dane nam było zobaczyć nie tylko Wilno, ale również litewską prowincję. Wśród ciekawszych miejsc, które odwiedziliśmy, warto wymienić również miniaturową Rzeczpospolitą Pawłowską – założoną w XVIII w. przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego, której statut zatwierdził Sejm Czteroletni (niestety, po rządach radzieckich zostały z niej tylko malownicze ruiny) oraz pięknie odrestaurowany pałac Balińskich, w którym Juliusz Słowacki zjadł ostatnią przed udaniem się na emigrację do Paryża kolację. Tutaj nasza litewska przygoda powoli dobiegła końca. Po ognisku z polskimi harcerzami z Jaszun i integracyjnych zabawach z obowiązkową belgijką nadszedł czas pakowania i pożegnań.

      W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w dwóch miejscach pamięci. Pierwszym były Giby, gdzie zapaliliśmy znicze w miejscu upamiętniającym ofiary „Obławy Augustowskiej” z lipca 1945 r. Każda spacyfikowana wioska symbolizowana jest przez jeden kamień i znajdujący się przy nim krzyż. Dopiero stojąc na wzgórzu, można zobaczyć ogrom zbrodni ludobójstwa popełnionej na rozkaz Stalina na Polakach po zakończeniu II wojny światowej... Drugim (i ostatnim) przystankiem było Muzeum Kresowe w Augustowie. Tutaj, oprowadzeni przez właściciela tych prywatnych zbiorów,  uzupełniliśmy naszą wiedzę historyczną i militarną, zjedliśmy obiad i po kilku godzinach jazdy NIECHĘTNIE powiedzieliśmy: Witaj domu. Niechętnie, bo i wrażenia, i atmosfera, i ludzie byli niezwykli. BARDZO dziękujemy pani Ilonie Gosiewskiej, prezes Zarządu Stowarzyszenia Odra-Niemen, autorce i koordynatorce projektu za zaproszenie do udziału w nim. Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy...

      Jolanta Szewczyk, Paulina Myślicka i Dariusz Myślicki

      Fot. Jolanta Szewczyk

      Foto...

     • Z Erasmusem+ na Litwę

     • Chłodna wiosna i bardzo ciepłe przyjęcie na Litwie

       

      W kwietniu 2022 roku grupa uczniów z naszej szkoły wyjechała na tygodniowy pobyt na Litwie w ramach czwartego i ostatniego już spotkania partnerskiego w projekcie Erasmus+ „Paszport do przyszłości”.

      23 kwietnia

      To właśnie w sobotę wszystko miało swój początek. Po dwóch krótkich lotach dotarliśmy do stolicy Litwy - Wilna. Wieczorem mieliśmy okazję pospacerować po centrum Wilna, zjeść kolację w pobliskiej restauracji oraz wypocząć w hotelu.

      24 kwietnia

      Kolejny dzień był dość intensywny. Rano rozpoczęliśmy pieszą wycieczkę z przewodnikiem po Wilnie. Udało nam się odwiedzić miejsca takie jak: Ostra Brama, Cmentarz na Rossie, Ulica Literacka, Użupis – Zarzecze – Republika Artystów, Katedra i dzwonnica na Placu Katedralnym, Pałac Prezydencki. Nawet swoisty pstryczek w nos ze strony dość deszczowej tego dnia pogody, nie przeszkodził nam w czerpaniu radości z przygody. Po południu czekała nas długa podróż autokarem do miasteczka Silale – miejsca docelowego naszego wyjazdu. Kwintesencją całego dnia było zakwaterowanie u naszych rodzin goszczących.

      25 kwietnia

      Poniedziałkowy poranek rozpoczął się muzycznymi atrakcji w wykonaniu licealistów z Silale. Wysłuchaliśmy kilku utworów zagranych przez zespół rockowy i obejrzeliśmy niezwykły pokaz tańca, łączącego elementy tradycyjne z nowoczesnością. To wtedy miała miejsce ceremonia otwarcia tego spotkania partnerskiego. Później, część z naszych uczestników – Miłosza, Anię, Krzyśka i Emilię czekał test, jakim było wygłoszenie przygotowanej wcześniej prezentacji multimedialnej na forum wszystkich zebranych tam narodowości. W konkursie na prezentację „Nowe technologie w różnych dziedzinach nauki” laureatem został Miłosz Chudek. Po obiedzie w szkolnej stołówce oraz późniejszym zwiedzaniu miasteczka Silale, uczniowie wrócili do swoich rodzin goszczących.

      26 kwietnia

      We wtorek z samego rana wyruszyliśmy na wycieczkę w kierunku Bałtyku. Celem naszej podróży były urocze wioski Judokrante, Nida i Neringe położone na Mierzei Kurońskiej. To właśnie tam mieliśmy okazję zwiedzić majestatyczne ruchome wydmy, pospacerować szlakiem na Wzgórze Czarownic oraz poznać cechy tamtejszego budownictwa ludowego. Spędziliśmy też kilka chwil nad Bałtykiem.

      27 kwietnia

      Środa to dzień różnorodnych konkurencji. Najpierw w grupach międzynarodowych rozegraliśmy mecz matematyczno-logiczny, następnie w pobliskim lesie sosnowym rozpoczęliśmy bieg na orientację. Tego dnia odbyły się też wyjątkowo ciekawe warsztaty z rysunku oraz origami, a wieczorem czekała nas wspólna kolacja z Litwinami oraz Włochami.

      28 kwietnia

      Czwartek był ostatnim dniem spędzonym w Silale. Udaliśmy się na wycieczkę po okolicznych terenach. Zwiedziliśmy muzeum Baubliai, Górę Medvegalis, Górę Padievaitis i Kvedarnę. Odkryliśmy, że północna część Litwy przypomina polskie Mazury. Jest usiana pagórkami, jeziorami i stawami. Nie mogliśmy się też nadziwić dużej ilości bocianów. Po uroczych spacerach na łonie natury, zmieniliśmy klimat. Trafiliśmy do STEAM – nowoczesnego centrum propagującego nauki ścisłe w Taurogach. Uczestniczyliśmy w zajęciach z chemii, robotyki i pozyskiwania zielonej energii.

      Ponadto, tego dnia czekał nas uroczy wieczór. W klimatycznej restauracji, położonej na brzegu jeziora, Litwini uraczyli nas swoją kuchnią oraz pokazem ludowych piosenek, tańców i zabaw. Był to wieczór kończący wizytę w Silale. Były uroczyste podziękowania i przemowy oraz symboliczne krojenie Erasmusowego tortu. Wręczono nam certyfikaty uczestnictwa.

      29 kwietnia

      W piątek rano wyjechaliśmy do Wilna. Towarzyszyli nam nasi litewscy i włoscy przyjaciele. Zwiedziliśmy dawną stolicę Litwy – Troki, wraz z zamkiem królewskim, położonym malowniczo na wyspie jeziora Galwe. Następnie udaliśmy się do tradycyjnej litewskiej restauracji i spróbowaliśmy charakterystycznych pieczonych pierogów „kibinine”. Następnie, w Wilnie czekało nas zwiedzanie starówki z przewodnikiem, który ubarwił naszą przechadzkę licznymi anegdotami. Późnym popołudniem uczniowie litewscy wrócili do Silale, a my wraz z Włochami zakwaterowaliśmy się w klimatycznym hotelu „Domus Marija” na wileńskiej starówce.

      30 kwietnia

      W dniu powrotu byliśmy zmęczeni, ale równie mocno usatysfakcjonowani. Dzielnie stawiliśmy czoła dwóm lotom powrotnym, do Warszawy oraz do Wrocławia. Wszystko odbyło się jednak z uśmiechem na ustach. Ostatecznie wszyscy powróciliśmy pod naszą ukochaną wieżę ciśnień i to dokładnie w tym miejscu zakończył się nasz wyjazd z Erasmusem+.

       

      Tekst: Oskar Kordiaczyński i Agata Ozga

      Foto...

     • A Ty umiesz tak?

     • Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy podsumowującej działania plastyczne uczniów klas pierwszych w II semestrze roku szkolnego 2021-2022.

      Wystawa A TY UMIESZ TAK? – edycja wakacyjna – prezentuje talenty młodych licealistów.

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach pracy placówki, budynek główny, I piętro.

      I.S-K.

      Foto...

     • Wędrówki Szlakiem Wartości

     • Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego

      Tuż przed zakończeniem roku szkolnego kolejni uczniowie naszej szkoły zostali uhonorowani tytułem laureata. Tym razem troje uczniów znalazło się na podium Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego dla szkół ponadpodstawowych w ramach konkursów „Wędrówki szlakiem wartości”. Nagrodzone recytacje stanowiły interpretację przewodniego hasła konkursu: „Drzewo pozbawione korzeni upada, człowiek też”. Laureatami zostali:

       

      Emilia Bujarska 3B

      Paulina Myślicka 2Cp

      Szymon Mikołajek 2Ap

       

      Gratulując Laureatom, życzymy im udanych i inspirujących wakacji!

      Jolanta Szewczyk

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

     • W piątek, 24 czerwca, ku radości zarówno uczniów jak i nauczycieli, uroczyście zamknęliśmy kolejny rok szkolny. Pojemność naszej auli nie pozwoliła na to, aby wszyscy uczniowie – ponad 500 – mogli w niej zagościć, dlatego zaproszono do niej tych, którzy w sposób szczególny wyróżnili się wynikami w nauce, stuprocentową frekwencją na lekcjach czy różnorodną aktywnością na rzecz szkoły. W tym roku najwyższą średnią osiągnął Kacper Kasperek z klasy 2Dp – jego wynik to 5,86! Wręczono też nagrody dwóm naszym przyszłym noblistkom w dziedzinie literatury, czyli zwyciężczyniom w konkursie „Opowiadanie roku”: Darii Orłowskiej i Kai Wychowaniec.

      Tegoroczna uroczystość zakończenia roku szkolnego była zarazem pożegnaniem naszych Pań Dyrektor. Pani Małgorzata Peremicka po 20 latach na stanowisku dyrektora odchodzi na emeryturę, a pani Renata Ulanica po 22 latach na stanowisku wicedyrektora przechodzi na etat nauczyciela geografii. Piękną i bardzo wzruszającą część pożegnalną przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej. W programie był występ naszego szkolnego chóru, projekcję filmiku z pożegnalnymi słowami poszczególnych klas – również klasy ukraińskiej – a także wspaniały i bardzo okazały tort, którego po zakończeniu uroczystości mogli posmakować także uczniowie. Nie mogło zabraknąć także tradycyjnego „Sto lat”, który odśpiewali wszyscy obecni w auli. Łzy wzruszenia dostrzec można było nie tylko u naszych Pań Dyrektorek, ale także nauczycieli i uczniów będących na widowni.

      Podczas uroczystości obecny był pan Mariusz Michałowski – przedstawiciel Rady Rodziców, który również podziękował pani Małgorzacie Peremickiej za jej dwudziestoletnią pracę na stanowisku dyrektora.

      Foto...

     • „Network Busters” w Warszawie

     • W głowie absolwenta naszego LO Pana Andrzeja Kowalczyka – właściciela firmy Sieciowe Systemy Informatyczne – zrodziła się idea przeprowadzenia, dla uczniów szkoły, kursu wiedzy o sieciach. Od października grupa pasjonatów uczęszczała na zajęcia „Network Busters”, a w czerwcu przystąpiła do testu sprawdzającego zdobyte wiadomości i umiejętności. Laureaci tego testu to uczniowie klasy 1D: Michał Poślad, Igor Kotla, Kacper Duszewicz. Nagrodą za odniesiony sukces był dwudniowy wyjazd na wycieczkę do Warszawy.  I tak 6 i 7 czerwca pod opieką prof. R. Ulanickiej i Pana Andrzeja Kowalczyka grupa gościła w stolicy. W programie wyjazdu znalazło się zwiedzanie i spotkania z przedstawicielami dwóch wielkich przedsiębiorstw informatycznych: CISCO i Huawei. Uczestnicy otrzymali wiele ciekawych informacji dotyczących sposobu zarządzania nimi, produktów obu firm – niektóre np. urządzenie do wideokonferencji mogli testować, różnic pomiędzy amerykańską i chińską kulturą pracy. Dla uczniów klasy informatycznej było to niezwykle ciekawe i inspirujące doświadczenie. W programie wyjazdu nie zabrakło czasu na zwiedzanie Warszawy. Kilkugodzinny spacer ulicami stolicy pozwolił poznać najważniejsze miejsca związane z historią tego miasta i kraju. Uzupełnieniem wycieczki była wizyta w Centrum Naukowym Kopernik, w którym zawsze jest ciekawie i w sposób niekonwencjonalny można pogłębić swoją wiedzę. Organizator wyjazdu przygotował również niespodziankę – obiad w chińskiej restauracji, w której podano wiele pysznych klasycznych dań tej kuchni.

      Panu Andrzejowi i Waldkowi Kowalczykom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, za wiele cennych rozmów, rad, no i za wspaniały i niezapomniany pobyt w Warszawie.

      Foto...

     • Laureatki „OPOWIADANIA ROKU”

     • Szanowni Państwo!

      Znane już są wyniki głosowania w Szkolnym projekcie literackim „Opowiadanie Miesiąca”. Dziękując wszystkim, którzy systematycznie (lub sporadycznie:) włączali się w naszą innowację literacką, z przyjemnością ogłaszamy nazwiska laureatów. Tytuł „Opowiadanie Roku” otrzymają:

      KIJANA – Kaja Wychowaniec 2Ap – za opowiadanie „Ja zawsze jestem” (wybór nauczycieli)
      VICTEL – Daria Orłowska 3 C ­– za opowiadanie „Do zobaczenia” (wybór uczniów)

      Obie laureatki otrzymają NAGRODĘ DYREKTORA SZKOŁY, która zostanie im wręczona 24 czerwca – podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

      GRATULUJEMY!


      Koordynatorzy projektu

     • Kobiety w Biblii - gala konkursów

     • W piątek, 10 czerwca, odbyła się Wielka Gala II edycji konkursów biblijno-fotograficznych: Wielkiego Testu ze Znajomości Biblii i Konkursu fotograficznego „Biblijne inspiracje”. W tym roku „Kobieta w Biblii” była tematem przewodnim dla obu konkursów. 

      Uroczystość odbyła się w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wybór tego miejsca związany był m.in. z tym, że parafia udostępniła swój profil FB z możliwością transmisji wydarzenia online. Dzięki temu uczestnicy konkursów, którzy nie mogli osobiście brać udział w tej uroczystości, mogli ją oglądać na żywo na monitorze komputera lub na smartfonie.

      Galę poprowadzili organizatorzy: Jolanta Szewczyk – nauczyciel języka polskiego, a także katecheci Ewa Piękoś i Piotr Wróbel. Wśród zaproszonych i obecnych gości byli m.in. Zdzisław Brezdeń, Starosta Powiatu Oławskiego, Magdalena Bronowicka-Romei, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Powiatu Oławskiego, Małgorzata Pasierbowicz, zastępca Burmistrza Miasta Oława, pani Teresa Jurijków-Górska, Wicedyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Oławie i ks. Janusz Gorczyca, proboszcz parafii p.w. Świętego Maurycego we Wrocławiu.

      Oba konkursy przygotowane były przez dwie oławskie szkoły: Szkołę Podstawową nr 6 im. Polskich Olimpijczyków i Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana III Sobieskiego. Uroczystość uświetnił występ chóru naszego Liceum pod opieką prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej.

      Wśród tych, którzy włączyli się w zmagania konkursowe byli także nasi uczniowie. W Wielkim Teście ze Znajomości Biblii wyróżnienie zdobyła Anna Pakiet z 2Bp, a w Konkursie fotograficznym 2 miejsce w kategorii prac realistycznych zdobyła Patrycja Narolska z 3Dp oraz 2 miejsce w kategorii prac alegorycznych otrzymała nasza maturzystka Emilia Bujarska z 3B. Gratulujemy serdecznie!

      Pełny wykaz uczestników oraz ostateczną klasyfikację można zobaczyć w aktualnościach na naszej stronie.

      Foto...

       

      Patroni honorowi Konkursów:

      JE ks. Abp Józef Kupny – Metropolita Wrocławski

      Pan Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty

      JM Ks.prof.dr hab. Włodzimierz Wołyniec – Rektor PWT we Wrocławiu

      Pan Zdzisław Brezdeń – Starosta Oławski

      Pan Tomasz Frischmann – Burmistrz Miasta Oława

      Ks. Leszk Woźny – proboszcz parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Oławie

      Ks. Tomasz Czabator – proboszcz parafii NMP Matki Pocieszenia w Oławie

       

      Mecenasi:

      Parafia NMP Matki Pocieszenia w Oławie

      Parafia śś. ap. Piotra i Pawła w Oławie

      Starostwo w Oławie

      Urząd Miejski w Oławie

      Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu

      Jarosław Thiel – Dyrektor Artystyczny Wrocławskiej Orkiestry Barokowej

      „Gość Niedzielny”

      Pan Łukasz Kotapski – radny Rady Powiatu w Oławie

      Pani Ewa Choptiany – Dewocjonalia w Oławie

      Sklep Obuwniczy „Pantofelek”

       

      Sponsorzy prywatni:

      Państwo Judyta i Janusz Iżuk

      Pani Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz

      Anonimowi Darczyńcy

       

      Przedstawiciele mediów:

      Pan Karol Białkowski – Kierownik Oddziału „Gościa Wrocławskiego”

      Wrocławski oddział tygodnika katolickiego „Niedziela”

      Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie

      Oławska Telewizja Kablowa

       

       

     • Italia, Italia, Italia...

     • Była to na pewno jedna z liczniejszych (55 uczniów) i bardziej wymagających wycieczek, które w tym roku zaliczyliśmy. Ale też i atrakcji było co nie miara. Nie wszystkie zaplanowaliśmy już w Oławie. Ale nie szkodzi... dodały one kolotyru wyprawie i dostarczyły niezapomnanych wrażeń. Odwiedziliśmy Asyż św. Franciszka, Rzym z Watykanem, Monte Cassino i Florencję. Relację z tej wycieczki zamieścimy w najbliższym czasie. A tymczasem zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii, gdzie publikujemy zdjęcia z wszystkich odwiedzonych przez nas miejsc.

      Foto...

       

      Nasza włoska przygoda

      29 maja 2022 r. klasy: 1Bp, 2Ap oraz 2Cp wraz z nauczycielami: prof. J.Szewczyk, prof. M.Pietrzycką, prof. A.Żydło, prof. I.Szczerbą i prof. P.Wróblem rozpoczęły wycieczkę do Włoch zorganizowaną przez naszą szkołę. Przemierzając kolejno: Polskę, Czechy, Austrię i finalnie Włochy uczniowie zostali zapoznani z panią przewodnik, od której w ciągu całego wyjazdu czerpali wiedzę oraz niezawodnymi kierowcami.

       

      W średniowiecznym Asyżu

       

      Pierwszym celem wycieczki było zwiedzanie wspaniałego miejsca – Asyżu, miasta św. Franciszka. W trakcie spaceru uczestnikom zostało dokładnie zaprezentowane całe średniowieczne opactwo. Następnie, podczas czasu na pracę w grupach, uczniowie mogli spróbować tradycyjnych, włoskich potraw. Z nadejściem popołudnia nadszedł czas na przejazd do hotelu Vittoria we Fiuggi, w którym podana została smakowita włoska kolacja.

       

      W Wiecznym Mieście

       

      Drugi dzień rozpoczęliśmy od dojazdu metrem do schodów hiszpańskich. Zrobiliśmy na nich zdjęcie grupowe, które to, jak i wiele innych, znaleźć można na stronie szkoły w zakładce Galeria zdjęć. Następnym przystankiem była Kolumna Niepokalanego Poczęcia, u podnóża której znajdują się czterej prorocy, a każdy z nich zwrócony jest w inną stronę Rzymu. Kierując się w stronę Fontanny di Trevi, oraz najlepszych lodów w Rzymie znajdujących się nieopodal, mieliśmy okazję przyjrzeć się staremu domowi Naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. Po obejrzeniu budynku włoskiego parlamentu i znanego na całym świecie Panteonu, świątyni poświęconej bogom na Polu Marsowym, zwiedziliśmy Plac Wenecki. Oczywiście w tak pięknym miejscu nie mogło obejść się bez następnego zdjęcia grupowego. Po obejściu Kapitolu w późnych godzinach popołudniowych udaliśmy się do jednego z najbardziej kultowych miejsc w Rzymie – Koloseum. Mieliśmy okazję zwiedzić muzeum znajdujące się w środku, jak i samo Koloseum, a także znajdujące się nieopodal Forum Romanum – najstarszy plac miejski w stolicy Włoch, dawniej główne miejsce spotkań religijnych, politycznych czy towarzyskich. Podczas prawie całego dnia towarzyszyła nam pani Maria – przewodniczka, która umilała nam czas profesjonalnymi i ciekawymi komentarzami dotyczącymi zwiedzanych przez nas miejsc.

       

      W mieście Dantego

       

      Ostatniego dnia zwiedzania Włoch wybraliśmy się do stolicy apostolskiej, gdzie odwiedziliśmy Bazylikę św. Piotra i Muzeum Watykańskie. Mogliśmy tam zachwycać się pięknem kaplicy Sykstyńskiej oraz innych dzieł sztuki (w tym papieskich samochodówJ). Następnie przejechaliśmy do Florencji. Podczas spaceru po tym wspaniałym mieście, gdzie na każdym kroku natykamy się na wspomnienia związane z Dantem, autorem „Boskiej komedii”, przeszliśmy przez most Złotników, który jest zbudowany nad rzeką Arno i wysłuchaliśmy opowieści o najbogatszej rodzinie Medyceuszy panującej kiedyś w tym mieście. Na koniec odwiedziliśmy katedrę Santa Maria del Fiore – jedną z najbardziej znanych świątyń we Florencji. Potem dostaliśmy czas na pizzę i zakup pamiątek. Niestety, w tym miejscu nasza wycieczka dobiegła końca, a my wybraliśmy się w długą podróż do domu.

      Podsłuchane u uczestników

      – Widok z okna w hotelu – zapierający dech w piersiach! Zwłaszcza wieczorem. Czułam się jak podczas wakacji. Do Oławy wracam zresetowana po trudnym roku. (Natalia)

      – Pomysł pobudki o 5 rano, aby zwiedzić Muzeum Watykańskie – przedziwny. Choć… głosowałam za. Być w Watykanie i nie zobaczyć  Kaplicy Sykstyńskiej? To tak, jakby atrakcje dłuuugiej podróży poszły na marne. (Julia)

      – W Rzymie już kiedyś byłem. Niewiele jednak z tego wyjazdu pamiętam, tak byłem zajęty uwiecznianiem każdej chwili na zdjęciach. Teraz na spokojnie mogłem kontemplować to, co kiedyś uwieczniłem na licznych (BARDZO licznych) zdjęciach. (Bartek)

      – Największa atrakcja w Rzymie? Włosi! 10/10. (M.)

      – I pamiętajcie – na włosy najlepsza jest woda ryżowa ze skórką cytrynową! Kto był, ten rozumie... (P.W., J.S. i M.P)

       

      Jako uczestnicy wycieczki bardzo dziękujemy jej Organizatorom za umożliwienie nam zwiedzenia pięknej Italii, a naszym Rodzicom za jej sfinansowanie!

       

      Michał Marcinów, Natalia Brożek, Marlena Gąsiorowska – 2Cp

     • Pomalujmy razem świat

     • 12 maja 2022 r. uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w konkursie ogłoszonym z okazji Światowego Dnia  Dziecka przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka :„Pomalujmy razem świat”.

      Uczniowie indywidualnie lub w parach przygotowywali prace plastyczne. Do dyspozycji były wszystkie techniki artystyczne z wyłączeniem technik grafiki komputerowej. Organizator dopuścił nawet wykonywanie prac przestrzennych. Do 23 maja w ramach konkursu spłynęło 10 prac plastycznych wykonanych technikami rysunkowymi i malarskimi.

      Wyboru najlepszych prac reprezentujących naszą Szkołę w konkursie ogólnopolskim, postanowiliśmy dokonać drogą internetowego plebiscytu. Wszystkie prace opatrzone tylko numerami zostały umieszczone w aplikacji do głosowania : https://forms.gle/beaNJGioSTfQa6kS7

      Informacja i zaproszenie do głosowania zamieszczono na szkolnym FB i Instagramie.

      Głosowanie zakończyło się 28 maja 2022r. Oddano 261 głosów, wyniki przedstawia grafika poniżej:

      Trzy najlepsze prace, wybrane przez internautów reprezentują LO w dalszym etapie konkursu.

      1 miejsce: praca nr 3; autorka Maiia Lykhatska klasa 1P

      2 miejsce: praca nr 7; autorka Dominika Tatar klasa 1Bp,

      3 miejsce: praca nr 1; autorka Anhelina Zubatiuk klasa1P

      Życzymy powodzenia naszym reprezentantkom.

      I.S-K.

      Wszystkie prace można zobaczyć w naszej Galerii...

     • My piszemy - o nas piszą

     • Dzięki prof. Blandynie Rosół-Niemirowskiej, która od wielu lat współpracuje z panem Stanisławem Srokowskim - pisarzem i publicystą - nasi uczniowie mają okazję umieszczać swoje teksty w czasopiśmie Obywatelska, której pan Skokowski jest redaktorem. W ostatnim numerze ukazały się wypowiedzi czworga naszych tegorocznych maturzystów. Warto się tym pochwalić, ale jeszcze bardziej warto zapoznać się z ich przemyśleniami. 

      Cała gazetka znajduje się pod linkiem...

      GO272.pdf

     • Łączy nas pamięć

     • Łączy nas pamięć

      19 kwietnia obchodziliśmy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman – jeden z przywódców tego powstania składał zawsze pod pomnikiem upamiętniającym powstanie –  żółty kwiat – żonkil. Jest on symbolem naszej pamięci o Żydach, którzy żyli, walczyli, zginęli.

      Żonkil stał się symbolem szacunku dla postawy i pamięci o powstaniu, które jest też częścią historii Polski. W tradycji chrześcijańskiej symbolizuje on triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, nadziei na odrodzenie.

      ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ – to hasło wokół którego Muzeum POLIN i ludzie nam współcześni budują pamięć i akcje o tych strasznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

      My też włączyliśmy się w te akcje dwoma działaniami:

      Uczniowie wykorzystując hasło ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ oraz symbol żonkila, wykonywali projekty awersu medalu upamiętniającego wydarzenia w Getcie.
      Projekty medali wykonali: Hanna Golasz, Nikola Płacheta, Martyna Romaniak, Anastasia Shmihelska, Eryk Nowak, Julia Mąka, Zofia Biega, Oliwier Bekielewski, Natalia Gallus. Ich prace zawisły na wystawie.

      Co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim ludzie w Polsce przypinają do ubrań papierowe żonkile, Jest to znak pamięci i szacunku. Postanowiliśmy, że w Sobieskim stanie wielki bukiet żonkili zrobionych przez uczniów i nauczycieli naszego Liceum.

      Dziś prezentujemy efekty naszej pracy.

      Opiekę nad akcją sprawowały Aleksandra Skibińska-Brzezicka i Inga Sławik-Kubiak.

      Foto...

     • Dzień otwarty w LO

     • Dzień otwarty w LO

      Choć jak zawsze do Dnia otwartego przygotowaliśmy się bardzo starannie i z rozmachem, to nie liczyliśmy na wielką frekwencję ósmoklasistów. W końcu, to majowa sobota, a ciepły i słoneczny dzień bardziej sprzyjał mniejszym lub większym wypadom za miasto niż zwiedzaniu szkoły. A tu taka niespodzianka! Nasze prognozy się nie sprawdziły… Nie spodziewaliśmy się, że aż tylu chętnych czy tylko zainteresowanych przyjdzie nam gościć. I to nierzadko wraz z rodzicami! Ale chyba daliśmy radę. I mamy nadzieję, że zaspokoiliśmy ciekawość tych, których we wrześniu powitamy już jako naszych nowych uczniów.

      Wypada nam teraz tylko podziękować za ich obecność i włączenie się w to, co zaproponowaliśmy w ramach prezentacji szkoły i klas, które od przyszłego roku szkolnego otworzymy. Dziękujemy także Samorządowi Uczniowskiemu oraz wszystkim innym naszym uczniom, którzy zaangażowali się w ten Dzień otwarty. Jesteście super-fajni!

      Zdjęcia z Dnia otwartego można obejrzeć w naszej galerii.

      Rekturacja - materiały do pobrania 

     • Sobiescy na Dolnym Śląsku

     • Madonna, książę i uczniowie LO Nr I w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

       

      Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym wystawę czasową „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”. Z tej okazji zaproponowano uczniom z klas humanistycznych naszego liceum, które nosi imię Jana III Sobieskiego, udział w niej. Uczniowie i wychowawcy klas humanistycznych chętnie skorzystali z oferty i w ten sposób 118 licealistów oraz 8 nauczycieli odwiedziło w kwietniu wspomnianą wystawę.

      Celem wyjazdu było przede wszystkim uzyskanie odpowiedzi na pytania - w jakich okolicznościach i dlaczego pojawili się w Oławie Sobiescy? Co tutaj robili i jak zapamiętano reprezentantów jednego z najwybitniejszych polskich rodów szlacheckich, przedstawicieli królewskiej rodziny, ludzi znanych i podziwianych w całej Europie? Preludium do wyjazdu były oczywiście tematyczne lekcje historii, które przygotowały młodzież do świadomego uczestnictwa w wystawie.

      Przy okazji pobytu w Muzeum Narodowym odwiedzono także wystawy stałe. Przewodnicy opowiadali wówczas różne ciekawostki związane z oglądanymi obrazami, a także życiem rodu Sobieskich. O tym, że lekcje muzealne były udane, świadczy zaangażowanie uczestników w udzielanie odpowiedzi na pytania podczas nich zadawane.

      Po opuszczeniu muzeum uczniowie udawali się do najstarszej części Wrocławia - Ostrowa Tumskiego. Tu poznawali legendę o głowie widocznej w murze katedry i kluskowej bramie oraz robili sobie zdjęcie przed katedrą, na tle najstarszego zachowanego pomnika - statuy Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z Dzieciątkiem.
      Po relaksie, któremu towarzyszyła wspaniała wiosenna pogoda, uczestnicy wracali do Oławy. W ich imieniu bardzo dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Oławie za tak atrakcyjne uzupełnienie naszej edukacji regionalnej. Wrażenia z niej – bezcenne...

       

      Nikola Kurowska, kl. 2Ap

      Fot. Patrycja Tadych, kl. 2Ap

      Foto...

     • Marsz Godności

     • Licealiści w Marszu Godności

      10 maja br. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – święta przypadającego co roku 5 maja, zorganizowało Marsz Godności, w którym wzięli również udział uczniowie naszej szkoły z kl. 2Ap i 2Ep wraz z wychowawcami. Głównym założeniem marszu jest propagowanie wiedzy o osobach niepełnosprawnych, a w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, które żyją w powiecie oławskim. Organizatorzy pokazali w ten sposób, że Ci ludzie mają takie same marzenia, oczekiwania i plany jak inni.

      Po Marszu i przemówieniach uczestnicy wydarzenia obejrzeli występy artystyczno-wokalne przygotowane m.in. przez podopiecznych ZSS w Oławie oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej Oława. Niektórzy uczniowie z pasją włączyli się w pokaz taneczny prowadzony przez DJ-a z Tęczy. Całość zakończyła się konsumpcją kiełbasek z rożna, na które wszyscy uczestnicy Marszu zostali zaproszeni.

      W tym samym dniu obie klasy uczestniczyły również w zajęciach z edukacji regionalnej. Podczas zwiedzania Izby Muzealnej poznali historię Oławy i jego mieszkańców. Uzupełnili ją na świeżym powietrzu, słuchając m.in. historii oławskiego zegara oraz znajdującej się nieopodal kamienicy – miejsca narodzin bł. Bernarda Lichtenberga (jego postać również została słuchaczom przedstawiona). Prelekcje na świeżym powietrzu przygotowały uczennice kl. 2Ap – Anna Władyka i Julia Pyrz, którym bardzo dziękujemy za profesjonalizm.

      Fot. Julia Pyrz, kl. 2Ap

      Foto...