• Edukacja prawna w Sobieskim

     • Edukacja prawna w Sobieskim z Wyższą Szkołą Prawa we Wrocławiu!

       

      4 kwietnia w ramach trwającego projektu „Edukacja prawna w Sobieskim” do naszej szkoły przyjechali wykładowcy z Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu, która w ubiegłym roku objęła swoim patronatem klasę z edukacją prawną oraz rozpoczęła współpracę z naszą szkołą. Wydarzenie rozpoczęła pani dyrektor Jolanta Szewczyk, która opowiedziała o tym skąd wziął się pomysł na edukację w naszej szkole i podsumowała dotychczasowe działania w tej dziedzinie.

      W ramach mini konferencji w szkolnej auli odbyły się trzy bardzo ciekawe wykłady. 

      Pierwszy wygłosił prof. WSP dr hab. Tomasz Chłopecki na temat „Czy warto zostać prawnikiem. Rodzaje i etyka zawodów prawniczych”. Drugi zatytułowany „Mowa nienawiści i hejtowanie”, który wzbudził wiele emocji wśród uczniów został zaprezentowany przez dr Pawła Fiktusa. Ostatni łączący ze sobą elementy wykładu i warsztatu poprowadził prorektor ds. kształcenia w WSP dr Marcin Rudnicki, który tłumaczył uczniom „W jakim języku mówią prawnicy”.

      Dziękujemy Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu za tak fantastyczne rozpoczęcie naszej współpracy i z niecierpliwością czekamy na więcej.

      W wykładach wzięły udział klasy realizujące wiedzę o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym (2F, 3A, 3C) wraz z klasą 1A humanistyczną, która oprócz rozszerzonego wos-u realizuje dodatkowy przedmiot – edukacja prawna.

      Inicjatorem i opiekunem projektu w szkole jest prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka.

      Foto...

     • Gala Pól Nadziei

     • Z prawdziwą przyjemnością informuję, że uczennica naszej Szkoły Ewa Kłosowska z klasy 1C została laureatką plastycznego konkursu „Sercem z hospicjum”.

      Konkurs organizowany był w ramach „Pól Nadziei” przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej Hospicjum Domowe w Oławie.

      Liceum, obok witraża wykonanego przez Ewę, reprezentowały rysunkowo-malarskie prace Alicji Woźniak i Klary Kińczyk.

      Gratuluję.

      I.S-K.

      Foto...

     • Powiatowy Konkurs matematyczno-logiczny

     • Sukcesy w powiatowym konkursie matematyczno-logicznym!

      9 marca 2024 r. odbył się finał XXI POWIATOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNO-LOGICZNEGO, w którym udział wzięły szkoły średnie powiatu oławskiego.

      Uczennica klasy 4Cp – Natalia BROŻEK otrzymała I miejsce indywidualnie w tym konkursie.

      II miejsce

      Drużyna w składzie:
      Natalia BROŻEK – Klasa 4Cp
      Jan STACHURSKI – Klasa 3Dp,
      Dawid WARTALSKI – Klasa 3Dp,
      Igor KOTLA – Klasa 3Dp,

      III miejsce

      Drużyna w składzie:
      Kacper KASPEREK – Klasa 4Dp
      Oskar KORDIACZYŃSKI – Klasa 4Cp,
      Adam OZDARSKI – Klasa 4Dp,
      Łukasz RESZCZYŃSKI – Klasa 4Dp,

      Opiekę nad uczniami biorącymi udział w konkursie sprawowała prof. Anna Tyszecka.

      Zwycięzcom gratulujemy i serdecznie dziękujemy :)

      Foto...

     • Konkurs j.angielskiego

     • W środę 3 kwietnia w naszej szkole odbył się finał XIV Powiatowego Konkursu Praktycznej Znajomości Języka Angielskiego. Przybyli do nas najlepsi uczniowie wyłonieni z etapów szkolnych ze wszystkich szkół ponadpodstawowych w powiecie. Zmierzyli się oni z trudnym testem gramatyczno-leksykalnym. Oto wyniki tego konkursu:

      1 miejsce: Maciej Świtek (ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. ZJEDNOCZONEJ EUROPY W OŁAWIE)

      2 miejsce: ex equo Konrad Bator, Krzysztof Karaś (ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. ZJEDNOCZONEJ EUROPY W OŁAWIE)

      3 miejsce: ex equo Emilia Olejnik, Anastazja Janusz (LO1 im. Jana III Sobieskiego w Oławie)

       

      GRATULUJEMY osobom, które zajęły podium, oraz pozostałym uczniom naszej szkoły: Natalii Giezek, Amelii Kimaro, Natalii Gallus i Igorowi Kotli, którzy byli tuż za podium.

      Do zobaczenia za rok, pozdrawiamy, Monika Przywara i Łukasz Galus

     • Pan Wincenty

     • Przedstawienie pt. Pan Wincenty


      W okresie wiosenno-wielkanocnym także i nasz zespół teatralny postanowił podjąć refleksję nad wątkami tanatologiczno-patriotycznymi mierząc się z tekstem kolejnego dawnego pisarza tym razem rodem wywodzącego się z Polski właśnie Kornela Makuszyńskiego przez większość pewnie kojarzonego głównie z powieścią Szatan z siódmej klasy. Inspiracją dla spektaklu pod tytułem Pan Wincenty było utrzymane w nieco baśniowej konwencji opowiadanie O tym jak Wicek Warszawiak pognębił śmierć opowiadające o biednym choć dzielnym chłopcu, który ma odwagę rzucić wyzwanie samej śmierci. Za sprawą wielomiesięcznych wysiłków wszystkich członków zespołu niezwykła opowieść ocierająca się chwilami o groteskę, pobudzająca do śmiechu i do łez, a przede wszystkim skłaniająca do refleksji nad tym za co warto życie dać zmaterializował się na naszej szkolnej scenie wraz z całym bogactwem barwnego języka znamienitego pisarza nie pozbawionego jak się okazuje niezwykle lekkiego i trafiającego także i do współczesnego odbiorcy poczucia humoru, z kostiumami rodem z dwudziestolecia międzywojennego, różnorodną muzyką budującą klimat epoki, drobiazgowo przemyślanymi i przygotowanymi dekoracjami i całym sztafażem cudownych wydarzeń i postaci takich jak ożywające posągi, mówiące ptaki i święci zstępujący na ziemię, które nasz bohater miał okazję spotykać na swej drodze. Dumni z tego występu, który mamy nadzieję, iż widzom dał tyleż samo (jeśli nie więcej) radości co samym grającym, zapraszamy wszystkich do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia w galerii.

      Foto...

     • Znów zwycięstwo!

     • Nasi chłopcy ponownie najlepsi!

      5 kwietnia w Obornikach Śląskich odbyły się zawody LICEALIADY MIĘDZYPOWIATOWEJ w halowej piłce ręcznej chłopców Drużyna naszej szkoły ponownie w piękny sposób (19:3 oraz 17:13) zwyciężyła zdobywając 1 miejsce i awansując dalej!

      Skład drużyny LO NR I: Kamil Baranowski, Kacper Kulesza, Daniel Kudela, Jakub Kudela, Wojciech Biela, Błażej Szpineta, Michał Łabowski, Adrian Burtan, Gracjan Kosecki, Adam Chrząstowski, Igor Bielenda.

      Opiekun drużyny prof. Bogusław Piotrowski

      CHŁOPAKI – WIELKIE GRATULACJE! 

      Foto...

     • Wyjazdowa sesja matematyczna przed maturą

     • Maturalna sesja wyjazdowa z matematyki

      W dniach 3-5 kwietnia klasa 4D wraz z opiekunami i nauczycielami matematyki prof. Joanną Kłaczek i prof. Anną Tyszecką przebywali w na wyjazdowej sesji maturalnej w Pisarach obok Międzylesia.

      Uczniowie pod czujnym okiem matematyczek przede wszystko rozwiązywali arkusze maturalne, ale również spędzali czas na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody.

      Foto...

     • Sukces fizyczny Kacpra i Pawła

     • Wielki sukces fizyczny i indeksy na uczelnie dla Kacpra i Pawła z 4d!

      Nasi uczniowie z klasy 4D: Kacper Kasperek i Paweł Smolnicki wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez LO Nr X we Wrocławiu we współpracy z Politechniką Wrocławską i Wydziałem Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego,

      pod patronatem Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

      XX edycja Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz 2024 odbywała się w trzech etapach.

      27 lutego obaj uczniowie przeszli II etap konkursu uzyskując najwyższe lokaty i tym samym awansowali do wielkiego finału, który miał miejsce 4 kwietnia. Paweł i Kacper prezentowali przed jury opracowane i przygotowane przez siebie tematy, a następnie odpowiadali na pytania związane.

      Obaj uczniowie uzyskali tytuł LAUREATA XX OMKF 2024.

      Oprócz nagród rzeczowych uzyskali INDEKSY na wybrane wydziały Uniwersytetu Wrocławskiego.

      Do konkursu uczniów przygotowywała prof. Jolanta Górska – nauczycielka fizyki w naszym Liceum.

      SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

      Foto...

     • Zajęcia strzeleckie

     • Tuż przed świętami Wielkiej Nocy zakończyły się w naszym Liceum obowiązkowe zajęcia strzeleckie dla uczniów klas pierwszych. Uczniowie wychodzili na oławską strzelnicę pneumatyczną LOK w grupach 15-17 osobowych w dniach od 5 do 26 marca 2024 r.

      Ćwiczenia strzeleckie prowadzili instruktorzy LOK pan Jerzy Świderski i pan Jacek Węglowski.

      Wszystkich, zainteresowanych sportami strzeleckimi zapraszamy na zajęcia indywidualne oraz zawody.

      Foto...

     • Sobieski pisze powieść

     • I edycja konkursu Sobieski pisze powieść matematyczną

      19 marca 2024 r. odbył się w naszej szkole konkurs „Sobieski pisze powieść matematyczną” zorganizowany przez klasę 1D wraz z prof. Elżbietą Seretną. Konkurs był adresowany do uczniów ze szkół podstawowych, którzy wzięli udział w zmaganiach matematyczno-polonistycznych. Wbrew pozorom można było znaleźć wiele wspólnego między tymi przedmiotami, o czym przekonali się uczestnicy.  Reprezentacje szkół składały się z 3 osób, które rywalizowały w pięciu konkurencjach. Ich zadaniem było na przykład: napisać dyktando matematyczne, znaleźć jak najwięcej związków frazeologicznych składających się z wyrażeń matematycznych, odnaleźć metaforyczne i dosłowne znaczenie pewnej paraboli, obliczyć czas podróży bohatera pewnej powieści, rozwiązać zagadki logiczne itp.

      Ósmoklasiści bardzo ambitnie stawili czoła zadaniom, konkurując o miejsca i atrakcyjne nagrody, ale przede wszystkim dobrze się bawiąc.

      W wyniku zaciętej rywalizacji na podium znaleźli się:

      1 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 8 w Oławie

      2 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 w Oławie

      3 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 5 w Oławie

      Gratulujemy serdecznie i dziękujemy bardzo:

      Klasie 1D i prof. Elżbiecie Seretnej za pomysł i wielkie zaangażowanie w organizację konkursu.

      Starostwu Powiatowemu w Oławie za ufundowanie nagród dla zwycięskich drużyn.

      Wszystkim szkołom podstawowym z powiatu oławskiego za udział i przyjęcie naszego zaproszenia. Było nam bardzo miło gościć Was w naszej szkole. Mamy nadzieję, że z większością z Was spotkamy się we wrześniu już jako naszymi uczniami.

      Foto...

     • Warsztaty na Wyższej Szkole Prawa

     • 1A na warsztatach w Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu

      22 marca klasa humanistyczna (1A) realizująca dodatkowy przedmiot edukację prawną – wybrała się do Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu na wykłady i warsztaty z prawa. Wyjazd był możliwy dzięki patronatowi, którym WSP objęła klasę 1A na cały okres jej edukacji. 

      Wraz z uczniami pojechały wychowawczyni klasy, nauczycielka WOS, historii i edukacji prawnej Aleksandra Skibińska-Brzezicka oraz dyr. Jolanta Szewczyk.

      Wyjazd rozpoczął się od porannego spaceru po pięknym Ostrowie Tumskim, podczas którego pani Dyrektor opowiedziała uczniom jedną z legend wrocławskich o kamiennej głowie, która utknęła w murach Katedry Wrocławskiej, a wspólnie z Jakubem Kowalczykiem – uczniem klasy 1A – legendę o Kluskowej Bramie.

      O godzinie 10:00 rozpoczęły się wykłady w Wyższej Szkole Prawa, która znajduję się niedaleko Ostrowa Tumskiego na ulicy św. Jadwigi. Uczniowie mieli możliwość wysłuchać wykładu, ale również porozmawiać o specyfice zawodu sędziego z Sędzią Sądu Okręgowego we Wrocławiu panem Tomaszem Krawczykiem, zgłębić tajniki zawodu sędziego oraz poznać drogę jaką trzeba przejść, aby nim zostać. W kolejnym bloku warsztatów uczestnicy wyjazdu wysłuchali przeciekawego wykładu Z archiwum X i nie tylko, czyli kilka słów o pracy na wydziale kryminalnym, który w sposób aktywny poprowadził mł. Insp. w/s mgr Wojciech Dudek – były Naczelnik Wydziału Kryminalnego KWP we Wrocławiu i wykładowca WSP.  Mogliśmy również zwiedzić szkołę, którą przez kolejne 3 lata humanistyczna będzie odwiedzać regularnie – celem poszerzenia wiedzy z zakresu edukacji prawnej. Tymczasem… 4 kwietnia wykładowcy Wyższej Szkoły Prawa będą gościć u nas w Liceum w Oławie na zajęciach i wykładach z prawa i bezpieczeństwa narodowego.

      Dziękujemy WSP za rozpoczęcie współpracy i nie możemy się doczekać kolejnych aktywności.

      Foto...

     • Zajęcia laboratoryjne

     • 2b na zajęciach w laboratoriach Politechniki Wrocławskiej

      Dziś uczniowie klasy 2b pod opieką pani Pauli Chrustowskiej biorą udział w zajęciach laboratoryjnych dotyczących KATALIZY HETEROGENICZNEJ - PREPARATYKI KATALIZATORA HETEROGENICZNEGO I BADANIA JEGO AKTYWNOŚCI.

      Zajęcia prowadzi Pani dr hab. inż. Karolina Jaroszewska, prof.

      Foto...

     • Turniej siatkarski

     • Wielki turniej siatkarski z okazji Pierwszego Dnia Wiosny

      20 marca 2024 r. w oławskiej hali sportowej OCKF odbył się długo wyczekiwany, wielki turniej siatkarski zorganizowany przez Samorząd Uczniowski w składzie: Blanka Bartosz, Zosia Biega, Zosia Rucińska, Martyna Romaniak, Karolina Palica, Zosia Mruk, Blanka Sobczak, Wiktor Szczepuła, Antonii Sobiecki, Krzysztof Świstowski wraz z opiekunem SU prof. Aleksandrą Skibińską-Brzezicką.

      W turnieju wzięło udział 12 zespołów, które walczyły o wyjście z grupy i awans do wielkiego finału. Wszystkie drużyny pięknie walczyły pokazując swoje niezwykłe sportowe talenty, ale przede wszystkim pokazały jak wspaniale można się razem bawić. Turniej sprzyjał integracji szkolnej, ponieważ składy drużyn mogły być dowolne pod względem doboru płci, wieku czy klas. Wszystkie drużyny podczas wspólnej zabawy pokazały, że tworzymy naprawdę wyjątkową społeczność Sobieskiego!

      Po naprawdę zaciętej rywalizacji na podium znaleźli się:

      I miejsce: CYBERMANI: kapitan Tymoteusz Mijał 1D wraz z drużyną: Wiktor Pachciarek 1D, Jędrzej Marciszewski 1E, Borys Sobkowiak 2D

      II miejsce: MFI TEAM: kapitan Max Skiba 3D wraz z drużyną w składzie: Jakub Syryjczyk 3D, Michał Czerwiński 3D, Kamil Baranowski 3D

      III miejsce: BĄBELKI: kapitan: Szymon Juszczyk 3B wraz z drużyną w składzie: Michał Przygoda 3D, Hanna Golasz 3B, Magdalena Kupnicka 3A

      Dziękujemy wszystkim za udział i składamy wielkie podziękowania:

      Panu Dariuszowi Witkowskiemu, który umożliwił nam zorganizowanie turnieju na hali OCKF

      Pani Dyrektor Jolancie Szewczyk za zgodę na pomysł SU oraz pomoc w organizacji turnieju

      Katedrze wychowania fizycznego: prof. Małgorzacie Sajur, prof. Elżbiecie Solarskiej, prof. Bogusławowi Piotrowskiemu, prof. Jarosławowi Gębarzewskiemu za pomoc w organizacji i sędziowaniu meczów. 

      Samorządowi Uczniowskiemu – głównemu organizatorowi – za to, że z wielką determinacją i zaangażowaniem realizują to co obiecali i słuchają tych, których reprezentują – społeczność naszego LO!

      Foto...

     • Dzień z psychologią

     • DZIEŃ Z PSYCHOLOGIĄ na Uniwersytecie SPWS we Wrocławiu

      18 marca klasy 1E i 1F, które w ramach innowacji pedagogicznych realizują przedmioty związane z psychologia zostały zaproszone na dzień z psychologią na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.

      W ramach wydarzenia uczniowie wysłuchali wykładów: „Wpływ społeczny w życiu publicznym” dr hab. prof. Tomasz Grzyb, „Jak być szczęśliwym…” – który wygłosił psycholog i trener biznesu Sławomir Prusakowski oraz „Okno na świat czy pułapka na cyfrowego motyla: jak mądrze korzystać social mediów” wygłoszony przez dr Jarosław Kulbata.

      Opiekę nad uczniami sprawowały prof. Barbara Guglas, prof. Paulina Wasilko, prof. Irena Lech.

      Foto...

     • Imienny Marszałka

     • Imieniny Marszałka

      19.03, z okazji imienin Józefa Piłsudskiego, w parafii Miłosierdzia Bożego miała miejsce uroczysta Msza św.  w intencji Józefa Piłsudskiego, kombatantów oraz wszystkich służb mundurowych, a szczególnie tych zaangażowanych w konflikt na Ukrainie.

      Pomysłodawcą uroczystości był płk. Eugeniusz Praczuk. To na jego zaproszenie we Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz duchowych, samorządowych i miejskich wraz ze służbami mundurowymi i delegacjami szkół z terenu powiatu. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy złożony z uczniów kl. I B, czyli Maria Gorzkowska, Kinga Sucharska i Igor Kopcio.

      W imieniu Społeczności Sobieskiego serdecznie dziękujemy Debiutantom za godne reprezentowanie naszego Liceum, a Panu Pułkownikowi za zaproszenie nas.

      JS

      Fot. Archiwum szkoły

     • Warsztaty teatralne

     • 12 marca w Centrum Kultury w Oławie miała miejsce pierwsza próba kostiumowa planowanego na kwiecień spektaklu Szkolnego Koła Teatralnego. Mimo pewnych komplikacji związanych ze spowodowaną zdarzeniem losowym nieobecnością prowadzącej warsztaty uczniowie wraz z opiekun koła wykorzystali ten czas niezwykle twórczo i aktywnie, analizując drobiazgowo wszystkie elementu spektaklu, by upewnić się, że barwy, kształty i dźwięki zjednoczone za ich sprawą harmonijnie w jednej sztuce po raz kolejny wprowadzą społeczność szkolną w niesamowity świat literackich wyobrażeń w który dobro tryumfuje nad złem. W oczekiwaniu na tą niezwykłą chwilę, uchylając rąbka tajemnicy, zapraszamy do galerii zdjęć.

      Foto...