Konkurs sportowo-literacki
Ranking PERSPEKTYW
Ranking PERSPEKTYW
Z satysfakcją spieszymy donieść, że w prestiżowym rankingu szkół i uczelni w Polsce przygotowanym przez portal PERSPEKTYWY nasze Liceum zanotowało znaczny wzrost w stosunku do ubiegłego roku, zajmując 378 miejsce wśród liceów w Polsce (na 1000 objętych badaniom), a wśród liceów Dolnego Śląska zajmujemy 26 miejsce (na 89 objętych badaniom).
Zachowujemy tym samym Srebrną Tarczę!
GRATULUJEMY!
Ranking ogólnopolski
Ranking Liceów Ogólnokształcących - Perspektywy
Ranking dolnośląski
4B na wycieczce we Wrocławiu
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
Data: 13.12.2023. Miejsce: Wrocław, Centrum Historii Zajezdnia. Wraz z towarzyszami z klasy 4B, Wychowawczynią oraz panią Dyrektor udaliśmy się do Centrum Historii Zajezdnia. Na miejscu zostaliśmy podjęci przez towarzysza Przewodnika i poprowadzeni ku wystawie ,,Wrocław 1945-2016”. Z licznymi szczegółami zgłębiliśmy historię oraz elementy kulturowo-społeczne PRL-u. Podziwialiśmy charakterystyczne miejsca jak kiosk ,,Ruchu” czy budki telefoniczne. Jedną z największych atrakcji okazał się cud techniki z zakładów FSO. Krwistoczerwony, rodzimy krążownik brukowanych dróg bloku wschodniego. Wspaniały, potężny symbol dostatku, czyli FIAT 126p. Na widok takiego potwora każda wołga czy wartburg się chowa. Żadna towarzyszka nie oprze się dżentalmenowi w takiej maszynie, gdy podjedzie pod jej blok z wielkiej płyty. Drugim elementem naszej wspaniałej wyprawy było Muzeum Pana Tadeusza na wrocławskim rynku. Samo miejsce znajduje się w starej kamienicy niegdyś zamieszkiwanej przez polską szlachtę. Już sam obiekt wypada bardzo imponująco. Pełen starych obrazów i ksiąg, połączonych z elementami nowoczesnej stylistyki muzealnej. Opisy na białym szkle i wyświetlaczach. Atmosfera tego miejsca jest niesamowita, zdecydowanie warto odwiedzić i poczuć na własnej skórze klimat Polski XIX wieku. Serdeczne podziękowania dla Pani Dyrektor za udział w naszej wycieczce oraz organizatora – Pani Profesor Barbary Kędzierskiej-Suchowieckiej. A także fotografa o wybitnych umiejętnościach – Oleksandra Bezsmolnego.
Jan Ziemniak
W Teatrze Współczesnym
Warsztaty w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu MOJA ROLA
20 grudnia przedstawiciele szkolnego koła teatralnego brali udział w warsztatach pod hasłem moja rola poświęconym zagadnieniom społeczeństwa obywatelskiego i szeroko pojętej wrażliwości na zło dziejące się wokół nas. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego projektowania świata idealnego, by następnie dzięki magii teatru przenieść uczestników spotkania na wyspę Pitkern i prześledzić przyczyny i skutki tragicznych wydarzeń rozgrywających się tam na rubieżach cywilizowanego świata przez wiele lat. Po zakończeniu spektaklu Jutro przypłynie królowa... opartego na wspomnieniach jednej z kobiet, której udało się uciec z tego piekła na ziemi, uczniowie dzieli się swoimi refleksjami świadczącymi o głębokim przeżyciu prezentowanej historii i ich dojrzałości emocjonalnej. Z pomocą kadry pedagogicznej Teatru Współczesnego we Wrocławiu udało się sformułować wniosek, iż stworzenie miejsca idealnego do życia jest niemożliwe, ale każdy z nas ma możliwość czynienia lepszym swojego najbliższego otoczenia i zapobiegania sytuacjom, w których żyjąc jako samotne wyspy swoją obojętnością doprowadzamy do nieszczęścia.
Przedstawienie na Trzech Króli
Orszak Trzech Króli
6 stycznia w Oławie po raz jedenasty odbył się Orszak Trzech Króli. W licznym gronie organizatorów tego barwnego, rozśpiewanego kolędami przedsięwzięcia nie mogło zabraknąć także przedstawicieli naszej szkoły. Członkowie Szkolnego Koła Teatralnego pod opieką pani profesor Mart Słomki przyjęli na siebie odpowiedzialność za przygotowanie jednego z występów artystycznych prezentowanych w czasie pochodu. Spektakl oparty został na opowiadaniu ks. Mieczysława Malinowskiego po tytułem Czwarty Król. Mimo napiętego harmonogramu prac, jako że przedstawienie przypadało zaledwie kilka dni po zakończeniu przerwy świątecznej, i niesprzyjających warunków atmosferycznych, nasi aktorzy z ogromnym poświęceniem i prawdziwym artyzmem wcielali się w role władców, biedaków, czarnych charakterów i pomocników głównego bohatera, by stworzyć wielowymiarowy i wzruszający obraz ludzkiego poszukiwania sensu życia. W trudnych zmaganiach z niełatwym tematem i nieprzewidzianymi przeciwnościami losu młodych artystów wspierały ich rodziny, pani dyrektor Jolanta Szewczyk, której życzliwości zawdzięczamy niemal natychmiastowe zamieszczenie informacji o wydarzeniu na Facebooku oraz pan profesor Piotr Wróbel, starający się uchwycić wyniki tego przedsięwzięcia czujnym okiem aparatu. Wszystkim aktorom, sympatykom koła i ludziom życzliwie wspierającym nas w czasie przygotowań do występu i jego prezentacji serdecznie dziękujemy.
Studniówka - ogłoszenie
UWAGA MATURZYŚCI!
Wszystkie dokumenty stanowiące załączniki do regulaminu Studniówki 2024, tj.:
– załącznik nr 1 – informacje organizacyjne i potwierdzenie zapoznania się z regulaminem studniówki 2024 przez uczniów,
– załącznik nr 2 – OŚWIADCZENIE rodziców/opiekunów prawnych niepełnoletnich uczestników Studniówki 2024,
– załącznik nr 3 – OŚWIADCZENIE rodziców/opiekunów prawnych uczniów Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie biorących udział w Studniówce 2024,
– załącznik nr 4 – OŚWIADCZENIE osób towarzyszących uczniów Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie biorących udział w studniówce 2024,
– załącznik nr 5 – OŚWIADCZENIE o wyrażeniu zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku,
należy wypełnione i podpisane zwrócić do przedstawicieli Komitetu Studniówki w terminie do dnia 10 stycznia 2024 roku.
W razie potrzeby wydrukowania kolejnego egzemplarza któregokolwiek z dokumentów – wszystkie te dokumenty są zamieszczone w Librusie w plikach szkoły.
Komitet Organizacyjny Studniówki 2024
Kolorowa Poduszka dla Maluszka
„Wystarczy chwilę swego czasu dać – by radość nieść…”
Kolorowa Poduszka dla Maluszka
Kto chociaż raz był na ,,erce” wie, jak tam jest. Kto nie był, niech nawet nie próbuje sobie wyobrazić bezgranicznej bezradności i bezgłośnej prośby o cud… Na szczęście cuda się zdarzają. Różne. Nie zawsze takie, jakich się spodziewamy.
Jednym z tych cudów jest w naszym odczuciu ,,Kolorowa Poduszka dla Maluszka”. Od 24 lat, każdego roku, kiedy jest jeszcze jest ciemno, w Wigilię Bożego Narodzenia przywozimy sami albo z wolontariuszami, naszą pracę i ciepło dzieciom, rodzicom i pracownikom Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Noworodków i Dzieci Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
Zaczęło się od okazji, jaką stworzyła Opatrzność. Przychodząc, jak co dzień na odział do syna, w dniu jego imienin zastaliśmy widok niezwykle przygnębiający, jeśli może być coś bardziej przygnębiającego od widoku dziecka pod respiratorem! Kiedy jest się codziennie na „erce” – szuka się sposobów na normalność: czyta się, śpiewa, opowiada co w domu, co się widziało, jadąc do szpitala… Bliscy chorych chcą uciec od widoku pomp, syczących respiratorów i tego specyficznego napięcia towarzyszącego oczekiwaniu – co powie lekarz.
Wspomniane imieniny przywitały nas widokiem dzieci, a było ich wówczas sześcioro, przykrytych nie białą pościelą, jak zawsze, bo ta akurat się skończyła, a ciemnozieloną (taką, jak operacyjna). Wyglądało to dla nas strasznie, ale stworzyło furtkę, by pomóc i być bardziej potrzebnym. Wtedy, po raz pierwszy kupiliśmy kolorowy, flanelowy materiał. Misie na chmurkach na niebieskim tle. Wyobraziliśmy sobie, że miękkość i ciepło flaneli będzie miała znaczenie… przypomni dom i to, co z nim związane. W Wigilię przywieźliśmy pierwszych sześć kompletów mięciutkiej i kolorowej pościeli. Pielęgniarki założyły synowi nową pościel, a na drugi dzień zauważyliśmy, że tylko on ma kolorowe poszewki. Siostra oddziałowa, reagując na nasze zdziwienie, zapytała: „Czy życzą sobie państwo, by wszystkie dzieci miały nową pościel?”
I tak się zaczęło – od widoku uśmiechniętych sióstr, zmieniających TAMTĄ pościel na naszą J
Ale jakież było nasze zdziwienie, kiedy po jakimś czasie, nowa pościel wróciła z pralni i po niebieskim kolorze nie było śladu… Środki chemiczne były tak silne, że czyściły wszystko: mikroby i kolory też. Wiedzieliśmy, że potrzebne będzie dużo więcej kompletów.
Dziś jest tak, że odział OIOM im. Janusza Korczaka ma szafę pełną tylko naszej – kolorowej pościeli…
Od 24 lat działamy – Babcia szyje z bratem Ksawerego i wolontariuszami, często całymi rodzinami. Szyjemy poszewki, które z czasem ewoluowały i stały się tym, co jest najbardziej użyteczne i pomaga w pracy pielęgniarek: podkłady do respiratorów pod główki najmniejszych dzieci, trzy rodzaje prześcieradeł, w tym dwa na ruchome łóżka. Babcia musiała pojechać na oddział, żeby dokładnie obejrzeć, jak wygląda takie łóżko i opracować projekt. Zdarzyło nam się szyć piżamy dla większych dzieci, bo dzieci mogą mieć i 18 lat i trzeba zrobić tak, by podpinając aparaturę monitorującą, zapewnić im komfort. Często z pieniędzy, które zostają, kupujemy to, co w danym momencie jest niezbędne. Były: koce elektryczne, kocyki polarowe, torba ratunkowa, mnóstwo termometrów elektronicznych, podgrzewaczy do butelek i innych, potrzebnych rzeczy.
Wracając do początków. Po kilku latach samodzielnego szycia pomyśleliśmy nad podzieleniem się tym, co robimy z innymi. Zaprosiliśmy naszych uczniów, uznając, że praca polegająca na wypracowaniu funduszy i samodzielnym uszyciu pościeli, będzie doskonałą przestrzenią do rozumienia, czym jest cierpienie i że bezpośrednie pomaganie kształtuje charakter młodych ludzi. Szyliśmy we Wrocławiu i w Oławie, wszędzie tam, gdzie akurat pracowaliśmy.
Zdarzały się czasem zabawne historie. Raz przyszła dobra osoba, która zaproponowała, że wynajmie szwalnię, żeby uszyć pościel. Wytłumaczyliśmy, że musimy zrobić to sami, żeby lepiej rozumieć…
Nie zawsze było łatwo. Kiedyś dziewczynka z gimnazjum we Wrocławiu, uszyła ręcznie (a nie maszynowo) 10 kompletów pościeli. Trzeba było wszystko przeszyć jeszcze raz tak, by spełniało normy i nie rozwiało poczucia radości z wykonanej pracy. Innym razem ktoś, bardzo chcąc by było pięknie, do każdej poszewki doszył guziki, wyendlował dziurki. Jednak wszystkie zbędne elementy przeszkadzają w pracy pielęgniarek, zatem – przepracowaliśmy i to. Dziś, by ustrzec się przed pomyłkami, nie dajemy już materiałów do domu. W zamian – zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy na wspólne szycie w jedną z grudniowych sobót do… szkoły. Od 2023 roku takim miejscem jest oławskie Liceum Nr I im. Jana III Sobieskiego, gdzie spotkaliśmy 9 grudnia się w naszej „szkolnej szwalni” czyli sali nr 18. Wierzymy, że to nie ostatnie takie spotkanie, na którego efekty bardzo czekają zarówno dzieci jak i dorośli.
Na koniec jeszcze jedna historyjka. Swego czasu zakupiliśmy dla dzieci piękne wielobarwne i miłe w dotyku kocyki. Pod jednym z takich kocyków, zdrowiał mały chłopiec. Jego rodzice nie wyobrażali sobie, że wróci do domu bez niego – swojego kocyka z ERKI. W zamian proponowali „góry złota”J. Zebrali się lekarze i pielęgniarki i wspólną decyzją – oddali kocyk małemu pacjentowi.
Przez 24 lata trwania akcji, zebrało się wiele historii o dzieciach, lekarzach, rodzicach. I o wolontariuszach, którzy otulają swoją pracą, „nasze dzieci” z ERKI…
Beata i Jacek
1
Fotograficzny sukces Wiktora
SUKCES WIKTORA W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM!
Zdjęcie ucznia naszej szkoły Wiktora Szczepuły z klasy 2B zostało zauważone wśród bardzo wielu prac i nominowane do wystawy w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Matematyka w obiektywie”. Wiktor wysłał na konkurs 6 zdjęć, a uznanie jury zdobyła fotografia zatytułowana „Płonąca średnica”.
Opiekę nad Wiktorem sprawowała prof. Joanna Kłaczek.
To już nie pierwszy sukces fotograficzny Wiktora. W ubiegłym roku zdobył wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Biblijne Inspiracje”. Na co dzień w szkole możecie oglądać piękne fotografie Wiktora na stronie internetowej i w mediach społecznościowych naszej szkoły, ponieważ to m.in. właśnie on (wraz z Kariną Krakowską i prof. Piotrem Wróblem) uwiecznia każdą naszą ważną uroczystość szkolną. Dodatkowo Wiktor działa aktywnie w Samorządzie Uczniowskim, Szkolnym Kole Wolontariatu oraz współtworzy zespół muzyczny grając na gitarze.
Wiktor! Jesteśmy z Ciebie bardzo, bardzo dumni! Trzymamy kciuki i życzymy Ci kolejnych sukcesów!
Archiwum Aktualności