Zaduszki Kresowe 2024
W dniach 22-26 listopada grupa uczniów wraz z opiekunami uczestniczyła w wyjeździe na Litwę w ramach projektu Polskie Zaduszki Kresowe, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Odra - Niemen, z którym nasza szkoła współpracuje od wielu lat.
Stowarzyszenie Odra - Niemen od początku swych działań organizuje tej wyjątkowy projekt. Wyjeżdżający na dawne Kresy Rzeczypospolitej wolontariusze stawiają tysiące biało-czerwonych zniczy na polskich miejscach pamięci. Zaduszki to jeden z głównych projektów Stowarzyszenia, bo pamięć o bohaterach naszej wolności to piękne świadectwo sztafety pokoleń.
22 listopada
Z Oławy wyróżnieniem w postaci możliwości wyjazdu na Litwę w ramach Zaduszek Kresowych zostali nagrodzeni wolontariusze z naszej szkoły. Grupę stanowiło siedem uczennic bardzo aktywnie działających w akcjach wolontariackich i dwóch opiekunów szkolnego koła wolontariatu. Byli to: Iga Szpilakowska, Julia Wasąg, Wiktoria Kłębicka, Karolina Kucharczyk, Angelika Karbowiak, Julia Marchewka, Oliwia Szewczyk, p. Aleksandra Skibińska-Brzezicka, p. Jolanta Szewczyk. Wyjazd nastąpił w piątek rano. Po drodze do grupy z Sobieskiego dołączyli uczniowie i nauczyciele z LO nr II im. Z. Herberta w Brzegu oraz PLO im. Bł. Ks. R. Archutowskiego z Warszawy. Podróż trwała cały dzień, z dłuższym postojem na obiad w Gibach. Do Solecznik na Litwie, które stanowiły bazę wypadową, wolontariusze dotarli po północy… Jak wspominają ten wyjazd?
23 listopada
W pierwszy dzień naszego wyjazdu odwiedziliśmy polską szkołę w Jaszunach, gdzie mieliśmy okazję przeprowadzić zajęcia integracyjne z tamtejszą młodzieżą. Poprowadził je pan Robert Martin, psycholog z Gdańska, a jednocześnie nasz opiekun z ramienia Stowarzyszenia Odra - Niemen. Było to ciekawe doświadczenie, które pozwoliło nam nawiązać nowe relacje.
Razem z polskimi uczniami z Litwy udaliśmy się następnie na cmentarze, gdzie zapaliliśmy symboliczne znicze zebrane przez wolontariuszy z naszego liceum dla narodowych bohaterów. Jako pierwszy zobaczyliśmy pomnik powstańców styczniowych oraz kwatery żołnierzy AK w Dubiczach. Później odwiedziliśmy cmentarz na górce Jasnej w Koleśnikach, gdzie znajdują się kwatery poległych żołnierzy AK. W Koniuchach zobaczyliśmy pomnik upamiętniający cywili, których zamordowano podczas II wojny światowej, a wśród nich dzieci...
Wieczorem braliśmy udział w wykładzie historycznym oraz warsztatach dotyczących powstania styczniowego. Poprowadził je pan Paweł Cichocki, magister historii z Warszawy, który w niezwykle ciekawy sposób zaprezentował nieznane fakty powstania styczniowego. Wiedzę historyczną przedstawicielek z Sobieskiego ocenił na… celujący!
Angelika Karbowiak i Wiktoria Kłębicka
24 listopada
Kolejnego dnia uczestniczyliśmy w mszy świętej w kościele w Solecznikach, po czym upamiętniliśmy modlitwą oraz zniczami żołnierzy AK spoczywających na przykościelnym cmentarzu. Zobaczyliśmy również pomnik Adama Mickiewicza oraz miejsce, z którego obserwował inspirujący obrzęd dziadów. Odwiedziliśmy także historyczną siedzibę rodu Radziwiłłów i pałac Balińskich w Jaszunach, w którym przebywali: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Jan i Jędrzej Śniadeccy. Dzień zakończyliśmy wspaniałym spektaklem pt. „Tańczyć Konrada” wystawionym przez Teatr Wierszalin z Supraśla w reżyserii Piotra Tomaszuka. To niezwykłe widowisko połączyło w sobie grę aktorską, pantomimę, taniec i koncert fortepianowy. Jak powiedziała podczas rozmowy z aktorami p. Małgorzata Suszyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Odra - Niemen, spektakl był wyrazem szacunku wobec widza. Niedopowiedzenia i konieczność interpretacji przedstawianych obrazów pobudzało intelekt, a efekt artystyczny zaspokoił nawet najwybredniejsze gusta estetyczne…
Oliwia Szewczyk i Julia Wasąg
25 listopada
Czwartek zaczęliśmy od odwiedzenia zapierającego dech w piersiach cmentarza na Rossie w Wilnie, gdzie pochowano Joachima Lelewela, serce marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego matkę Następnie wybraliśmy się do centrum Wilna, po którym oprowadzała nas młodzież z Jaszun. Zwiedziliśmy tam m.in. Ostrą Bramę, dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego, Stare Miasto, celę Konrada z III cz. „Dziadów” oraz spacerowaliśmy charakterystycznymi miejscami związanymi z życiem Adama Mickiewicza. Drugim miejscem pamięci, które odwiedziliśmy w Wilnie, był cmentarz na Antokolu. To tutaj zostali pochowani żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej. Jeśli ktoś do tej pory nie przeżył emocjonalnie naszej wyprawy, został znokautowany. Widok tysiąca usytuowanych na zboczach krzyży wwiercał się w nasze serca i umysły, sprawiając, że tego widoku nigdy nie zapomnimy…
Ostatnim punktem tego dnia był malowniczy barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu – bardzo rzadki przykład tzw. białego baroku. W przedsionku kościoła zwykle znajdują się dwa litaury, czyli bębny złożone z półkul miedzianych pokrytych napiętą skórą. Według tradycji stanowią one łup wojenny spod Chocimia (1673 r.) hetmana wielkiego litewskiego i fundatora kościoła – Michała Kazimierza Paca. Istnieją również inne przekazy mówiące o tym, że mogły być one przywiezione spod Wiednia w 1683 roku przez króla Jana III Sobieskiego.
Po powrocie do miejsca noclegowego wzięliśmy udział w kolejnych warsztatach i wykładzie historycznym – tym razem o akcji „Burza” – prowadzonych ponownie w bardzo aktywny sposób przez pana Pawła Cichockiego oraz warsztatach na temat technik szybkiego zapamiętywania i uczenia się, które poprowadził psychlog Robert Martin, autor książki pt. „Metody efektywnej nauki. Praktyczny podręcznik”. Następnie podsumowaliśmy cały wyjazd, integrując się z uczniami z innych liceów, tworząc wspólnymi siłami piosenkę o wyjeździe i naszych odczuciach. Na koniec pożegnaliśmy się z organizatorami oraz innymi uczestnikami wyjazdu edukacyjnego Polskie Zaduszki 2024.
Iga Szpilakowska, Karolina Kucharczyk i Julia Marchewka
26 listopada
We wtorek nadszedł czas pożegnania z Litwą. Tym razem podróżowaliśmy w świetle dziennym, więc mogliśmy całkiem świadomie przekroczyć piękny Niemen znany nam tylko z literatury. Pierwszy przystanek mieliśmy już za granicą, w Polsce. Zatrzymaliśmy się w Gibach, przy 266 stojących na wzgórzu dębowych krzyżach, związanych z uczczeniem ofiar Obławy Augustowskiej, w której w 1945 roku zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Wrażenia były prawie takie jak na cmentarzu w Antokolu… To tutaj zostawiliśmy ostatnie z biało-czerwonych zniczy.
Po obiedzie w Tabaczarni, odbyliśmy ostatni odcinek naszej podróży. Po drodze pożegnaliśmy się z zaprzyjaźnionymi wolontariuszami z Warszawy i z Brzegu. Później od nas wysiedli tylko opiekunowie z Odry - Niemen – pani Małgorzata Suszyńska, wiceprezes Stowarzyszenia i pan Robert Martin, psycholog, autor książek i warsztatów, a w końcu wolontariusz Stowarzyszenia.
Zamiast podsumowania – wyjazd w opinii uczennic:
Wyjazd na Litwę był dla nas niezwykłym doświadczeniem, które pokazało nam, że polskość wychodzi poza granice naszego kraju. Poznanie naszych rówieśników, którzy mimo mieszkania na Litwie dalej kultywują polskie tradycje, było dla nas inspirujące. Cieszymy się, że będziemy mieli okazję gościć ich w murach naszej szkoły.
Ilość polskich miejsc pamięci poruszyła nas i utwierdziła w przekonaniu, że warto szerzyć pamięć o polskich bohaterach. Mimo że był to nasz pierwszy raz na Litwie, jesteśmy przekonane, że nie ostatni.
Zamiast podsumowania – podziękowanie opiekunów:
Dziękujemy przede wszystkim państwu Ilonie i Eugeniuszowi Gosiewskim (prezesowi Zarządu i sekretarzowi) ze Stowarzyszenia Odra - Niemen za zorganizowanie i zaproponowanie nam po raz kolejny wyprawy do miejsc, w których przeszłość miesza się z teraźniejszością, ludzie są piękni i dobrzy, a każda upływająca minuta ma ciężar gatunkowy złota. Dziękujemy Wolontariuszom akcji Rodacy – Bohaterom, którzy kwestowali 1 listopada na tzw. Nowym oławskim Cmentarzu, zebrali znicze na Zaduszki Kresowe, Darczyńcom, czyli mieszkańcom Oławy oraz ofiarodawcom zniczy – p. Dominice Bryłkowskiej – Białek z firmy „Bartek”, p. Janowi Wójcikowi z firmy „Wójcik” i p. Waldemarowi Kowalczykowi – prywatnemu sponsorowi. W końcu dziękujemy Wolontariuszkom z Sobieskiego – Uczestniczkom wyjazdu na Litwę, dzięki którym po raz kolejny przekonałyśmy się, że nasza młodzież ma niespożyty potencjał sił witalnych, inwencji, dobrej woli, wiedzy historycznej i ciekawości świata. Pozostałym Uczestnikom dziękujemy za pasję. Obcowanie z nią sprawiło, że pomimo nadmiaru obowiązków, jesiennej aury i osobistych niemożności znowu… zachciało nam się chcieć. Dziękujemy!
Aleksandra Skibińska-Brzezicka i Jolanta Szewczyk
Fot. Archiwum LO Nr I w Oławie
Klara Kalinowska, Ołena Zajac
Publiczne Liceum Ogólnokształcące
im. bł. ks. Romana Archutowskiego w Warszawie
Foto...