• Dzień jesieni

          • 15 listopada nowy Samorząd Uczniowski, który absolutnie nie zwalnia tempa, zorganizował po raz pierwszy w naszej szkole jesienny dzień. Do dyspozycji naszych uczniów i nauczycieli była specjalnie przygotowana piękna, klimatyczna ścianka zdjęciowa wraz ze specjalnie przygotowaną przez Zosię Mruk ramką.  Te jesienne dekoracje zdobiące korytarz na 1 piętrze to dzieło m.in.  https://www.facebook.com/profile.php?id=100076380064624 za co serdecznie dziękujemy! Sesje foto obsługiwał nasz niezastąpiony Wiktor Szczepuła, a za muzykę na przerwach, która porwała wielu naszych uczniów do tańca odpowiadał jak zwykle Antek Sobiecki. Reszta Samorządu Uczniowskiego częstowała naszych uczniów ciepłą aromatyczna herbatą, do której ustawiła się bardzo długa kolejka.  To był naprawdę fajny dzień :) To jaka akcja kolejna?

            Foto...

          • (S)cena wolności

          • Co prawda Narodowe Święto Niepodległości już za nami, ale nie skończyły się jeszcze imprezy z nim związane. I tak, we wtorek, 14 listopada, na naszej szkolnej scenie zaprezentowała się z programem podejmującym problem wolności nasza grupa teatralna pod kierunkiem prof. Józefa Markockiego. Sami wymyślili scenariusz i sami zagrali. A że zagrali brawurowo, więc widownia nagrodziła ich sowitymi oklaskami. Podobnie jak nasz chór pod kierunkiem prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej, który w auli wyśpiewał to, co kilka dni wcześniej zaprezentował na oławskim rynku podczas wojewódzkich obchodów święta. Oba występy będą jeszcze powtórzone, co obiecała pani Dyrektor, aby wszystkie klasy mogły zobaczyć jak utalentowanych mamy uczniów.

            Foto…

          • I miejsce w szachach!

          • 13 listopada 2023 w klubie Parnas odbył się powiatowy etap licealiady w szachach. Nasza reprezentacja składająca się z: Grzegorza Marka, Michała Czerwińskiego, Karola Lecha i Neli Komornickiej pod opieką prof. Bogusława Piotrowskiego zajęła w tych zawodach 1 miejsce. W turnieju uczestniczyły reprezentacje z czterech szkół. Dzięki najwyższemu wynikowi nasza szkoła awansowała do finału wojewódzkiego.

          • Warsztaty z Hospicjum

          • 10 Listopada odbyły się w naszej szkole naprawdę wyjątkowe warsztaty. Dotyczyły one różnych form wolontariatu, a zwłaszcza funkcjonowania Oławskiego Hospicjum Domowego. Poprowadzili je wolontariusze pani Marta Możejko oraz pan Sławomir Graczyk, którzy w niezwykle emocjonalny sposób opowiedzieli uczniom o swojej pracy, ale również zaprosili uczniów do praktycznych ćwiczeń. W warsztatach wzięły udział klasy 3A, 3B oraz 2E. Z niecierpliwością oczekujemy na ciąg dalszy warsztatów i dziękujemy prowadzącym za zaangażowanie, poświęcony nam czas oraz bezcenną wiedze.

            Foto...

          • Warsztaty psychologiczne

          • 10 listopada klasy 1E oraz 1F wzięły udział w warsztatach psychologicznych na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Zajęcia odbywały się w ramach innowacji pedagogicznych, które są realizowane w tych klasach. Warsztaty poruszały tematykę przyczyn stresu sposobów na radzenie sobie ze stresem, jego rodzajami i skutkami. Dodatkowo poruszona była tematyka konfliktów – jak je rozwiązywać, czy konflikty naprawdę są negatywne, jakie istnieją przyczyny powstawania konfliktów oraz ich przykłady i sposoby rozwiązywania. Na koniec uczniowie wzięli udział w badaniu, którego celem była weryfikacja tezy o mechanizmach psychicznych odpowiedzialnych za różnice w podejmowaniu codziennych aktywności przez dorosłych i młodzież.

            Opiekę na uczniami sprawowały prof. Paulina Wasilko, prof. Barbara Guglas oraz Pani pedagog Irena Lech.

            Foto...

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w naszym mieście było zarazem obchodami wojewódzkimi, co dla Oławy było niewątpliwie bardzo nobilitujące. Oczywiście, nie mogło na nich zabraknąć także i naszej szkoły. Czego jak czego, ale ducha patriotyzmu nikt nam odmówić nie może. Wystawiliśmy poczet sztandarowy: chorąży Marek Markiewicz wraz z Natalią Giezek i Hanią Kozłowską dumnie reprezentowali nas w każdym punkcie tej długiej uroczystości – przed Pomnikiem Losów Ojczyzny, podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny i w rynku, na placu podczas apelu. Pod pomnikiem wiązankę kwiatów złożyli pani dyr. Jolanta Szewczyk i prof. Piotr Wróbel.

            Jednak najbardziej wyraziście nasza szkoła pokazała się występem zespołu muzycznego pod kierunkiem prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej. Zespół wykonał trzy utwory: Piechota, Rozkwitały pąki białych róż i Ojczyzna. Występ solowy przypadł w udziale Lenie Antczak z klasy 1b (był to zarazem jej debiut artystyczny w naszej szkole). A w skład zespołu wchodzili: Adam Wieczorek 1f, Aleksander Wełyczko 1d, Karol Kułakowski 1c, Sebastian Klimek 1b, Oliwier Wawer 2a, Amelia Poborska 1f, Anna Klodzinska 3b, Blanka Bartosz 2b, Blanka Sobczak 2b, Julia Staworzynska 2b, Emilia Kurek 2b, Julia Gancarska 1a, Karina Krakowska 3a, Wiktoria Preis 3a, Julia Halkiewicz 1b, Maja Stasienko 1b, Klaudia Dąbrowa 1f, Kinga Sucharska 1b, Maria Gorzkowska 1b, Aleksandra Kaliszuk 1c, Olivia Małek 1b, Wiktoria Klebicka 2a, Zofia Sosulska 2f i Oliwia Plich 1f.

            Występem swoim zaskarbili sobie sympatię i uznanie wszystkich słuchaczy, a szczególnie żołnierzy 😊.

            Foto...

          • 100-lecie Kina ODRA

          • Co wiemy o Kinie Odra?

            6 listopada odbył się MIĘDZYSZKOLNY INTERAKTYWNY QUIZ

            NA 100-LECIE KINA ODRA W OŁAWIE, którego celem było upowszechnianie historii i działalności Kina ODRA w Oławie z okazji 100-lecia jego istnienia. W turnieju wzięło udział 6 drużyn z 3 szkół ponadpodstawowych w Oławie, tak więc konkurencja była duża a droga do finału niełatwa! Z dumą możemy ogłosić, że jedna z naszych drużyn (w składzie Zofia Mruk, Bartosz Zabłocki oraz Karol Góźdź) zajęła 2 miejsce! Gratulujemy naszej drużynie, ale również wszystkim pozostałym uczestnikom turnieju! Gorący doping zgotowała naszym uczestnikom klasa 3d. Opiekę nad uczniami sprawowała prof. Monika Garbowska.

          • Bez tej Miłości...

          • BEZ TEJ MIŁOŚCI NIE MOŻNA ZYĆ

            W Głogowie właśnie trwa gala Wojewódzkiego Konkursu Literackiego bez tej miłości (nie) można żyć. Z naszej szkoły wysłano na konkurs 33 wiersze 11 autorów. Wiersze 8 autorów wyróżniono wydrukowaniem ich w tomiku poetyckim, który przed chwilą z rąk organizatorów konkursu – wraz z nagrodami – odebrali: Maja Rakszawska, Ania Kowalska, Julka Kornecka, Tymek Mijał, Kacper Wiliński, Ksawery Stenzel, Piotr Kaleta i Kacper Wojciechowski. KACPROWI WOJCIECHOWSKIEMU przyznano dodatkowo tytuł laureata za zajęcie II MIEJSCA w województwie.

            Wielkie gratulacje dla wszystkich wyróżnionych! Dodam – wszyscy są uczniami kl. 1D.:) Dodam również, że nasi uczniowie stanowili 50% nagrodzonych uczniów z całego województwa!!!

            JS

          • Szkoła Pamięta

          • Szanowni Państwo Dyrektorzy,

            w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Cieszymy się, że 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli okazało troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.  

            W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom.

            Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej.  

            Z wyrazami szacunku

            Biuro Ministra Ministerstwo Edukacji i Nauki 

          • Marsz Różowej Wstążki

          • Jak co roku w październiku ulicami naszego miasta przeszedł Marsz Różowej Wstążki. Akcja ma na celu przypomnieć kobietom o konieczności badań profilaktycznych w kierunku raka piersi, bo wcześnie wykryta choroba, daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie.
            Jak zwykle Marsz rozpoczął się pod naszym liceum, a zakończył się w tym roku na oławskim Rynku, wspólnym światełkiem do Nieba.
            W ten sposób upamiętniliśmy inicjatorkę oławskiego wydarzenia – Elżbietę Wojdyłę.
            W Marszu Różowej Wstążki wzięły udział Władze Miasta i Gminy. Przedstawiciele szkół podstawowych wraz z uczniami.
            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas: 4Cp, 3Cp, 2A oraz pani Dyrektor Jolanta Szewczyk i nauczyciele: Małgorzata Sajur, Agata Żydło, Beata Chlebna, Piotr Wróbel i Paula Chrustowska.
            Relacje z wydarzenia z udziałem naszej tegorocznej maturzystki Hanny Golec, można było oglądać w całej Polsce na kanale TVN24.

            Foto...

            Foto Kariny Krakowskiej...

          • Konkurs poezji

          • Pierwszy sukces humanistów z mat-fizu

            Wczoraj dotarł do szkoły mail z bardzo dobrą wiadomością. Organizatorzy Konkursu Poezji Patriotycznej dla Młodzieży, czyli Klub 4 Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego, ZSE im. Jana Pawła II w Głogowie i MOK w Głogowie zakwalifikowali wiersze ośmiorga spośród naszych uczniów do pokonkursowego tomiku, co stanowi jednocześnie formę ogromnego wyróżnienia. Do laureatów należą: Anna Kowalska, Julia Kornecka, Kacper Wiliński, Kacper Wojciechowski, Ksawery Stenzel, Maja Rakszawska, Piotr Kaleta i Tymoteusz Mijał. Wszyscy laureaci są uczniami klasy ID.

            Wymienieni uczniowie zostali zaproszeni na Głogowską Galę Patriotyczną, która odbędzie się 9 listopada br. w MOK w Głogowie. Podczas niej odbędzie się finał konkursu i wręczenie nagród.

            Gratulujemy Pierwszoklasistom faktu, iż to do nich właśnie należy pierwszy humanistyczny sukces w tym roku szkolnym!

            JS

          • Warsztaty teatralne

          • Warsztaty Teatralne

            W dniu wczorajszym (24.10) członkowie Szkolnego Koła Teatralnego wraz z opiekunem wzięli udział w pierwszych w tym roku warsztatach teatralnych organizowanych we współpracy z Teatrem Polskim. Tym razem prowadzącym zajęcia był pan Krzysztof Brzazgoń, który pomagał nam odnaleźć w sobie wewnętrzne dziecko. Dzięki proponowanym zadaniom czasami niezwykłym i dziwacznym, które dawały nam wiele radości, odkrywaliśmy w sobie nowe pokłady kreatywności, uruchomialiśmy ciało redukując spowodowane stresem napięcia mięśniowe, a także uczyliśmy się zwalczać wstyd i niepewności na scenie, które często nie pozwalają nam w pełni rozwinąć skrzydeł. W czasie zajęć nie zabrakło również tradycyjnych już ćwiczeń na dykcję, emisję głosu, koncentrację uwagi oraz poczucie rytmu i choć widać w tym zakresie znaczną poprawę uznaliśmy, że wciąż jeszcze potrzebujemy treningu, a nie ma nic lepszego niż praca z prawdziwym specjalistą w tej dziedzinie. W przerwach prowadzący odpowiadał na nasze pytania przybliżając kulisy pracy zawodowego aktora i opowiadając o warunkach jakie trzeba spełnić by zawód ten wykonywać. Na koniec mieliśmy okazję dać upust naszej wyobraźni i zdolnościom twórczym tworząc własne etiudy oraz stawiając odważnie czoła fragmentowi tekstu ze spektaklu Filadelfijska Opowieść wystawianego obecnie na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu. Na koniec w doskonałych nastrojach wróciliśmy wszyscy na dalsze zajęcia do szkoły. To było dla nas wspaniałe przeżycie i z niecierpliwością czekamy nasze kolejne spotkania ze sztuką.

            Foto...

          • W teatrze na Świebodzkim

          • Wyjście do Teatru

            13 października przedstawiciele Szkolnego Koła Teatralnego wraz z opiekunem wzięli udział w odbywającym się z okazji dnia nauczyciela na scenie na Świebodzkim spektaklu „W małym dworku” Stanisława Witkiewicza przygotowanym w ramach projektu „Teatr jest wasz” przygotowanym przez uczniów I Ogólnokształcącego Liceum im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie przy współpracy z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Z niekłamanym podziwem obserwowaliśmy z jakim profesjonalizmem i niesamowitym artyzmem młodzi ludzie podeszli do niełatwego przecież tekstu polskiego pisarza dostarczając widzom wielu niesamowitych wrażeń umiejętnie balansując na granicy trudnego do powstrzymania śmiechu i przyprawiającej o dreszcze grozy. Zachwyciła nas groteskowa atmosfera, intrygująca akcją, dopracowana scenografia i perfekcyjnie dopracowana gra aktorska. Na koniec czekał nas jeszcze wspólny spacer malowniczymi uliczkami Wrocławia. Oczywiście ta przygoda rozbudziła w nas apetyt na znacznie więcej…

          • Nagrody Starosty z okazji DEN

          • 19 października w Starostwie Powiatowym odbyła się uroczystość wręczenia nagród Starosty Powiatu Oławskiego dla pracowników szkoły podległych Starostwu. Z naszej szkoły otrzymali je:

            Dyr. Jolanta Szewczyk

            prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka

            prof. Piotr Wróbel

            oraz Pani Agnieszka Boczula - pracownik administracji szkolnej.

            Bardzo miłym uzupełnieniem uroczystości był występ naszego szkolnego zespołu muzycznego w składzie: 

            Zosia BIEGA (śpiew), Wiktor SZCZEPUŁA (gitara), Blanka BARTOSZ (pianino), Antoni SOBIECKI (pianino) i Michal KURKOWSKI (perkusja).

            Znakomitym występem zaprezentowały się także nasze baletnice: Lena OCZKO (2a) i Łucja KONIECZNIAK (1f).

             

          • Prawybory w LO

          • Prawybory w naszym Liceum!

            15 października odbyły się wybory parlamentarne w naszym kraju. Uczniowie naszej szkoły mieli szansę wziąć udział w prawdziwej lekcji demokracji w praktyce i tak jak dorośli - pełnoletni - oddać głos na startujące komitety i partie. Umożliwił im to projekt Młodzi głosują zrealizowany przez uczniów klas 3A i 3C wraz z opiekunem prof. Aleksandrą Skibińska-Brzezicką.

            W oto wyniki naszego głosowania.

            Foto…

          • Prometeusz

          • 20 października trzy klasy pierwsze 1A, 1C i 1F pojechały do Wrocławia na wyjątkowy spektakl taneczno-muzyczny pt. „Prometeusz”. Artyści opowiedzieli historię mitycznego Prometeusza bez słów, tylko przez ruch, muzykę i grę aktorską. Opiekę nad uczniami sprawowali dyr. Jolanta Szewczyk, prof. Beata Chlebna, prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka, prof. Agata Ozga, prof. Małgorzata Sajur.

            Foto...

          • Życzenia od Ministra Edukacji i Nauki

          • Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Wychowawcy, Przedstawiciele Oświaty,

            dokładnie 250 lat temu reformatorzy oświaty skupieni wokół Komisji Edukacji Narodowej powołali Stan Akademicki. Tworząc podstawy zawodu nauczyciela, podkreślali rangę tego urzędu, a przede wszystkim doniosłość powierzonej misji, która miała na celu nie tylko przekazywanie wiedzy, lecz także wychowywanie wzorowych obywateli Rzeczypospolitej. Komisja wyjaśniała, że „cokolwiek stanowi szczęśliwość szczególną człowieka (…); cokolwiek składa się na szczęśliwość publiczną (…) – to wszystko jest rzeczą edukacji i celem starań nauczyciela”.

            Szanowni Państwo, doceniam, że dziś, po tak wielu latach od utworzenia tej profesji, nadal jest ona szlachetną służbą publiczną opartą na ideałach wytyczonych przez KEN. Pragnę wyrazić uznanie dla pasji, zaangażowania, ale też trudu wkładanego w wypełnianie tak szczególnego powołania. Cieszę się, że wychodząc naprzeciw wyzwaniom nowoczesnej edukacji, jednocześnie pozostają Państwo strażnikami wyjątkowego depozytu, jakim są tradycje, obyczaje i kultura naszego narodu. Z całego serca dziękuję za formowanie u ludzi młodych postaw patriotycznych, obywatelskich i społecznych. Całokształt podejmowanych przez Państwa działań – zarówno edukacyjnych, jak i wychowawczych – budzi mój szczery podziw.

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej niech będzie mi wolno złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy głębokiego szacunku. Miło mi, że to wyjątkowe święto stało się dogodną okazją do uhonorowania każdego z Państwa okolicznościową nagrodą pieniężną. Wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i pracownikom oświaty z całego serca życzę dumy i radości z dotychczasowych osiągnięć, inspiracji do podejmowania kolejnych wyzwań, jak również wszelkiej pomyślności.

            Z wyrazami szacunku