I Konferencja Edukacja Prawna w LO Nr I Im. Jana III Sobieskiego
28 marca odbyła się w naszej szkole, w której od 2 lat realizowana jest innowacja pedagogiczna „Edukacja prawna”, wyjątkowa konferencja poświęcona wybranym zagadnieniom prawa i jego roli w życiu obywateli. Wydarzenie zgromadziło nie tylko uczniów i nauczycieli, ale także znamienitych gości ze świata prawniczego. Organizatorem konferencji była prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka wraz z klasami 1A i 2A, które realizują edukację prawną.
Rolę ekspertów ze świata prawa pełnili wyjątkowi goście:
EWA KŁAK-DYBKA – Sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu i członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.
MAGDALENA MIJAŁ – Sędzia Sądu Rejonowego w Oławie i jego wiceprezes, a także wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
MONIKA HACZKOWSKA – Adwokatka, mediatorka i wykładowca akademicki.
PAWEŁ KOLAK – Radca prawny, mediator i szkoleniowiec.
Podczas uroczystej inauguracji I Szkolnej Konferencji Edukacja Prawna obecne były pani Ewa Norkowska – wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz pani Maria Bożena Polakowska – Wicestarosta Powiatu Oławskiego, które zabrały głos i podkreśliły wielką wagę edukacji prawnej w dzisiejszym świecie. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonała pani Dyrektor Jolanta Szewczyk, która wcześniej w niezwykle ciekawy sposób zwróciła się do uczniów i przybyłych gości podkreślając, jak ważne jest rozwijanie w młodych ludziach świadomości prawnej oraz pasji do poznawania prawa jako dziedziny, która kształtuje życie społeczne, obywatelskie i moralne. W swoim przemówieniu pani Dyrektor mówiła o tym, że edukacja prawna to nie tylko nauka przepisów, ale przede wszystkim budowanie odpowiedzialnych, świadomych obywateli, którzy w przyszłości mogą zmieniać rzeczywistość wokół siebie.
W trakcie wydarzenia uczniowie mieli okazję rozwiązywać kazusy prawne pod okiem ekspertów, ucząc się analizowania sytuacji i stosowania przepisów prawa w praktyce. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem – młodzież aktywnie włączała się w dyskusje, zadawała pytania i dzieliła się swoimi opiniami.
W kolejnej części konferencji ponad 150 uczniów przystąpiło do testu wiedzy o prawie, który poruszał zagadnienia z różnych jego gałęzi. Na podium stanęli: Patryk Jezierski 3A, Klaudia Koszykowska 3E oraz Bartosz Zabłocki 3E, którzy wraz z uczniami, którzy brali aktywny udział w konferencji, odebrali tematyczne, niezwykle cenne dla wszystkich pasjonatów prawa nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Okręgową Izbę Radców Prawnych i Okręgową Radę Adwokacką.
Kulminacyjnym punktem konferencji była emocjonująca debata na temat kary śmierci – „Za czy przeciw?”, w której wzięli udział uczniowie, reprezentant nauczycieli prof. Piotr Wróbel, zaproszeni eksperci oraz publiczność. Wymiana argumentów była dynamiczna i pełna pasji, a uczestnicy pokazali wysoki poziom merytoryczny i umiejętność prowadzenia kulturalnej dyskusji.
Konferencja była nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy o prawie, ale także do rozwijania kompetencji obywatelskich, krytycznego myślenia i odwagi w wyrażaniu własnych poglądów. Dla wielu uczniów było to inspirujące doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Być może na kierunku prawniczym...?
Foto...