• Małgosia na podium!

     • Małgorzata Biegańska z 3A na podium mistrzostw w karate

       

      19 grudnia w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski w Karate WKF. W swojej  kategorii wiekowej U-21, w konkurencji kumite indywidualne – 50 kg, wystartowała Małgorzata Biegańska (kl. 3A) plasując się na drugim miejscu ze srebrnym medalem.

      Dodatkowo Małgorzata wystartowała w wyższej konkurencji w kumite indywidualne seniorek – 50 kg, gdzie wywalczyła trzecie miejsce – brąz tym razem.

      Należy wspomnieć, że była to bardzo duża i prestiżowa impreza sportowa zorganizowana przez Łódzki Klub Karate OLIMP i Polską Unię Karate. Małgosia wziłęa w nich udział ze swoim „Aniołem Stróżem” – tatą-trenerem Przemysławem Biegańskim, który w genach przekazał jej zamiłowanie i predyspozycje do uprawiania karate.

      GRATULUJEMY!!!

      Foto...

     • W Sądzie Rejonowym w Oławie

     • Lekcja z preorientacji zawodowej

      A może praca w sądzie?

      17 grudnia klasa 2Ap wraz z wybranymi przedstawicielami klasy 2Cp wybrała się pod opieką prof. Jolanty Szewczyk na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Oławie. Podczas spotkania wiceprezes sądu, sędzina z Wydziału Rodzinnego i do Spraw Nieletnich – pani Magdalena Mijał – wyjaśniła nam zasady postępowania w sprawach nieletnich, cywilnych, a także omówiła podstawy kodeksu karnego. Sędzina uświadomiła nam, w jakich sytuacjach nieletni mogą być traktowani jak dorośli oraz jakie kary mogą spotkać młodzież za nieprzestrzeganie prawa. Dowiedzieliśmy się też m.in. o sporze między zwolennikami filozofii Hammurabiego (wierzących w słuszność zasady „oko za oko, ząb za ząb”) a zwolennikami przekonania, że kara nie musi być dotkliwa i surowa, bo najważniejsze jest, aby została nałożona szybko.

      Po wyłożeniu teorii pani Mijał zaangażowała nas w symulację przebiegu rozprawy sądowej. Część uczniów została sędziami, część prokuraturą i obroną, a jeszcze inni odgrywali rolę pokrzywdzonego, oskarżonego czy świadków. Dostaliśmy także togi odpowiednich kolorów, aby móc lepiej wczuć się w nasze role. Symulacja nie tylko sprawiła nam wiele radości, ale również pozwoliła doświadczyć na własnej skórze, jak wygląda rozprawa sądowa.

      Zajęcia BARDZO nas zainteresowały. Mamy nadzieję, że nie była to nasza ostatnia wycieczka – oczywiście w charakterze uczniów – do Sądu Rejonowego w Oławie.

      Natalia Brożek

      Fot. Jolanta Szewczyk

     • Matematyka w Językach Obcych

     • III Powiatowy Konkurs „Matematyka w Językach Obcych”

       

      W ubiegłych tygodniach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III Powiatowym Konkursie „Matematyka w Językach Obcych”. W skład czteroosobowej drużyny matematycznych geniuszy weszli: Julia Świerczok 3Dp, Bartłomiej Świerzko 3Dp, Kamila Dumin 3Bp oraz Kacper Kasperek 2Dp. 

      Konkurs planowo odbył się w formie zdalnej 17 listopada 2021 r. Mimo świetnej współpracy i zaangażowania w rozwiązywanie zadań z logicznego myślenia, nie obyło się bez problemów technicznych, wynikających z przeciążenia serwerów. Okoliczności nie wpłynęły jednak demotywująco na naszych reprezentantów i już dwa tygodnie później zawalczyli dzielnie w rundzie dogrywkowej. 

      Nasz zespół trafnie czuł lekki niedosyt po rozwiązaniu zadań, ponieważ bez większego wysiłku zajął w konkursie I miejsce! 

      Gratulujemy!

      Foto...

     • Dwie Małgosie w II etapie Olimpiady Policyjnej

     • 21-25 lutego 2022 r. odbędzie się II etap Ogólnopolskiej „Olimpiady Policyjnej” organizowanej dla młodzieży szkół ponadpodstawowych przez Wyższą Szkołę Policyjną w Szczytnie. Celem Olimpiady jest zachęcenie uczniów szkół do pogłębienia wiedzy o roli i zadaniach Policji, jako organu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo i porządek publiczny.

      Małgorzata Guź i Małgorzata Biegańska z kl. 3A (opiekun: prof. Dobrosława Semeniuk) zakwalifikowały się do II etapu Olimpiady. Kwalifikacje zawdzięczają pracom na temat: „Terroryzm jako problem globalny” (M.Guź) i „Chęć pracy czy powołanie? Co Twoim
      zdaniem kieruje młodym człowiekiem wstępującym do służby w Policji?” (M.Biegańska).

      Dziewczyny, trzymamy kciuki za wyniki II etapu i kwalifikację do finału!!!

      JS

     • Projekt Funduszy Norweskich

     • Udział klasy 3Bp w spotkaniu online organizowanym przez projekt Funduszy Norweskich

       

      8 grudnia klasa 3Bp miała możliwość zabrania udziału w spotkaniu internetowym poświęconym działaniom na rzecz ekologii przez Fundusze Norweskie. Tematem spotkania i prezentacji było ukazanie możliwości i praktyk, jakie można wdrożyć na rzecz środowiska przyrodniczego zaczynając od najmniejszych działań po duże organizacje i projekty. Uroki przyrodnicze Norwegii i sposoby radzenia sobie z ekologią przedstawiła nam Pani Sylwia Smółkowska z bloga zatytułowanego Kierunek Norwegia. Panią Sylwię można również znaleźć na Instagramie i Tiktoku gdzie również działa i edukuję o Norwegii i ekologii, co nas bardzo zaciekawiło i pokazało jak można przyciągać uwagę odbiorcy przez inne rodzaje formy nadania informacji. Natomiast zagrożenia związane ze stanem powietrza oraz ze sposobami pomiaru i walki o lepsze warunki do oddychania wytłumaczyła nam Pani Magda Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego. Z prezentacji dowiedzieliśmy się, że stan powietrza w Polsce, a szczególnie w Polsce południowej nie jest najlepsze dla organizmu, co tym bardziej zachęciło nas do działania i propagowania zdrowego i przemyślanego działania na rzecz środowiska. Dostaliśmy również smycze i kubki termiczne z logiem Funduszy Norweskich. 

      Foto...

     • Małgosia walczy o indeks

     • Małgosia Guź walczy o indeks!

      10 grudnia w całej Polsce odbył się II – okręgowy – etap Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Tematem tegorocznej, czyli już VI edycji, jest: „Cywilne komponenty kierowania bezpieczeństwem narodowym”. Dziesięć osób z każdego okręgu, które otrzymały najwyższy wynik testu, zakwalifikowało się do III etapu, czyli centralnego. Etap centralny odbędzie się 25-26 marca 2022 w Warszawie. Wśród dziesięciorga laureatów etapu okręgowego, którzy zawalczą o indeks jednej z wyższych uczelni, znalazła się nasza uczennica – MAŁGORZATA GUŹ z kl.3A.

      Olimpiada jest inicjatywą edukacyjną podjętą przez Uniwersytet Warszawski (Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych) we współpracy z wiodącymi ośrodkami akademickimi z całego kraju. Cel Olimpiady to m.in. kreowanie postaw patriotycznych, krzewienie zrozumienia i tolerancji wobec drugiego człowieka. W Olimpiadzie tej  uczestnicy – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – walczą o 36 indeksów na studia w zakresie bezpieczeństwa w renomowanych wyższych uczelniach oraz o cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

      Gratulując Małgosi i jej opiekunce – prof. Dobrosławie Semeniuk – trzymamy mocno kciuki za udany finał w Warszawie!!!

      JS

      Fot. Archiwum M.Guź

     • Dla Polaków na Kresach

     • PODZIĘKOWANIE


      6 grudnia zakończyła się oficjalna zbiórka darów dla Polaków mieszkających na Kresach. W ich imieniu SERDECZNIE DZIĘKUJEMY Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom za okazane serce i konkretną pomoc rzeczową.  Dary zostały w piątek przekazane do Fundacji Studio Wschód, która dostarczy je mieszkającym na Kresach Polakom.

      Przy tej okazji życzymy wszystkim Darczyńcom, aby pozostali „Aniołami z jednym skrzydłem, które, aby się wznieść, muszą trzymać się razem”.

       

      DZIĘKUJEMY.

      J.Szewczyk, M.Pietrzycka, A.Skibińska-Brzezicka

      (koordynatorki akcji w szkole)

      Fot. J.Szewczyk

     • Maja i Adrian ogólnopolskimi laureatami

     • Z wielką przyjemnością informuję, że nasi uczniowie zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Pociąg do podróży”:

      ADRIAN CHOPTIANY 3D – II miejsce

      MAJA WILKOSZ 3B – III miejsce

      Konkurs został ogłoszony przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiązowie ze względu na głoszenie roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei. Myślą przewodnią konkursu była podróż jako metafora, życia, czyli podróż w głąb siebie i przed siebie. Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej Gali.

      Serdecznie gratulujemy Laureatom i zapraszamy do lektury nagrodzonych prac.

      Maja_Wilkosz_-_Blysk_w_natloku_mroku.pdf

      Adrian_Choptiany_-_Podroz_za_jeden_cios.pdf​​​​​​​

      J.Szewczyk

      Fot. J.Szewczyk

     • O Laur Złotego Pióra

     • W gronie najlepszych...

      Dobrych piór w naszym Liceum nie brakuje, co potwierdziły Julia Świerczok, Maja Wilkosz i Martyna Rubik, które w miniony czwartek, 2 grudnia, zostały zaproszone na galę ogłoszenia wyników w Dolnośląskim Konkursie Literackim „My Polacy – My Dolnoślązacy” o Laur Złotego Pióra, organizowanym przez Zespół Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu, Liceum Salezjańskie we Wrocławiu i „Gość Niedzielny” Redakcja Wrocławska. Uczennice otrzymały w konkursie wyróżnienia. Wyróżnieniem było również samo znalezienie się w gronie trzydziestu najlepszych dolnośląskich piór.

      W tym roku Konkurs miał już swoją siedemnastą odsłonę. Do dwóch zaproponowanych tematów uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz ósmych klas szkoły podstawowej mieli napisać pracę w dowolnej formie na jeden z wybranych tematów. Wybierając pierwszy, trzeba było, odnosząc się do wypowiedzi św. Jana Pawła II: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”, napisać swoją wizję Polski i świata za 10-100 lat. Drugi temat, opatrzony cytatem Olgi Tokarczuk: „Coś co się wydarza, a nie zostanie opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”, dawał pole do literackiego popisu tym, którzy chcieliby „ocalić od zapomnienia” jakąś szczególną historię i przekazać ją innym.

      Tematy, jak widać, tyleż ciekawe, co wymagające… Ale nasze reprezentantki poradziły sobie z nimi znakomicie. Opiekę nad nimi sprawowali Jolanta Szewczyk (polonistka) i Piotr Wróbel (katecheta).

      Foto...

       

      Prace naszych uczennic:

      Julia_Swierczok_3Dp_-_LO_Olawa_-_Dziecko_Sybiru.pdf

      Maja_Wilkosz_3B_-_LO_Olawa_-_Z_lotu_golebia.pdf

      Martyna_Rubik_3Ep_-_LO_Olawa_-_5375.pdf

     • Nasz nowy projekt literacki

     • Projekt „Opowiadanie miesiąca”

      Szanowni Uczniowie, zapraszamy Was do udziału w projekcie literackim. Celem projektu jest promocja szkolnych talentów literackich, więc… wszyscy czujcie się zaproszeni.

      Na czym polega projekt?

      Do 15. dnia każdego miesiąca czekamy na Wasze opowiadania – temat dowolny. Objętość – do 4 s. A-4 (czcionka TNR - 12, interlinia 1,5, format doc. lub docx.). Pamiętajcie o nadaniu opowiadaniu tytułu.

      Dokument należy zatytułować własnym imieniem i nazwiskiem (bez polskich znaków). Opowiadania należy przesłać na e-mai: olgim112@o2.pl, w tytule wiadomości wpisując: Opowiadanie miesiąca.

      UWAGA: Każdą pracę można wysłać tylko raz (bez względu na to, jak została oceniona w danym miesiącu)!!! Jednorazowo zgłaszacie tylko jedno opowiadanie.

      Wysłałem(-am) opowiadanie – co dalej?

      Do 15. dnia następnego miesiąca spośród nadesłanych prac zostanie wybrana najlepsza, która otrzyma tytuł „Opowiadanie miesiąca... (np. grudnia)”. Wyboru najlepszej pracy dokonają:

      • NAUCZYCIELE, w imieniu których wyboru dokona jury w składzie: M.Raer, A.Skibińka-Brzezicka, J.Szewczyk, B.Bazylewicz-Smarż, P.Wróbel;
      • UCZNIOWIE – ponieważ najlepsze opowiadania (wyboru dokona jury – jw.) zostaną zamieszczone w szkolnych mediach społecznościowych, uczniowie również będą mogli oddać swój głos na wybrany tekst. Jeśli wybór uczniów nie pokryje się z wyborem nauczycieli, tytuł „Opowiadanie miesiąca” otrzymają dwa teksty.

      Co będę z tego miał(-a)?

      Przede wszystkim – satysfakcję (i cząstkową ocenę z języka polskiego). Poza tym najlepsze prace zostaną opublikowane na szkolnej stronie internetowej (a być może nie tylko tamJ). Dodatkowo – spośród prac, które uzyskają tytuł „Opowiadanie miesiąca”, wyłonione zostanie „Opowiadanie Roku”, a jego autor otrzyma... „Nagrodę Dyrektora Szkoły”!

      I co teraz?

      Najlepiej chwyć za pióro/klawiaturę i stwórz pracę, która zostanie „Opowiadaniem miesiąca grudnia”! Przypominamy – na Wasze prace czekamy do 15 grudnia (bliższych informacji udzielą: M.Raer – s.18, J.Szewczyk – s.21).