• Życzenia od Ministra Edukacji i Nauki

          • Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Wychowawcy, Przedstawiciele Oświaty,

            dokładnie 250 lat temu reformatorzy oświaty skupieni wokół Komisji Edukacji Narodowej powołali Stan Akademicki. Tworząc podstawy zawodu nauczyciela, podkreślali rangę tego urzędu, a przede wszystkim doniosłość powierzonej misji, która miała na celu nie tylko przekazywanie wiedzy, lecz także wychowywanie wzorowych obywateli Rzeczypospolitej. Komisja wyjaśniała, że „cokolwiek stanowi szczęśliwość szczególną człowieka (…); cokolwiek składa się na szczęśliwość publiczną (…) – to wszystko jest rzeczą edukacji i celem starań nauczyciela”.

            Szanowni Państwo, doceniam, że dziś, po tak wielu latach od utworzenia tej profesji, nadal jest ona szlachetną służbą publiczną opartą na ideałach wytyczonych przez KEN. Pragnę wyrazić uznanie dla pasji, zaangażowania, ale też trudu wkładanego w wypełnianie tak szczególnego powołania. Cieszę się, że wychodząc naprzeciw wyzwaniom nowoczesnej edukacji, jednocześnie pozostają Państwo strażnikami wyjątkowego depozytu, jakim są tradycje, obyczaje i kultura naszego narodu. Z całego serca dziękuję za formowanie u ludzi młodych postaw patriotycznych, obywatelskich i społecznych. Całokształt podejmowanych przez Państwa działań – zarówno edukacyjnych, jak i wychowawczych – budzi mój szczery podziw.

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej niech będzie mi wolno złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy głębokiego szacunku. Miło mi, że to wyjątkowe święto stało się dogodną okazją do uhonorowania każdego z Państwa okolicznościową nagrodą pieniężną. Wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i pracownikom oświaty z całego serca życzę dumy i radości z dotychczasowych osiągnięć, inspiracji do podejmowania kolejnych wyzwań, jak również wszelkiej pomyślności.

            Z wyrazami szacunku

          • Podziękowania z okazji DEN

          • Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

            Wasze życzenia były dla nas jak piękna melodia, która umiliła nam (nie tylko jeden!) dzień. Dziękujemy Wam serdecznie za Waszą pamięć i przemiłe słowa z okazji naszego wspólnego święta – Dnia Edukacji Narodowej. Życzymy wszystkim, aby Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie zawsze było miejscem, w którym chce się uczyć, pracować i tak po prostu BYĆ…

            W imieniu pedagogicznych i niepedagogicznych Pracowników naszego Liceum:

            Jolanta Szewczyk

          • Pielgrzyma maturzystów do Częstochowy

          • 13 października 57 maturzystów z naszej szkoły wyruszyło wczesnym rankiem do Częstochowy, aby ofiarować Bogu swoją prośbę o pomyślne zdanie egzaminu maturalnego. W programie, obok udziału w Mszy św. było także zwiedzanie jasnogórskiego klasztoru wraz z przewodnikami. Piękna pogoda dodała uroku całej wyprawie, która, miejmy nadzieję, będzie owocna, gdy w przyszłym roku zasiądą do tego najważniejszego egzaminu.

            Opiekę nad maturzystami sprawowali:

            prof. Piotr Wróbel

            prof. Barbara Kędzierska-Suchowiecka

            prof. Irena Lech

            prof. Tomasz Gałwiaczek 

          • List Kuratora Oświaty

          •                                                                                                                                       Wrocław 2023-10-09

             

                         Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Rodzice!

             

            W związku z zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi prac domowych zadawanych uczniom i ich oceniania oraz zasad poprawiania przez uczniów niesatysfakcjonujących ocen informuję, że:

            1. Kwestie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy
              w szkołach publicznych regulują:

            - Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)

            - Ustawa z dnia 7 września 1991 r.  o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 z późn. zm.)

            - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 373 z późn. zm.)

                2.  Formy pracy uczniów i zasady ich oceniania określa statut szkoły. Jest on uchwalany przez Radę Szkoły (społeczny organ szkoły złożony w równych częściach przez nauczycieli, uczniów i rodziców), a w przypadku jej braku przez Radę Pedagogiczną.

                3. Zadawanie i ocenianie prac domowych przez nauczycieli jest legalne. Zgodne z przepisami prawa oświatowego szkoły w swoich statutach szczegółowo regulują kwestie zadawania i oceniania prac domowych. Określają także sposób i termin poprawiania ocen niesatysfakcjonujących uczniów (w tym zwłaszcza ocen niedostatecznych), liczbę podejść do poprawy i wagę nowej oceny.

              4. W opinii Rzecznika Praw Dziecka wyrażonej w dniu 8 stycznia 2020 r. praca domowa pełni ważne funkcje dydaktyczne, utrwala wiadomości zdobyte podczas zajęć w szkole, rozwija inicjatywę ucznia, kształci samodzielność myślenia i działania. To trafna opinia, wszak - jak mawiali starożytni Rzymianie - repetitio est mater studiorum - powtarzanie jest matką wiedzy. Rzecz jasna zadawanie prac domowych powinno być celowe, przemyślane i dostosowane
            do indywidualnych potrzeb ucznia. Prace domowe nie mogą nadmiernie obciążać ucznia, który po zajęciach dydaktycznych w szkole powinien mieć czas na odpoczynek, zabawę, uczestnictwo w życiu rodzinnym, spotkania
            z rówieśnikami, a także rozwijanie własnych zainteresowań.

            4. To nauczyciel w sposób najbardziej wiarygodny i kompetentny może ocenić indywidualne potrzeby swojego ucznia. W przypadku odczucia, że uczeń jest przeciążony pracami domowymi można zgłosić problem nauczycielowi danego przedmiotu, w dalszej kolejności wychowawcy i dyrektorowi szkoły, który sprawuje w szkole nadzór pedagogiczny. Nie ma takiego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać we wspólnocie szkolnej w spokojnej, merytorycznej rozmowie.

            5. Roztropnie zadawane prace domowe dobrze służą rozwojowi ucznia. Uczą też obowiązkowości i odpowiedzialności. To ważne, bo misją szkoły jest nie tylko uczyć, ale i wychowywać młode pokolenie. Traktując uczniów z szacunkiem
            i serdecznie warto nakładać obowiązki i wysoko trzymać porzeczkę wymagań. Takie przecież będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

             

                                                                                        Z poważaniem pozostaję

                                                                                             Roman Kowalczyk

                                                                                     Dolnośląski Kurator Oświaty

             

          • Wycieczka kl.4E w Góry Stołowe

          • Wyprawa klasy 4Ep w Góry Stołowe

             

            W dniach 09-10 października odbyła się wycieczka klasy 4Ep pod opieką wychowawczyni oraz pani prof. Ewy Jóźków w góry Stołowe. Na początku naszej wyprawy ruszyliśmy na malowniczo położoną i silnie umocnioną twierdzę Kłodzko zdobywając ją jak wiele lat temu oddziały austriackie w ciągu jednego zaledwie dnia. W czasie zwiedzania mieliśmy okazję wiele dowiedzieć się na temat historii tego miejsca i żyjących tam ludzi, nie tylko żołnierzy, ale też skazanych za rożne przestępstwa więźniów. W ciekawie zaaranżowanych izbach muzealnych przewodnik opowiadał nam o makabrycznych z naszej perspektywy zabiegach medycznych wykonywanych w tutejszym lazarecie (tj. szpitalu), o pomysłowych metodach zyskiwania nowych przymusowych rekrutów oraz warunkach ich egzystencji w tym miejscu, a także o powojennych losach twierdzy i filmowej sławie jaką zyskała dzięki serialowi "Czterej pancerni i pies". Głodni wiedzy i nieustraszeni na drodze do jej zdobycia nasi uczniowie zanurzyli się nawet w podziemiach, gdzie penetrując ich czeluści niczym dawni minerzy nasłuchiwali, lecz nie wrogich ataków, lecz echa dawnych dziejów przybliżanych nam przez panią przewodniczkę. Po noclegu w niezwykle gościnnym domu wczasowym Kamela ruszyliśmy na kolejne podboje. Zamgloną, krętą drogą niczym z romantycznej baśni dotarliśmy razem z naszym przewodnikiem w scenerię nie mniej fantastyczną i przez kilkadziesiąt kolejnych minut wędrując pośród Błędnych skał uruchamialiśmy nasz wzrok i wyobraźnie wypatrując zwierząt i innych znajomych kształtów wśród niesamowitych formacji skalnych otaczających nas zewsząd jakby starannie zaplanowany labirynt. Po tym niekrótkim spacerze ruszyliśmy pod Szczeliniec i pokonawszy 665 schodów plus jeszcze kilkanaście wiodących na platformę widokową stanęliśmy w najwyższym punkcie Gór Stołowych. W drodze na dół czekały nas jednak dalsze atrakcje. Doświadczeni w tunelach twierdzy dziarsko pokonywaliśmy kolejne spadki i wąskie przejścia podziwiając zapierające dech w piersiach widoki rozpościerające się pod nami, przed nami i ponad nami, kiedy stanęliśmy razem w tzw. piekiełku i doprawdy, rzec można było, że po wspinaczce w czasie której nasze zabezpieczenie stanowiło wzajemne zaufanie, ostrożność i przyczepione do ścian łańcuchy doprawdy było nam czasami trochę gorąco. Nie powstrzymało to jednak naszych dzielnych panów przed demonstracją swojej nadludzkiej wprost siły, która pozwoliła im ruszyć potężną skałę z posady, ku zdumieniu wszystkich obecnych, co mamy nadzieję, że uwiecznione na zdjęciach zrobi na was równie wielkie wrażenie co na nas obserwujących rzecz całą osobiście. Na koniec rzec trzeba, że naprawdę ciężko było nam się rozstawać z tym miejscem, kiedy nadszedł czas ostatecznego pożegnania. Rzuciwszy jednak raz jeszcze okiem w stronę majestatycznych skał Szczelińca ruszyliśmy do Oławy, krzepieni nadzieją, że przynajmniej będziemy mogli za pośrednictwem zdjęć podzielić się z wami naszymi przeżyciami z tej niezapomnianej dwudniowej przygody.

            Foto...

          • Wycieczka kl.4D

          • Podhalańska przygoda 4d i przyjaciół

            Dla jednych wizyta w zimowej stolicy Polski – Zakopanem, była pierwszym kontaktem z tym jednym z najczęściej odwiedzanych miast Polski, dla innych, kolejnym, tyle, że w jesiennej szacie. No, z tą jesienną szatą, to trochę nam nie wyszło, bo królowała zieleń i tylko gdzieniegdzie można było dostrzec złoto-czerwone liście na drzewach. To jednak nikomu specjalnie nie przeszkadzało, szczególnie, że Słońce ogrzewało nas przez cały wyjazd i tylko na Kasprowym Wierchu termometr wskazywał 4 C0.

            Naszą podhalańską przygodę rozpoczęliśmy 4 października, wcześnie, bo wyjazd mieliśmy o 7 rano. Ale wszyscy stawili się na czas, więc wyruszyliśmy bez poślizgu. Bezpieczną podróż zapewniła nam firma Białek Travel. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Zakopane i wjazd na Gubałówkę, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Tatr. Po niej krótki spacer po Krupówkach, by zwolna przejść na zabytkowy cmentarz na Pękowym Brzysku, gdzie spoczywają zasłużeni dla Podhala dawni jego mieszkańcy oraz osoby związane z górami.

            Zakwaterowani byliśmy w Białym Dunajcu w pensjonacie U Władka. Pierwszego dnia naszego pobytu mieliśmy ognisko z kiełbaskami, a drugiego, kto chciał, mógł udać się do mieszczących się nieopodal Term.

            Czwartek przeznaczyliśmy na zdobycie Kasprowego Wierchu. Ok., z tym zdobyciem, to może nie przesadzajmy, bo na szczyt wjechaliśmy kolejką, ale za to zejście to już kilkugodzinny spacer dość stromym szklakiem. Ale widoki, zarówno Kasprowego Wierchu, jak i ze szlaku rekompensowały ból w nogach, który chyba każdy odczuwał.

            Trzeci dzień to już zabawa na całego w… Energylandii! Spędziliśmy tu kilka godzin korzystając z czego tylko można. Tłumów nie było, więc i czas oczekiwania na wejścia do różnych atrakcji nie był nieznośnie długi. I tak, ubawieni i wyluzowani wsiedliśmy do autokaru, by wrócić do domu.

            Opiekunami naszej wyprawy byli: prof. Bogusław Piotrowski, prof. Renata Ulanicka i prof. Piotr Wróbel.

            Foto...

          • Klasa 3D we Wrocławiu

          • W poniedziałek, 2 października, klasa 3d wraz z wychowawcą, prof. Jarosławem Gębarzewskim i opiekunem, prof. Piotrem Wróblem wybrała się do Wrocławia. Wyprawa miała dwa tajemniczo brzmiące punkty do odwiedzenia: VirtualCity - Park Rozrywki VR i Salon SimRacing mieszczące się na ul. Purkyniego 5 oraz Kwatera Główna Centrum Laser Tag na ul. Sienkiewicza 8 A. Oba miejsca dostarczyły klasie wielu wrażeń i powodów do sprawdzenia swoich umiejętności, niekonieczne matematyczno-fizyczno-informatycznch :-)

            Foto... 

             

          • Integracja na pontonie

          • 26 września klasa 1D udała się na niecodzienną i ciekawą formę rekreacji – spływy pontonowe do Barda Śląskiego. Głównym celem wyjazdu była integracja zespołu klasowego. Opiekę nad uczniami sprawowały: wychowawca prof.  Elżbieta Seretna, pedagog Irena Lech oraz prof. Paulina Wasilko. Nikt z uczniów i nauczycieli nie oparł się pokusie schlapania się w czystej, górskiej wodzie. Nie tylko pogoda dopisała, ale przede wszystkim humory wszystkich uczestników. Było wystrzałowo!

            Foto...

          • Projekt wyszehradzki

          • „W zdrowym ciele, zdrowy duch”

            Projekt rozpoczął się 4 września 2023 roku wyjazdem spod Wieży Ciśnień o godziny 11:00. Po paro godzinnej podróży dojechaliśmy do ośrodka w Gliczarowie Górnym, gdzie po posiłku i zaklimatyzowaniu się był przeprowadzony wieczorek zapoznawczy z uczniami ze szkół słowackich i czeskich. Następnego dnia po porannej gimnastyce podjęliśmy się wejścia na Morskie Oko. Po parogodzinnym spacerze szlakiem czerwonym dotarliśmy do jeziorka, gdzie zrobiliśmy dłuższą przerwę na podziwianie widoków i zrobienie zdjęć. Po zejściu ze szlaku wróciliśmy do ośrodka i zjedliśmy obiadokolacje. Następny dzień również rozpoczęliśmy poranną gimnastyką i wyjazdem razem z wejściem na Rusinowa Polane. Po dojściu do celu chętni uczestnicy wycieczki podjęli się cięższego wejścia na Gęsią Szyje, skąd mogli się cieszyć panoramicznymi widokami na Tatry Wysokie. Po zejściu ze szlaku zrelaksowaliśmy się w Termach BUKOVINA. Po powrocie do ośrodka i zjedzeniu kolacji odbyły się prezentacje uczestników z każdego kraju dotyczące kuchni narodowej oraz quiz na ich temat. Następnego dnia za cel obraliśmy Dolinę Kościeliską, gdzie oprócz podziwiania widoków mieliśmy okazje wspiąć się przez jaskinię. Po zjedzeniu obiadokolacji odbyło się pożegnanie Słowaków, którzy wyjechali z Gliczarowa Górnego wieczorem. W piątek po gimnastyce i zjedzeniu śniadania wyjechaliśmy z Gliczarowa Górnego i wróciliśmy do Oławy. Cały projekt był dla uczniów naszej szkoły okazją do poćwiczenia umiejętności językowych i nawiązania przyjaźni z uczniami ze szkół czeskich i słowackich.

            Wiktoria Preis

            Foto...

          • Narodowe Czytanie

          • 20 września na skwerze przed naszą szkołą odbyła się kolejna - XII edycja Narodowego Czytania.

            Tym razem była to powiatowa odsłona tej akcji, podczas której przedstawiciele władz powiatu, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie czytali fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

             „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w tym roku.

            Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i sprawiło przyjemność nie tylko uczestnikom.

            Foto...

          • Światowy Dzień Sybiraka

          • Światowy Dzień Sybiraka 2023

            Dziś na cmentarzu komunalnym przy ul. Zwierzynieckiej odbyły się uroczyste obchody Dnia Sybiraka. Całość rozpoczęło okolicznościowe przemówienie wygłoszone przez prezesa Oławskiego Oddziału Związku Sybiraków Aleksandra Maciejewicza, który przypomniał losy naszych rodaków wywożonych na Sybir oraz agresję Związku Radzieckiego na Polskę i Rosji na Ukrainę. Uroczystość uświetnił występ naszej uczennicy, ZOSI BIEGI z kl. 3Bp, która brawurowo wykonała „Hymn Sybiraków”. Zosiu, bardzo dziękujemy!!! za Twoją wrażliwość i radość, jaką dajesz nie tylko naszej szkolnej społeczności, ale także oławianom swoim śpiewem. Chapeau bas...

            JS

          • Patronat POPPPiDM w Oławie

          • Kolejne klasy objęte patronatem

            Z satysfakcją informujemy, że kolejne klasy z naszej szkoły zyskały patronat naukowy. Tym razem umowa patronacka dotyczy klas – 1E i 1F. Przypominamy, że klasa 1E o profilu menadżerskim realizuje innowację pedagogiczną pt. Psychologia zarządzania, natomiast klasa 1F o profilu psychologiczno-społecznym innowację pt. Trening umiejętności społecznych.

            5 września br. oficjalny patronat nad obiema klasami objęła oławska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, wchodząca w skład Powiatowego Ośrodka Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego. Umowę patronacką podpisały – dyr. Danuta Troska i dyr. Jolanta Szewczyk, a jej koordynatorami są: mgr Halina Pawińska, wicedyrektor POPPPiDM w Oławie oraz mgr Irena Lech, pedagog w LO Nr I w Oławie i mgr Agnieszka Skorupińska, autorka i realizatorka innowacji pedagogicznych.

            Cieszymy się z kolejnej naukowej inicjatywy w naszej szkole i już czekamy na owoce współpracy!

            JS

            Fot. Archiwum szkoły

          • Dzień Patrona

          • Imię Jana III Sobieskiego nadano naszemu Liceum w 1965 roku z okazji XX-lecia istnienia szkoły. Od tego czasu kilka, a może kilkanaście razy obchodzono Dzień Patrona, ale jakoś na trwałe się nie zadomowił. Może teraz uda się wpisać go na stałe w kalendarz imprez szkolnych? Miejmy taką nadzieję.

            Początek tej tradycji uczyniliśmy w miniony piątek (15 września) i nie ma co ukrywać – był bardzo okazały. Ale też poprzedziły go bardzo intensywne przygotowania czynione już od pierwszego dzwonka nowego roku szkolnego (plany opracowano znacznie wcześniej). Jak przystało na szkołę chlubiącą się wysokimi ambicjami, postanowiliśmy wykorzystać ten dzień do pogłębienia wiedzy o naszym Patronie. A o pomoc w tym zakresie poprosiliśmy pracowników naukowych, którzy historię rodu Sobieskich oraz bitwy pod Wiedniem zgłębiają od lat i znają znakomicie. Wsparcie w organizacji Konferencji historycznej okazała nam Powiatowa i Miejska Biblioteka „Koronka”, która już wcześniej miała przygotowane plany na uczczenie 340. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. Dzięki tej współpracy w auli gościliśmy: dra Tomasza Gałwiaczka z wykładem „Jan III Sobieski jako wódz i polityk. Historyczne impresje wokół postaci bohatera narodowego”. Po nim z prelekcją pt. „Stosunki polsko-tureckie w Polsce przedrozbiorowej do połowy XVII wieku” wystąpił dr Stanisław Antoni Bogaczewicz. W drugiej części obchodów głos zabrali: dr hab. Robert Kołodziej z wykładem „Czy wyprawa wiedeńska Jana III Sobieskiego leżała w interesie Rzeczypospolitej?” oraz prof. dr hab. Aleksandra Skrzypietz, która przedstawiła temat „Codzienność wodza podczas wyprawy wojennej. Jan III Sobieski w drodze pod Wiedeń”.  

            W czasie drugiej części odbyło się także zaprzysiężenie nowoprzyjętych do naszej szkoły uczniów. Na scenie obecni byli reprezentacji klas, którzy, w obecności sztandaru szkoły, złożyli ślubowanie na ręce Pani Dyrektor Jolanty Szewczyk.

            W trakcie trwania uroczystości ogłoszono także wyniki konkursów i zawodów sportowych przygotowanych na tę okazję.

            Najlepszym w „Szkolnym konkursie wiedzy o Patronie szkoły królu Janie III Sobieskim” okazał się Marek Markiewicz z 3A, na drugim miejscu uplasowały się Kornelia Polańska z 3A i Natalia Gallus z 3C – także z 3A. Trzecie miejsce zajęli Tomasz Bajda z 1A i Hubert Sobieraj z 3A. Na wyróżnienie zasłużyli jeszcze: Marcelina Kędzierska 3A, Kinga Hrycak 3A, Hanna Wasąg 3A, Mateusz Kuzara 1A i Daniel Mioduszewski 2A.

            Drugim konkursem był „Szkolny konkurs plastyczny – Patron mojej szkoły – Portret Jana III Sobieskiego”. Pierwsze miejsce przypadło I miejsce Mai Jarzynie 1A, a II miejsce Darii Dudzińskiej 1F. Wyróżnienia otrzymały: Nina Borodzenia 1A, Maria Łakoma 2F, Aleksandra Pytlos 2C i Julia Jaklewicz 1A.

            Tego dnia odbył się jeszcze „Turniej piłkarski o puchar Jana III Sobieskiego”. Tytuł najlepszych zdobyli uczniowie z drużyny, w skład której wchodzili: Dominik Radwan – kapitan, Adrian Białek, Igor Romańczukiewicz, Alan Baca, Szymon Piotrowski, Grzegorz Błaszczyk, Karol Lech i Kornel Karkoszka.

            Na uroczystości obecni byli także zaproszeni goście: Starosta Oławski Mirosław Kulesza, Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann, Wiceburmistrz Oławy Andrzej Mikoda, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki KORONKA Nina Kordys, pani dr Aleksandra Ziober – Wykładowca Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, a także dyrektorzy oławskich szkół średnich: pani Maria Domaradzka z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie oraz pan Zbigniew Kamieniak z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach.

            Ważnym momentem Dnia Patrona było także zaprezentowanie gościom muralu autorstwa Kamila Tobiasza, który powstał w części piwnicznej budynku głównego. Przedstawia Jana III Sobieskiego na tle budynku LO – to na części głównej ściany, a z boku husarskie skrzydła, pod którymi można stanąć i zrobić sobie gustowne zdjęcie, co nasi goście chętnie czynili.

            Mecenat oraz patronat honorowy nad uroczystościami objęły: Starostwo Powiatowe w Oławie i Urząd Miasta Oława.

            Foto...

            ***

             

            Prof. dr hab. Aleksandra Skrzypietz. Polska historyk, specjalistka w zakresie historii nowożytnej. Od 1990 roku wykładowca na Uniwersytecie Śląskim. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na stosunkach polsko-francuskich w XVII i XVIII w., funkcjonowaniu dworu królewskiego w epoce nowożytnej, dziejach i znaczeniu politycznym rodu Sobieskich, wpływie edukacji na kształtowanie postaw politycznych i obywatelskich oraz roli kobiet w przemianach społeczno-politycznych. W latach 1996, 2010, 2013 i 2017 otrzymała nagrody Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność naukową, a w 2018 Złotą Odznakę Uniwersytetu Śląskiego za zasługi dla uczelni. Wielokrotna stypendystka Fundacji Lanckorońskich. Autorka książek: Francuskie zabiegi o koronę polską po śmierci Jana III Sobieskiego, Katowice 2009; Królewscy synowie – Jakub, Aleksander i Konstanty Sobiescy, Katowice 2011; Rozkwit i upadek rodu Sobieskich, Warszawa 2014; Jakub Sobieski, Poznań 2015; Królowa Margot. Ostatnia perła Walezjuszów, Warszawa 2016; Franciszek Ludwik de Bourbon, książę de Conti – „obrany król Polski” Saga rodu Kondeuszów, Katowice 2019; Maria Klementyna Sobieska, królowa i Służebnica Boża, Katowice 2022 (współaut. Stanisław Jujeczka); Z Oławy na angielski tron? Maria Klementyna Sobieska, Oława – Bielsko-Biała 2023.

             

            Dr hab.  Robert Kołodziej prof. UWr ur. 1969 r. w Częstochowie. Polski historyk, specjalizujący się w historii nowożytnej. Nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim. W 2001 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na podstawie pracy pt. Niedoszły sejm z 1637 roku. Od 2005 r. adiunkt w Zakładzie Historii Polski i Powszechnej od XVI do XVIII wieku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2015 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii o specjalności historia nowożytna Polski i powszechna, na podstawie rozprawy Ostatni wolności naszej klejnot". Sejm Rzeczypospolitej za panowania Jana III Sobieskiego. Od 2019 r. pracuje w Instytucie Historycznym jako profesor. Zainteresowania naukowe Roberta Kołodzieja koncentrują się wokół problematyki związanej z historią okresu nowożytnego (XVI–XVIII wieku), ze szczególnym uwzględnieniem historii ustroju, dziejów staropolskiego parlamentaryzmu, dziejów dyplomacji oraz edytorstwa źródeł historycznych. Autor ponad stu publikacji naukowych, do najważniejszych należą: Pierwszy sejm z 1637 roku, Toruń 2003; "Ostatni wolności naszej klejnot". Sejm Rzeczypospolitej za panowania Jana III Sobieskiego, Poznań 2014 r. Jest też współwydawcą sześciu tomów akt sejmikowych województw wielkopolskich oraz województwa bełskiego. W najbliższym czasie ukaże się książka jego autorstwa dotycząca sejmików w strukturze parlamentarnej Rzeczypospolitej w czasach Jana III Sobieskiego.

             

            Dr Stanisław Antoni Bogaczewicz, ur. 1959 r. we Wrocławiu, historyk specjalizujący się w badaniach nad dziejami Kościoła Powszechnego i w Polsce. Odbywał studia z zakresu teologii i historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod kierunkiem o. prof. dr hab. Damiana Wojtyski, a następnie na Uniwersytecie Opolskim pod kierunkiem ks. bpa prof. dr hab. Jana Kopca. Był stypendystą Fundacji Lanckorońskich z Brzezia. W ramach projektu badawczego podjętego z inicjatywy Prof. Karoliny Lanckorońskiej przez Polski Instytut Historyczny w Rzymie uczestniczył w pracach zespołu naukowego opracowującego źródła do dziejów Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Jest autorem wielu opracowań poświęconych dziejom Kościoła w Polsce, konsultantem wydawnictw zbiorowych, wystaw, materiałów edukacyjnych, odznaczony m.in.: Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

             

            Dr Tomasz Gałwiaczek, historyk kultury, regionalista. W 2006 r. obronił z wyróżnieniem w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego rozprawę doktorską nt. Kształtowanie mentalności chrześcijanina w świetle kazań dominikańskich XVIII wieku. Odbywał stypendia naukowe w Państwowym Uniwersytecie Białoruskim w Mińsku (2001) i Uniwersytecie Gandawskim (2003). Od 2007 r. pracownik, a w latach 2018–2020 naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej – KŚZpNP we Wrocławiu. Autor, współautor i redaktor naukowy kilkunastu książek oraz bisko 100 prac (naukowych, popularnonaukowych, szkiców, tekstów publicystycznych) poświęconych historii kultury, historii Śląska oraz kulturze religijnej w okresie nowożytnym. Autor i współautor kilkunastu wystaw plenerowych oraz wydawnictw edukacyjnych. W sferze jego zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia historii kultury, historii Śląska (Ziem Zachodnich po 1945 r.), memuarystyka oraz historia turystyki i krajoznawstwa. Uczestnik kilkudziesięciu międzynarodowych, ogólnopolskich oraz regionalnych konferencji naukowych, konsultant, autor i współautor scenariuszy programów telewizyjnych dotyczących dziejów Polski i Śląska, audycji radiowych oraz wystaw.

             

          • Z Sobieskim przez Oławę

          • 16 września - w słoneczną sobotę - kontynuowaliśmy obchody Dnia Patrona Szkoły we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką w Oławie Koronka. Chętni do pomocy uczniowie naszego Liceum wzięli udział w spacerze po Oławie z Panem Grzegorzem Seredyńskim – autorem cyklu wykładów pt. „Oława nieoczywista”. Organizatorem tego wydarzenia była Biblioteka Koronka.  Następnie od godziny 15:30 do 18:00 dwudziestu uczniów naszego Liceum z klas 1-4 wraz z prof. Aleksandrą Skibińską-Brzezicką - pomagało w organizacji gry miejskiej „Z Sobieskimi przez Oławę” zorganizowanej również przez Bibliotekę Koronka - dla mieszkańców naszego miasta. 
            Dziękujemy za aktywny udział, pomoc i poświęcony czas!
            W obsłudze gry miejskiej pomagali:
            1C: Laura Ciszek, Zuzanna Niedźwiecka
            2B: Blanka Bartosz, Michał Kurkowski, Antoni Sobiecki, Wiktor Szczepuła, Michał Łabuński
            2F: Julia Nowicka, Weronika Szewczyk
            3A: Marcelina Kędzierska, Maks Zbroniec, Julia Wittmann, Magdalena Żyłajtys
            3B: Zofia Biega, Zofia Rucińska
            3C: Lena Michalewska, Julia Korzeniowska, Nikola Hudak, Joanna Łabowska,     
            4B: Karolina Jóźków

            Foto...

          • W Muzeum Motoryzacji

          • Klasa 3C w dniu 12.09 odwiedziła przedpremierowo wraz z wychowawca prof. Łukaszem Gallusem Muzeum Motoryzacji Wena. Uczniowie zobaczyli mnóstwo zabytkowych, pięknych samochodów, rowerów i motocykli. Dziękujemy za możliwość odwiedzenia przyszłego największego muzeum motoryzacji w Polsce.

            Foto...

          • Piknik z pieskiem

          • 16 września w słoneczną sobotę grupa uczniów z naszej szkoły wraz z prof. Elżbietą Solarską pomagała podczas charytatywnego "Pikniku z psiakiem", który odbył się na wybiegu dla psów przy ulicy Rybackiej.  Dziękujemy za poświęcony czas i chęć pomocy!

            Foto...

          • Szlachetna Paczka

          • W całej Polsce trwa nabór na Wolontariuszy Szlachetnej Paczki. To ludzie, którzy zmieniają świat. Od ich liczby i zaangażowania zależy skala pomocy Szlachetnej Paczki. To oni odwiedzają zgłoszone rodziny, rozmawiają z nimi, decydują czy rodzinie potrzebna jest mądra pomoc, wreszcie dostarczają paczki. Gdzieś, w trakcie tych działań odbywa się ważna zmiana ❤️

            Wolontariusze wraz z PACZKĄ zmieniają świat na dobre. Świat rodzin - które otrzymują potrzebną pomoc, ale też odzyskują nadzieję i godność. Dla nich to cenna lekcja empatii, okazja, by dostrzec drugiego człowieka, docenić to co sami mają 🥰

            Masz ukończone 16 lat, to wejdź na ➡️ https://bit.ly/zmieniamy_swiat_na_dobre  
            i zostań Wolontariuszem Szlachetnej Paczki.