• Łączy nas pamięć

     • Łączy nas pamięć

      19 kwietnia obchodziliśmy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman – jeden z przywódców tego powstania składał zawsze pod pomnikiem upamiętniającym powstanie –  żółty kwiat – żonkil. Jest on symbolem naszej pamięci o Żydach, którzy żyli, walczyli, zginęli.

      Żonkil stał się symbolem szacunku dla postawy i pamięci o powstaniu, które jest też częścią historii Polski. W tradycji chrześcijańskiej symbolizuje on triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, nadziei na odrodzenie.

      ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ – to hasło wokół którego Muzeum POLIN i ludzie nam współcześni budują pamięć i akcje o tych strasznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

      My też włączyliśmy się w te akcje dwoma działaniami:

      Uczniowie wykorzystując hasło ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ oraz symbol żonkila, wykonywali projekty awersu medalu upamiętniającego wydarzenia w Getcie.
      Projekty medali wykonali: Hanna Golasz, Nikola Płacheta, Martyna Romaniak, Anastasia Shmihelska, Eryk Nowak, Julia Mąka, Zofia Biega, Oliwier Bekielewski, Natalia Gallus. Ich prace zawisły na wystawie.

      Co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim ludzie w Polsce przypinają do ubrań papierowe żonkile, Jest to znak pamięci i szacunku. Postanowiliśmy, że w Sobieskim stanie wielki bukiet żonkili zrobionych przez uczniów i nauczycieli naszego Liceum.

      Dziś prezentujemy efekty naszej pracy.

      Opiekę nad akcją sprawowały Aleksandra Skibińska-Brzezicka i Inga Sławik-Kubiak.

      Foto...

     • Dzień otwarty w LO

     • Dzień otwarty w LO

      Choć jak zawsze do Dnia otwartego przygotowaliśmy się bardzo starannie i z rozmachem, to nie liczyliśmy na wielką frekwencję ósmoklasistów. W końcu, to majowa sobota, a ciepły i słoneczny dzień bardziej sprzyjał mniejszym lub większym wypadom za miasto niż zwiedzaniu szkoły. A tu taka niespodzianka! Nasze prognozy się nie sprawdziły… Nie spodziewaliśmy się, że aż tylu chętnych czy tylko zainteresowanych przyjdzie nam gościć. I to nierzadko wraz z rodzicami! Ale chyba daliśmy radę. I mamy nadzieję, że zaspokoiliśmy ciekawość tych, których we wrześniu powitamy już jako naszych nowych uczniów.

      Wypada nam teraz tylko podziękować za ich obecność i włączenie się w to, co zaproponowaliśmy w ramach prezentacji szkoły i klas, które od przyszłego roku szkolnego otworzymy. Dziękujemy także Samorządowi Uczniowskiemu oraz wszystkim innym naszym uczniom, którzy zaangażowali się w ten Dzień otwarty. Jesteście super-fajni!

      Zdjęcia z Dnia otwartego można obejrzeć w naszej galerii.

      Rekturacja - materiały do pobrania 

     • Sobiescy na Dolnym Śląsku

     • Madonna, książę i uczniowie LO Nr I w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

       

      Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym wystawę czasową „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”. Z tej okazji zaproponowano uczniom z klas humanistycznych naszego liceum, które nosi imię Jana III Sobieskiego, udział w niej. Uczniowie i wychowawcy klas humanistycznych chętnie skorzystali z oferty i w ten sposób 118 licealistów oraz 8 nauczycieli odwiedziło w kwietniu wspomnianą wystawę.

      Celem wyjazdu było przede wszystkim uzyskanie odpowiedzi na pytania - w jakich okolicznościach i dlaczego pojawili się w Oławie Sobiescy? Co tutaj robili i jak zapamiętano reprezentantów jednego z najwybitniejszych polskich rodów szlacheckich, przedstawicieli królewskiej rodziny, ludzi znanych i podziwianych w całej Europie? Preludium do wyjazdu były oczywiście tematyczne lekcje historii, które przygotowały młodzież do świadomego uczestnictwa w wystawie.

      Przy okazji pobytu w Muzeum Narodowym odwiedzono także wystawy stałe. Przewodnicy opowiadali wówczas różne ciekawostki związane z oglądanymi obrazami, a także życiem rodu Sobieskich. O tym, że lekcje muzealne były udane, świadczy zaangażowanie uczestników w udzielanie odpowiedzi na pytania podczas nich zadawane.

      Po opuszczeniu muzeum uczniowie udawali się do najstarszej części Wrocławia - Ostrowa Tumskiego. Tu poznawali legendę o głowie widocznej w murze katedry i kluskowej bramie oraz robili sobie zdjęcie przed katedrą, na tle najstarszego zachowanego pomnika - statuy Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z Dzieciątkiem.
      Po relaksie, któremu towarzyszyła wspaniała wiosenna pogoda, uczestnicy wracali do Oławy. W ich imieniu bardzo dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Oławie za tak atrakcyjne uzupełnienie naszej edukacji regionalnej. Wrażenia z niej – bezcenne...

       

      Nikola Kurowska, kl. 2Ap

      Fot. Patrycja Tadych, kl. 2Ap

      Foto...

     • Marsz Godności

     • Licealiści w Marszu Godności

      10 maja br. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – święta przypadającego co roku 5 maja, zorganizowało Marsz Godności, w którym wzięli również udział uczniowie naszej szkoły z kl. 2Ap i 2Ep wraz z wychowawcami. Głównym założeniem marszu jest propagowanie wiedzy o osobach niepełnosprawnych, a w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, które żyją w powiecie oławskim. Organizatorzy pokazali w ten sposób, że Ci ludzie mają takie same marzenia, oczekiwania i plany jak inni.

      Po Marszu i przemówieniach uczestnicy wydarzenia obejrzeli występy artystyczno-wokalne przygotowane m.in. przez podopiecznych ZSS w Oławie oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej Oława. Niektórzy uczniowie z pasją włączyli się w pokaz taneczny prowadzony przez DJ-a z Tęczy. Całość zakończyła się konsumpcją kiełbasek z rożna, na które wszyscy uczestnicy Marszu zostali zaproszeni.

      W tym samym dniu obie klasy uczestniczyły również w zajęciach z edukacji regionalnej. Podczas zwiedzania Izby Muzealnej poznali historię Oławy i jego mieszkańców. Uzupełnili ją na świeżym powietrzu, słuchając m.in. historii oławskiego zegara oraz znajdującej się nieopodal kamienicy – miejsca narodzin bł. Bernarda Lichtenberga (jego postać również została słuchaczom przedstawiona). Prelekcje na świeżym powietrzu przygotowały uczennice kl. 2Ap – Anna Władyka i Julia Pyrz, którym bardzo dziękujemy za profesjonalizm.

      Fot. Julia Pyrz, kl. 2Ap

      Foto...

     • Wyniki konkursów biblijnych

     • Wyniki Międzynarodowych konkursów biblijnego i fotograficznego

      edycja II – „Kobiety w Biblii”

       

      Laureatom, finalistom oraz ich opiekunom gratulujemy i zapraszamy w piątek 10 czerwca 2022r. na godz. 11.00 na Uroczystą Galę do kościoła śś. ap. Piotra i Pawła w Oławie. Całość będzie transmitowana na profilu FB parafii – patrona konkursu.

       

      WIELKI TEST ZE ZNAJOMOŚCI BIBLII

      LAUREACI

       

      I miejsce

      Popczyk Kornelia – XI LO im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie

      Sadowski Mateusz – X LO im. Wisławy Szymborskiej w Białymstoku

       

      II miejsce

      Janczyk Dominika – XI LO im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie

      Kasperkiewicz Oliwia – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

       

      III miejsce

      Kowara Marta – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

      Płatek Grzegorz – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

      Zdendiak Anna – Polska Sobotnia Szkoła przy Borysławskiej Szkole Ogólnokształcącej nr 3 Obwodu Lwowskiego

       

      Wyróżnienie

      Białucka Aleksandra – SP 5 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Oławie

      Pakiet Anna – LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

       

      FINALIŚCI

       

      Bryl Antoni – III LO im. Orła Białego w Jaworznie

      Grebelska Agata – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

      Jaguszczak Nikola – SP im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach

      Korzeniak Zuzanna – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

      Kosowski Mikołaj – Salezjańskie LO we Wrocławiu

      Kowalska Zuzanna – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

      Kumosiński Antoni – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

      Migacz Maciej – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

      Minartowicz Julia – Salezjańskie LO we Wrocławiu

      Oręczak Kamila – SP im. Adama Mickiewicza w Wierzbnie

      Ozdarski Adam – LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

      Siemieniecka Magdalena – SP im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach

      Słowińska Maja – SP im. św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich

      Staszak Paweł – III LO im. Orła Białego w Jaworznie

      Szewczyk Igor – Salezjańska SP we Wrocławiu

       

      Do konkursu zgłoszono 71 uczestników z 21 szkół z Polski i Ukrainy. Laureatami zostali uczestnicy, którzy w najkrótszym czasie uzyskali najlepszy wynik. Przypominamy, że Wielki Test ze Znajomości Biblii został zamieszczony w „Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych lub sportowych organizowanych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2021/2022”, co oznacza, że laureaci z 8 kl. będą mieli dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły średniej.

       

       

      Konkurs fotograficzny „Biblijne inspiracje”

      edycja II „Kobiety w Biblii”

       

      Laureaci

       

      Prace realistyczne

      I miejsce

      Agata Gawińska, 15 lat, Białogóra, praca pt. Nawrócona grzesznica

      II miejsce

      Patrycja Narolska, 16 lat, Oława, praca pt. Ścięcie Jana Chrzciciela

      III miejsce

      Amelia Szkopińska, 16 lat, Dylewo, praca pt. Maryja przy krzyżu

       

      Prace alegoryczne

      I miejsce:

      Martyna Tront, 16 lat, Brynica, praca pt. Grzech pierworodny

      II miejsce exequo: 

      Emilia Bujarska, 18 lat, Bystrzyca, praca pt. Jokebed

      Patrycja Kusber, 16 lat, Łącznik, praca pt. Stworzenie kobiety

       

      Wyróżnieni

       

      Karol Ganczarski, 16 lat, Opole

      Alicja Gut, 16 lat, Dylewo

      Aleksandra Poźniak, 14 lat, Radomierzyce

      Hanna Rożniatowska, 16 lat, Oława

      Zuzanna Wolak, 17 lat, Łambinowice

      Patrycja Wójcik, 16 lat, Oława

       

      Finaliści

       

      Maciej Białucki, 17 lat, Oława

      Maja Markowska, 16 lat, Oława

      Aleksandra Rożniatowska, 19 lat, Oława

      Łucja Werner, 14 lat, Oława

      Aleksandra Żelem, 14 lat, Oława

       

       

      Na konkurs nadesłano 29 zdjęć. Prace oceniało jury w składzie:

      Ks. Janusz Gorczyca – proboszcz parafii św. Maurycego we Wrocławiu

      Inga Sławik-Kubiak – nauczycielka przedmiotów artystycznych w LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

      Małgorzata Sajur – absolwentka szkoły fotograficznej Międzynarodowe Forum Fotografii Kwadrat we Wrocławiu (2013). Laureatka Debuts 2015. Publikacje fotograficzne w Polsce i za granicą (m.in. „Ignant”, „Fubiz”, „Pokochaj Fotografię”, „Fotoblogia”, „Get Inspired Magazine”, „SzaFa”, „ASF”).  Wybrana „Fotografem Miesiąca” wrzesień 2016 przez „Szeroki Kadr” Nikon Polska.

      Piotr Wróbel – katecheta w LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

       

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy do przyszłorocznej edycji.

       

      W imieniu organizatorów:

      Ewa Piękoś, Jolanta Szewczyk, Piotr Wróbel

      2022_-_Konkurs_fotograficzny_-_Kobieta_w_Biblii.pdf