• Łączy nas pamięć

          • Łączy nas pamięć

            19 kwietnia obchodziliśmy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman – jeden z przywódców tego powstania składał zawsze pod pomnikiem upamiętniającym powstanie –  żółty kwiat – żonkil. Jest on symbolem naszej pamięci o Żydach, którzy żyli, walczyli, zginęli.

            Żonkil stał się symbolem szacunku dla postawy i pamięci o powstaniu, które jest też częścią historii Polski. W tradycji chrześcijańskiej symbolizuje on triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, nadziei na odrodzenie.

            ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ – to hasło wokół którego Muzeum POLIN i ludzie nam współcześni budują pamięć i akcje o tych strasznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

            My też włączyliśmy się w te akcje dwoma działaniami:

            Uczniowie wykorzystując hasło ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ oraz symbol żonkila, wykonywali projekty awersu medalu upamiętniającego wydarzenia w Getcie.
            Projekty medali wykonali: Hanna Golasz, Nikola Płacheta, Martyna Romaniak, Anastasia Shmihelska, Eryk Nowak, Julia Mąka, Zofia Biega, Oliwier Bekielewski, Natalia Gallus. Ich prace zawisły na wystawie.

            Co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim ludzie w Polsce przypinają do ubrań papierowe żonkile, Jest to znak pamięci i szacunku. Postanowiliśmy, że w Sobieskim stanie wielki bukiet żonkili zrobionych przez uczniów i nauczycieli naszego Liceum.

            Dziś prezentujemy efekty naszej pracy.

            Opiekę nad akcją sprawowały Aleksandra Skibińska-Brzezicka i Inga Sławik-Kubiak.

            Foto...

          • Dzień otwarty w LO

          • Dzień otwarty w LO

            Choć jak zawsze do Dnia otwartego przygotowaliśmy się bardzo starannie i z rozmachem, to nie liczyliśmy na wielką frekwencję ósmoklasistów. W końcu, to majowa sobota, a ciepły i słoneczny dzień bardziej sprzyjał mniejszym lub większym wypadom za miasto niż zwiedzaniu szkoły. A tu taka niespodzianka! Nasze prognozy się nie sprawdziły… Nie spodziewaliśmy się, że aż tylu chętnych czy tylko zainteresowanych przyjdzie nam gościć. I to nierzadko wraz z rodzicami! Ale chyba daliśmy radę. I mamy nadzieję, że zaspokoiliśmy ciekawość tych, których we wrześniu powitamy już jako naszych nowych uczniów.

            Wypada nam teraz tylko podziękować za ich obecność i włączenie się w to, co zaproponowaliśmy w ramach prezentacji szkoły i klas, które od przyszłego roku szkolnego otworzymy. Dziękujemy także Samorządowi Uczniowskiemu oraz wszystkim innym naszym uczniom, którzy zaangażowali się w ten Dzień otwarty. Jesteście super-fajni!

            Zdjęcia z Dnia otwartego można obejrzeć w naszej galerii.

            Rekturacja - materiały do pobrania 

          • Sobiescy na Dolnym Śląsku

          • Madonna, książę i uczniowie LO Nr I w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

             

            Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym wystawę czasową „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”. Z tej okazji zaproponowano uczniom z klas humanistycznych naszego liceum, które nosi imię Jana III Sobieskiego, udział w niej. Uczniowie i wychowawcy klas humanistycznych chętnie skorzystali z oferty i w ten sposób 118 licealistów oraz 8 nauczycieli odwiedziło w kwietniu wspomnianą wystawę.

            Celem wyjazdu było przede wszystkim uzyskanie odpowiedzi na pytania - w jakich okolicznościach i dlaczego pojawili się w Oławie Sobiescy? Co tutaj robili i jak zapamiętano reprezentantów jednego z najwybitniejszych polskich rodów szlacheckich, przedstawicieli królewskiej rodziny, ludzi znanych i podziwianych w całej Europie? Preludium do wyjazdu były oczywiście tematyczne lekcje historii, które przygotowały młodzież do świadomego uczestnictwa w wystawie.

            Przy okazji pobytu w Muzeum Narodowym odwiedzono także wystawy stałe. Przewodnicy opowiadali wówczas różne ciekawostki związane z oglądanymi obrazami, a także życiem rodu Sobieskich. O tym, że lekcje muzealne były udane, świadczy zaangażowanie uczestników w udzielanie odpowiedzi na pytania podczas nich zadawane.

            Po opuszczeniu muzeum uczniowie udawali się do najstarszej części Wrocławia - Ostrowa Tumskiego. Tu poznawali legendę o głowie widocznej w murze katedry i kluskowej bramie oraz robili sobie zdjęcie przed katedrą, na tle najstarszego zachowanego pomnika - statuy Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z Dzieciątkiem.
            Po relaksie, któremu towarzyszyła wspaniała wiosenna pogoda, uczestnicy wracali do Oławy. W ich imieniu bardzo dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Oławie za tak atrakcyjne uzupełnienie naszej edukacji regionalnej. Wrażenia z niej – bezcenne...

             

            Nikola Kurowska, kl. 2Ap

            Fot. Patrycja Tadych, kl. 2Ap

            Foto...

          • Marsz Godności

          • Licealiści w Marszu Godności

            10 maja br. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – święta przypadającego co roku 5 maja, zorganizowało Marsz Godności, w którym wzięli również udział uczniowie naszej szkoły z kl. 2Ap i 2Ep wraz z wychowawcami. Głównym założeniem marszu jest propagowanie wiedzy o osobach niepełnosprawnych, a w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, które żyją w powiecie oławskim. Organizatorzy pokazali w ten sposób, że Ci ludzie mają takie same marzenia, oczekiwania i plany jak inni.

            Po Marszu i przemówieniach uczestnicy wydarzenia obejrzeli występy artystyczno-wokalne przygotowane m.in. przez podopiecznych ZSS w Oławie oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej Oława. Niektórzy uczniowie z pasją włączyli się w pokaz taneczny prowadzony przez DJ-a z Tęczy. Całość zakończyła się konsumpcją kiełbasek z rożna, na które wszyscy uczestnicy Marszu zostali zaproszeni.

            W tym samym dniu obie klasy uczestniczyły również w zajęciach z edukacji regionalnej. Podczas zwiedzania Izby Muzealnej poznali historię Oławy i jego mieszkańców. Uzupełnili ją na świeżym powietrzu, słuchając m.in. historii oławskiego zegara oraz znajdującej się nieopodal kamienicy – miejsca narodzin bł. Bernarda Lichtenberga (jego postać również została słuchaczom przedstawiona). Prelekcje na świeżym powietrzu przygotowały uczennice kl. 2Ap – Anna Władyka i Julia Pyrz, którym bardzo dziękujemy za profesjonalizm.

            Fot. Julia Pyrz, kl. 2Ap

            Foto...

          • Wyniki konkursów biblijnych

          • Wyniki Międzynarodowych konkursów biblijnego i fotograficznego

            edycja II – „Kobiety w Biblii”

             

            Laureatom, finalistom oraz ich opiekunom gratulujemy i zapraszamy w piątek 10 czerwca 2022r. na godz. 11.00 na Uroczystą Galę do kościoła śś. ap. Piotra i Pawła w Oławie. Całość będzie transmitowana na profilu FB parafii – patrona konkursu.

             

            WIELKI TEST ZE ZNAJOMOŚCI BIBLII

            LAUREACI

             

            I miejsce

            Popczyk Kornelia – XI LO im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie

            Sadowski Mateusz – X LO im. Wisławy Szymborskiej w Białymstoku

             

            II miejsce

            Janczyk Dominika – XI LO im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie

            Kasperkiewicz Oliwia – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

             

            III miejsce

            Kowara Marta – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

            Płatek Grzegorz – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

            Zdendiak Anna – Polska Sobotnia Szkoła przy Borysławskiej Szkole Ogólnokształcącej nr 3 Obwodu Lwowskiego

             

            Wyróżnienie

            Białucka Aleksandra – SP 5 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Oławie

            Pakiet Anna – LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

             

            FINALIŚCI

             

            Bryl Antoni – III LO im. Orła Białego w Jaworznie

            Grebelska Agata – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

            Jaguszczak Nikola – SP im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach

            Korzeniak Zuzanna – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

            Kosowski Mikołaj – Salezjańskie LO we Wrocławiu

            Kowalska Zuzanna – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

            Kumosiński Antoni – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

            Migacz Maciej – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

            Minartowicz Julia – Salezjańskie LO we Wrocławiu

            Oręczak Kamila – SP im. Adama Mickiewicza w Wierzbnie

            Ozdarski Adam – LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

            Siemieniecka Magdalena – SP im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach

            Słowińska Maja – SP im. św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich

            Staszak Paweł – III LO im. Orła Białego w Jaworznie

            Szewczyk Igor – Salezjańska SP we Wrocławiu

             

            Do konkursu zgłoszono 71 uczestników z 21 szkół z Polski i Ukrainy. Laureatami zostali uczestnicy, którzy w najkrótszym czasie uzyskali najlepszy wynik. Przypominamy, że Wielki Test ze Znajomości Biblii został zamieszczony w „Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych lub sportowych organizowanych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2021/2022”, co oznacza, że laureaci z 8 kl. będą mieli dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły średniej.

             

             

            Konkurs fotograficzny „Biblijne inspiracje”

            edycja II „Kobiety w Biblii”

             

            Laureaci

             

            Prace realistyczne

            I miejsce

            Agata Gawińska, 15 lat, Białogóra, praca pt. Nawrócona grzesznica

            II miejsce

            Patrycja Narolska, 16 lat, Oława, praca pt. Ścięcie Jana Chrzciciela

            III miejsce

            Amelia Szkopińska, 16 lat, Dylewo, praca pt. Maryja przy krzyżu

             

            Prace alegoryczne

            I miejsce:

            Martyna Tront, 16 lat, Brynica, praca pt. Grzech pierworodny

            II miejsce exequo: 

            Emilia Bujarska, 18 lat, Bystrzyca, praca pt. Jokebed

            Patrycja Kusber, 16 lat, Łącznik, praca pt. Stworzenie kobiety

             

            Wyróżnieni

             

            Karol Ganczarski, 16 lat, Opole

            Alicja Gut, 16 lat, Dylewo

            Aleksandra Poźniak, 14 lat, Radomierzyce

            Hanna Rożniatowska, 16 lat, Oława

            Zuzanna Wolak, 17 lat, Łambinowice

            Patrycja Wójcik, 16 lat, Oława

             

            Finaliści

             

            Maciej Białucki, 17 lat, Oława

            Maja Markowska, 16 lat, Oława

            Aleksandra Rożniatowska, 19 lat, Oława

            Łucja Werner, 14 lat, Oława

            Aleksandra Żelem, 14 lat, Oława

             

             

            Na konkurs nadesłano 29 zdjęć. Prace oceniało jury w składzie:

            Ks. Janusz Gorczyca – proboszcz parafii św. Maurycego we Wrocławiu

            Inga Sławik-Kubiak – nauczycielka przedmiotów artystycznych w LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

            Małgorzata Sajur – absolwentka szkoły fotograficznej Międzynarodowe Forum Fotografii Kwadrat we Wrocławiu (2013). Laureatka Debuts 2015. Publikacje fotograficzne w Polsce i za granicą (m.in. „Ignant”, „Fubiz”, „Pokochaj Fotografię”, „Fotoblogia”, „Get Inspired Magazine”, „SzaFa”, „ASF”).  Wybrana „Fotografem Miesiąca” wrzesień 2016 przez „Szeroki Kadr” Nikon Polska.

            Piotr Wróbel – katecheta w LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

             

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy do przyszłorocznej edycji.

             

            W imieniu organizatorów:

            Ewa Piękoś, Jolanta Szewczyk, Piotr Wróbel

            2022_-_Konkurs_fotograficzny_-_Kobieta_w_Biblii.pdf