• Rodacy Bohaterom

          • W marcu oficjalnie zakończyliśmy zbiórkę w ramach akcji RODACY BOHATEROM organizowanej przez wrocławskie stowarzyszenie Odra Niemen, z którym od dłuższego czasu ściśle współpracujemy.

            Wszystkie dary, które zebraliśmy od naszych niezawodnych Uczniów, Rodziców, Nauczycieli, ale również Oławian zostaną dostarczone do potrzebujących Polaków mieszkających na Kresach.

            Zbiórkę w szkole prowadziło Szkolne Koło Wolontariatu, a zwłaszcza Angelika Karbowiak, Oliwia Szewczyk, Wiktoria Kłębicka, Zosia Biega, Zosia Rucińska, Blanka Bartosz, Martyna Romaniak, Karina Krakowska, Patryk Jezierski pod opieką prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej i Jolanty Szewczyk.

            DZIĘKUJĘMY WSZYSTKIM, KTÓRZY TAK HOJNIE POMOGLI I OKAZALI SERCE RODAKOM NA KRESACH.

          • Mistrzowie szczypiorniaka!

          • Drużyna LO mistrzami szczypiorniaka!

            19 marca w hali OCKF odbyły się mistrzostwa powiatu w piłce ręcznej organizowane przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy.

            Drużyna Sobieskiego wywalczyła w imponujący sposób złoto i I miejsce.

            Opiekę nad szczypiornistami sprawował prof. Bogusław Piotrowski.

            Skład drużyny: Kamil Baranowski, Adrian Burtan, Igor Bielenda, Wojtek Biela, Adam Chrząstowski, Gracjan Kosecki, Daniel Kudela, Jakub Kudela, Michał Łabowski, Błażej Szpineta, Tobiasz Świerzko.

            Dziękujemy za tak wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

          • Patronat z Uniwersytetem SWPS we Wrocławiu

          • Patronat z Uniwersytetem SWPS we Wrocławiu podpisany

            Dzisiaj, przy okazji pobytu klas 1E i 1F – realizujących w ramach nauczania innowacje z zakresu psychologii – na Dniu z Psychologią na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu, doszło do podpisania kolejnej umowy patronackiej. Umowę z inicjatywy psychologa – prof. Agnieszki Skorupińskiej, która realizuje innowacje „Psychologia zarządzania” i „Trening Umiejętności Społecznych” we wspomnianych klasach, podpisała dyrektor naszego Liceum – mgr Jolanta Szewczyk oraz dziekan USWPS – dr hab. Tomasz Grzyb. Współpracą patronacką zostaną objęte kl. 1E I 1F oraz te wszystkie, które w przyszłości realizować będą innowacje psychologiczne, w tym przyszłoroczna kl. 1B o profilu medyczno-psychologicznym z innowacją „Elementy psychologii”. Z dorobku pracowników uczelni mogą korzystać również nauczyciele naszego LO.

             

            Tekst: JS

            Fot.: Archiwum LO Nr I w Oławie

          • Debata o wyborach samorządowych

          • Debata o wyborach samorządowych

            28 lutego 2024 r. w naszym Liceum odbyła się wyjątkowa debata o samorządności i zbliżających się wyborach samorządowych.  Inicjatorem tego spotkania był Redaktor Gazety Powiatowej Wiadomości Oławskiej Pan Kamil Tysa, który wraz z Panem Danielem Długoszem z „Nowej Gazety Trzebnickiej” byli moderatorami spotkania.

            Do debaty zostały zaproszone wszystkie szkoły ponadpodstawowe z powiatu oławskiego, którym serdecznie dziękujemy za przybycie.

            Debata zorganizowana w szkole była całkowicie neutralna.  Nie rozmawiano o konkretnych osobach, nie padały nazwiska czy nazwy partii politycznych. Młodzież rozmawiała po prostu o samorządzie lokalnym, samorządności, frekwencji wyborczej, kompetencjach organów stanowiących i wykonawczych samorządu, budżecie obywatelskim, problemach występujących w społeczności lokalnej, partycypacji politycznej oraz tym, dlaczego pójście na każde wybory jest tak ważne.

            W debacie uczestniczyły klasy 1A,2A,2E,3A,4A a na scenie reprezentowali społeczność Sobieskiego wykazując się dużą wiedzą i odwagą w wyrażaniu własnych opinii: Julka Krzyżanowska i Wiktoria Preis z klasy 3A, Zosia Mruk i Bartek Zabłocki z klasy 2E oraz Jędrzej Moraczewski z klasy 1E.

            Debata udowodniła, że warto rozmawiać i dyskutować o problemach, podkreślać to co dobre i sprawdzone a wskazywać na sytuacje i sfery, w których pewne rozwiązania po prostu się nie sprawdzają. Wiele z tematów poruszonych podczas spotkania miało swoją kontynuację na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, co tylko utwierdza w przekonaniu, że młodzi chcą mieć swój głos.

            Dziękujemy Panu Redaktorowi Kamilowi Tysie, Pani Wiolettcie Kamińskiej i Gazecie Powiatowej Wiadomości Oławskie za wspaniałą inicjatywę i mamy nadzieję, na kolejne wspólne działania i projekty!

            Foto...

          • Matematyka jest wszędzie!

          • Matematyka jest wszędzie!

            14 marca uczniowie klas politechnicznych 1D i 2D, realizujące matematykę w zakresie rozszerzonym, uczestniczyły w szeregu ciekawych wykładów na Politechnice Wrocławskiej w ramach IV edycji programu „Matematyka jest wszędzie”.

            W ramach wydarzenia uczniowie wysłuchali wykładów: „Sztuczna inteligencja – jak bardzo sztuczna” dr inż. Dawida Huczek, „Wizyta w hotelu Hilberta, czyli o nieskończoności” dr hab. Szymona Żeberskiego oraz „Dlaczego dylemat więźnia nie dotyczy wyłącznie kryminalistów” dr hab.inż. Piotra Więcek.

            Inicjatorem wyjazdu była dr inż. Joanna Wełyczko i wychowawczyni klasy 1D prof. Elżbieta Seretna.

            Opiekę nad uczniami sprawowały prof. Elżbieta Seretna, prof. Jolanta Górska, prof. Paulina Wasilko prof. Małgorzata Sajur.

            Foto...

          • 97. urodziny płk. Eugeniusza Praczuka

          • 97. urodziny pułkownika Eugeniusza Praczuka w naszym Liceum

            6 marca 2024 r.  w naszym Liceum, już po raz drugi, odbyły się – tym razem 97. – urodziny weterana II wojny światowej, jedynego żyjącego kombatanta na ziemi oławskiej i Prezesa Ogólnopolskiego Klubu Kombatantów 1. Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego – pułkownika Eugeniusza Praczuka. Pomysłodawcą zorganizowania tych wyjątkowych urodzin był gen. Bryg. Zbigniew Szura – Federat Polskich Pancerniaków.

            Podczas uroczystości, którą poprowadzili prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka i prof. Piotr Wróbel, miało miejsce wiele wzruszających momentów. Całość rozpoczęła się od pięknego przemówienia wygłoszonego przez Dyrektor LO Nr I im. Jana III Sobieskiego Jolantę Szewczyk, która powitała gości i solenizanta. Następnie utalentowane muzycznie uczennice naszej szkoły, specjalnie dla Pana Praczuka przygotowały swoje występy: Zosia Biega w wzruszającym wykonaniu zaśpiewała ulubioną pieśń Pana Pułkownika „Rozkwitały pąki białych róż”, a Lena Antczak w niezwykle ujmujący sposób wykonała utwór „Ojczyzna”.  Niezwykłym prezentem dla solenizanta były również przygotowane dla niego filmy z życzeniami i wspomnieniami. Pierwszy przez żołnierzy z 44 Brygady Kawalerii Pancernej, drugi przez Wiktora Szczepułę z klasy 2B, który poświęcił wiele czasu i włożył ogrom pracy w to, aby nagrać i zmontować życzenia od Oławian i ludzi bliskich sercu Pana Pułkownika Praczuka.

            A potem przyszedł czas na liczne, osobiście składane życzenia, prezenty, tort, odśpiewane głośno 200 lat i poczęstunek.

            Podczas uroczystości został odznaczony Medalem XV-lecia Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków „Na Straży Pamięci”, sztandar naszej szkoły co było dla nas wielkim wyróżnieniem i zaszczytem. Medal wręczony został za owocną współpracę w zakresie rozpowszechniania czynu zbrojnego 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego, a zwłaszcza za bezpośrednie wspieranie działalności wiceprezesa Federacji Polskich Pancerniaków Eugeniusza Praczuka.

            Foto Wiktor Szczepuła

            Foto Karina Krakowska

          • Zawody strzeleckie

          • KONKURENCJE:

            Karabin sportowy kal. 5,6 mm w postawie leżąc (pas), odległość 50 m, 3 strzały próbne, 10 ocenianych

            Pistolet sportowy kal. 5,6 mm w postawie stojąc, odległość 25 m, 7 strzałów, 5 najlepszych ocenianych

             

            KLASYFIKACJA WIEKOWA: Zawody z broni palnej kliber 5,6 mm rozgrywane będą wg własnego regulaminu, zgodnie z przepisami PZSS w kategoriach:

            młodzik – młodziczka do15 lat (karabin z podpórki)

            junior –juniorka od 16 do 20 lat

            senior –seniorka powyżej 20 lat

            senior - grupa powszechna (z licencją)

             

            WYRÓŻNIENIA:

            • W konkurencji Karabin sportowy „Puchar Prezesa Jack-Pol”: za zajęcie miejsc I – III indywidualnie w grupach młodzik, junior i senior. Puchary ufundowane są przez Prezesa firmy Jack-Pol Oława. Trofeami w grupie powszechnej (zawodnicy z licenjcją) są volchery na zakupy w sklepie z bronią i amunicją sportową. Volchery ufundowane są przez Prezesa firmy Jack-Pol Oława.

            • W konkurencji Pistolet sportowy „Puchar Wiosny w kategorii pistolet sportowy” za zajęcie I miejsca w łączonej grupie juniorów i seniorów. Fundatorem pucharu za zwycięstwo w kategorii pistolet sportowy jest Witold Niemirowski.

            Zapisy zawodników od godziny 9:30 do godziny 12:00. Opłata startowa: członkowie LOK Oława (z legitymacją): Karabinek 15zł, Pistolet 5zł niezrzeszeni w LOK Oława: Karabinek 25 zł, Pistolet 10złWSZYSTKICH SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA ZAWODY! DLA ZAWODNIKÓW POCZĘSTUNEK Z GRILAOŁAWSKI KLUB STRZELECKI LOK

             

            PLAKAT_I_runda_puchar_Wiosny_25.03.2023.pdf

            Harmonogram_Zawodow_na_rok_2024.pdf

          • Piłkarki ręczne na podium

          • II miejsce naszych dziewczyn w piłce ręcznej  

            12 marca odbyła się Licealiada w piłce ręcznej dziewcząt. Reprezentacja naszej szkoły pod opieką prof. Elżbiety Solarskiej jak zwykle nie zawiodła i zdobyła 2 miejsce!

            Skład drużyny Sobieskiego:

            Biega Zofia, Golasz Hanna, Płacheta Nikola, Anna Stolarczyk, Hudak Nikola, Jabłońska Oliwia, Kucharska Maria, Kupnicka Magdalena, Mykita Zofia, Ozdarska Milena, Smyk Zuzanna, Wysota Natatlia.

            SERDECZNIE GRATULUJEMY i trzymamy kciuki za kolejne Wasze sukcesy!

          • Dzień Kobiet w LO

          • Dzień Kobiet w naszej szkole

            8 marca Samorząd Uczniowski przygotował kolejna niespodziankę dla… tym razem kobiet w naszej szkole. Z okazji Dnia Kobiet dziewczęta mogły częstować się popcornem, wypić świeżą, pyszna lemoniadę oraz spędzić miło przerwy przy grającej w tle muzyce.

            Dziękujemy Samorządowi za to, że zawsze pamiętacie i nie zwalniacie tempa w swoich licznych działaniach!

            Foto...

          • Piłkarski sukces

          • Wielki sukces naszych chłopaków w piłce nożnej 

            Na przełomie lutego i marca trwała jak co roku Licealiada w piłce nożnej. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Dominik Radwan, Karol Lech, Alan Baca, Szymon Piotrowski, Kamil Skrzyszowski, Adrian Białek, Jakub Zegar, Maciej Jurczak, Daniel Kudela, Grzegorz Błaszczyk pod opieką prof. Bogusława Piotrowskiego szła w rywalizacji o puchar za każdym razem jak burza i dawała nam wielkie powody do dumy.

            W zawodach na szczeblu powiatowym drużyna chłopaków zdeklasowała rywali i zajęła I miejsce. W zawodach na szczeblu wojewódzkim reprezentacja Sobieskiego zajęła zaszczytne III miejsce.

            Chłopaki! Jesteśmy z Was niezwykle dumni. Dziękujemy za piękna reprezentację i życzymy dalszych sukcesów!

            Foto...

          • Konkurs ELEKTRON i sukces Kacpra

          • Sukces Kacpra w konkursie ELEKTRON!

            26 lutego na Politechnice Wrocławskiej w Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów odbył się finał XIV edycji ogólnopolskiego konkursu ELEKTORN.

            Uczeń klasy 4D Kacper Kasperek zakwalifikował się do finału konkursu.

            Opiekę nad uczniem sprawowała prof. Jolanta Górska

            Foto...

          • Strzelecki sukces Jakuba

          • Sukces Kuby w międzynarodowych zawodach strzeleckich

            W dniach 22-25 lutego w Złotoryi uczeń naszej szkoły Jakub Piotrowski z klasy 1A wziął udział w międzynarodowych zawodach strzeleckich, w których zdobył II i III miejsce w 2 różnych kategoriach!

            Kuba startował jako młodzik i zawodnik WKS Śląsk Wrocław.

            W pucharze wystartowało ponad 250 zawodników z Polski i Czech, a w turnieju było o co walczyć, gdyż najlepsi zawodnicy otrzymali sztabki złota o gramaturze odpowiedniej do zajętego na podium miejsca.

            GRATULUJEMY KUBIE I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

          • Projekt Erasmus+

          • Z życia Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Oławie

            Projekt Erasmus+ „Języki oknem na nowe perspektywy”

            Po 18 miesiącach intensywnej pracy zakończyliśmy w naszej szkole – Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie realizację projektu unijnego w obszarze „Edukacja szkolna – Mobilność kadry edukacyjnej” pt. „Języki oknem na nowe perspektywy” w ramach Erasmus+. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu mogliśmy wziąć udział w kursach językowych za granicą (kwota, którą otrzymaliśmy na 8 wyjazdów – dwa do Włoch i sześć na Maltę – to 22 261,00 Euro).

            Więcej...

          • Wyśpiewały I miejsce!

          • Muzyczny sukces na Regionalnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej

            1 marca w CKZiU w Oławie odbył się XIV Regionalny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Naszą szkołę reprezentowały dwie utalentowane solistki: Zosia Biega z klasy 3B oraz Karolina Jóźków z klasy 4B. Karolina wykonała utwór 99 Luftballons NENY, a Zosia utwór Stand Up CYNTHI ERIVO, którym wywalczyła sobie I MIEJSCE!

            Dziękujemy dziewczynom za piękne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych muzycznych sukcesów!

          • Konkurs pożarniczy

          • Sukces naszych zawodników!

            Z prawdziwą satysfakcją i dumą informujemy, że uczniowie naszej Szkoły zostali laureatami XLVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” na szczeblu miejskim.

            Szkołę reprezentowała drużyna wyłoniona w szkolnych eliminacjach w składzie:

            Piotrowski Jakub 1A

            Ring Przemysław 1D

            Filuba Karolina 2D

            Michnik Mikołaj 3D

            W etapie miejskim, w kategorii szkół ponadpodstawowych - Mikołaj Michnik uzyskał pierwszą lokatę a Przemysław Ring - lokatę drugą.

            BRAWO!

            Kolejny, powiatowy etap turnieju odbędzie się w drugiej połowie kwietnia.

            Dziś gratulujemy zwycięzcom i życzymy im sukcesów w kolejnych etapach konkursu.

            Będziemy trzymać kciuki!

            I.S-K.

            Foto...

          • Warsztaty teatralne

          • 26 lutego członkowie Szkolnego Koła Teatralnego pod opieką prof. Mart Słomki wzięli udział w warsztatach teatralnych organizowanych we współpracy z Teatrem Polskim, prowadzonych przez doświadczoną aktorkę telewizyjną i teatralną, panią Aldonę Struzik. Zajęcia były dla uczniów wyjątkowym i niezwykle wzbogacającym doświadczeniem, ponieważ dzięki nim mogli nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale też zyskać nowe umiejętności i rozwinąć drzemiący w nich potencjał. Tym razem skupiono się przede wszystkim na pracy inwencyjnej i treningu umiejętności, które przydatne będą w czasie premiery najnowszego spektaklu przygotowanego przez członków koła do zaprezentowania przed społecznością szkolną już w kwietniu tego roku. Nieoceniona pomoc w zakresie reżyserii i poszerzenia warsztatu środków wyrazu scenicznego, serce włożone przez naszego gościa w przedsięwzięcie oraz liczna obecność uczniów zaangażowanych w przygotowania już teraz zaowocowały wieloma widowiskowymi rozwiązaniami i ciekawymi pomysłami, które będzie można wykorzystać w planowanej adaptacji. Mamy nadzieję, że i tym razem nie zawiedziemy waszych oczekiwań.

          • Zajęcia na Polit. Wrocławskiej

          • 23 lutego uczniowie klasy 2b i 3b wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych na Politechnice Wrocławskiej w ramach nowego projektu Młody Chemik zdobywa wiedzę. „Zastosowanie immobilizowanej laktozy w procesie produkcji mleka pozbawionego laktozy to temat naszych zajęć. Były one prowadzone przez dr hab.inż. Magdalenę Klimek-Ochab oraz dr hab.inż. Małgorzatę Brzezińską-Rodak. Warsztaty trwały 5 godzin i były bardzo ciekawe. Taka forma zajęć uczy samodzielności i korzystania z profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego. Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z badaniami naukowymi. Zapewne niektórzy z nich zostaną biotechnologami.

            Opiekunami grup była prof. Iwona Perz-Bilińska oraz prof. Irena Lech.

            Foto...

          • Tenis stołowy

          • SUKCESY W TENISIE STOŁOWYM

            22 lutego miały miejsce kolejne powiatowe, międzyszkolne rozgrywki sportowe LICEALIADA, tym razem w tenisie stołowym. Reprezentacja chłopców w składzie: Michał Przygoda 3D, Maksymilian Skiba 3D, Franciszek Michniacki 4A zdobyła 1 miejsce!

            Reprezentacja dziewcząt w składzie: Nikola Płacheta 3B, Oliwia Jabłońska 4C, Katarzyna Sebzda 4E zdobyła 4 miejsce!

            Opiekę nad uczniami sprawowała prof. Elżbieta Solarska

            Serdecznie gratulujemy!

          • Pasja w mikroskali

          • 21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

            Pasja w mikroskali

             

            Parafrazując słowa poety, można by rzec: Piękny jest polski język i niezwyciężony… A dzięki komu jest taki wyjątkowy? Na pewno dzięki jego użytkownikom, ale też dzięki tym, którzy językiem i mową zajmują się zawodowo, czyli np. autorom książek, nauczycielom, logopedom, rodzicom. Tak się składa, że moja dzisiejsza rozmówczyni – Marzena Kuriata – łączy wszystkie te tożsamości…

            Jolanta Szewczyk: – Marzeno, gdy myślisz o sobie, to jak się definiujesz?

            Marzena Kuriata: Nauczycielka, logopedka – a właściwie zamiennie. Choć… przede wszystkim jednak matka. I córka…Pasjonatka pracy nauczycielskiej. I obserwatorka. Lubię ludzi, lubię przyrodę, lubię oglądać świat. Interesują mnie również książki, które czytam i zawsze czytałam. Bardzo lubię czytać. Czas z książkami dzielę na czas czytania i czas… pisania.

            – Tym sposobem doszłyśmy do Twojej kolejnej tożsamości, która tutaj nie wybrzmiała. Jesteś również pisarką. Czy i tak o sobie myślisz?

            Nie, to za duże słowo. W ogóle nie myślę o sobie jako o pisarce. Może bardziej myślę o sobie jak o osobie, która prawdopodobnie potrafi pisać. A jeżeli komuś z czytelników moje teksty sprawiają przyjemność czytelniczą, to tym większą odczuwam satysfakcję. Piszę z myślą o odbiorcy. Ponieważ tworzę bajki, chcę, aby w moich tekstach odnalazł on pierwiastek dobrego świata, czyli coś, co tak naprawdę jest prawidłowością, ale wypieraną – niestety – przez bardzo negatywnie rozumianą fantastykę. W pisaniu nie ulegam więc modom. Piszę w taki sposób, aby dzieci mogły w moich tekstach odnajdywać rzeczywistość. Staram się zamieszczać w nich elementy wartości, opisy przyrody, życia rodzinnego, a przede wszystkim elementy regionalne.

            – No właśnie. Nie doprecyzowałam, że książki, które piszesz – bo mimo wszystko będę utrzymywała, że jesteś pisarką – to bardzo specyficzny rodzaj literatury. Tworzysz bajki terapeutyczne. Co to za gatunek?

            Wraz ze specjalizacją z logopedii pojawiło się pragnienie, aby prowadzone przeze mnie zajęcia miały indywidualny charakter. Częścią terapii, w których brałam udział podczas studiów podyplomowych z logopedii, była opowieść jako bajka terapeutyczna. Jako studentki uczyłyśmy się tej opowieści. Ta metoda spodobała mi się, gdyż pozwala ukierunkować terapię na dobre emocje, a także pokazać najlepsze wartości, w tym to, że najwyższą wartością jest dziecko, które potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. W pracy z bajką odkryłam, co daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa – kontakt ze zwierzątkami. Dzieci często opowiadały mi o swoich ulubionych zwierzętach, co zainspirowało mnie do wyposażenie gabinetu w zabawkę typu farma. Dzięki niej poprzez układanie drewnianych figurek planowaliśmy farmę. Bohaterowie mieli swoje imiona i swoje czynności. Animizowany był także świat zwierząt i roślin.

            Podczas pandemii sięgnęłam do „Pejzaży oławskich” Tomasza Gałwiaczka. Pytając o tę książkę, Tomek zachęcił mnie do spisania bajek. Stwierdził, ze słowo mówione jest ulotne, a pisane pozostaje. Ponieważ czas był sprzyjający, postanowiłam pisać w każdej wolnej chwili. Stworzył się taki rytuał, że otwierałam laptopa i po prostu całą bajkę, którą miałam już w głowie, przelewałam na… komputer. Choć – ponoć nie powinnam się do tego przyznawać – najpierw przelewałam historie na papier. Ponieważ elektronika nie bardzo mnie lubi, niektóre bajki pisane na komputerze bezpowrotnie znikały. Uznałam więc, że to, co zostanie najpierw spisane na papierze, jest bezpieczniejsze. Do tej pory tak robię! Ponadto spisuję bajki w różnych wariantach. Niczego nie wyrzucam. Wszystko zostawiam, aż powstanie ta wersja, z której jestem najbardziej zadowolona. Często też pierwszymi recenzentami bajek są moi uczniowie – przedszkolaki i uczniowie 1 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Oławie, w której pracuję. Do pierwszych recenzentów należą również moje koleżanki, które wspierają mnie w moim pisaniu. Są to – Ania, Sabina, Edyta i Marta. Ta ostatnia wspiera mnie wizualnie. Gdy w szkole odbywają się na podstawie bajek przedstawienia, ona od razu ma w głowie całą scenografię.

            Cieszy mnie, że projekt od razu miał poparcie dyrekcji ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Oławie, a od momentu zatrudnienia w Liceum Ogólnokształcącym Nr I również dyrekcji Ogólniaka. Zresztą uczniowie Liceum są współautorami ilustracji do bajki, która w tej chwili znajduje się już u wydawcy.

            – Ile bajek, a właściwie zbiorów bajek masz już na swoim koncie?

            Jedną książkę z 21 bajkami regionalnymi, jedno opowiadanie – historię oławskiego zegara wydane oddzielnie. Obecnie w wydawnictwie znajduje się książka również związana z regionem. Jej tematem są pszczoły i ochrona owadów.

            – No właśnie. Regionalny charakter jest w ogóle cechą charakterystyczną Twoich opowieści. Czy możesz zdradzić, jakie miejsca w nich opisałaś?

            Inspirowały mnie okolice Oławy i Bystrzycy, a w nich stare domostwa. Przygotowałam się również do spotkania z zegarmistrzem. Przeprowadziłam z nim wywiad, a także współpracowałam z biblioteką „Koronka”, aby przeanalizować materiały na temat naszego zegara. Zainteresowało mnie też ciekawe miejsce, które powstało zaraz po wojnie i jest charakterystyczne dla naszej miejscowości, czyli cukiernia u państwa Krawczyńskich. Pamiętam również, jakiej rekreacji dostarczały oławskie „Piaski” i to też postanowiłam opisać. Inna bajka dzieje się w oławskim parku. A obecnie, w książce, która – jak wspomniałam – znajduje się u wydawcy, jest przedstawiona praca, pasja, życie związane z pszczołami i pszczelarstwem. Pomysł narodził się po spotkaniu z pszczelarzami, po obejrzeniu ich pasieki i lekturze poradników na ten temat. Staram się myślami wędrować po naszym mieście i szukać tematów, które nie tylko mnie interesują, ale potrzebują ujrzeć światło dzienne i z definicji są po prostu ciekawe. Warto, aby w bajkach miały swoją odsłonę w szerszym charakterze poznawczym.

            – Którą z tych bajek cenisz najbardziej lub którą pisało Ci się wyjątkowo lekko?

            Bardzo lubię historię kota i psa, bo ta bajka powstała po prostu jednym tchem. Tę bajkę lubią też dzieci, bo odczarowuje niechęć kota do psa i na odwrót, bo… pies i kot polubili się! Jednym słowem ta bajka ma odniesienie do charakterów ludzkich. Bajka o Barnabie to z kolei bajka o braku akceptacji siebie. Poprzez jej przeanalizowanie można zrozumieć własną indywidualność, a przede wszystkim to, że nie powinniśmy porównywać się z innymi, bo każdy z nas jest wyjątkowy. Ostatnio najbliższe są mi jednak bajki o pszczołach. Powstały do nich obrazki autorstwa dzieci od 5 roku życia po osoby pełnoletnie. Ilustracje zostały wykonane różną techniką, a wynikają z umiejętności, pasji, z indywidualności ilustratorów. Zastanawiam się jedynie, jak papier książkowy je przyjmie. Mam nadzieję, że będą równie piękne jak oryginały. Chciałabym, aby dostarczały innym tyle radości, co mi, gdy uczniowie je dostarczali.

            – A czy Twoje książki można gdzieś kupić?

            Moja pasja to pasja w mikroskali, ponieważ część nakładu zostaje dla mnie, a część oddaję partnerom finansowym, czyli Starostwu Powiatowemu w Oławie, któremu bardzo dziękuję za wsparcie. Moją część darowuję, ale jeśli ktoś ją kupi, środki ze sprzedaży wracają do dzieci.

            – Czy masz już pomysł na kolejną bajkę?

            Tak, tylko muszę go spisać. Do niektórych bajek, czyli tych regionalnych, trzeba się przygotować. Materiał musi zostać przeanalizowany, a z konkretną pracą rzemieślniczą, z konkretnym zawodem muszę się zapoznać i np. przeprowadzić wywiad. Mam na uwadze kolejne rzemieślnictwo, czyli dwa tematy, które muszę spisać, aby później powstały z nich bajki.

            – Wobec tego nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć weny, zdolnych ilustratorów wokół, aby było komu wizualizować Twoje pomysły oraz nieustannego poszerzania się grona czytelników. Nie tylko ze względu na walor edukacyjny, wychowawczy, ale także terapeutyczny, który każda z tych bajek niesie.

            A ja chcę jeszcze podziękować moim rodzicom, którzy nigdy nie bronili mi czytania, odkrywania pasji i pozwalali mi się po prostu rozwijać w takich kierunkach, w jakich sama chciałam. Wiedzieli, że interesuje mnie literatura i sztuka, i mnie nie ograniczali, za co jestem im wdzięczna. Dziękuję również mojemu synowi, który do moich bajek komponuje dźwięki, co jest rodzajem terapeutycznego uzupełnienia. Gdy bajki są czytane, w tle lecą właśnie utwory Kamila.

            – Cóż – niech poszerza się wobec tego również grono współpracowników!

            Dziękuję.