• A Ty umiesz tak?

     • Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy podsumowującej działania plastyczne uczniów klas pierwszych w II semestrze roku szkolnego 2021-2022.

      Wystawa A TY UMIESZ TAK? – edycja wakacyjna – prezentuje talenty młodych licealistów.

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach pracy placówki, budynek główny, I piętro.

      I.S-K.

      Foto...

     • Wędrówki Szlakiem Wartości

     • Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego

      Tuż przed zakończeniem roku szkolnego kolejni uczniowie naszej szkoły zostali uhonorowani tytułem laureata. Tym razem troje uczniów znalazło się na podium Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego dla szkół ponadpodstawowych w ramach konkursów „Wędrówki szlakiem wartości”. Nagrodzone recytacje stanowiły interpretację przewodniego hasła konkursu: „Drzewo pozbawione korzeni upada, człowiek też”. Laureatami zostali:

       

      Emilia Bujarska 3B

      Paulina Myślicka 2Cp

      Szymon Mikołajek 2Ap

       

      Gratulując Laureatom, życzymy im udanych i inspirujących wakacji!

      Jolanta Szewczyk

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

     • W piątek, 24 czerwca, ku radości zarówno uczniów jak i nauczycieli, uroczyście zamknęliśmy kolejny rok szkolny. Pojemność naszej auli nie pozwoliła na to, aby wszyscy uczniowie – ponad 500 – mogli w niej zagościć, dlatego zaproszono do niej tych, którzy w sposób szczególny wyróżnili się wynikami w nauce, stuprocentową frekwencją na lekcjach czy różnorodną aktywnością na rzecz szkoły. W tym roku najwyższą średnią osiągnął Kacper Kasperek z klasy 2Dp – jego wynik to 5,86! Wręczono też nagrody dwóm naszym przyszłym noblistkom w dziedzinie literatury, czyli zwyciężczyniom w konkursie „Opowiadanie roku”: Darii Orłowskiej i Kai Wychowaniec.

      Tegoroczna uroczystość zakończenia roku szkolnego była zarazem pożegnaniem naszych Pań Dyrektor. Pani Małgorzata Peremicka po 20 latach na stanowisku dyrektora odchodzi na emeryturę, a pani Renata Ulanica po 22 latach na stanowisku wicedyrektora przechodzi na etat nauczyciela geografii. Piękną i bardzo wzruszającą część pożegnalną przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej. W programie był występ naszego szkolnego chóru, projekcję filmiku z pożegnalnymi słowami poszczególnych klas – również klasy ukraińskiej – a także wspaniały i bardzo okazały tort, którego po zakończeniu uroczystości mogli posmakować także uczniowie. Nie mogło zabraknąć także tradycyjnego „Sto lat”, który odśpiewali wszyscy obecni w auli. Łzy wzruszenia dostrzec można było nie tylko u naszych Pań Dyrektorek, ale także nauczycieli i uczniów będących na widowni.

      Podczas uroczystości obecny był pan Mariusz Michałowski – przedstawiciel Rady Rodziców, który również podziękował pani Małgorzacie Peremickiej za jej dwudziestoletnią pracę na stanowisku dyrektora.

      Foto...

     • „Network Busters” w Warszawie

     • W głowie absolwenta naszego LO Pana Andrzeja Kowalczyka – właściciela firmy Sieciowe Systemy Informatyczne – zrodziła się idea przeprowadzenia, dla uczniów szkoły, kursu wiedzy o sieciach. Od października grupa pasjonatów uczęszczała na zajęcia „Network Busters”, a w czerwcu przystąpiła do testu sprawdzającego zdobyte wiadomości i umiejętności. Laureaci tego testu to uczniowie klasy 1D: Michał Poślad, Igor Kotla, Kacper Duszewicz. Nagrodą za odniesiony sukces był dwudniowy wyjazd na wycieczkę do Warszawy.  I tak 6 i 7 czerwca pod opieką prof. R. Ulanickiej i Pana Andrzeja Kowalczyka grupa gościła w stolicy. W programie wyjazdu znalazło się zwiedzanie i spotkania z przedstawicielami dwóch wielkich przedsiębiorstw informatycznych: CISCO i Huawei. Uczestnicy otrzymali wiele ciekawych informacji dotyczących sposobu zarządzania nimi, produktów obu firm – niektóre np. urządzenie do wideokonferencji mogli testować, różnic pomiędzy amerykańską i chińską kulturą pracy. Dla uczniów klasy informatycznej było to niezwykle ciekawe i inspirujące doświadczenie. W programie wyjazdu nie zabrakło czasu na zwiedzanie Warszawy. Kilkugodzinny spacer ulicami stolicy pozwolił poznać najważniejsze miejsca związane z historią tego miasta i kraju. Uzupełnieniem wycieczki była wizyta w Centrum Naukowym Kopernik, w którym zawsze jest ciekawie i w sposób niekonwencjonalny można pogłębić swoją wiedzę. Organizator wyjazdu przygotował również niespodziankę – obiad w chińskiej restauracji, w której podano wiele pysznych klasycznych dań tej kuchni.

      Panu Andrzejowi i Waldkowi Kowalczykom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, za wiele cennych rozmów, rad, no i za wspaniały i niezapomniany pobyt w Warszawie.

      Foto...

     • Laureatki „OPOWIADANIA ROKU”

     • Szanowni Państwo!

      Znane już są wyniki głosowania w Szkolnym projekcie literackim „Opowiadanie Miesiąca”. Dziękując wszystkim, którzy systematycznie (lub sporadycznie:) włączali się w naszą innowację literacką, z przyjemnością ogłaszamy nazwiska laureatów. Tytuł „Opowiadanie Roku” otrzymają:

      KIJANA – Kaja Wychowaniec 2Ap – za opowiadanie „Ja zawsze jestem” (wybór nauczycieli)
      VICTEL – Daria Orłowska 3 C ­– za opowiadanie „Do zobaczenia” (wybór uczniów)

      Obie laureatki otrzymają NAGRODĘ DYREKTORA SZKOŁY, która zostanie im wręczona 24 czerwca – podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

      GRATULUJEMY!


      Koordynatorzy projektu

     • Kobiety w Biblii - gala konkursów

     • W piątek, 10 czerwca, odbyła się Wielka Gala II edycji konkursów biblijno-fotograficznych: Wielkiego Testu ze Znajomości Biblii i Konkursu fotograficznego „Biblijne inspiracje”. W tym roku „Kobieta w Biblii” była tematem przewodnim dla obu konkursów. 

      Uroczystość odbyła się w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wybór tego miejsca związany był m.in. z tym, że parafia udostępniła swój profil FB z możliwością transmisji wydarzenia online. Dzięki temu uczestnicy konkursów, którzy nie mogli osobiście brać udział w tej uroczystości, mogli ją oglądać na żywo na monitorze komputera lub na smartfonie.

      Galę poprowadzili organizatorzy: Jolanta Szewczyk – nauczyciel języka polskiego, a także katecheci Ewa Piękoś i Piotr Wróbel. Wśród zaproszonych i obecnych gości byli m.in. Zdzisław Brezdeń, Starosta Powiatu Oławskiego, Magdalena Bronowicka-Romei, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Powiatu Oławskiego, Małgorzata Pasierbowicz, zastępca Burmistrza Miasta Oława, pani Teresa Jurijków-Górska, Wicedyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Oławie i ks. Janusz Gorczyca, proboszcz parafii p.w. Świętego Maurycego we Wrocławiu.

      Oba konkursy przygotowane były przez dwie oławskie szkoły: Szkołę Podstawową nr 6 im. Polskich Olimpijczyków i Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana III Sobieskiego. Uroczystość uświetnił występ chóru naszego Liceum pod opieką prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej.

      Wśród tych, którzy włączyli się w zmagania konkursowe byli także nasi uczniowie. W Wielkim Teście ze Znajomości Biblii wyróżnienie zdobyła Anna Pakiet z 2Bp, a w Konkursie fotograficznym 2 miejsce w kategorii prac realistycznych zdobyła Patrycja Narolska z 3Dp oraz 2 miejsce w kategorii prac alegorycznych otrzymała nasza maturzystka Emilia Bujarska z 3B. Gratulujemy serdecznie!

      Pełny wykaz uczestników oraz ostateczną klasyfikację można zobaczyć w aktualnościach na naszej stronie.

      Foto...

       

      Patroni honorowi Konkursów:

      JE ks. Abp Józef Kupny – Metropolita Wrocławski

      Pan Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty

      JM Ks.prof.dr hab. Włodzimierz Wołyniec – Rektor PWT we Wrocławiu

      Pan Zdzisław Brezdeń – Starosta Oławski

      Pan Tomasz Frischmann – Burmistrz Miasta Oława

      Ks. Leszk Woźny – proboszcz parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Oławie

      Ks. Tomasz Czabator – proboszcz parafii NMP Matki Pocieszenia w Oławie

       

      Mecenasi:

      Parafia NMP Matki Pocieszenia w Oławie

      Parafia śś. ap. Piotra i Pawła w Oławie

      Starostwo w Oławie

      Urząd Miejski w Oławie

      Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu

      Jarosław Thiel – Dyrektor Artystyczny Wrocławskiej Orkiestry Barokowej

      „Gość Niedzielny”

      Pan Łukasz Kotapski – radny Rady Powiatu w Oławie

      Pani Ewa Choptiany – Dewocjonalia w Oławie

      Sklep Obuwniczy „Pantofelek”

       

      Sponsorzy prywatni:

      Państwo Judyta i Janusz Iżuk

      Pani Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz

      Anonimowi Darczyńcy

       

      Przedstawiciele mediów:

      Pan Karol Białkowski – Kierownik Oddziału „Gościa Wrocławskiego”

      Wrocławski oddział tygodnika katolickiego „Niedziela”

      Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie

      Oławska Telewizja Kablowa

       

       

     • Italia, Italia, Italia...

     • Była to na pewno jedna z liczniejszych (55 uczniów) i bardziej wymagających wycieczek, które w tym roku zaliczyliśmy. Ale też i atrakcji było co nie miara. Nie wszystkie zaplanowaliśmy już w Oławie. Ale nie szkodzi... dodały one kolotyru wyprawie i dostarczyły niezapomnanych wrażeń. Odwiedziliśmy Asyż św. Franciszka, Rzym z Watykanem, Monte Cassino i Florencję. Relację z tej wycieczki zamieścimy w najbliższym czasie. A tymczasem zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii, gdzie publikujemy zdjęcia z wszystkich odwiedzonych przez nas miejsc.

      Foto...

       

      Nasza włoska przygoda

      29 maja 2022 r. klasy: 1Bp, 2Ap oraz 2Cp wraz z nauczycielami: prof. J.Szewczyk, prof. M.Pietrzycką, prof. A.Żydło, prof. I.Szczerbą i prof. P.Wróblem rozpoczęły wycieczkę do Włoch zorganizowaną przez naszą szkołę. Przemierzając kolejno: Polskę, Czechy, Austrię i finalnie Włochy uczniowie zostali zapoznani z panią przewodnik, od której w ciągu całego wyjazdu czerpali wiedzę oraz niezawodnymi kierowcami.

       

      W średniowiecznym Asyżu

       

      Pierwszym celem wycieczki było zwiedzanie wspaniałego miejsca – Asyżu, miasta św. Franciszka. W trakcie spaceru uczestnikom zostało dokładnie zaprezentowane całe średniowieczne opactwo. Następnie, podczas czasu na pracę w grupach, uczniowie mogli spróbować tradycyjnych, włoskich potraw. Z nadejściem popołudnia nadszedł czas na przejazd do hotelu Vittoria we Fiuggi, w którym podana została smakowita włoska kolacja.

       

      W Wiecznym Mieście

       

      Drugi dzień rozpoczęliśmy od dojazdu metrem do schodów hiszpańskich. Zrobiliśmy na nich zdjęcie grupowe, które to, jak i wiele innych, znaleźć można na stronie szkoły w zakładce Galeria zdjęć. Następnym przystankiem była Kolumna Niepokalanego Poczęcia, u podnóża której znajdują się czterej prorocy, a każdy z nich zwrócony jest w inną stronę Rzymu. Kierując się w stronę Fontanny di Trevi, oraz najlepszych lodów w Rzymie znajdujących się nieopodal, mieliśmy okazję przyjrzeć się staremu domowi Naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. Po obejrzeniu budynku włoskiego parlamentu i znanego na całym świecie Panteonu, świątyni poświęconej bogom na Polu Marsowym, zwiedziliśmy Plac Wenecki. Oczywiście w tak pięknym miejscu nie mogło obejść się bez następnego zdjęcia grupowego. Po obejściu Kapitolu w późnych godzinach popołudniowych udaliśmy się do jednego z najbardziej kultowych miejsc w Rzymie – Koloseum. Mieliśmy okazję zwiedzić muzeum znajdujące się w środku, jak i samo Koloseum, a także znajdujące się nieopodal Forum Romanum – najstarszy plac miejski w stolicy Włoch, dawniej główne miejsce spotkań religijnych, politycznych czy towarzyskich. Podczas prawie całego dnia towarzyszyła nam pani Maria – przewodniczka, która umilała nam czas profesjonalnymi i ciekawymi komentarzami dotyczącymi zwiedzanych przez nas miejsc.

       

      W mieście Dantego

       

      Ostatniego dnia zwiedzania Włoch wybraliśmy się do stolicy apostolskiej, gdzie odwiedziliśmy Bazylikę św. Piotra i Muzeum Watykańskie. Mogliśmy tam zachwycać się pięknem kaplicy Sykstyńskiej oraz innych dzieł sztuki (w tym papieskich samochodówJ). Następnie przejechaliśmy do Florencji. Podczas spaceru po tym wspaniałym mieście, gdzie na każdym kroku natykamy się na wspomnienia związane z Dantem, autorem „Boskiej komedii”, przeszliśmy przez most Złotników, który jest zbudowany nad rzeką Arno i wysłuchaliśmy opowieści o najbogatszej rodzinie Medyceuszy panującej kiedyś w tym mieście. Na koniec odwiedziliśmy katedrę Santa Maria del Fiore – jedną z najbardziej znanych świątyń we Florencji. Potem dostaliśmy czas na pizzę i zakup pamiątek. Niestety, w tym miejscu nasza wycieczka dobiegła końca, a my wybraliśmy się w długą podróż do domu.

      Podsłuchane u uczestników

      – Widok z okna w hotelu – zapierający dech w piersiach! Zwłaszcza wieczorem. Czułam się jak podczas wakacji. Do Oławy wracam zresetowana po trudnym roku. (Natalia)

      – Pomysł pobudki o 5 rano, aby zwiedzić Muzeum Watykańskie – przedziwny. Choć… głosowałam za. Być w Watykanie i nie zobaczyć  Kaplicy Sykstyńskiej? To tak, jakby atrakcje dłuuugiej podróży poszły na marne. (Julia)

      – W Rzymie już kiedyś byłem. Niewiele jednak z tego wyjazdu pamiętam, tak byłem zajęty uwiecznianiem każdej chwili na zdjęciach. Teraz na spokojnie mogłem kontemplować to, co kiedyś uwieczniłem na licznych (BARDZO licznych) zdjęciach. (Bartek)

      – Największa atrakcja w Rzymie? Włosi! 10/10. (M.)

      – I pamiętajcie – na włosy najlepsza jest woda ryżowa ze skórką cytrynową! Kto był, ten rozumie... (P.W., J.S. i M.P)

       

      Jako uczestnicy wycieczki bardzo dziękujemy jej Organizatorom za umożliwienie nam zwiedzenia pięknej Italii, a naszym Rodzicom za jej sfinansowanie!

       

      Michał Marcinów, Natalia Brożek, Marlena Gąsiorowska – 2Cp

     • Pomalujmy razem świat

     • 12 maja 2022 r. uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w konkursie ogłoszonym z okazji Światowego Dnia  Dziecka przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka :„Pomalujmy razem świat”.

      Uczniowie indywidualnie lub w parach przygotowywali prace plastyczne. Do dyspozycji były wszystkie techniki artystyczne z wyłączeniem technik grafiki komputerowej. Organizator dopuścił nawet wykonywanie prac przestrzennych. Do 23 maja w ramach konkursu spłynęło 10 prac plastycznych wykonanych technikami rysunkowymi i malarskimi.

      Wyboru najlepszych prac reprezentujących naszą Szkołę w konkursie ogólnopolskim, postanowiliśmy dokonać drogą internetowego plebiscytu. Wszystkie prace opatrzone tylko numerami zostały umieszczone w aplikacji do głosowania : https://forms.gle/beaNJGioSTfQa6kS7

      Informacja i zaproszenie do głosowania zamieszczono na szkolnym FB i Instagramie.

      Głosowanie zakończyło się 28 maja 2022r. Oddano 261 głosów, wyniki przedstawia grafika poniżej:

      Trzy najlepsze prace, wybrane przez internautów reprezentują LO w dalszym etapie konkursu.

      1 miejsce: praca nr 3; autorka Maiia Lykhatska klasa 1P

      2 miejsce: praca nr 7; autorka Dominika Tatar klasa 1Bp,

      3 miejsce: praca nr 1; autorka Anhelina Zubatiuk klasa1P

      Życzymy powodzenia naszym reprezentantkom.

      I.S-K.

      Wszystkie prace można zobaczyć w naszej Galerii...

     • My piszemy - o nas piszą

     • Dzięki prof. Blandynie Rosół-Niemirowskiej, która od wielu lat współpracuje z panem Stanisławem Srokowskim - pisarzem i publicystą - nasi uczniowie mają okazję umieszczać swoje teksty w czasopiśmie Obywatelska, której pan Skokowski jest redaktorem. W ostatnim numerze ukazały się wypowiedzi czworga naszych tegorocznych maturzystów. Warto się tym pochwalić, ale jeszcze bardziej warto zapoznać się z ich przemyśleniami. 

      Cała gazetka znajduje się pod linkiem...

      GO272.pdf