• Opowiadanie marca

     • Szkolny projekt literacki

      LAUREACI MARCA

      Spośród opowiadań nadesłanych na projekt literacki „Opowiadanie miesiąca” nauczyciele i uczniowie w niezależnym głosowaniu tytuł „Opowiadanie Marca” przyznali dwóm pracom:


      WYBÓR NAUCZYCIELI:

      „Opowieść o Artyście” – autorka KAJA SIKORSKA kl. 3Ep


      WYBÓR UCZNIÓW:

      „Białe ściany” – autorka KINGA DIUG kl. 3Dp


      Gratulując serdecznie Kai i Kindze, DZIEKUJEMY AUTOROM POZOSTAŁYCH PRAC za nadesłane opowiadania i przyjemność związaną z ich lekturą. Każdego miesiąca zmagamy się z trudnym wyborem, ale chyba nigdy nie było tak trudno jak w marcuJ...


      Jednocześnie zachęcamy do nadsyłania kolejnych tekstów – termin upływa 15.04 br.


      Koordynatorzy projektu

     • Zwolnieni z Teorii

     • Olimpiada Zwolnieni z Teorii w naszym LO!

       

      Dwa zespoły z naszej szkoły od kilku miesięcy biorą udział olimpiadzie Zwolnieni z Teorii.

      To pierwsza ogólnopolska, praktyczna olimpiada w ramach której uczniowie sami tworzą projekty społeczne, celem zwrócenia uwagi na otaczające ich problemy. Celem udziału uczniów  w olimpiadzie jest również rozwijanie ich kreatywności i przedsiębiorczości poprzez praktyczne działanie.

      Uczniowie realizują projekty w kilku formatach: akcje charytatywne, wydarzenia społeczne lub akcje społeczne. Dodatkowo w ramach udziału w olimpiadzie uczniowie biorą udział w szkoleniach zewnętrznych z zakresu zarządzania projektami. Po zakończeniu realizacji otrzymają międzynarodowe certyfikaty z zakresu zarządzania, które będą mogli wykorzystać w swoim życiu zawodowym. Zdobyte doświadczenie mogą wykorzystać w przyszłości i wpisać je w CV.

      Nasi uczniowie kończą już ostatni, najważniejszy etap olimpiady.

       

      Przedstawiamy wam zespoły z naszej szkoły:

      @nopaws_leftbehind to projekt dziewcząt z klasy 3Ep: Natalii Winogradow, Oli Łysowskiej, Gabrysi Grys i Martyny Koziury. Ma on na celu niesienie pomocy zwierzętom w schroniskach i szerzenie świadomości jak o nie dbać. „Problem bezdomnych zwierząt ciągle narasta, fundusze na schroniska się kurczą zwłaszcza w czasie pandemii. Chcemy pomóc oławskiemu schronisku organizując zbiórkę potrzebnych rzeczy i karmy w naszej szkole, ale również zorganizować warsztaty, na które zaprosimy specjalistów, którzy podzielą się z młodzieżą swoją rozległą wiedzą. Planujemy również wystawę zdjęć naszych pupilów w mediach społecznościowych oraz warsztaty ekologiczne z tworzenia zabawek dla psów i kotów” – mówią autorki projektu.

      @pofaldowani to projekt Antoniny Woźniak, Sary Ostafijczuk, Martyny Pawłowskiej, Amelii Grzędy, Mai Kurylak i Mai Michałowskiej. Jego głównym celem jest propagowanie ciało-pozytywności wśród nastolatków „Każdy z Nas jest piękny! My pomożemy Ci pokochać twoje wyjątkowe piękno. Akceptacja własnego ciała to powszechny problem w XXI wieku, body shaming, hejt i brak pewności siebie dotyka każdej grupy wiekowej. Chcemy o tym z Wami rozmawiać, chcemy walczyć z negatywnymi zjawiskami i pokazywać dobre rozwiązania. Prelekcje, warsztaty, zapraszani goście, specjalnie stworzone tematyczne socjal media – tak i tam działamy” – mówią autorki projektu.

      Można nas obserwować na: Facebook: https://m.facebook.com/pofaldowani/ Instagram: https://www.instagram.com/pofaldowani/

      Obiema grupami projektowymi opiekuje się prof. Aleksandra Skibińska-Brzezicka – nauczyciel historii i WOS w naszym LO.

      Foto...

     • Świadomość autyzmu

     • Wokół Kampanii na Rzecz Świadomości Autyzmu

      Spotkanie autorskie

       

      W ramach podnoszenia świadomości o osobach z autyzmem (i innymi dysfunkcjami) klasy 3Ep i 2Ap spotkały się z p. Marzeną Kuriatą – polonistką, terapeutką integracji sensorycznej i logopedką, ale przede wszystkim autorką bajek terapeutycznych. Spotkania obyły się 21 i 28 marca br.

      Pani Marzena Kuriata opowiadała o swojej pracy oraz o tym, jak zdobywała kolejne kwalifikacje zawodowe. Wyjaśniała również, na czym polega jej praca jako terapeutki. Ponadto zaprezentowała napisane przez siebie bajki terapeutyczne, które z powodzeniem wykorzystuje podczas zajęć w gabinecie logopedycznym. Zaletą bajek jest osadzenie ich akcji w Oławie i okolicach. Są wśród nich takie, które opowiadają o oławskim zegarze i ratuszu, ale także o cukierni państwa Krawczyńskich.

      Spotkaniu z autorką towarzyszyła lektura jej bajek (stąd uczniowski relaks na ławkach, który jest jednym z oczekiwanych efektów wykorzystywanych bajek w terapii). Młodzież poznała również możliwe ścieżki kształcenia i zawody, które są związane z pomocą dzieciom ze SPE. Bardzo dziękujemy pani Marzenie za pasję, z jaką opowiadała o sobie i swojej pracy!

      Foto...

      JS

     • Pomagają Ukrainie

     • Pomagają Ukrainie

      Wokół nas jest wielu ludzi, którzy nie są w stanie przejść obojętnie wobec zła i niesprawiedliwości wyrządzanych drugiemu człowiekowi. I choć nie jest łatwo, zawsze starają się być tam, gdzie są potrzebni.

      ZHR dla Ukrainy

      Anna Fidelak wraz z siedmiorgiem innych dolnośląskich członków Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej cały tydzień spędziła na granicy w Medyce. Przede wszystkim pracowała na dworcu PKP w Przemyślu, gdzie opiekowała się uchodźcami z Ukrainy czekającymi na transport w głąb Polski. Wśród uchodźców dominowały kobiety i dzieci. Po ich twarzach widać było, że potrzebują pomocy, lecz nie malowała się na nich rozpacz. Mimo tego zdarzało się, że nerwowo reagowali na dźwięk samolotu, jakby bojąc się bombardowania. – Choć brak czasu i bariera językowa uniemożliwiała mi bliższą interakcję z Ukraińcami, pamiętam mówiącą po polsku kobietę z Jaworowa pod Lwowem, która opowiadała o bombardowaniu – wspomina Ania. – Przekroczyła granicę w stanie przedzawałowym. Szybko zapewniliśmy jej transport do szpitala.

      Zapytana o to, czego najbardziej potrzeba na granicy, Ania odpowiada: – Na pewno nie potrzebujemy ubrań, ponieważ nie ma możliwości ich dystrybucji. Najbardziej potrzebne są artykuły pierwszej potrzeby, np. kosmetyki w wersji podróżnej. Potrzebne są również walizki, torby i plecaki. Uchodźcy często nie mają własnego bagażu i nawet jeśli otrzymują jakieś rzeczy, nie mają ich do czego spakować.

       

      Harcerka z LO

       

      Martyna Frysztak jest harcerką z ZHP i uczennicą klasy 3Ap w LO Nr I w Oławie. Na granicy w Medyce spędziła trzy dni. Najpierw pracowała na PKP w Przemyślu, a następnie na przejściu dla pieszych.

      Zadaniem wolontariuszy na dworcu PKP była pomoc w przetransportowaniu uchodźców i ich bagaży do pociągu – opowiada Martyna. – Ten środek komunikacji był dla nich jedyną możliwością, aby przedostać się dalej. Już w pociągu rozdawaliśmy produkty pierwszej potrzeby. Podczas oczekiwania na kolejny skład, kierowaliśmy Ukraińców do namiotów, gdzie zajmowaliśmy się nimi tak, aby mogli odpocząć.

      Na przejściu granicznym praca wyglądała nieco inaczej. Droga wiodąca od granicy obstawiona jest namiotami różnych organizacji, w których znajdują się ratownicy, ale również wiele przydatnych produktów, które rozdawaliśmy. W namiotach można się także przespać, przebrać, mamy mogą przewinąć dzieci. Tam też pomagaliśmy, sprzątaliśmy. Poza tym przenosiliśmy do autobusów jadących do Przemyśla bagaże zmęczonych Ukraińców.

      Innym punktem pomocowym jest hala po dawnym „Tesco”. Znajduje się tam wiele pomieszczeń, z których każde ma swoje oznaczenie. W tym z numerem 6 znajduje się np. punkt rejestracji kierowców i ich możliwości transportowych. Gdy ktoś zgłaszał chęć wyjazdu w konkretne miejsce, odsyłaliśmy go do pomieszczenia, w którym czekał na transport. W pokoju nr 13 przebywali natomiast ludzie, którzy niczego nie posiadali i nie wiedzieli, gdzie się udać. Mogli tam odpocząć i zastanowić się, co dalej. Ze względów bezpieczeństwa wszyscy przebywający w hali noszą specjalne opaski, świadczące o tym, że mogą przebywać w tym miejscu.

      Na pytanie, co ją skłoniło do wyjazdu na granicę, Martyna odpowiada: – Zawsze staram się pomagać, gdy widzę taka potrzebę. Teraz też usłyszałam wewnętrzny głos, który mówił mi, że skoro mogę, to pomogę. Na pewno wrócę na granicę, bo choć jest tam masa ludzi, jest też masa pracy.

       

      Harcerka, maturzystka, licealistka

       

      Małgorzata Guź jest o rok starszą szkolną koleżanką Martyny (z kl. 3A). Na granicy w Medyce znalazła się w ramach akcji „Granica”, którą zorganizowała dla osób 16+ Główna Kwatera ZHP.

      Do Przemyśla Małgosia wybrała się wraz z koleżanką – Jagodą Banaś. Później dołączyli do nich kolejni oławianie. Ich dyżur na granicy trwał 5 dni – od wtorku do soboty (12 godzin dziennie). Spali w jednym z tamtejszych techników.

      Podobnie jak Martyna Małgosia pracowała m.in. w punkcie w dawnym „Tesco”. Choć głównie zajmowała się organizacją transportu, tak naprawdę zajmowała się wszystkim – kuchnią, sprzątaniem, pracą w magazynie. Była tam, gdzie było największe zapotrzebowanie na pomoc.

      – Do moich obowiązków należało m.in. przyjmowanie uchodźców – opowiada Małgosia. – Zgłaszały się do mnie matki, dzieci, nastolatki, starsi. Zdarzały się dni, gdy było ich tak dużo, że nie można było przejść korytarzem, gdyż nawet tam odpoczywali. Szczególnie pamiętam ośmioosobową rodzinę z Charkowa. Mieli łzy w oczach, gdy mówili, że nie mają dokąd wracać. Pamiętam ich smutek, ale także wdzięczność, z jaką dziękowali za pomoc. W pokonaniu barier w komunikacji z uchodźcami pomagała nam technologia, czyli translatory. Czasami wystarczał j.angielski, a czasami nawet polski.

      Zapytana o motywację do włączenia się w akcję „Granica”, Małgosia odpowiada: – Od wybuchu wojny wraz z drużyną „Wiercipięty” brałam udział w wielu akcjach pomocowych – w zorganizowanym w Oławie pikniku „Solidarni z Ukrainą”, zbieraniu żywności w CH „Kaufland”, organizacji zajęć dla dzieci uchodźców, które mają oderwać ich myśli od traumatycznych przeżyć. Poza tym na Ukrainie mieszka część mojej rodziny i znajomi. Dlatego mam nadzieję, że uda mi się jeszcze wrócić np. do Medyki.

      Foto

      Jolanta Szewczyk

     • Język na topie

     • Międzyszkolny Konkurs Językowy

      JĘZYK NA TOPIE


      Drodzy Uczniowie!

      Zapraszamy Was do udziału w Międzyszkolnym Konkursie Językowym (z nagrodami). Wymagania:
      1.Konkurs odbędzie się w piątek 1.04 br. na 7 l. w s.21.
      2.Uczeń musi posiadać telefon z dostępem do Internetu – konkurs odbywa się online na platformie Quizizz.
      3.Pytania dotyczą:
      – związków frazeologicznych (j.polski),
      – wiedzy o języku i kulturze Anglii (j.angielski) – pytania sformułowano w j.polskim,
      – wiedzy o języku i kulturze Niemiec (j.niemiecki) – pytania jw.

      4.Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas I oraz uczniów kl. I-III objętych PPP.
      5.Zapisy przyjmują: p. Marta Raer (w s.18) i p. Jolanta Szewczyk (w s. 21 lub przez wiadomości w librusie) – do środy 30.03 br.


      Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni w kwietniu, podczas specjalnej gali.


      Konkurs organizowany jest z okazji obchodzonego w kwietniu Miesiąca Świadomości Autyzmu, w ramach Międzyszkolnej kampanii informacyjnej „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski!” (szczegóły na temat Kampanii na plakatach i w mediach szkolnych).

      Pomysł konkursu związany jest z faktem, iż wśród uczniów z autyzmem spotyka się także autystycznych geniuszy, którzy posiadają wybitne zdolności w jakimś wąskim obszarze swojego funkcjonowania. Konkurs zorganizowała nasza szkoła we współpracy z nauczycielami ZS im. Zjednoczonej Europy w Oławie.


      Zapraszamy do udziału!!!

      Koordynatorki konkursu w szkole: M.Raer i J.Szewczk

     • Konkurs biblijny

     • II edycja Międzynarodowego Testu ze Znajomości Biblii

       

      14 marca odbył się szkolny etap II edycji Międzynarodowego Wielkiego Testu ze Znajomości Biblii organizowanego w tym roku pod hasłem „Kobieta w Biblii”. W eliminacjach wzięło udział dziewięć osób, spośród których, na podstawie liczby punktów uzyskanych z testu, wyłoniono reprezentację naszej szkoły do kolejnego etapu konkursu. Niniejszym mam przyjemność ogłosić, że w dalszych zmaganiach udział wezmą:
      Julia Bazan (2Bp)
      Aleksandra Maszyńska (3A)
      Anna Pakiet (2Bp)
      Amelia Frysztak (2Bp)
      Adam Ozdarski (2Dp)

      Gratuluję zwycięzcom, jak i wszystkim tym, którzy podjęli wyzwanie zmierzenia się z polecanymi w tym roku do lektury tekstami.

      Marta Raer

     • Wiersze ojców naszych

     • V Dolnośląski Konkurs Recytatorski

      WIERSZE OJCÓW NASZYCH

                 

      „Wiersze ojców naszych” to hasło przewodnie V Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej, który odbył się 16 marca 2022 r. w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Konkurs, pod honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty,  organizuje Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość oraz Związkiem Sybiraków Oddział Wrocław.

      W konkursie wystąpili uczniowie ze szkół ponadpodstawowych z całego Dolnego Śląska. Jedną z pięciu (!) nagrodzonych osób jest uczennica klasy 2Cp Paulina Myślicka, która zaprezentowała wiersz Kazimiery Iłłakowiczówny „O Boże” i otrzymała wyróżnienie.  W konkursie wystąpiła także Emilia Bujarska z klasy 3B, która deklamowała przejmujący utwór Jerzego Gizy „Matka Boska Katyńska”.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, ponieważ dziewczyny szykują się do kolejnego konkursu recytatorskiego.


      Tekst i fot.: Jolanta Szewczyk

     • Pociąg do podróży

     • Gala Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

      Pociąg do podróży...

       

      11 marca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wiązowie odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Pociąg do podróży – małych, dużych i w głąb siebie”, który odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wiązów – Jerzego Krochmalnego.

      Jury, w skład którego weszli uznani dolnośląscy poeci: Mirosława Szychowiak, Beata Gruszecka-Małek oraz Tomasz Duszyński – wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach: młodzież oraz dorośli, a także przyznało nagrodę specjalną dla twórcy lokalnego. Laureatami konkursu zostali również uczniowie naszej szkoły (o czym już pisaliśmy):

      II miejsce: Adrian Choptiany kl. 3D – „Podróż za jeden cios”

      III miejsce: Maja Wilkosz kl. 3B – „Błysk w natłoku mroku”.  

      Laureaci mieli szansę zaprezentować fragmenty swoich opowiadań, porozmawiać z członkami jury oraz odebrać dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez Gminę Wiązów. Bardzo, bardzo Im gratulujemy!!!

      Tekst i foto: Jolanta Szewczyk

     • Opowiadanie kwietnia

     • Szkolny projekt literacki

       

      „OPOWIADANIE KWIETNIA”

      Do 15 kwietnia br. możecie przesyłać teksty epickie, z których zostanie wyłonione „Opowiadanie kwietnia”. Ze względu na to, że kwiecień jest miesiącem świadomości autyzmu, proponujemy, aby treść Waszych prac była związana z promowaniem pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami lub kolorem niebieskim – kolorem solidarności z osobami z autyzmem (wykorzystanie motywu koloru dowolne). W związku z tym na laureatów kwietnia czeka DODATKOWA niespodziankaJ.

      Szczegóły dotyczące projektu znajdują się w szkolnych mediach i na stronie internetowej LO.

       

      Już czekamy, czym znowu nas zaskoczycie!

      Koordynatorzy projektu

     • Matematyka w obiektywie

     • W ramach projektu ERASMUS+ "Paszport do przyszłości" zorganizowaliśmy konkurs pt. Matematyka w obiektywie. Nadesłano 18 prac z czego komisja konkursowa wybrała 5, które będą nas reprezentowały w finale, który odbędzie się podczas spotkania na Sycylii. 


      I miejsce - Aleksandra Maszyńska

      II miejsce ex aequo - Anastasiia Shmihelska i Paweł Zalcman

      III miejsce - dwie prace Emilii Olejnik

       

      Autorzy I i II miejsca otrzymają nagrody.

      Wszystkie prace można zobaczyć w naszej Galerii.

     • Pomoc dla Ukrainy

     • Pomoc dla Ukrainy

      DZIĘKUJEMY DARCZYŃCOM

       

      Szanowni Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie. Minął pierwszy tydzień pospolitego ruszenia ludzi dobrej woli, którzy nie pozostali obojętni wobec tragedii wojny za naszą wschodnią granicą. Wśród nich znalazła się oczywiście społeczność naszej szkoły. Dzięki Wam zebraliśmy pokaźną ilość artykułów żywnościowych, pielęgnacyjnych, artykułów dla dzieci, pościeli, koców, śpiworów, ubrań itd.

      Komu pomogliśmy?

      Pierwsza partia darów (głównie żywność, środki czystości i śpiwory) pojechała pod koniec ubiegłego tygodnia na Ukrainę, pod Stanisławów (relację o tym można przeczytać na FB i w nowym wydaniu „Gazety Powiatowej”). Kolejna partia wspomogła Uchodźców, które wzięły pod swoje skrzydła Chwałowice, a ostatnia pojechała do rodzin przyjętych przez rodzinę jednej z naszych uczennic. BARDZO DZIĘKUJEMY za każdą pomoc. W obliczu morza potrzeb każdy odruch serca jest bezcenny!

      Co dalej?

      AKCJA pomocowa dla Ukrainy TRWA nadal. Dlatego prosimy, abyście nie ustawali we wspieraniu zbiórki trwałych artykułów żywnościowych i produktów higienicznych, które cały czas są potrzebne. Sugerujemy, aby przynosić zgrzewkę jednego artykułu (np. mleka, kaszy, makaronu, pasztetów, batonów itd.), zamiast reklamówki z pojedynczymi rzeczami. Ułatwia to pakowanie i dalszy transport.

       

      Na parterze naszego Liceum w gablocie znajdziecie aktualizowaną co tydzień listę najpotrzebniejszych w danym tygodniu artykułów spożywczych, higienicznych i rzeczy (ubrania, koce itp.). Uchodźców w Oławie wciąż przybywa. Pojawiają się nowe konkretne potrzeby. Obserwujcie więc media społecznościowe, sprawdzajcie informacje w gablocie i  w miarę możliwości pomagajcie. BARDZO BARDZO Was prosimy.

       

      DZIĘKUJEMYZA WSZYSTKO !!!

      A.Skibińska-Brzezicka, M.Pietrzycka i J.Szewczyk

      koordynatorki akcji w szkole

      Foto

     • Wsparcie dla Ukrainy

     • Wsparcie edukacyjne osób przybywających z Ukrainy – wypełnij formularz zgłoszeniowy!

       

      Znasz języki wschodniosłowiańskie? Jesteś studentem, nauczycielem lub wykładowcą? Chcesz wesprzeć edukacyjnie młodych ludzi przybywających z Ukrainy? Jeśli możesz pomóc w ten sposób, to zachęcamy do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz określić rodzaj wsparcia.

      Formularz zgłoszeniowy

      Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki udostępniliśmy formularz rejestracyjny dotyczący wsparcia edukacyjnego dzieci i młodzieży z Ukrainy. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną i określić jej formę.

      Formularz zbiera podstawowe informacje, które zostaną automatycznie przekazane do właściwego koordynatora wojewódzkiego przy kuratorium oświaty. Koordynatorzy będą kontaktowali się z wolontariuszami w miarę pojawiających się potrzeb.

      W sposób szczególny do angażowania się w wolontariat edukacyjny zachęcamy nauczycieli, studentów i wykładowców. Niezwykle cenne będzie wsparcie osób znających języki wschodniosłowiańskie (ukraiński, rosyjski czy białoruski). W pomoc edukacyjną mogą się także włączyć przedstawiciele organizacji pozarządowych, firm i stowarzyszeń.

      Zachęcamy do włączenia się w wolontariat edukacyjny! 

     • Nauczyciel na Medal

     • Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że pani prof. Blandyna Rosół-Niemirowska zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie "Nauczyciel na Medal" - powiat ołwski, organizowanym przez Gazetę Wrocławską.

      Pani Profesor serdecznie gratulujemy i zarazem dziękujemy za jej wieloletną i bardzo twórczą pracę w naszym Liceum. 

     • Liryk lutego

     • Szanowni Uczniowie!


      Spośród opowiadań nadesłanych na projekt literacki „Opowiadanie miesiąca” nauczyciele i uczniowie w niezależnym głosowaniu tytuł "Liryka LUTEGO" przyznali trzem pracom:

      WYBÓR NAUCZYCIELI (ex aequo):
      „Nasze oceany” – DARIA ORŁOWSKA kl. 3C
      „Niebieskie irysy” – OLIWIA ŻAROWSKA kl. 3B

      WYBÓR UCZNIÓW:
      „Odejście” – DANIEL BAJOR kl. 3Ep

      Gratulując serdecznie Darii, Oliwii i Danielowi, DZIĘKUJEMY AUTOROM POZOSTAŁYCH PRAC za nadesłane wiersze.

      Jednocześnie zachęcamy do nadsyłania kolejnych opowiadań (do 15.03 br.) – szczegóły w szkolnych mediach i na stronie internetowej.

      Koordynatorzy projektu