• ERASMUS+ w Portugalii

     • „C2 Activity” czyli jak spędziliśmy wspaniały tydzień w Portugalii

      Oczami anglistki

       

      Termin: 24 – 30 października 2021

      Miejsce: Arcos de Valdevez, Portugalia północna

      Gospodarz: Epralima – Escola Profissional do Alto Lima

       

      Foto...

       

      Wszystko zaczęło się tradycyjnie – przy wieży ciśnień. W niedzielę 24 października o 4:00 nad ranem czekał na nas minibus. Mieliśmy przed sobą kilka godzin drogi do Warszawy, potem samolot z Okęcia do Lizbony oraz z Lizbony do Porto, a w końcu autokar do Arcos. Do hotelu dotarliśmy następnego dnia po pierwszej w nocy. Czuliśmy się zmęczeni, ale było warto. (Na zdjęciu nasz samolot linii TAP Portugal i międzylądowanie w stolicy Portugalii.)

       

      Poniedziałek, 25 października

      Pierwszy dzień rozpoczął się wizytą w szkole goszczącej. Epralima jest szkołą prywatno-spółdzielczą, która koncentruje się na kształceniu zawodowym. Zaczęliśmy od zajęć integracyjnych. Uczniowie wykonywali zadania w grupach międzynarodowych, rysowali sobie nawzajem portrety i prezentowali plany na przyszłość za pomocą instalacji z klocków Lego. To wszystko pozwoliło im zapoznać się i poczuć swobodnie w nowej erasmusowej społeczności. Po przerwie, uczniowie z każdej ze szkół zaprezentowali prezentację multimedialną na temat rynku pracy w swoim kraju. Kinga Diug i Lena Korzeniowska omówiły wybrane elementy polityki Polski w zakresie zatrudnienia oraz sytuację młodych Polaków na rynku pracy. Popołudniu, uczestnicy projektu powtórzyli zasady tworzenia CV oraz przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej.

      Następnie, przyszedł czas na poznanie okolicy. Udaliśmy się na spacer po Arcos de Valdeves. Jest to niewielkie średniowieczne miasteczko położone nad rzeką Vez, w południowej części parku narodowego Peneda-Geres. Okolica Arcos przyciąga turystów górzystym krajobrazem, średniowiecznymi budowlami oraz lokalnymi tradycjami kulinarnymi. Spacerowaliśmy uliczkami miasta, a potem zwiedziliśmy górującą nad nim średniowieczną posiadłość Paco da Giela. Wieczorem odwiedziliśmy muzeum Ojca Manuela Himalaya – naukowca, wynalazcy i wizjonera, który na przełomie XIX i XX wieku szerzył idee zrównoważonego rozwoju oraz pracował nad wykorzystaniem energii odnawialnej. To muzeum ma bardzo ciekawy plac zabaw, nie tylko dla małych.

       

      Wtorek, 26 października

      Kolejny dzień rozpoczęliśmy w Ponte da Barca, sąsiednim miasteczku, w którym mieści się filia Epralimy. Tutaj obejrzeliśmy prezentację na temat zastosowania robotyki w medycynie. Poznaliśmy roboty skonstruowane przez uczniów oraz obserwowaliśmy pracę drukarki 3D. Zwiedziliśmy szkołę, zaglądając do różnych gabinetów.

      Ponte de Barca okazało się być kolejnym ładnym miasteczkiem. 

      Popołudniu pojechaliśmy zobaczyć okolice zamku Lindoso. Jest on otoczony licznymi kamiennymi domkami na palach, które okazały się być suszarniami zboża. Pogoda była tak piękna, że miejsce to stało się ulubionym plenerem uczniów. Zainspirowało ich nie tylko do zdjęć ale także do popisów gimnastycznych.

      Wracając do Arcos, zatrzymaliśmy się przy Tamie Lindoso.

      Przekonaliśmy na własnej skórze, że wieczory październikowe potrafią być dość zimne. Mimo to, nie śpieszyliśmy się do hotelu po wspólnej kolacji. Młodzież tańczyła, śpiewała...

       

      Środa, 27 października

      Kolejny dzień spędziliśmy w Bradze, mieście o ponad 2000 letniej historii. Jest to jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Przechadzaliśmy się uliczkami, kupowaliśmy pamiątki.

      Zwiedziliśmy Bom Jesus do Monte – religijne zacisze w ogrodach, na wzgórzu. To miejsce zachwyca ciekawą architekturą oraz oferuje piękny widok na Bragę.

       

      Czwartek, 28 października

      Dzień rozpoczęliśmy zwiedzaniem miasteczka Ponte de Lima, co oznacza „Most na Rzece Lima”. Ten średniowieczny kamienny most, pochodzący z 1368 roku, jest symbolem miasta. Pięć łuków tej konstrukcji jest pozostałością rzymskiego mostu pochodzącego z I wieku.

      Następnym miastem na naszej trasie była Viana do Castelo. W drodze do Viany zatrzymaliśmy się nad… oceanem. Viana do Castelo leży u ujścia rzeki Lima. To piękne miasto portowe. Nad nim góruje Santuario de Santa Luzia.

       

      Piątek, 29 października

      Niestety, Portugalia pożegnała nas deszczem. W Porto mżyło, popadywało i zacinało. Wyposażyliśmy się w parasolki i ruszyliśmy w trasę. Miasto położone jest nad rzeką Duero i wyróżnia się piękną architekturą oraz dystrybucją wina pochodzącego z winnic leżących w górze rzeki. Ruch turystyczny koncentruje się na brzegach Duero, które oferują piękne widoki na stare portowe kamieniczki.

      Wieczorem skorzystaliśmy z metra by dotrzeć do hotelu położonego w pobliżu lotniska. Uczniowie wyglądali na bardzo zmęczonych, jednakże w hotelu odzyskali siły i rozpoczął się kolejny wieczór integracji z młodzieżą z Litwy i Włoch. Kolejnego dnia, w sobotę, czekała nas bardzo wczesna pobudka i kilkanaście godzin powrotu do domu.

      A Porto? Na pewno warto będzie tam wrócić, by zobaczyć to miasto w pełnej okazałości przy pięknej słonecznej pogodzie.

      Tekst – Agata Ozga

       

      Refleksje uczniów

      Kasia Kobylowska

      Wyjazd do Portugalii był moim drugim udziałem w projekcie i tym razem również się nie zawiodłam. Prócz nawiązania nowych znajomości, udało mi się także doświadczyć odrobinę odległej kultury. Co do samej Portugalii, przede wszystkim urzekły mnie miejsca, które zwiedziliśmy, jak i ich daleko sięgająca historia. Braga zdecydowanie zasłużyła tu na wyróżnienie. Intrygująca była również kuchnia portugalska, a zwłaszcza wszędzie serwowana tarta jajeczna. Myślę, że różnorodność Portugalii sprawiła, że ten wyjazd na długo zapadnie każdemu z nas w pamięć.

       

      Jakub Kowal

      Można powiedzieć, że pierwszy dzień zaczął się już w hotelu na pysznym śniadaniu. Szkoła Epralima jest wyjątkowo mała, ale może to być związane z tym, że ma ona trzy placówki w sąsiadujących ze sobą miejscowościach. W takcie spaceru po Arcos zobaczyliśmy jak piękne i urokliwe jest to miasteczko. W filii w Ponte de Barca uczniowie mają do wyboru zróżnicowane kierunki nauki, od robotyki po kosmetologię. Tama Lindoso naprawdę robi wrażenie. Jest bardzo duża i gwarantuje niesamowite widoki oraz kadry do zdjęć. Jeśli zaś chodzi o ocean to na plaży można znaleźć wiele muszelek. Niestety woda była za zimna, żeby się kąpać. W Porto udało nam się przejść schodami, które wydawały się nie mieć końca. Ciągnęły się one na kilkaset metrów, a później, ku naszemu zdziwieniu, skręcały i oferowały taką samą liczbę stopni.

       

      Ula Walas i Zosia Podlecka

      Wyjazd do Portugalii był niezwykłą przygodą wartą powtórzenia. Zaznajomiliśmy się z kulturą i historią tego kraju. Poznaliśmy młodych ludzi z Włoch, Litwy i Portugalii, dzięki czemu udało nam się podszkolić angielski, a także stworzyć wiele niezapomnianych wspomnień i przyjaźni.  

       

      ***

      English version

      “C2 Activity” – How we spent a wonderful week in Portugal

       

      24 – 30 October 2021

      Arcos de Valdevez, North Portugal

       

      Everything started traditionally – at the parking place next to the Oława water tower. We started our journey at 4 am on Sunday morning. We went on a few-hour bus ride to Warsaw, from where we flew to Lisbon. Our next station was Porto – where we jumped on the bus to Arcos. We checked into the hotel at 1 am the next day. We were really tired – but it was all worth it.

       

      Monday, 25 October

      At the beginning we visited the host school. Epralima is a private – cooperative vocational school. We worked in international groups – we drew portraits of our new friends and then presented our future plans with Lego blocks. Thanks to this, we got to know one another and started to feel at ease in the international company.

      After the break, we showed our presentations about labor markets in the partnership countries. Kinga Diug and Lena Korzeniowska taught us about Polish labour market policy and about the situation of young Poles entering it. In the afternoon, all the students took part in a workshop on writing a CV and on preparing to a job interview.

      Then we went on a walk around Arcos de Valdevez – it’s a small town on the River Vez in the South of the Peneda-Geres National Park. We walked in the streets of this wonderful city and looked at the medieval estate Paco da Giela. In the evening we visited the Manuel Himalaya Museum, which was a really enjoyable experience.

       

      Tuesday, 26 October

      We started our second day in Ponte de Barca, where an Epralima’s branch is located. After watching presentations about robotics in medicine, we had a look at robots constructed by students. We also saw a 3D printer at work and had a walk around the school. Ponte de Barca turned out to be another really beautiful town.

      In the afternoon we went to the Lindoso Castle. There were many stone houses around it that functioned as grain drying chambers. The weather was really good and students loved that place. They took many photos and even did some gymnastics. On the way back to Arcos, we stopped next to the Lindoso Dam.

      Even though it was a very chilly October evening, the youth danced and sang, delaying their return to the hotel.

       

      Wednesday, 27 October

      Our next stop was Braga – a town with 2000 years of history. It’s one of the oldest Christian cities in the world. We walked the streets and bought souvenirs.

      We also visited Bom Jesus de Monte – a religious place in the gardens on the hill. This place was stunning with its interesting architecture and it offered us a beautiful view of Braga.

       

      Thursday, 28 October

      At the beginning of the day, we visited Ponte de Lima. The medieval stone bridge, built in 1368, is a symbol of this town. Five arches of its structure are the remains of a Roman bridge from the 1st century.

      Our second stop that day was Viana do Castelo. On our way there, we had a pleasant stop by the ocean. Viana do Castelo is a really nice port town with an impressive Santuario de Santa Luzia overlooking it.

       

      Friday, 29 October

      Unfortunately, the last day of our stay in Portugal was really rainy. We picked our umbrellas and went to Porto – which is a well-known town by The Duero River. We admired its beautiful views and virtually could not take our eyes off the picturesque old port tenement houses, lining the banks of The Duero.

      In the evening we jumped on an underground train and soon checked into a hotel near the Porto airport. The students looked exhausted, but they were back on their feet in no time, to spend a few hours with their Lithuanian and Italian friends. The next day was Saturday and it was when we started our journey home.

       

      And what about Porto? We will definitely come back there to be able to admire in the warm rays of the sun.

       

      Translated by Karolina Jóźków, 2Bp

      Revised by Agata Ozga

       

     • Warsztaty negocjacyjne klasy 2Ap

     • Warsztaty w szkole

      WYGRANY – WYGRANY

       

      22 listopada klasa 2Ap miała przyjemność gościć w ramach lekcji mamę jednego z uczniów – panią Agnieszkę Żarczyńską-Dobiesz (m.in. pracownika Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i rekrutera). Spotkanie miało formę warsztatów negocjacyjnych, podczas których braliśmy udział w grze taktyczno-strategicznej. W zajęcia zaangażowali się wszyscy uczniowie.

      Z lekcji wyszliśmy z przekonaniem, że takie wartości jak rozmowa, umiejętność słuchania i zrozumienia drugiej strony, a także zdolność pójścia na kompromis, gdy mamy taką możliwość, są bezcenne. Warsztaty uświadomiły nam także, czym jest zasada „win-win” („wygrany – wygrany”) i jak wprowadzić ją w życie, by je… wygrać. Dodatkowo już wiemy, że tzw. kompetencje miękkie oraz umiejętność pracy na rzecz zespołu to obecnie najbardziej poszukiwane umiejętności na rynku pracy.

      Ta lekcja to był niezwykle wartościowy czas. Bardzo dziękujemy pani Agnieszce Żarczyńskiej-Dobiesz, z nadzieją, że to nie ostatnie wspólne zajęcia. CZEKAMY i ZAPRASZAMY!

      Laura Rzepka

      Fot. Jolanta Szewczyk

     • Zaproszenie na spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi

     • Magdalena Wolińska-Riedi jest korespondentką TVP we Włoszech. Jako żona Gwardzisty Szwajcarskiego przez kilkanaście lat mieszkała w Watykanie. Z tego miejsca relacjonowała wiele ważnych wydarzeń odbywających się w Stolicy Apostolskiej. Czas jej pobytu w Wiecznym Mieście, to ostatnie lata życia św. Jana Pawła II, cały pontyfikat Benedykta XVI i pierwsze lata zasiadania na tronie św. Piotra papieża Franciszka. Swoje doświadczenia i obserwacje zza Spiżowej Bramy utrwaliła w trzech książkach: „Kobieta w Watykanie” (wyd. 2019), „Zdarzyło się w Watykanie” (wyd. 2020) i „Z Watykanu w świat” (wyd. 2021).

      Oprócz pracy dziennikarskiej, jest wpsółproducentką ponad 20 filmów dokumentalnych o Watykanie i papiestwie, m.in. „Świadectwo” – fabularyzowany dokument o Janie Pawle II, opowiedziany przez jego sekretarza ks. Stanisława Dziwisza.

      Jest też tłumaczką Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie.

       

      Spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi odbędzie się 27 listopada (sobota) o godz. 17:30 w auli Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Wstęp wolny.

     • Konkurs "Fides et Patria"

     • XVIII Ogólnopolski Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides et Patria”

      EMILIA I PAULINA WYRÓŻNIONE

       

      W piątek, 19 listopada br. w Klubie Wojskowym 1 Pułku Saperów w Brzegu odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego upamiętniającego ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka, wieloletniego kapelana brzeskiej jednostki. Podobnie jak w poprzednich latach uczestnicy konkursu podzieleni zostali na kategorie – szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz żołnierze. Wykonawców oceniało jury złożone z instruktorów teatralnych i reżyserów oraz kapelan 1 Pułku Saperów w Brzegu.

      Naszą szkołę reprezentowały w konkursie dwie uczennice, które pojechały na konkurs pod opieką prof. Marty Raer i otrzymały:

      • Emilia Bujarska z kl. 3B – wyróżnienie specjalne
      • Paulina Myślicka z kl. 2Cp – wyróżnienie

      Gratulując Dziewczynom, już trzymamy kciuki za ich kolejne sukcesy!

      JS

      Fot. Marta Raer

     • Reintegracja klasy 3Dp

     • 22 października klasa 3Dp wraz z prof. A.Tyszecką i prof. B.Piotrowskim wybrała się na wycieczkę. Po porannej zbiórce wyruszyliśmy do Wrocław CityPainball – celu naszej wyprawy. Podróż minęła bez komplikacji. W autobusie nie zabrakło śmiechów i śpiewów, które umiliły oraz skróciły nam czas przejazdu do Wrocławia. Część z nas była na paintball'u pierwszy raz, co nas tak podekscytowało, że nawet niesprzyjająca pogoda nie była w stanie stłumić entuzjazmu!

      Na początku rozdano nam kombinezony do złudzenia przypominające mundury oraz kaski ochronne, co – oczywiście – utrwaliliśmy na pamiątkowym zdjęciu. Ku naszej radości udało nam się namówić profesora Piotrowskiego, by dołączył z nami do gry. Instruktorzy dokładnie wytłumaczyli nam wszelkie zasady i reguły, dzięki czemu mogliśmy przystąpić do zabawy.

      Pierwsze dwa mecze rozegraliśmy w terenie leśnym. Podzieliwszy się na dwie drużyny, mieliśmy za zadanie przejąć flagę drużyny przeciwnej. Po skończeniu dwóch walk zmieniliśmy skład drużyn i przenieśliśmy się w inny teren. Tym razem poruszaliśmy się po polu z wielkimi szpulami, które służyły nam jako zasłony przed strzałami. Każda drużyna miała inne zadanie. Drużyna atakująca musiała przenieść bombę do twierdzy drużyny obrońców, nie mogąc pozwolić, by wspomniana drużyna przejęła bombę. Natomiast drużyna defensywna, aby wygrać, miała dwie możliwości. Pierwszą było przejęcie bomby, a drugą unicestwienie drużyny przeciwnej. Nie da się ukryć, że wszyscy dawali z siebie wszystko, by odnieść zwycięstwo.

      Po skończonych rozgrywkach oddaliśmy sprzęt i przeszliśmy do kolejnej części naszej wycieczki – ogniska. Zmęczeni meczami z apetytem zjedliśmy ciepły posiłek prosto z ogniska oraz… trochę słodkości, a następnie, w ramach reintegracji klasy, zagraliśmy w „Mafię”. Przez całą grę towarzyszyło nam mnóstwo śmiechu, przez co, nim się obejrzeliśmy, nasz wycieczkowy czas dobiegł końca.

      Po rytuale sprzątania i podziękowania instruktorom, wyruszyliśmy w drogę powrotną. I tym razem w autobusie panowała miła atmosfera.

      Do Oławy wróciliśmy bezpiecznie, zadowoleni z wycieczki, którą perfekcyjnie zaplanowała nasza niezastąpiona przewodnicząca, Kaja, za co serdecznie jej dziękujemy!!! Równie serdecznie dziękujemy Opiekunom, którzy zadbali o nas jak o własne dzieciJ i Kierowcy – podróż z nim minęła nam jak z bicza strzelił.

      Foto z wycieczki...

     • Obejrzyj przedstawienie na 11 Listopada

     • Dziewczynka w czerwonej sukience

      OBSADA:

      Gustaw Klimkiewicz (3Ap) jako Testiusz

      Paulina Kossakowska (3Bp) jako Fideli

      Emilia Kołodziej (3Bp) jako Aryst

      Martyna Frysztak (3Ap) jako Kalia

      Natalia Aksman (3A) jako Diatenes

      Laura Rzepka (2Ap) jako Dziewczynka

      Natalia Tomicka (3Ap) jako Malchos

      Zofia Kołodziej (3Ap) jako Agaton

      Kamila Dumin (3Bp) jako Oblivia

      Zuzanna Stępniak (3Bp) jako Linary

      Lena Korzeniowska (3Cp) jako Pseftis

      W pozostałych rolach: Majka Słabicka (3Bp), Elżbieta Tutaj (3Bp), Zuzanna Waliszewska (3Bp), Jakub Piotrowski (3Bp), Aleksandra Waszczuk (3Bp), Emilia Kołodziej (3Bp), Olgierd Twardochleb (1Bp)

      Obsługa techniczna:Oskar Kastelik (3Cp)

      Scenariusz:mgr Marta Raer

      Film nakręciła i zmontowała Aleksandra Żyłajtis

     • Lekcja muzealna - bł. Bernard Lichtenberg

     • 5 listopada – rocznica śmierci bł. B.Lichtenberga

      Oławskimi śladami Błogosławionego

      Klasa 2Ap wraz z wychowawcą prof. Jolantą Szewczyk odbyła w piątek (5 listopada) interesującą lekcję języka polskiego w oławskiej Izbie Muzealnej znajdującej się w ratuszu. Już wcześniej klasa brała udział w lekcjach przygotowanych przez pana Michała Zwierzańskiego w trybie zdalnym.

      Podczas prezentacji mogliśmy bliżej poznać postać bł. Bernarda Lichtenberga – jedną z najsłynniejszych osób urodzonych w Oławie. Na początku przypomnieliśmy sobie podstawowe informacje dotycząc jego biografii takie jak: data urodzenia, zawód czy rok śmierci. W późniejszej części lekcji ze zdumieniem słuchaliśmy o antysemityzmie stosowanym wobec Żydów podczas II wojny światowej oraz tym, z jakimi trudnościami mierzył się Błogosławiony podczas pracy w berlińskiej katedrze św. Jadwigi czy pobytu w więzieniu. Na końcu mieliśmy czas na zadanie pytań na temat Lichtenberga. Tym bardziej, że w wysłuchanej prezentacji – jak podkreślił prowadzący – po raz pierwszy wykorzystano szczegóły z pracy dotyczącej oławianina, która powstała… na Uniwersytecie w Waszyngtonie!
      Do szkoły wróciliśmy napełnieni nową i przydatną wiedzą, którą na pewno dobrze wykorzystamy. Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w tak zorganizowanej lekcji i nie możemy się doczekać kolejnej.

      Sara Ostafijczuk i Natalia Wituszyńska

      Fot. Julia Pyrz

     • Świąteczne dary na Kresy

     • Szanowni Państwo,

      w naszej szkole od 15 listopada do 6 grudnia będzie prowadzona zbiórka darów świątecznych dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą, które będzie można zostawiać w s. 21, 26 i 34. Potrzebne są słodycze, kawa herbata, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, żywność długoterminowa.


      Pomoc dla naszych najbardziej potrzebujących krajan organizuje Fundacja Studio Wschód red. Grażyny Orłowskiej - Sondej. Będzie to nie tylko świąteczny upominek, ale również wyraz pamięci o tych, którzy pozostali na wschodzie.

      Wzorem lat poprzednich została utworzona również zbiórka internetowa akcji świątecznej: ----> https://zrzutka.pl/b4gndk

      Wszystkie filmy ze spotkań z naszymi Rodakami zza Bugu zobaczyć można na kanale YT: https://www.youtube.com/channel/UCiCe47Ybh6g3KkNJ3uW3H9Q

      Z góry dziękujemy za pomoc.

      J.Szewczyk, M.Pietrzycka, A.Skibińska-Brzezicka
       

     • Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia

     • Wolontariat w naszej szkole

      Kwesta na cmentarzu

      Uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami CKZiU w Oławie 31 października i 1 listopada br. kwestowali w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” na tzw. starym cmentarzu w Oławie. Zebrane środki zostaną przeznaczone na transport zniczy na kresowe cmentarze porządkowane latem przez wolontariuszy na Ukrainie oraz transport darów mikołajkowych i świątecznych dla Rodaków na Ukrainie i Litwie. Organizatorem akcji jest Fundacja „Studio Wschód” z Wrocławia.

      Wolontariuszom udało się zebrać 3123 zł. Komisyjnie przeliczone pieniądze trafią na konto Fundacji „Studio Wschód”. W tym miejscu SERDECZNIE DZIĘKUJEMY Darczyńcom, Wolontariuszom i ich Rodzicom za zaangażowanie w kwestę. Bez pomocy młodzieży i wsparcia dorosłych akcja nie zostałaby przeprowadzona.

      Jolanta Szewczyk i Wioletta Maciejewicz-Guź

      (koordynatorki akcji w LO Nr I i CKZiU w Oławie)

      Foto...