• Konkurs Ortograficzny

          • IX Powiatowy Konkurs Ortograficzny 

            Dzisiaj odbył się IX Powiatowy Konkurs Ortograficzny (etap szkolny). Uczniowie napisali dyktando pt. „Arcyzmagania żądnego wrażeń kandydata na mistrza ortografii".

            Spośród naszych uczniów do konkursu zgłosiło się 125 osób ze wszystkich poziomów klas. Najlepszych trzech uczniów przejdzie do etapu finałowego, który odbędzie się w listopadzie.
            Organizatorem konkursu jest polonistka Blandyna Rosół-Niemirowska.

            Foto...

          • Uroczyste otwarcie "Tajwanu"

          • No i doczekaliśmy się! Tajwan, czyli mały, pomocniczy budynek naszej szkoły został oficjalnie otwarty po trwającym ponad 4 miesiące remoncie. Zmiany widać gołym okiem – ponury do tej pory budynek teraz przyciąga uwagę każdego przechodnia. Bo i jest na co popatrzeć: pięknie odnowiona elewacja, nowe zadaszenie, wzmocnione i ocieplone fundamenty, lśniące bielą okna i drzwi wejściowe, które aż zapraszają, aby przez nie wejść. A w środku... Odnowiony korytarz zachowujący jednak swój dawny styl, jasne sale lekcyjne, toalety na każdym piętrze…

            Choć użytkujemy go już od 2 tygodni, to dopiero dzisiaj, 17 października, dokonano jego uroczystego otwarcia. Wśród zaproszonych gości byli obecni przede wszystkim ci, których staraniem mogło się to dokonać: pan Starosta Oławski – Zdzisław Brezdeń, Przewodniczący Rady Powiatu – Tadeusz Kułakowski, wicestarosta Witold Niemirowski, Beata Koziarska – Skarbnik Powiatu Oławskiego i Kazimierz Sewioło – Prezes firmy „DOMUS” – wykonawca prac budowlanych. Obecni byli także radni naszego powiatu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych podległych Starostwu, pani Magdalena Bronowicka-Romei – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, Bartłomiej Marcinów – Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Magdalena Sienkiewicz – Dyrektor Sanepidu, Krzysztof Pękala – Prezes ZWiK Oława i ks. Leszek Woźny – proboszcz parafii śś. Piotra i Pawła.

            Uroczystość rozpoczęła się przed wejściem do budynku, gdzie pan Starosta Zdzisław Brezdeń wraz z panią dyr. Jolantą Szewczyk przecięli wstęgę. Po tej ceremonii wszyscy udali się na 2 piętro, gdzie prof. Piotr Wróbel oficjalnie powitał wszystkich zaproszonych i krótko przedstawił historię budynku. Wcześniej uczestnicy mogli obejrzeć film-prezentację zdjęć ilustrujących budynek w jego przedwojennej formie i przeznaczeniu, oraz powojennych - przed, w trakcie i już po remoncie. Film przygotował Karol Lech (kl.3d), za co bardzo mu dziękujemy.

            Po prezentacji głos zabrał Starosta Zdzisław Brezdeń. Wspomniał o pracach przygotowawczych do remontu, o tym, że inwestycję zrealizowano w ramach programu „Polski Ład”, i o tym, jak bardzo starano się zadbać, aby było to miejsce przyjazne uczniom, a zarazem zachowało swój oryginalny wygląd i klimat.

            W swoim wystąpieniu dyr. Jolanta Szewczyk wspomniała najpierw panią dyr. Małgorzatę Peremicką, która była od początku tych prac i czuwała nad ich przebiegiem prawie do samego końca. A wspominając swoją przygodę z Tajwanem zaznaczyła, że właśnie tutaj, a nie w budynku głównym, był jej pierwszy gabinet zajęciowy.

            Przewodniczący Rady Powiatu, pan Tadeusz Kołakowski przypomniał ciekawy wątek z historii tego miejsca. To tu właśnie w czasie powodzi z 1997 roku mieścił się punkt zaopatrzenia w różnego rodzaju produkty potrzebne mieszkańcom.

            I jako ostatni głos zabrał pan Kazimierz Sewioło, prezes firmy „DOMUS”. Wspomniał o bardzo dobrej współpracy z inwestorem, czyli Starostwem, a także o osobistych staraniach, aby wszystko wypadło jak najlepiej.

            Foto...

          • Wycieczka kl.1Ep do Międzygórza

          • 17 października klasa 1Ep wraz z prof. E. Nowicką, prof. M. Garbowską i prof. T. Gałwiaczkiem wybrała się do Międzygórza na Śnieżnik.

            Po dojechaniu na miejsce wszyscy udaliśmy się w drogę na górę. Mimo ciężkiego szlaku dotarliśmy do schroniska, a następnie zdobyliśmy szczyt, z którego mogliśmy podziwiać niesamowite jesienne widoki.

            Pogoda dopisywała nam przez cały dzień co dodatkowo umiliło spacer.

            Dzięki Panu Tomaszowi mogliśmy dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek na temat miejsca naszej wycieczki i nie tylko, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

            Wieczorem wróciliśmy do Oławy i mimo zmęczenia byliśmy zadowoleni z naszej pierwszej wycieczki.

          • Dziękujemy!

          • SZANOWNI UCZNIOWIE!

            W imieniu własnym oraz całego Grona Pedagogicznego bardzo dziękujemy za wszystkie piękne życzenia, które otrzymałyśmy od Was z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wasz uśmiech motywuje nas bardziej niż jesteście sobie w stanie wyobrazić...

            Pozdrawiamy Was serdecznie.

            Jolanta Szewczyk i Małgorzata Pietrzycka

            dyrekcja LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

          • Złoty Medal dla prof. Blandyny Rosół-Niemirowskiej

          • W czwartek, 13 października, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnią Służbę przyznawane przez Prezydenta RP. Wśród odznaczonych była nasza Pani Profesor Blandyna Rosół-Niemirowska, która otrzymała Złoty Medal, a wręczył go minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Pani Profesor była jedną z czterech nauczycieli z Dolnego Śląska, którą wytypował Dolnośląski Kurator Oświaty.

            Gratulujemy Pani Profesor tego wyróżnienia. To i dla nas, społeczności Liceum, powód do dumy i radości. Dziękujemy za wszystkie lata przepracowane w naszej szkole, wszystkie przedsięwzięcia naukowe i kulturalne, wielkie zaangażowanie w edukację i wychowanie młodego pokolenia i za wyrafinowane i wielce inspirujące rozmowy, które zawsze towarzyszyły naszym spotkaniom.

            Społeczność LO

          • Na Jasnej Górze

          • Pielgrzymka maturzystów do Częstochowy

             

            Jasna Góra zdobyta!… Ale czy matura zdana?… O tym to się przekonamy w przyszłym roku. W każdym razie dla 84 czwartoklasistów z naszego LO piątkowy poranek (7 października) zaczął się nie zajęciami w szkole, ale od podróży do Częstochowy, by tu, przed ikoną Matki Boskiej, prosić o duchowe wsparcie na ten jeden z najważniejszych w życiu egzaminów. Modliliśmy się o to w kapicy Cudownego Obrazu na Mszy św., którą koncelebrował ks. Adam Bilski, nasz katecheta i duszpasterz.

            Przed nabożeństwem mieliśmy okazję zwiedzić zakamarki klasztoru z przewodnikami. Szkoda, że przyjechaliśmy z małym opóźnieniem, co skutkowało tym, że zamiast godzinnego zwiedzania musieliśmy się zadowolić połową tego czasu. Ale było warto. Przewodnicy mówili ciekawie i z zaangażowaniem. Wprowadzili nas w miejsca, które dopiero od niedawna są dostępne turystom, jak również te, które „od zawsze” są na trasie odwiedzin Sankturatium. Wiele mówili o samej ikonie Matki Boskiej – przypuszczalnej historii jej powstania, legend z tym związanych i o tym, jak znalazła się właśnie w Częstochowie wraz z paulinami.

            Po Mszy św. odbyliśmy krótką, ale absolutnie niezbędną sesję fotograficzną, a po niej, kto chciał, udał się na zakup pamiątek lub na małe co nieco przed podróżą. W Oławie zameldowaliśmy się po godzinie 16.

            W pielgrzymce oprócz uczniów wzięli udział nasi nauczyciele: Anna Tyszecka, Joanna Kłaczek, Barbara Guglas, Inga Sławik-Kubiak, ks. Adam Bilski i Piotr Wróbel.

            Foto...

          • W krainie wygasłych wulkanów

          • Kraina wygasłych wulkanów

            W poszukiwaniu agatów

            5 października uczniowie klasy 1Bp, pod opieką wychowawcy prof. Iwony BILIŃSKIEJ oraz prof. Agaty ŻYDŁO, wspólnie spędzali czas na wyjeździe integracyjnym, który jednocześnie połączony był z lekcją biologii i geografii. Pierwszym miejscem pobytu była miejscowość Nowy Kościół, gdzie w lesie uczniowie pod okiem przewodnika geologa, poszukiwali agatów. Następnie udali się do warsztatu, w którym znalezione agaty poddane zostały obróbce. Była to doskonała zabawa, ale też lekcja geologii o skałach, minerałach i przeszłości geologicznej naszego regionu. Następnym punktem programu była wycieczka na Śląską Fudżijamę, czyli wygasły wulkan Ostrzyce, który jest również punktem widokowym. Podczas spaceru podziwialiśmy jesienne krajobrazy okolicznych lasów. Po południu w doskonałych humorach cali i zdrowi wróciliśmy do Oławy.

            Foto...

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • 26 września w naszej szkole miał miejsce Europejski Dzień Języków Obcych, w ramach którego odbył się konkurs wiedzy o krajach europejskich. W tym konkursie startowali przedstawiciele klas naszej szkoły. Uczniowie odpowiadali na pytania używając aplikacji Kahoot. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy 2B. Drugie miejsce zajęła klasa 3E. Trzecie miejsce przypadło 1E. Jury wyłoniło też zwycięzców konkursu plastycznego związanego z imprezą. Wygrała Julia Brożek (1F), drugie miejsce przypadło dla Eryka Nowaka (2C), trzecia została Dominika Sielewicz (3C).

            GRATULUJEMY!!!

            A po konkursie wszyscy uczniowie będący w auli szkoły zatańczyli belgijkę pod przewodnictwem Alicji Marmulewicz z 4B.

            Do zobaczenia za rok!

          • Opowiadanie miesiąca

          • Drodzy Uczniowie!

            Po dwóch miesiącach pełnych wypraw w poszukiwaniu inspiracji, spotkań z niezwykłymi, pełnymi pasji ludźmi i chwil spędzonych w samotności, jako że ona jest mędrców mistrzyni, z nową energią i zapałem zapraszamy Was do udziału w kolejnej edycji tak lubianego przez was szkolnego plebiscytu Opowiadanie miesiąca. Natchnieni Waszym entuzjazmem zarówno po stronie naszych pisarzy jak i ich wiernych czytelników w tym roku postanowiliśmy poszerzyć nieco pole literackich popisów, dzieląc prace na dwie kategorie: opowiadania i wiersze. Ponadto, dostrzegając niezwykły potencjał naszych młodych artystów pozwalający im sięgać, gdzie wzrok nie sięga, jeszcze wyżej zawieszamy poprzeczkę, kierując nurty Waszych myśli w stronę klasycznych dzieł malarskich poprzez wyznaczenie w każdym miesiącu obrazu, który ma być inspiracją dla Waszej twórczości. Na przełomie września i października proponujemy Wam obraz Caspara Davida Friedricha Wędrowiec nad morzem mgły, owiany mgłą tajemnicy, w której być może unosi się nie tylko zapach samotności, ale i nutka jesiennej chandry, która - mamy nadzieję - obca jest naszym pisarzom. Poszukujących bliższych informacji o dziele i autorze odsyłam na stronę https://liblink.pl/N2gsTaDD79 Na wasze prace tradycyjnie czekamy do 15 października. Chwytajcie zatem za pióra, bo czas jest krótki. Ars longa vita brevis, Kochani. Niech muza Słowackiego i Mickiewicza będzie z Wami.

            Z poważaniem

            koordynator konkursu

            Marta Słomka

            Regulamin: Plebiscyt_-_opowiadanie_miesiaca_(1).docx​​​​​​​

          • "Skąd mój ród" - konkurs literacki

          • REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO

            „SKĄD MÓJ RÓD"



            I

            ORGANIZATORZY
             

            1. Organizatorem konkursu jest Starostwo Powiatowe w Oławie oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Oławie.

            2. Konkurs organizowany jest we współpracy z Narodowym Forum Kresowym.

            3. Konkurs objęty jest patronatem Starosty Oławskiego.

            4. Konkurs trwa od 1 października 2022 do 4 listopada 2022 r.

            5. Celem konkursu jest:

            * Poznawania losów swojej rodziny

            * Budowanie tożsamości narodowej

            * Wyławianie młodych talentów literackich

            * Rozwijanie wyobraźni historycznej

            6. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach dla uczniów z Powiatu Oławskiego:
             * uczniowie szkół podstawowych klas 7 – 8,

             * uczniowie szkół ponadpodstawowych.

                                        

            II


            WARUNKI KONKURSU


             

            1. Przedmiotem konkursu jest przedstawienie w formie pisemnej wybranego fragmentu historii rodzinnej.

            2. Prace nie mogą przekraczać 3 stron maszynopisu formatu A4, przy 12 pkt. czcionce.

            3. Prace mogą mieć charakter opisu dziejów rodu lub wywiadu z członkiem rodziny.

            4.  Prace  winny być złożone do 4 listopada 2022 r. w sekretariacie szkoły uczestnika Konkursu, a następnie przekazane do Starostwa Powiatowego – Wydział Oświaty.

            5. Prace mogą być ilustrowane rodzinnymi dokumentami i fotografiami.

            6. Prace powinny być opisane z podaniem imienia i nazwiska ucznia, nazwy szkoły i klasy oraz mail lub numer telefonu ucznia.
            7. Powołane przez Organizatorów Jury, w składzie: Stanisław Srokowski – pisarz kresowy – przewodniczący jury, Witold Niemirowski – sekretarz jury, Blandyna Rosół-Niemirowska, Maria Parys nauczyciele języka polskiego i Dorota Semeniuk-Kwaśnicka nauczyciel historii, konkursu oceni nadesłane prace w dwóch kategoriach:

            a) szkół podstawowych klasy 7 i 8

            b) szkół ponadpodstawowych

            Jeśli w danej szkole weźmie udział w konkursie więcej niż 5 uczestników, szkoła typuje 3 najlepsze prace dla jurorów.

            8. Jury zwracać będzie uwagę przede wszystkim na wartość literacką, język, wiarygodność i autentyczność pracy.

            9. Zgłoszenie do konkursu jest jednoznaczne z oświadczeniem, że praca jest własna i autor zgadza się na jej publikację lub inny sposób udostępniania przez organizatorów.
            10. Nazwiska nagrodzonych i wyróżnionych uczestników zostaną podane do wiadomości publicznej przez media działające w Powiecie Oławskim.
            11. Laureaci otrzymają nagrody podczas specjalnej uroczystości przygotowanej przez organizatorów.
            12.  Organizatorzy zastrzegają sobie prawo bezpłatnego prezentowania i publikacji prac konkursowych w celach promocyjnych.
            13. Nagrodzone prace przechodzą na własność organizatorów.
            14. Decyzje jury konkursu są ostateczne.
            15. Przesłanie prac jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu przez autorów, a w przypadku osób niepełnoletnich przez ich prawnych opiekunów.
            16. Prace nie będą odsyłane autorom.

             

          • Konkurs poezji

          • II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w Stylu Norwidowskim

             

            Czy obcowanie z poezją Norwida musi być trudne?

            Czy pisanie w stylu norwidowskim musi być nudne?

            My uważamy, że nie!

            Dlatego zapraszamy uczniów szkół średnich do udziału w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w Stylu Norwidowskim Człowiek. Wierzymy, że mimo upływu czasu, pewne tematy podjęte przez patrona naszej Szkoły są ciekawe i godne tego, aby wziąć udział w poetyckim dyskursie.

            Nasz konkurs skupia się przede wszystkim na artystycznej konfrontacji i promocji twórczości młodych z całej Polski, docenia ich wrażliwość i aktywność poetycką.

            Jeśli są ci bliskie wiersze Norwida. Chcesz nawiązać do nich w swojej twórczości, poszukujesz prawdy o wartościach, potrafisz w oryginalny sposób spojrzeć na człowieka i człowieczeństwo, a do tego umiejętnie władasz piękną polszczyzną, zapraszamy cię do wspólnej przygody.

            Nadsyłanie prac do 19 listopada 2022 r.

            Planowane podsumowanie konkursu połączone z rozdaniem nagród 1 lutego 2023 r.

            Do pobrania:

            Konkurs_poetycki_II_edycja.pdf

            Regulamin_konkursu_norwidowskiego.docx

             

          • Oławski Dzień Sybiraka

          • Pod oławskim Pomnikiem Sybiraka

            20 września br. członkowie Związku Sybiraków w Oławie uczcili pamięć ofiar napaści Związku Radzieckiego na Polskę sprzed 83 lat. Uczestnicy spotkania, w tym przedstawiciele naszej szkoły, zebrali się pod Pomnikiem Sybiraka na cmentarzu przy ul. Zwierzynieckiej w Oławie.

            U stóp pomnika prezes oławskiego oddziału Związku Sybiraków Aleksander Maciejewicz przywitał zaproszonych gości i przypomniał tragiczny los zesłańców na Sybir. Przemówienie rozpoczął słowami Jana Pawła II: - Nie ma solidarności bez miłości, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, bez tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina. Narody, które o swej przeszłości zapominają, schodzą do rzędu plemienia

            Pod koniec spotkania wręczono medale, dyplomy i podziękowania oraz poświęcono urnę z ziemią pobraną z grobu Żołnierzy Polskich z Brzeżan poległych w walce z bolszewikami 1918-1920. Niespodzianką dla uczestników uroczystości był „Hymn Sybiraka” wykonany przez młodzież z naszego Liceum. W imieniu własnym oraz uczestników uroczystości – zwłaszcza Sybiraków – serdecznie dziękuję Chórowi oraz jego opiekunce, prof. Aleksandrze Skibińskiej-Brzezickiej za wzruszenia, których nam dostarczyli.

            Fot. i tekst: Jolanta Szewczyk

            Foto...

          • EKO jest COOL

          • II edycja konkursu filmowego EKO jest COOL

            Szanowni Uczniowie,

            Stowarzyszenie Oławska Platforma Pomocy oraz Stowarzyszenie Inicjatywa 2.0. zaprasza uczniów do udziału w konkursie filmowym EKO jest COOL.

            Celem konkursu jest zwrócenie uwagi, poprzez wyraz artystyczny, na ekologię w życiu codziennym, zwiększenie świadomości ekologicznej w zakresie indywidualnych działań na rzecz ochrony klimatu. Myślą przewodnią filmu powinno być promowanie ekologii (w tym na przykład Zero Waste), jako stylu życia osób w każdym wieku.

            Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 6-8) oraz ponadpodstawowych z terenu Powiatu Oławskiego. Przewidujemy atrakcyjne nagrody (do wygrania: Wyjazd do Strasburga, laptopy, karnety do kina). Ponadto filmy laureatów będą wyświetlane na dużym ekranie w GO Kino w Oławie, co samo w sobie wydaje się być nie lada gratką i nobilitacją dla zwycięzców.Osoby zainteresowane (mogą to być zespoły max 3 osobowe) proszę o kontakt Librusem- ze szkolnym koordynatorem - M.Pietrzycką, w celu omówienia regulaminu i harmonogramu.

            Prace należy nadsyłać do 05.10.2022.Szczegóły konkursu w regulaminie umieszczonym na wskazanej poniżej stronie.https://liblink.pl/sH23qRZK9K

            Serdecznie zachęcam do udziału

            ​​​​​​​Małgorzata Pietrzycka

          • Narodowe Czytanie

          • "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza

            13 września 2022 nasza szkoła dołączyła do XI edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która objęta jest patronatem pary prezydenckiej. Ten rok przyniósł nam kolejny utwór klasyki polskiej literatury – „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

            Na skwerze przed naszym liceum teksty utworów, które są kwintesencją polskiego romantyzmu, czytali przedstawiciele władz powiatu, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie.

            Gośćmi specjalnymi i uczestnikami byli Starosta Powiatu Oławskiego pan Zdzisław Brezdeń oraz Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia pani Magdalena Bronowicka-Romei.

            Foto...

          • Szkolne koło teatralne

          • Drodzy uczniowie,

            Szkolne koło teatralne pilnie poszukuje ambitnych, chętnych do współpracy uczniów, którzy zechcą swoją niezwykłą osobowością i talentem ubogacić przestrzeń kulturalną naszej szkoły. Zapraszamy osoby z pasją, wytrwałe, które nie boją się ciężkiej pracy.

            Ze swojej strony zapewniamy możliwość współpracy z otwartymi, kreatywnymi ludźmi, czerpiącymi radość z tego, co robią, możliwość pogłębienia swojej wiedzy o literaturze i teatrze, bezcenne poczucie dumy po pierwszym występie przed szeroką publicznością i rozbudzenie apetytu na znacznie więcej.

            Poszukujemy ludzi wielu talentów: scenarzystów, scenografów, aktorów, muzyków, śpiewaków. Zapraszamy wszystkich pewnych swoich umiejętności, jak i tych gotowych na to, by dopiero je odkryć. Z radością powitamy wszystkich nowych członków, jak i stałych bywalców naszych dotychczasowych spotkań.

            Pierwsze spotkanie już w przyszły wtorek (20.09) o 16:00 w auli Liceum Ogólnokształcącego Nr I  im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Liczymy na waszą obecność!

            Przyjdźcie koniecznie!Wszystkich chętnych lub spragnionych większej dawki informacji na temat funkcjonowania koła zapraszamy do kontaktu ze mną, osobiście lub przez dziennik elektroniczny Librus.

            Z poważaniemopiekun koła

            Marta Słomka