• A Ty umiesz tak?

     • Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy podsumowującej działania plastyczne uczniów klas pierwszych w II semestrze roku szkolnego 2021-2022.

      Wystawa A TY UMIESZ TAK? – edycja wakacyjna – prezentuje talenty młodych licealistów.

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach pracy placówki, budynek główny, I piętro.

      I.S-K.

      Foto...

     • Wędrówki Szlakiem Wartości

     • Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego

      Tuż przed zakończeniem roku szkolnego kolejni uczniowie naszej szkoły zostali uhonorowani tytułem laureata. Tym razem troje uczniów znalazło się na podium Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego dla szkół ponadpodstawowych w ramach konkursów „Wędrówki szlakiem wartości”. Nagrodzone recytacje stanowiły interpretację przewodniego hasła konkursu: „Drzewo pozbawione korzeni upada, człowiek też”. Laureatami zostali:

       

      Emilia Bujarska 3B

      Paulina Myślicka 2Cp

      Szymon Mikołajek 2Ap

       

      Gratulując Laureatom, życzymy im udanych i inspirujących wakacji!

      Jolanta Szewczyk

     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego

     • W piątek, 24 czerwca, ku radości zarówno uczniów jak i nauczycieli, uroczyście zamknęliśmy kolejny rok szkolny. Pojemność naszej auli nie pozwoliła na to, aby wszyscy uczniowie – ponad 500 – mogli w niej zagościć, dlatego zaproszono do niej tych, którzy w sposób szczególny wyróżnili się wynikami w nauce, stuprocentową frekwencją na lekcjach czy różnorodną aktywnością na rzecz szkoły. W tym roku najwyższą średnią osiągnął Kacper Kasperek z klasy 2Dp – jego wynik to 5,86! Wręczono też nagrody dwóm naszym przyszłym noblistkom w dziedzinie literatury, czyli zwyciężczyniom w konkursie „Opowiadanie roku”: Darii Orłowskiej i Kai Wychowaniec.

      Tegoroczna uroczystość zakończenia roku szkolnego była zarazem pożegnaniem naszych Pań Dyrektor. Pani Małgorzata Peremicka po 20 latach na stanowisku dyrektora odchodzi na emeryturę, a pani Renata Ulanica po 22 latach na stanowisku wicedyrektora przechodzi na etat nauczyciela geografii. Piękną i bardzo wzruszającą część pożegnalną przygotował Samorząd Uczniowski pod opieką prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej. W programie był występ naszego szkolnego chóru, projekcję filmiku z pożegnalnymi słowami poszczególnych klas – również klasy ukraińskiej – a także wspaniały i bardzo okazały tort, którego po zakończeniu uroczystości mogli posmakować także uczniowie. Nie mogło zabraknąć także tradycyjnego „Sto lat”, który odśpiewali wszyscy obecni w auli. Łzy wzruszenia dostrzec można było nie tylko u naszych Pań Dyrektorek, ale także nauczycieli i uczniów będących na widowni.

      Podczas uroczystości obecny był pan Mariusz Michałowski – przedstawiciel Rady Rodziców, który również podziękował pani Małgorzacie Peremickiej za jej dwudziestoletnią pracę na stanowisku dyrektora.

      Foto...

     • „Network Busters” w Warszawie

     • W głowie absolwenta naszego LO Pana Andrzeja Kowalczyka – właściciela firmy Sieciowe Systemy Informatyczne – zrodziła się idea przeprowadzenia, dla uczniów szkoły, kursu wiedzy o sieciach. Od października grupa pasjonatów uczęszczała na zajęcia „Network Busters”, a w czerwcu przystąpiła do testu sprawdzającego zdobyte wiadomości i umiejętności. Laureaci tego testu to uczniowie klasy 1D: Michał Poślad, Igor Kotla, Kacper Duszewicz. Nagrodą za odniesiony sukces był dwudniowy wyjazd na wycieczkę do Warszawy.  I tak 6 i 7 czerwca pod opieką prof. R. Ulanickiej i Pana Andrzeja Kowalczyka grupa gościła w stolicy. W programie wyjazdu znalazło się zwiedzanie i spotkania z przedstawicielami dwóch wielkich przedsiębiorstw informatycznych: CISCO i Huawei. Uczestnicy otrzymali wiele ciekawych informacji dotyczących sposobu zarządzania nimi, produktów obu firm – niektóre np. urządzenie do wideokonferencji mogli testować, różnic pomiędzy amerykańską i chińską kulturą pracy. Dla uczniów klasy informatycznej było to niezwykle ciekawe i inspirujące doświadczenie. W programie wyjazdu nie zabrakło czasu na zwiedzanie Warszawy. Kilkugodzinny spacer ulicami stolicy pozwolił poznać najważniejsze miejsca związane z historią tego miasta i kraju. Uzupełnieniem wycieczki była wizyta w Centrum Naukowym Kopernik, w którym zawsze jest ciekawie i w sposób niekonwencjonalny można pogłębić swoją wiedzę. Organizator wyjazdu przygotował również niespodziankę – obiad w chińskiej restauracji, w której podano wiele pysznych klasycznych dań tej kuchni.

      Panu Andrzejowi i Waldkowi Kowalczykom serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, za wiele cennych rozmów, rad, no i za wspaniały i niezapomniany pobyt w Warszawie.

      Foto...

     • Laureatki „OPOWIADANIA ROKU”

     • Szanowni Państwo!

      Znane już są wyniki głosowania w Szkolnym projekcie literackim „Opowiadanie Miesiąca”. Dziękując wszystkim, którzy systematycznie (lub sporadycznie:) włączali się w naszą innowację literacką, z przyjemnością ogłaszamy nazwiska laureatów. Tytuł „Opowiadanie Roku” otrzymają:

      KIJANA – Kaja Wychowaniec 2Ap – za opowiadanie „Ja zawsze jestem” (wybór nauczycieli)
      VICTEL – Daria Orłowska 3 C ­– za opowiadanie „Do zobaczenia” (wybór uczniów)

      Obie laureatki otrzymają NAGRODĘ DYREKTORA SZKOŁY, która zostanie im wręczona 24 czerwca – podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

      GRATULUJEMY!


      Koordynatorzy projektu

     • Kobiety w Biblii - gala konkursów

     • W piątek, 10 czerwca, odbyła się Wielka Gala II edycji konkursów biblijno-fotograficznych: Wielkiego Testu ze Znajomości Biblii i Konkursu fotograficznego „Biblijne inspiracje”. W tym roku „Kobieta w Biblii” była tematem przewodnim dla obu konkursów. 

      Uroczystość odbyła się w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wybór tego miejsca związany był m.in. z tym, że parafia udostępniła swój profil FB z możliwością transmisji wydarzenia online. Dzięki temu uczestnicy konkursów, którzy nie mogli osobiście brać udział w tej uroczystości, mogli ją oglądać na żywo na monitorze komputera lub na smartfonie.

      Galę poprowadzili organizatorzy: Jolanta Szewczyk – nauczyciel języka polskiego, a także katecheci Ewa Piękoś i Piotr Wróbel. Wśród zaproszonych i obecnych gości byli m.in. Zdzisław Brezdeń, Starosta Powiatu Oławskiego, Magdalena Bronowicka-Romei, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Powiatu Oławskiego, Małgorzata Pasierbowicz, zastępca Burmistrza Miasta Oława, pani Teresa Jurijków-Górska, Wicedyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Oławie i ks. Janusz Gorczyca, proboszcz parafii p.w. Świętego Maurycego we Wrocławiu.

      Oba konkursy przygotowane były przez dwie oławskie szkoły: Szkołę Podstawową nr 6 im. Polskich Olimpijczyków i Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Jana III Sobieskiego. Uroczystość uświetnił występ chóru naszego Liceum pod opieką prof. Aleksandry Skibińskiej-Brzezickiej.

      Wśród tych, którzy włączyli się w zmagania konkursowe byli także nasi uczniowie. W Wielkim Teście ze Znajomości Biblii wyróżnienie zdobyła Anna Pakiet z 2Bp, a w Konkursie fotograficznym 2 miejsce w kategorii prac realistycznych zdobyła Patrycja Narolska z 3Dp oraz 2 miejsce w kategorii prac alegorycznych otrzymała nasza maturzystka Emilia Bujarska z 3B. Gratulujemy serdecznie!

      Pełny wykaz uczestników oraz ostateczną klasyfikację można zobaczyć w aktualnościach na naszej stronie.

      Foto...

       

      Patroni honorowi Konkursów:

      JE ks. Abp Józef Kupny – Metropolita Wrocławski

      Pan Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty

      JM Ks.prof.dr hab. Włodzimierz Wołyniec – Rektor PWT we Wrocławiu

      Pan Zdzisław Brezdeń – Starosta Oławski

      Pan Tomasz Frischmann – Burmistrz Miasta Oława

      Ks. Leszk Woźny – proboszcz parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Oławie

      Ks. Tomasz Czabator – proboszcz parafii NMP Matki Pocieszenia w Oławie

       

      Mecenasi:

      Parafia NMP Matki Pocieszenia w Oławie

      Parafia śś. ap. Piotra i Pawła w Oławie

      Starostwo w Oławie

      Urząd Miejski w Oławie

      Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu

      Jarosław Thiel – Dyrektor Artystyczny Wrocławskiej Orkiestry Barokowej

      „Gość Niedzielny”

      Pan Łukasz Kotapski – radny Rady Powiatu w Oławie

      Pani Ewa Choptiany – Dewocjonalia w Oławie

      Sklep Obuwniczy „Pantofelek”

       

      Sponsorzy prywatni:

      Państwo Judyta i Janusz Iżuk

      Pani Jadwiga Dąbrowska-Juśkiewicz

      Anonimowi Darczyńcy

       

      Przedstawiciele mediów:

      Pan Karol Białkowski – Kierownik Oddziału „Gościa Wrocławskiego”

      Wrocławski oddział tygodnika katolickiego „Niedziela”

      Gazeta Powiatowa – Wiadomości Oławskie

      Oławska Telewizja Kablowa

       

       

     • Italia, Italia, Italia...

     • Była to na pewno jedna z liczniejszych (55 uczniów) i bardziej wymagających wycieczek, które w tym roku zaliczyliśmy. Ale też i atrakcji było co nie miara. Nie wszystkie zaplanowaliśmy już w Oławie. Ale nie szkodzi... dodały one kolotyru wyprawie i dostarczyły niezapomnanych wrażeń. Odwiedziliśmy Asyż św. Franciszka, Rzym z Watykanem, Monte Cassino i Florencję. Relację z tej wycieczki zamieścimy w najbliższym czasie. A tymczasem zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii, gdzie publikujemy zdjęcia z wszystkich odwiedzonych przez nas miejsc.

      Foto...

       

      Nasza włoska przygoda

      29 maja 2022 r. klasy: 1Bp, 2Ap oraz 2Cp wraz z nauczycielami: prof. J.Szewczyk, prof. M.Pietrzycką, prof. A.Żydło, prof. I.Szczerbą i prof. P.Wróblem rozpoczęły wycieczkę do Włoch zorganizowaną przez naszą szkołę. Przemierzając kolejno: Polskę, Czechy, Austrię i finalnie Włochy uczniowie zostali zapoznani z panią przewodnik, od której w ciągu całego wyjazdu czerpali wiedzę oraz niezawodnymi kierowcami.

       

      W średniowiecznym Asyżu

       

      Pierwszym celem wycieczki było zwiedzanie wspaniałego miejsca – Asyżu, miasta św. Franciszka. W trakcie spaceru uczestnikom zostało dokładnie zaprezentowane całe średniowieczne opactwo. Następnie, podczas czasu na pracę w grupach, uczniowie mogli spróbować tradycyjnych, włoskich potraw. Z nadejściem popołudnia nadszedł czas na przejazd do hotelu Vittoria we Fiuggi, w którym podana została smakowita włoska kolacja.

       

      W Wiecznym Mieście

       

      Drugi dzień rozpoczęliśmy od dojazdu metrem do schodów hiszpańskich. Zrobiliśmy na nich zdjęcie grupowe, które to, jak i wiele innych, znaleźć można na stronie szkoły w zakładce Galeria zdjęć. Następnym przystankiem była Kolumna Niepokalanego Poczęcia, u podnóża której znajdują się czterej prorocy, a każdy z nich zwrócony jest w inną stronę Rzymu. Kierując się w stronę Fontanny di Trevi, oraz najlepszych lodów w Rzymie znajdujących się nieopodal, mieliśmy okazję przyjrzeć się staremu domowi Naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. Po obejrzeniu budynku włoskiego parlamentu i znanego na całym świecie Panteonu, świątyni poświęconej bogom na Polu Marsowym, zwiedziliśmy Plac Wenecki. Oczywiście w tak pięknym miejscu nie mogło obejść się bez następnego zdjęcia grupowego. Po obejściu Kapitolu w późnych godzinach popołudniowych udaliśmy się do jednego z najbardziej kultowych miejsc w Rzymie – Koloseum. Mieliśmy okazję zwiedzić muzeum znajdujące się w środku, jak i samo Koloseum, a także znajdujące się nieopodal Forum Romanum – najstarszy plac miejski w stolicy Włoch, dawniej główne miejsce spotkań religijnych, politycznych czy towarzyskich. Podczas prawie całego dnia towarzyszyła nam pani Maria – przewodniczka, która umilała nam czas profesjonalnymi i ciekawymi komentarzami dotyczącymi zwiedzanych przez nas miejsc.

       

      W mieście Dantego

       

      Ostatniego dnia zwiedzania Włoch wybraliśmy się do stolicy apostolskiej, gdzie odwiedziliśmy Bazylikę św. Piotra i Muzeum Watykańskie. Mogliśmy tam zachwycać się pięknem kaplicy Sykstyńskiej oraz innych dzieł sztuki (w tym papieskich samochodówJ). Następnie przejechaliśmy do Florencji. Podczas spaceru po tym wspaniałym mieście, gdzie na każdym kroku natykamy się na wspomnienia związane z Dantem, autorem „Boskiej komedii”, przeszliśmy przez most Złotników, który jest zbudowany nad rzeką Arno i wysłuchaliśmy opowieści o najbogatszej rodzinie Medyceuszy panującej kiedyś w tym mieście. Na koniec odwiedziliśmy katedrę Santa Maria del Fiore – jedną z najbardziej znanych świątyń we Florencji. Potem dostaliśmy czas na pizzę i zakup pamiątek. Niestety, w tym miejscu nasza wycieczka dobiegła końca, a my wybraliśmy się w długą podróż do domu.

      Podsłuchane u uczestników

      – Widok z okna w hotelu – zapierający dech w piersiach! Zwłaszcza wieczorem. Czułam się jak podczas wakacji. Do Oławy wracam zresetowana po trudnym roku. (Natalia)

      – Pomysł pobudki o 5 rano, aby zwiedzić Muzeum Watykańskie – przedziwny. Choć… głosowałam za. Być w Watykanie i nie zobaczyć  Kaplicy Sykstyńskiej? To tak, jakby atrakcje dłuuugiej podróży poszły na marne. (Julia)

      – W Rzymie już kiedyś byłem. Niewiele jednak z tego wyjazdu pamiętam, tak byłem zajęty uwiecznianiem każdej chwili na zdjęciach. Teraz na spokojnie mogłem kontemplować to, co kiedyś uwieczniłem na licznych (BARDZO licznych) zdjęciach. (Bartek)

      – Największa atrakcja w Rzymie? Włosi! 10/10. (M.)

      – I pamiętajcie – na włosy najlepsza jest woda ryżowa ze skórką cytrynową! Kto był, ten rozumie... (P.W., J.S. i M.P)

       

      Jako uczestnicy wycieczki bardzo dziękujemy jej Organizatorom za umożliwienie nam zwiedzenia pięknej Italii, a naszym Rodzicom za jej sfinansowanie!

       

      Michał Marcinów, Natalia Brożek, Marlena Gąsiorowska – 2Cp

     • Pomalujmy razem świat

     • 12 maja 2022 r. uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w konkursie ogłoszonym z okazji Światowego Dnia  Dziecka przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka :„Pomalujmy razem świat”.

      Uczniowie indywidualnie lub w parach przygotowywali prace plastyczne. Do dyspozycji były wszystkie techniki artystyczne z wyłączeniem technik grafiki komputerowej. Organizator dopuścił nawet wykonywanie prac przestrzennych. Do 23 maja w ramach konkursu spłynęło 10 prac plastycznych wykonanych technikami rysunkowymi i malarskimi.

      Wyboru najlepszych prac reprezentujących naszą Szkołę w konkursie ogólnopolskim, postanowiliśmy dokonać drogą internetowego plebiscytu. Wszystkie prace opatrzone tylko numerami zostały umieszczone w aplikacji do głosowania : https://forms.gle/beaNJGioSTfQa6kS7

      Informacja i zaproszenie do głosowania zamieszczono na szkolnym FB i Instagramie.

      Głosowanie zakończyło się 28 maja 2022r. Oddano 261 głosów, wyniki przedstawia grafika poniżej:

      Trzy najlepsze prace, wybrane przez internautów reprezentują LO w dalszym etapie konkursu.

      1 miejsce: praca nr 3; autorka Maiia Lykhatska klasa 1P

      2 miejsce: praca nr 7; autorka Dominika Tatar klasa 1Bp,

      3 miejsce: praca nr 1; autorka Anhelina Zubatiuk klasa1P

      Życzymy powodzenia naszym reprezentantkom.

      I.S-K.

      Wszystkie prace można zobaczyć w naszej Galerii...

     • My piszemy - o nas piszą

     • Dzięki prof. Blandynie Rosół-Niemirowskiej, która od wielu lat współpracuje z panem Stanisławem Srokowskim - pisarzem i publicystą - nasi uczniowie mają okazję umieszczać swoje teksty w czasopiśmie Obywatelska, której pan Skokowski jest redaktorem. W ostatnim numerze ukazały się wypowiedzi czworga naszych tegorocznych maturzystów. Warto się tym pochwalić, ale jeszcze bardziej warto zapoznać się z ich przemyśleniami. 

      Cała gazetka znajduje się pod linkiem...

      GO272.pdf

     • Łączy nas pamięć

     • Łączy nas pamięć

      19 kwietnia obchodziliśmy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman – jeden z przywódców tego powstania składał zawsze pod pomnikiem upamiętniającym powstanie –  żółty kwiat – żonkil. Jest on symbolem naszej pamięci o Żydach, którzy żyli, walczyli, zginęli.

      Żonkil stał się symbolem szacunku dla postawy i pamięci o powstaniu, które jest też częścią historii Polski. W tradycji chrześcijańskiej symbolizuje on triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, nadziei na odrodzenie.

      ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ – to hasło wokół którego Muzeum POLIN i ludzie nam współcześni budują pamięć i akcje o tych strasznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

      My też włączyliśmy się w te akcje dwoma działaniami:

      Uczniowie wykorzystując hasło ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ oraz symbol żonkila, wykonywali projekty awersu medalu upamiętniającego wydarzenia w Getcie.
      Projekty medali wykonali: Hanna Golasz, Nikola Płacheta, Martyna Romaniak, Anastasia Shmihelska, Eryk Nowak, Julia Mąka, Zofia Biega, Oliwier Bekielewski, Natalia Gallus. Ich prace zawisły na wystawie.

      Co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim ludzie w Polsce przypinają do ubrań papierowe żonkile, Jest to znak pamięci i szacunku. Postanowiliśmy, że w Sobieskim stanie wielki bukiet żonkili zrobionych przez uczniów i nauczycieli naszego Liceum.

      Dziś prezentujemy efekty naszej pracy.

      Opiekę nad akcją sprawowały Aleksandra Skibińska-Brzezicka i Inga Sławik-Kubiak.

      Foto...

     • Dzień otwarty w LO

     • Dzień otwarty w LO

      Choć jak zawsze do Dnia otwartego przygotowaliśmy się bardzo starannie i z rozmachem, to nie liczyliśmy na wielką frekwencję ósmoklasistów. W końcu, to majowa sobota, a ciepły i słoneczny dzień bardziej sprzyjał mniejszym lub większym wypadom za miasto niż zwiedzaniu szkoły. A tu taka niespodzianka! Nasze prognozy się nie sprawdziły… Nie spodziewaliśmy się, że aż tylu chętnych czy tylko zainteresowanych przyjdzie nam gościć. I to nierzadko wraz z rodzicami! Ale chyba daliśmy radę. I mamy nadzieję, że zaspokoiliśmy ciekawość tych, których we wrześniu powitamy już jako naszych nowych uczniów.

      Wypada nam teraz tylko podziękować za ich obecność i włączenie się w to, co zaproponowaliśmy w ramach prezentacji szkoły i klas, które od przyszłego roku szkolnego otworzymy. Dziękujemy także Samorządowi Uczniowskiemu oraz wszystkim innym naszym uczniom, którzy zaangażowali się w ten Dzień otwarty. Jesteście super-fajni!

      Zdjęcia z Dnia otwartego można obejrzeć w naszej galerii.

      Rekturacja - materiały do pobrania 

     • Sobiescy na Dolnym Śląsku

     • Madonna, książę i uczniowie LO Nr I w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

       

      Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym wystawę czasową „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”. Z tej okazji zaproponowano uczniom z klas humanistycznych naszego liceum, które nosi imię Jana III Sobieskiego, udział w niej. Uczniowie i wychowawcy klas humanistycznych chętnie skorzystali z oferty i w ten sposób 118 licealistów oraz 8 nauczycieli odwiedziło w kwietniu wspomnianą wystawę.

      Celem wyjazdu było przede wszystkim uzyskanie odpowiedzi na pytania - w jakich okolicznościach i dlaczego pojawili się w Oławie Sobiescy? Co tutaj robili i jak zapamiętano reprezentantów jednego z najwybitniejszych polskich rodów szlacheckich, przedstawicieli królewskiej rodziny, ludzi znanych i podziwianych w całej Europie? Preludium do wyjazdu były oczywiście tematyczne lekcje historii, które przygotowały młodzież do świadomego uczestnictwa w wystawie.

      Przy okazji pobytu w Muzeum Narodowym odwiedzono także wystawy stałe. Przewodnicy opowiadali wówczas różne ciekawostki związane z oglądanymi obrazami, a także życiem rodu Sobieskich. O tym, że lekcje muzealne były udane, świadczy zaangażowanie uczestników w udzielanie odpowiedzi na pytania podczas nich zadawane.

      Po opuszczeniu muzeum uczniowie udawali się do najstarszej części Wrocławia - Ostrowa Tumskiego. Tu poznawali legendę o głowie widocznej w murze katedry i kluskowej bramie oraz robili sobie zdjęcie przed katedrą, na tle najstarszego zachowanego pomnika - statuy Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z Dzieciątkiem.
      Po relaksie, któremu towarzyszyła wspaniała wiosenna pogoda, uczestnicy wracali do Oławy. W ich imieniu bardzo dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Oławie za tak atrakcyjne uzupełnienie naszej edukacji regionalnej. Wrażenia z niej – bezcenne...

       

      Nikola Kurowska, kl. 2Ap

      Fot. Patrycja Tadych, kl. 2Ap

      Foto...

     • Marsz Godności

     • Licealiści w Marszu Godności

      10 maja br. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – święta przypadającego co roku 5 maja, zorganizowało Marsz Godności, w którym wzięli również udział uczniowie naszej szkoły z kl. 2Ap i 2Ep wraz z wychowawcami. Głównym założeniem marszu jest propagowanie wiedzy o osobach niepełnosprawnych, a w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną, które żyją w powiecie oławskim. Organizatorzy pokazali w ten sposób, że Ci ludzie mają takie same marzenia, oczekiwania i plany jak inni.

      Po Marszu i przemówieniach uczestnicy wydarzenia obejrzeli występy artystyczno-wokalne przygotowane m.in. przez podopiecznych ZSS w Oławie oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej Oława. Niektórzy uczniowie z pasją włączyli się w pokaz taneczny prowadzony przez DJ-a z Tęczy. Całość zakończyła się konsumpcją kiełbasek z rożna, na które wszyscy uczestnicy Marszu zostali zaproszeni.

      W tym samym dniu obie klasy uczestniczyły również w zajęciach z edukacji regionalnej. Podczas zwiedzania Izby Muzealnej poznali historię Oławy i jego mieszkańców. Uzupełnili ją na świeżym powietrzu, słuchając m.in. historii oławskiego zegara oraz znajdującej się nieopodal kamienicy – miejsca narodzin bł. Bernarda Lichtenberga (jego postać również została słuchaczom przedstawiona). Prelekcje na świeżym powietrzu przygotowały uczennice kl. 2Ap – Anna Władyka i Julia Pyrz, którym bardzo dziękujemy za profesjonalizm.

      Fot. Julia Pyrz, kl. 2Ap

      Foto...

     • Wyniki konkursów biblijnych

     • Wyniki Międzynarodowych konkursów biblijnego i fotograficznego

      edycja II – „Kobiety w Biblii”

       

      Laureatom, finalistom oraz ich opiekunom gratulujemy i zapraszamy w piątek 10 czerwca 2022r. na godz. 11.00 na Uroczystą Galę do kościoła śś. ap. Piotra i Pawła w Oławie. Całość będzie transmitowana na profilu FB parafii – patrona konkursu.

       

      WIELKI TEST ZE ZNAJOMOŚCI BIBLII

      LAUREACI

       

      I miejsce

      Popczyk Kornelia – XI LO im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie

      Sadowski Mateusz – X LO im. Wisławy Szymborskiej w Białymstoku

       

      II miejsce

      Janczyk Dominika – XI LO im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie

      Kasperkiewicz Oliwia – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

       

      III miejsce

      Kowara Marta – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

      Płatek Grzegorz – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

      Zdendiak Anna – Polska Sobotnia Szkoła przy Borysławskiej Szkole Ogólnokształcącej nr 3 Obwodu Lwowskiego

       

      Wyróżnienie

      Białucka Aleksandra – SP 5 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Oławie

      Pakiet Anna – LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

       

      FINALIŚCI

       

      Bryl Antoni – III LO im. Orła Białego w Jaworznie

      Grebelska Agata – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

      Jaguszczak Nikola – SP im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach

      Korzeniak Zuzanna – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

      Kosowski Mikołaj – Salezjańskie LO we Wrocławiu

      Kowalska Zuzanna – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

      Kumosiński Antoni – LO im. Bolesława Prusa w Skierniewicach

      Migacz Maciej – SP im. Królowej Jadwigi w Rybnej

      Minartowicz Julia – Salezjańskie LO we Wrocławiu

      Oręczak Kamila – SP im. Adama Mickiewicza w Wierzbnie

      Ozdarski Adam – LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

      Siemieniecka Magdalena – SP im. Janusza Kusocińskiego w Grębocicach

      Słowińska Maja – SP im. św. Jadwigi Śląskiej w Żernikach Wrocławskich

      Staszak Paweł – III LO im. Orła Białego w Jaworznie

      Szewczyk Igor – Salezjańska SP we Wrocławiu

       

      Do konkursu zgłoszono 71 uczestników z 21 szkół z Polski i Ukrainy. Laureatami zostali uczestnicy, którzy w najkrótszym czasie uzyskali najlepszy wynik. Przypominamy, że Wielki Test ze Znajomości Biblii został zamieszczony w „Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych lub sportowych organizowanych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2021/2022”, co oznacza, że laureaci z 8 kl. będą mieli dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły średniej.

       

       

      Konkurs fotograficzny „Biblijne inspiracje”

      edycja II „Kobiety w Biblii”

       

      Laureaci

       

      Prace realistyczne

      I miejsce

      Agata Gawińska, 15 lat, Białogóra, praca pt. Nawrócona grzesznica

      II miejsce

      Patrycja Narolska, 16 lat, Oława, praca pt. Ścięcie Jana Chrzciciela

      III miejsce

      Amelia Szkopińska, 16 lat, Dylewo, praca pt. Maryja przy krzyżu

       

      Prace alegoryczne

      I miejsce:

      Martyna Tront, 16 lat, Brynica, praca pt. Grzech pierworodny

      II miejsce exequo: 

      Emilia Bujarska, 18 lat, Bystrzyca, praca pt. Jokebed

      Patrycja Kusber, 16 lat, Łącznik, praca pt. Stworzenie kobiety

       

      Wyróżnieni

       

      Karol Ganczarski, 16 lat, Opole

      Alicja Gut, 16 lat, Dylewo

      Aleksandra Poźniak, 14 lat, Radomierzyce

      Hanna Rożniatowska, 16 lat, Oława

      Zuzanna Wolak, 17 lat, Łambinowice

      Patrycja Wójcik, 16 lat, Oława

       

      Finaliści

       

      Maciej Białucki, 17 lat, Oława

      Maja Markowska, 16 lat, Oława

      Aleksandra Rożniatowska, 19 lat, Oława

      Łucja Werner, 14 lat, Oława

      Aleksandra Żelem, 14 lat, Oława

       

       

      Na konkurs nadesłano 29 zdjęć. Prace oceniało jury w składzie:

      Ks. Janusz Gorczyca – proboszcz parafii św. Maurycego we Wrocławiu

      Inga Sławik-Kubiak – nauczycielka przedmiotów artystycznych w LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

      Małgorzata Sajur – absolwentka szkoły fotograficznej Międzynarodowe Forum Fotografii Kwadrat we Wrocławiu (2013). Laureatka Debuts 2015. Publikacje fotograficzne w Polsce i za granicą (m.in. „Ignant”, „Fubiz”, „Pokochaj Fotografię”, „Fotoblogia”, „Get Inspired Magazine”, „SzaFa”, „ASF”).  Wybrana „Fotografem Miesiąca” wrzesień 2016 przez „Szeroki Kadr” Nikon Polska.

      Piotr Wróbel – katecheta w LO Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie

       

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy do przyszłorocznej edycji.

       

      W imieniu organizatorów:

      Ewa Piękoś, Jolanta Szewczyk, Piotr Wróbel

      2022_-_Konkurs_fotograficzny_-_Kobieta_w_Biblii.pdf

     • JAKUBY 2022!

     • JAKUBY 2022

      Znamy już zwycięzców plebiscytu JAKUBY 2022. Oto oni, najlepsi z najlepszych...

      Mózg roku - Adrian Choptiany

      Talent roku - Aleksandra Maszyńska

      Indywidualność roku - Rafał Winnicki

      Pomocna dłoń - Magdalena Żabińska

      Społecznik roku - Małgorzata Guź

      Najsympatyczniejsza dziewczyna - Klaudia Kruszelnicka

      Najsympatyczniejszy chłopak - Jakub Kłosowski

      Sportsmenka roku - Małgorzata Biegańska

      Sportowiec roku - Bartłomiej Śliwiński

      Zgrywus roku - Mateusz Jurczak

      Para roku - Aleksandra Maszyńska i Paweł Zalcman

      GRATULUJEMY!!!

      Foto JAKUBÓW...

      Foto z uroczystości pożegnania klas maturalnych...

       

     • Gala kampanii na rzecz świadomości autyzmu

     • KAMPANIA na RZECZ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

      Nie bądź zielony w temacie autyzmu…

      „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski” to kampania społeczna zorganizowana w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana III Sobieskiego i Zespole Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie pod honorowym patronatem pana Zdzisława Brezdenia, Starosty Oławskiego. Jej realizacja rozpoczęła się w marcu, tuż przed Światowym Miesiącem Świadomości Autyzmu, którym jest kwiecień. Celem Kampanii było uświadomienie jak największej liczbie osób, czym jest autyzm. Hasło towarzyszące kampanii miało na celu wskazanie, jak przeciwdziałać dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin oraz jakie zmiany można wprowadzić w przestrzeni publicznej, by polepszyć im jakość życia.

      22 kwietnia w auli LO Nr I odbyła się uroczysta gala połączona z podsumowaniem działań prowadzonych w ramach Kampanii. W obecności zaproszonych gości – pani Magdaleny Bronowickiej-Romei, naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, pana Witolda Niemirowskiego – Wicestarosty Oławskiego oraz nauczycieli i uczniów z całego powiatu i oławskich mediów, pani Małgorzata Peremicka – dyr. szkoły i pan Wicestarosta wręczyli nagrody laureatom konkursów – łącznie 41 uczniom z powiatu oławskiego i podziękowania dla prawie 20 nauczycielom, którzy zechcieli zaangażować się w różnorodne działania.

      Uczestnicy gali mogli obejrzeć film pt. „Kim jestem?” nakręcony przez uczniów byłego Gimnazjum nr 1 w Oławie w 2016 r., wysłuchać aktywnej prelekcji o prawdzie i mitach związanych z autyzmem, przygotowanej przez panią Iwonę Szczerbę – psychologa w LO Nr I oraz koncertu zespołu wokalnego i występu skrzypaczki, Neli Komornickiej, przygotowanych przez prof. Aleksandrę Skibińską-Brzezicką. Całość poprowadzili uczniowie – Kaja Sikorska i Adrian Marcinkowski. Gala będzie transmitowana przez OTvK.

      Powiatowe i szkolne konkursy w ramach Kampanii przeprowadzono ze względu na fakt, iż uczniowie ze SPE często są ekspertami z wąskich dziedzin. Wśród nich znalazły się:

      • Powiatowy Konkurs Międzyjęzykowy „Język na topie”, w którym wzięło udział 130 uczestników z czterech szkół ponadpodstawowych powiatu oławskiego. Quiz online obejmował zagadnienia z trzech języków – polskiego, angielskiego i niemieckiego, a jego organizacją i koordynacją zajęli się nauczyciele dwóch szkół: panie Katarzyna Bandura i Joanna Petruś-Marczyńska z Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy oraz panie Marta Raer i Jolanta Szewczyk z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego. Laureatami konkursu w powiecie zostali: Katarzyna Majcherkiewicz – I miejsce, Maja Ferkaluk – II miejsce (uczennice CKZiU w Oławie), Julia Wygaś – III miejsce (LO Nr I w Oławie). Wyróżniono 20 uczniów. Plakat promujący konkurs zaprojektowało dwoje uczniów z Zespołu Szkół: Daria Buchwald i Hubert Micorek, a jego popularyzacją w mediach szkolnych zajęła się Aleksandra Rożniatowska, uczennica tej samej szkoły.
      • Szkolny Konkurs Plastyczny „Autyzm – wiem, rozumiem, pomagam” zorganizowany i przeprowadzony w LO Nr I przez prof. Ingę Sławik-Kubiak. Autorzy konkursowych plakatów pochylili się nad zagadnieniem autyzmu, aby w metaforyczny sposób oddać to, czego dowiedzieli się o spostrzeganiu świata przez osoby ze spektrum. Laureatami konkursu zostali: Dominika Tatar – I miejsce, Eryk Nowak – II miejsce, Nikola Płacheta – III miejsce.
      • Szkolny Niebieski e-Konkurs Geograficzny, który przygotowała w LO Nr I prof. Małgorzata Pietrzycka. Zakres konkursu wykraczał poza podstawę programową i sprawdzał wiedzę o tym, co w geografii niebieskie: m.in. flagach, minerałach, rzekach, jeziorach, zwierzętach i ciałach niebieskich. Dlaczego? Bo jeśli nie jest się zielonym z geografii, warto było sprawdzić, czy jest się niebieskim. A najbardziej niebiescy okazali się: Michał Marcinów – I miejsce, Łukasz Reszczyński – II miejsce, Wiktor Zawiślak – III miejsce.
      • Kreowania w społeczeństwie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami dotyczył temat kwietniowej edycji szkolnego projektu literackiego „Opowiadanie Miesiąca”. Za nadesłaną pracę nagrodzono Emilię Słoninkę. Podziękowania otrzymały również: Anna Władyka i Oliwia Żarowska. Koordynacją projektu w szkole zajmują się nauczyciele: panie – Barbara Bazylewicz-Smarż, Marta Raer, Aleksandra Skibińska-Brzezicka, Jolanta Szewczyk i pan Piotr Wróbel.
      • W ramach kampanii nagrodzono również uczniów szczególnie wrażliwych na los najsłabszych, którzy reprezentowali nasz powiat w „Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym – Pomóż Ocalić życie bezbronnemu”. Pamiątkowe dyplomy otrzymali: Antoni Zendwalewicz ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Oławie oraz Martyna Kruk i Weronika Kruk z LO Nr I. Opiekę nad konkursem w SP nr 6 sprawowała prof. Jolanta Szewczyk, a w LO Nr I prof. Piotr Wróbel.

      Podnoszeniu świadomości o autyzmie służył także przygotowany przez Samorząd Uczniowski LO Nr I wraz z prof. Aleksandrą Skibińską-Brzezicką tzw. „Dzień na Niebiesko” oraz warsztaty dla klas realizowane przez przedstawicieli Samorządu w ramach godzin wychowawczych. Klasy, które 1 kwietnia przyszły w całości ubrane na niebiesko do szkoły i udokumentowały to na zdjęciach wysłanych do szkolnych mediów, otrzymały niespodzianki – bony na klasową pizzę ufundowane przez Radę Rodziców, Dyrekcję i Nauczycieli LO Nr I.

      Wśród działań skierowanych nie tylko do uczniów, ale również do nauczycieli, znalazła się zorganizowana online konferencja pt. „Autyzm. Większa wiedza, większa pomoc”. Przygotowała ją prof. Blandyna Rosół-Niemirowska we współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Oławie, angażując w jej poprowadzenie sześciu nauczycieli – specjalistów z różnych szkół – panią Halinę Pawińską – wicedyrektora Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Oławie, panie Marzenę Kuriatę i Annę Jedynak-Wypych ze Szkoły Podstawowej nr 4, panie Barbarę Zawiślak-Kotwicę, Anetę Ratke i Danutę Ostrowską-Szczupał ze Szkoły Podstawowej nr 6 i panią Andżelikę Zagórską, mamę jednego z uczniów LO Nr I. W konferencji wzięło udział około trzydzieściorga nauczycieli z powiatu oławskiego.

      Pani Barbara Ostafijczuk, przedstawicielka rodziców LO Nr I, pani Barbara Zawiślak-Kotwica, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 i pani Marzena Kuriata z SP nr 4 w ramach Kampanii przygotowały dla uczniów LO Nr I zajęcia z preorientacji zawodowej w Stowarzyszeniu „Tęcza” w Oławie, w pracowni integracji sensorycznej w SP nr 6 i spotkanie z bajką terapeutyczną w LO Nr I.

      Organizatorzy Kampanii bardzo dziękują sponsorom nagród: Starostwu Powiatowemu w Oławie, sieci gastronomicznej KurczePieczone, Ośrodkowi Współpracy Europejskiej w Oławie, basenom miejskim Termy Jakuba, wydawnictwu Hueber. Wśród nagród znalazły się m.in. kubki wykonane wg autorskiego projektu uczennicy LO Nr I – Karoliny Jóźków – w Warsztatach Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Tęcza”.

      Koordynatorzy Kampanii: Jolanta Szewczyk i Katarzyna Bandura

      Fot. Nikola Pazowska 2Ep

      Foto...